ZUS Z3- macierzyński szczególna sytuacja

Pracownica zatrudniona na etat była w ciąży (nie poinformowała pracodawcy) i urodziła przedwcześnie martwe dziecko.
Wystawiony został "Skrócony akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe"
1. Podobno należy macierzyński w wymiarze 8 tyg. jej naliczyc i zus-Z3 wysłać do ZUS. Czy macierzyński należy od dnia poronienia liczyc? Jeżeli więc urodziła 14.02 to w ZUS Z-3 daty powinny byc 14 lutego do 8 kwietnia?
Macierz. od daty porodu - 8 tyg.
pracownica musi złożyc wniosek o macierz.
+ skr. akt urodz./śmierci dziecka
+
do tego Z-3=komplet oddac do ZUS / jeżeli ZUS jest płatnikiem zasilków
Ok.
A co jeśłi: poród był 14 lutego, ale zwolnienie lekarz wystawił do 1 marca. To macierzyński od kiedy? Od 2 marca?
Od daty porodu.
Zwolnienie lekarskie nie jest potrzebne do udzielenia urlopu macierzyńskiego.
Tak, ale myślałąm, że przesuwa date jego rozpoczęcia.
Jeśli więc liczymy od piątku 14 lutego to macierzyńskie 8 tygodni kończy sie w piątek 10 kwietnia czy w czwartek 9 kwietnia?
Art. 180(1). § 1. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

W czwartek 9 kwietnia.
Ok, dzięki, a co z postem [1272231] o wypełnianiu tabelki w ZUS-Z3?

"Osoba fizyczna z JDG zatrudnia 3 osoby na etat.
Czy wypełniając ZUS-Z3 dla pracownicy ubiegającej sie o macierzyński ( 8 tygodni) trzeba wypełniać tabelę w pkt 11 ze składnikami wynagrodzenia za ostatnie 12 mcy?
Wypełniając druk w PUE nie podkreśla tej tabeli jako niezbędnej do wypełnienia wiec nie wiem co z nia robić- wypełniać czy nie??"
ZUS musi wyliczyć zasiłek, a żeby go wyliczyć musi mieć podane dane (kwoty) do jego wyliczenia.
Czyli sprawdzanie przez PUE należy potraktować z przymrużeniem oka...
Jeśli przed okresem umowy o pracę było zlecenie to też należy je wypisać?
Podajesz tylko przychody jakie będą brane pod uwagę do wyliczenia zasiłku. Tak więc przychodów z poprzednich tytułów do ubezp. nie podajesz.
Ok, dzięki
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.