Czy ktoś może udostępnić ???!!!

Gazeta Podatkowa nr 5 (1567) z dnia 17.01.2019, strona 5
dział: Rozliczamy podatek dochodowy
A który artykuł z tej strony?
AC samochodu osobowego na przełomie roku.
Nie widzę takiego artykułu, na pewno Nr 5 i strona 5 ?

Informacja PIT-11 składana za 2019 r. str. 5
Rozliczenie otrzymanego rabatu pośredniego str. 5
Zakup nagród konkursowych dla pracowników a koszty podatkowe str. 5
Składki ZUS przedsiębiorcy w kosztach uzyskania przychodów str. 5
A sory, ja patrzę na 2020, zaraz znajdę z 2019 :)
Spółka z o.o. w listopadzie 2018 r. wykupiła na okres dwunastu miesięcy polisę AC dotyczącą firmowego samochodu osobowego. Jaką wysokość składki przypadającą na 2019 r. będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2019 r., tj. ustaloną według limitu z 2018 r., czy według limitu obowiązującego w 2019 r.?

Wysokość składki AC przypadającej do rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów 2019 r. spółka powinna ustalić według limitu obowiązującego w 2019 r.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 49 updop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Przeliczenia 20.000 euro na złote należy dokonać według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. przepis ten uległ nowelizacji. Generalnie od tego dnia nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Nietrudno zauważyć, że jest to zmiana na korzyść podatników, bowiem równowartość 20.000 euro jest znacznie niższa niż 150.000 zł.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy ten nowy korzystny limit służący ustaleniu proporcji i w rezultacie wysokości składki AC kwalifikowanej do kosztów uzyskania przychodów należy odnosić tylko do umów ubezpieczenia zawartych od 1 stycznia 2019 r. czy także zawartych przed tą datą?
Ślicznie dziękuje za artykuł.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do przepisów końcowych ustawy nowelizującej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2159). Stosownie do jej art. 17, ustawa, z pewnymi wyjątkami (niemającymi znaczenia w analizowanej sytuacji), weszła w życie 1 stycznia 2019 r.

Przepisy ustawy o CIT w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, z pewnymi wyjątkami, które również nie mają znaczenia dla rozpatrywanej sprawy, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r. (art. 16 ustawy nowelizującej). Jedynie podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2019 r., a zakończy się po 31 grudnia 2018 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o CIT w niezmienionym brzmieniu (art. 13 ustawy nowelizującej).
Przyjęte rozwiązania oznaczają, że w przypadku wykupienia przez podatnika CIT w 2018 r. bądź w latach wcześniejszych polisy AC samochodu osobowego, składka z tytułu tego ubezpieczenia powinna być rozliczana w kosztach uzyskania przychodów:

do końca 2018 r. według przepisu art. 16 ust. 1 pkt 49 updop w jego brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r.,

od 1 stycznia 2019 r. według przepisu art. 16 ust. 1 pkt 49 updop w jego brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.
Jedynie podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2019 r., a zakończy po 31 grudnia 2018 r., do końca tego roku podatkowego ustalają wysokość składki AC zaliczanej do kosztów uzyskania przychodów według proporcji, do której przyjmuje się równowartość 20.000 euro.
Koniec :)
Ale i tak nie wiem czy dobrze dobrze myślę.
Wartość auta 169537 PLN
Składka Ac 3967,20
w 2019 ROKU liczę od kwoty ( 3967,20 - to co już jest w kosztach 2018)???
Nie wiem czy to coś pomoże, ale tutaj można poczytać o takich kosztach na przełomie roku 2018 i 2019: 1209086
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.