Pytanie ws ZUSu

Kadrowi podpowiedzcie:
zakładam nową DG - usłu. remontowe i budowlane (świadczone również zagranicą)
Jaki ZUS muszę opłacać?
Czytam już tyle rożnych wersji że sama nie wiem...
Najpierw musisz ustalić ustawodawstwo właściwe, czyli to czy składki będą do zapłaty w Polsce czy też w innym kraju.
W Polsce.
Czemu miałyby być płacone w innym kraju skoro DG jest tutaj?
Jeśli to pierwsza Twoja działalność możesz skorzystać z ulgi na strat, przez pierwsze 6 miesięcy opłacać tylko składkę zdrowotną.
Kom. 3
"świadczone również zagranicą" - dlatego. Do ZUS będzie trzeba wystąpić o wystawienie dokumentu A1.
Mógłbyś / mogłabyś mi rozjaśnić o co chodzi?
Chciałbym opłacać skladki preferencyjne (te 30% minimalnego)
Nie zatrudniam pracowików - samodzielnie będęwykonywać swoje prace.
Przed wyjazdem idę do ZUSu i proszę o A1?
To są jakieś dodatkowe opłaty?
1. Możesz skorzystać najpierw z ulgi na start - 6 pełnych miesięcy kalendarzowych - opłacana jest tylko składka zdrowotna.
2. Potem przez 24 miesięcy z ZUS preferncyjnego (te 30% o jakich piszesz).
3. Jeżeli usługi będą świadczone w kilku krajach UE, to składasz US2 i US55. Na tej podstawie wydawany jest druk A1 - bez opłat.
Uwaga aby otrzymać A1 musisz wykazać, że prowadziłeś działalność w Polsce przez co najmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem wykonywania działalności za granicą. Polecam poradnik ZUS https://www.zus.pl/documents/10182/0/Jak+otrzyma%C4%87+za%C5%9Bwiadczenie+A1.pdf+13.08.19/aa3cf785-cf27-79c3-d7b3-972b8a05662f
Kom. 8
Nie trzeba o ile dział. ma być prowoadzona w kilku krajach UE poza Polską, np. oprócz Polski dodatkowo: Niemcy, Austria. Już mamy dwa państwa i nie trzeba wykazywać, że w Polsce dzial. była prow. przez 2 miesiące. W kom. 7 podałem dokumenty jakie należy złożyć w takim przypadku.
No to zależy który NFZ , dwa miesiące w Polsce zawsze gdy dg jest przenoszona czasowo do innego kraju UE , jak w dwóch krajach naraz ( w tym oczywiście w Polsce) to niby nie .Jednak czasem NFZ odmawia A1 ( zasłaniając się min . tym że jeszcze nie było żadnych dochodów aby ustalić prawodawstwo ). Jak w dwóch lub więcej krajach naraz to w Polsce min 25% dochodów ( o tym też wielu nie pamięta )
No, a co do A1 ma NFZ? Te sprawy załatwia się w ZUS.

"jak w dwóch krajach naraz ( w tym oczywiście w Polsce)" - To mają być dwa kraje nie wliczając Polski, czyli razem z Polską minimum 3 kraje. Oczywiście trzeba odpowiednio druki wypełnić, czyli musi z nich wyikać, że minimum 25% dział. będzie prow. w Polsce. Fakt, że nie było jeszcze przychodów nie może być powodem odmowy wydania A1 i nie spotałem się aby ZUS odmówił z takiego powodu wydania A1.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.