NOWY JPK_VDEK faktury do paragonów

Dodano art. 109 ust. 3d, doprecyzowujący ewidencjonowanie faktur do paragonów. Mianowicie, wystawiona faktura będzie ujmowana w części ewidencyjnej pliku JPK_VDEK za bieżący okres rozliczeniowy, bez zwiększania sprzedaży za ten okres, ponieważ sprzedaż będzie ujęta na podstawie raportów z kasy fiskalnej. Takie ujęcie ma służyć jedynie celom analitycznym i kontrolnym. 

I będzie dodatkowa robota wszystkie faktury do paragonów nawet dla OF będą musiały znaleźć się w nowej ewidencji .Oprócz tego zgodnie z rozporządzeniem z DZ.U 18.10.2019 poz 1988 wiele oznaczeń dotychczas niestosowanych do tej pory. Ciekawostka także dane nabycia towarów używanych kwoty nabycia oraz dane dostawcy tych towarów ( chociaż nie ma tam podatku do odliczenia) Będzie się działo ... a kary za każdy błąd 500 zł Czy ktoś już szczegółowo analizował rozporządzenie i strukturę nowego JPK i jakie problemy w związku z tym zauważył ?
Dzięki ITT , nowy horror ...
No horror nowy kaganiec i kontrola a przedsiębiorca ścigany bardziej niż złodziej. To są te obiecane uproszczenia i sukcesy w walce z mafią za które my musimy płacić.
Od kiedy to wchodzi??
Od kwietnia duże przedsiębiorstwa, pozostałe od lipca. Kom.2 Też tak uważam.
Faktury dla osób fizycznych nie będą musiały być wykazywane w JPK VDEK.
Opisana zmiana jest akurat korzystna: teraz po wystawieniu faktury do paragonu fakturę należało wykazać w miesiącu wystawienia paragonu (korekta jeśli został już wysłany JPK za ten miesiąc). Po zmianach fakturę i równą jej korektę sprzedaży paragonowej wykażemy w miesiącu wystawienia faktury.
Co do pozostałych zmian dochodzą nowe oznaczenia faktur sprzedaży ( wg towarów, wg typów transakcji) co rzeczywiście utrudni sporządzanie JPK.
Gdzie wyjaśnienie że faktury dla Of nie będą w części ewidencyjej. Mają być po to aby skontrolować np numery faktur. Na podstawie wszystkich faktur ma być tworzony CRF
Przecież sprzedaż udokumentowaną fakturami do paragonów dla osób fizycznych nie trzeba wykazywać w JPK VAT.
Nie widziałem żadnej informacji aby coś miało się zmienić w tej sprawie.
JPK VDEK ma być odzwierciedleniem deklaracji VAT, a faktury do paragonów dla OF nie są uwzględniane w deklaracji.

Numery wszystkich faktur można skontrolować na podstawie JPK FA.
Do tej pory w JPK nie wykazujemy lecz w JPK_VDEK mają być wykazywane wszystkie wystawione faktury
Od 01.04.2020
3d. Faktury, o których mowa w art. 106h ust. 1-3, ujmuje się w ewidencji, o której mowa w ust. 3, w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za okres, w którym zostały ujęte w tej ewidencji.
W nowym przepisie nie ma zróżnicowania czy faktura wystawiona na rzecz firmy czy OF . Nie będzie już oczywiście potrzeby korekty jeśli fakturę do paragonu wytrawimy w innym okresie rozliczeniowym niż paragon na rzecz firmy
A gdzie się zmienił przepis? Zmiana ta jest znana dłuższy czas, została ogłoszona po konsultacjach dotyczących JPK VAT i sygnałach o kłopotach z ewidencjonowaniem tych faktur - koniecznością korekty JPK VAT.


Aż się skonsultowałem z helpdeskiem. Dotyczy to faktur dla PODATNIKÓW VAT nie osób fizycznych.
Art 3d jest nowy wchodzi w życie 01.04.20 więc przepis się zmienił został doprecyzowany :) w taki sposób iż nie wiadomo bo nigdzie literalnie nie wyszczególniono że chodzi tylko o faktury dla podatników VAT ( czyli firm) .
Być może czegoś nie widzę w przepisach co ty widzisz , a może tego nie ma i opieramy się tylko na interpretacjach .
Niestety ITT ma rację, wszystkie faktury bedą w ewidencji, oczywiscie te dla fizycznych bez kwot, gdyż kwoty należności od od osób fizycznych znajda się w miesiecznym raporcie fiskalnym.
Greg123

Jeżeli będą faktury dala osób fizycznych to będą one ujmowane tak samo jak faktury do paragonów dla VAT-owców.
Na pewno nie jako faktury bez kwot.
To dopiero będzie jazda część ewidencyjna będzie miała inne kwoty niż część deklaracyjna , i jak się nie pogubić przy sprawdzaniu takiego tworu . Nie znam struktur V-DEK nie jestem informatykiem w jaki sposób to będzie rozwiązane to się okaże a czasu tak naprawdę niewiele zostało , i jeszcze tyle innych zmian do ogarnięcia
Częśc deklaracyjna P_10, P_11... ma takie same pola jak część ewidencyjna K_10,K_11.... Oczywiście ma też dodatkowe pola: sumy, kwoty odliczeń itp.
Część ewidencyjna też ma dodatkowe pola np pola określające czy na fakturze występują wrażliwe towary (GTU_01,...GTU_13), określające rodzaj transakcji, znaczenie MPP itp
Natomiast pola kwotowe deklaracyjne są sumami części ewidencyjnej.
Faktury do FP może będą kwoty lecz nie będą one sumowane bo do sumy wejdzie kwota z RO raportu kasowego
Przecież faktury do paragonu dla Podatników VAT wykazujemy równocześnie korygując sprzedaż paragonową (RO raportu fiskalnego).
Nie ma tu żadnych niejasności.
Teraz tak ( korekta RO o faktury do paragonów dla firm ) ale nie wyobrażam sobie jak mam 300 faktur do paragonów dla osób prywatnych ( faktury obowiązkowe węgiel ) które muszą być w części ewidencyjnej usunąć z RO ( skorygować RO o faktury do paragonów dla OF).
Z ręki sumować wszystkie faktury odliczać od raportu miesięcznego to ABSURD i wprowadzić raport bez faktur do parangów dla OF ( coś tutaj mija się z celem lecz absurdów naszym prawie podatkowym nie brakuje )
Nadal nie widzę potwierdzenia że trzeba będzie wysyłać faktury dla do paragonów dla osób prywatnych, helpdesk jpk też tego nie potwierdza.

A co do usuwania z raportu to przecież chyba ręcznie nie wystawiacie dokumentów i nie wprowadzacie ręcznie JPk, Przecież zrobić korektę sprzedaży paragonowej o faktury dla osób fizycznych w programie to nic trudnego. To ten sam mechanizm który działa obecnie.
I tak na pewno program, który teraz generował JPK VAT pobierał faktury dla podatników VAT i korygował sprzedaż paragonową o te faktury. Teraz gdyby trzeba było wykazywać faktury dla osób fizycznych to przecież tylko zmieniamy warunek w zapytaniu określającym które faktury wykazać, równocześnie to samo zapytanie policzy o jaką kwotę skorygować sprzedaż paragonową.
Może i taką funkcje ma ale nie korzystam bo faktur dla firm do paragonów to 1 lub 2 na cały rok . Super by było aby MF wydał interpretacje ogólną co do ujmowania faktur do paragonów dla OF w nowej strukturze VDEK.
Mam odwrotne ,niż ITT .Księguje faktury dla osób fizycznych. Czyli faktury wystawione do paragon dla of. Jesteśmy grupą producentów rolnych. Wszystkie faktury dla rolników ryczałtowy księguje ze względu na rozrachunki i do celów sprawozdawczy. Nie księguje raportu fiskalnego , ponieważ kwoty faktur dla of i raport fiskalne są identyczne. Jak się odnaleźć w nowym JPK VAT?
Aga: Dla Ciebie nic się nie zmieni.
Już wykazujesz faktury do paragonów, a raport fiskalny jest skorygowany o wartość faktur - czyli wynosi 0.
Aczy dużym przedsiębiorcą jest ten który w doniesieniu do definicji śrdeniego z ustawy:
1. warunku pierwszego nie spełania-bo zatrudnia wiecej niż 250 osób
2. spełnia drugi warunek dotyczacy nieprzekroczenia kwot przychody /sumy bilansowej
Duży musi spełniać pierwszy warunek: zatrudnienie + jeden z dwóch pozostałych warunków przychody/suma bilansowa.

Czyli jeśli nie spełnia żadnego z pozostałych warunków (przychody/suma bilansowa) to jest średnim przedsiębiorcą.
Dużym przedsiębiorcą jest ten, kto nie spełnia tej definicji i jednocześnie nie jest małym lub mikro-przedsiębiorcą – w praktyce jest większy niż średni przedsiębiorca. Oznacza to zatem, iż dużym przedsiębiorcą jest podmiot, który w każdym z ostatnich dwóch lat obrotowych:
- zatrudniał powyżej 250 pracowników lub
- osiągnął łącznie przychody przekraczającej 50 mln EUR i jednocześnie jego aktywa na koniec roku obrotowego przekroczyły 43 mln EUR.
Więc wystarczy spełnić np. warunek zatrudnienia i już się jest "dużym"
Gofin pisał, że faktur do pagonów dla osób prywatnych nie trzeba ujmować w JPK_VDEK. Czekaja na potwierdzenie MF.
Więc wystarczy spełnić np. warunek zatrudnienia i już się jest "dużym" - nie
Patrz: odpowiedź na pytanie nr 22 "Odpowiedzi na pytania dot. JPK cz. 2"
"(...) Przywołany przepis (art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - przyp. red.) zawiera w swej konstrukcji koniunkcję (użycie spójnika "oraz"), jaka zachodzi pomiędzy pkt 1 i 2. Dla zakwalifikowania danego przedsiębiorcy do kategorii "średniego" niezbędne jest łączne spełnienie warunku z pkt 1 i 2. Należy przy tym zauważyć, że warunek w pkt 2 został sformułowany alternatywnie ("lub"), co oznacza, że przynajmniej jeden z członów alternatywy musi zostać spełniony, aby można było uznać warunek określony w pkt 2 za spełniony(...)"
Przy okazji zatorów płatniczych również jest wiele artykułów nt "dużego" i wszędzie przepis czytany jest literalnie niestety.
Polecam artykuł Gofinu: Jednolity Plik Kontrolny - wyjaśniamy problemy związane z ustaleniem statusu przedsiębiorcy.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (919) z dnia 10.07.2016
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

 • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

 • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

 • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

  Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

 • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

  Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

 • Dobrowolna zgoda

  Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.