Badania okresowe w okresie pandemii koronawirus a stanowisko PIP

Co z wczorajszą informacją na stronie PIP-u? Dlaczego ona zniknęła? Co robić - wysyłać Pracowników na badania, dopuszczać ich do pracy bez aktualnych badań?

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy w zakresie:
* obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie oraz
* obowiązku terminowego przeprowadzania szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy
Mając na względzie sytuację epidemiologiczną w Polsce i opublikowanie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 433 ze zm.), jak również pismo otrzymane z Ministerstwa Zdrowia z 12 marca br., znak ZPM.6131.5.2020.MS, dotyczące wykonywania badań profilaktycznych pracowników, wynikających z art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.), proponuję:
1. zawieszenie obowiązku przeprowadzania okresowych badań lekarskich pracowników do czasu odwołania zagrożenia epidemiologicznego ze strony wirusa SARS-CoV-2, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku wystawienia skierowania na okresowe badania lekarskie w terminach wynikających z orzeczeń lekarskich określających brak przeciwwskazań do pracy, otrzymanych przez pracowników podczas poprzednich badań profilaktycznych. Terminowe wystawienie skierowania będzie potwierdzeniem gotowości pracodawcy do wypełnienia obowiązku określonego w art. 229 Kodeksu pracy. Pracownicy powinni zostać zobowiązani do niezwłocznego udania się do jednostki medycyny pracy, z którą przedsiębiorstwo ma podpisaną umowę o świadczenie usług w zakresie profilaktycznej opieki lekarskiej nad pracownikami, po odwołaniu zagrożenia epidemiologicznego;
2. utrzymanie obowiązku niedopuszczania do pracy pracowników bez orzeczenia lekarskiego, określającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy, otrzymywanego przez pracownika podczas wstępnych profilaktycznych badań lekarskich;
A do kogo wyślesz? NIKT z LMP nie przyjmuje - najważniejsze skierowanie - oprócz wstępnych =pracują
U nas przyjmują, ale strach wysyłać pracowników. Czy warto ryzykować?
Przychodnia, z którą mamy podpisaną umowę, twierdzi że przyjmie Pracowników. Ale jeśli nie, to czy bez aktualnych badań Pracownik może pracować? Obowiązkiem Pracodawcy jest niedopuszczenie takiej osoby do pracy. Ale co w obecnej sytuacji? A nie daj Boże, taki Pracownik bez aktualnych badań będzie miał wypadek, to co wtedy? Owszem skierowanie na badania otrzymali wszyscy w terminie, ale co to daje?
Dlaczego nie ma tej informacji na stronie PIP, byłaby podkładka.
Ryzyko pracodawcy

Badania okresowe a koronwirus [1277112]
Jak myślicie, dzwonić do PIP-u i pytać o to, czy poczekać do końca dnia i jutro w razie braku jakiejkolwiek informacji z ich strony, kontaktować się z nimi?

Moim zdaniem, lepiej byłoby takich Pracowników nie dopuścić do pracy! A okres nieobecności usprawiedliwić bez wypłaty wynagrodzenia. Co Wy na to?
Dlaczego bez wypłaty?
A okres nieobecności usprawiedliwić bez wypłaty wynagrodzenia. - a co to? pracownika wina?
Kochane, a czy Pracownik może wykonać badania w innej Placówce niż w tej, z którą Pracodawca ma podpisaną umowę? Czy PIP nie odrzuci podczas kontroli takich badań i nie stwierdzi, pomimo że badania są ale z innej Placówki, że pracownik został dopuszczony do pracy bez aktualnych badań? Bo inne Placówki też twierdzą, że w obecnej sytuacji przyjmą Pracowników i wydadzą im orzeczenia.
Dopuszcza się taką możliwość wykonania badań w innej jednostce
Jest kopia tej strony (jeszcze) jak się w google wpisze np. "Stanowisko Głównego Inspektora Pracy w zakresie: obowiązku terminowego kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie"
taki czarny trójkącik przy pierwszym wyniku trzeba nacisną ci wybrać "kopia".
Ja mam ponad 20 pracowników, którzy mają ważne badania do końca miesiąca a już w tamtym tygodniu lekarz nie chciał ich przyjmować i kazał czekać na rozwój wydarzeń...
Nikt nie wie co zrobić...
Czemu to nie można robić badań w innej jednostce ? A nad dopuszczeniem do pracy bez badań radzę się zastanowić.
Kodeks pracy dalej obowiązuje a w razie w wszyscy umyją rączki.
Ale dlaczego osunęli ze swojej strony tą informację
Kiedy wejdzie w życie Pakiet antykryzysowy? Jeżeli od 1 kwietnia, to wszystkie badania okresowe do tego czasu trzeba zrobić?
A skąd to wzięłaś?
Tak mówiła wczoraj Emilewicz. Podawała termin wejścia w życie pakietu na 01.04.2029.. A w pakiecie jest mowa o przedłużeniu ważności badań okresowych.
Jeśli z powodu aktualnego stanu epidemiologicznego szukają państwo zabezpieczeń mających za zadanie ochronę osób pracujących przy obsłudze klienta, warto rozważyć zainwestowanie w osłony z płyty plexi lub przyłbice bhp dla bezpieczeństwa pracowników jak i klientów. Osobiście polecam rozwiązania firmy www.maglo.com.pl
Ponownie na stronie PIP jest ta informacja o badaniach - "Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 23 marca 2020 r. " ale w nagłówku jest data 16.03.2020 r .
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.