Zakup garażu a wprowadzenie do ŚT -POMOCY

Witam,
podatnik zajmujący sie obrotem nieruchomości i pośrednictwem w sprzedaży mieszkan zakupił garaż w 2018r., który miał odsprzedać, jednak w 2019roku zmienił zdanie i wynajął ten garaż os. prywatnej, co miesiac wystawia fv vat 23%.
Czy w takim razie mogę bez problemu ten garaż wprowadzić do ŚT w 2019r? W 2018r. został wykazany w remanencie.
Tak, możesz go przekwalifikować z towaru na śr. trw., skoro zmieniło się jego przeznaczenia.
Mariaem dziękuję.

Podatnik zapomniał opodatkować ten najem i chcialby wystawic teraz fv do kazdego miesiaca. Teraz muszę zrobić korektę deklaracji VAT do każdego miesiąca - jak prawidłowo powinien wystawić fv? Np za luty z datą wystawienia luty, czy wszystkie powinien wystawić w grudniu?

Czy potrafisz również udzielić odpowiedzi na temat nr 1271050?
Podatnik zapomniał opodatkować ten najem i chcialby wystawic teraz fv do kazdego miesiaca. Teraz muszę zrobić korektę deklaracji VAT do każdego miesiąca - jak prawidłowo powinien wystawić fv? Np za luty z datą wystawienia luty, czy wszystkie powinien wystawić w grudniu?

--- najlepiej byłoby w umowie określić okres rozliczeniowy "rok", wystawić jedną f-rę ostatniego grudnia 2019 i wówczas przychód i vat nalezny w tym dniu ma za cały rok 2019.
Czy potrafisz również udzielić odpowiedzi na temat nr 1271050?

Nie potrafię.
Rozumiem,
tylko, że problem polega na tym, ze co miesiąc wpływało na konto 180zł z tytulu tego najmu, czy w takim razie ob. podatkowy vat nie powstaje z datą wpływu na konto?
5

jeżeli przyjmiecie okres rozliczeniowy "rok" to wg mnie przychód wg art. 14 ust. 1e updof - czyli ostatniego dnia roku.

Upewnij się jeszcze na inf.pod.
Jasne dziękuję serdecznie.
Mam jeszcze jeden problem. 28.11.2019 podatnik zakupil lokal mieszkalny, który postanowił wynajmować, w grudniu wystawil pierwsza fv za najem. Jednak zapomnialam w 2018r. wprowadzic ten lokal jako st i zostal wykazany w inwentaryzacji.
W takim wypadku muszę dokonac korekty zeznania za 2018r prawda?
Nie mogę zacząc amortyzowac lokalu dopiero od stycznia 2019r?
7

W takim wypadku muszę dokonac korekty zeznania za 2018r prawda?

-- tak

Nie mogę zacząc amortyzowac lokalu dopiero od stycznia 2019r?

-- możesz, ujawnić go teraz i zacząć amortyzację od 2019r.

Takie jest moje skromne zdanie.
Czyli w takim wypadku w styczniu 2019r. powinnam pomniejszyc inwetaryzację o wartość tego lokalu i wprowadzić go do śt?

W takim wypadku korekta zeznania za 2018r nie bedzie konieczna?
Zamiast

-- możesz, ujawnić go teraz i zacząć amortyzację od 2019r.

miało być

-- możesz, ujawnić go teraz i zacząć amortyzację od 2020r.
A to, ze wystawiłam fv za najem w grudniu 2018, oraz w 01 i 02/2019 w niczym nie szkodzi?
Musiałabym go ujawnic w styczniu 2019, ponieważ w kwietniu 2019 został sprzedany ten lokal.
Jeszcze jedno pytanko, czy oplaty notarialne przy zakupie mieszkania plus pcc powinnam zaliczac do inwentaryzacji?
11

nie wiem...

12

wg mnie zwiększają wartość towaru lub śr. trw. - zależy czego dotyczą - zakupu towaru czy śr. tr.
Kom13.
W zasadzie dot. to zakupu śt i zakupu towaru - czyli rozumiem ze oplaty te wliczam w inwentaryzacje i rowniez powiekszaja wp śt?
Jezeli chodzi o fv za najem garazu to jednak wykaże VAT w kazdym z miesięcy, niestety nie mam czasu zeby czekać na polaczenie z inf. podatkową, jestem 90 w kolejce... :(
Jak mogę w jpk wykazać ten vat nie wystawiając fv? bo wiem ze nie ma ob. wystawiania fv dla osob prywatnych. Chodzi mi o nr dokumentu.
Wpływy miały miejsce w terminach:19.02, 12.03, 8.04, 8.05, 31.05,4.07, 31.07,12.09,30.09,12.11, 13.12 po 180zł każdy.

Szkoda, ze nie moge tego vat-u wykazac w grudniu i potraktowac okresu rozliczeniowego jako rok:( byłoby najprościej, nie musialabym korygowac deklaracji vat za kazdy miesiąc. :(
14

tak

15

a paragony fiskalne wystawiałaś?
Nie wystawiałam,
Podatnik nie ma kasy fiskalnej.
Wszystkie zapłaty wpływały na konto bankowe
Wystawiłabym 1 f-rę i w każdym m-cu w jpk wykazała ten numer f-ry.
Okej rozumiem. czyli np wystawi fv 31.01 z data sprzedazy 31.01 i termin platnosci do 14.02 i vat oraz przychod wykaze w styczniu bedzie prawidłowe?
Tak, o ile dotyczy to stycznia
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.