Paragon dla os fiz i faktura

Czy os fiz nie mająca dg chce fakturę na zakup np TV to na jej paragonie , fakturze musi być NIP bądź pesel?
Nie, osoby fiz. nie mają numeru NIP.
Dla osoby fizycznej nieprowadzącej dg nie umieszcza się danych typu nip lub pesel ani na paragonie ani na fakturze wystawionej do paragonu.
Art. 106b. 5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
A jeśli kowalski dzisiaj np u mnie kupi TV a jutro przyjdzie i będzie chciał fakturę bo też przecież os fiz bez działalności może prosić o fakturę to co wtedy mogę mu wystawić ? Albo sa przypadki że matki kupują coś dla swojego dziecka i musi mieć faktury na te zakupy bo faktury potrzebne są do sądu aby zwiększyć alimenty co w takim przypadku sprzedawcy wystawiają normalne paragony (bez nip pesel) i do tego fakturę?
To wystawiasz mu Fakturę VAT na jego Imię + Nazwisko + Adres zamieszkania (bez NIP) , czyli fakturę prywatną.

Kowalski ma prawo tego żądać tak jak do tej pory do 3 miesięcy.
Tutaj się nic nie zmieniło. Osobie fizycznej nie prowadzącej działalności wystawia się paragon, a na jej osobiste żądanie wystawia się fakturę do tego paragonu. Oryginał faktury dla tej osoby, a do kopii faktury podpinasz paragon.
ani na paragonie ani na fakturze nie wpisujemy żadnego numeru nip ani pesel.
Tak było do tej pory i tak jest nadal.
na fakturze podajesz tylko dane Kowalskiego takie jak imie nazwisko i adres
Nie róbcie problemu … zmiana jest po to żeby ludzie nie kombinowali z fakturami i zbierali paragony osób prywatnych i później szli do sprzedawcy żeby wystawił fakturę na firmę znajomego (paliwa, części, mat.budowlane), tyle kropka.

Dla osób prywatnych nic się nie zmienia ..
Ok juz mi się w głowie plątało :-) czyli jakby kowalski miał dg i chciał fakturę na drugi dzień to nie mogę mu wystawić bo paragon był bez nip no chyba żeby podał mi NIP od razu to wtedy po fakturę może przyjść w ciągu 30 dni od dnia zakupu? zgadza sie?
Do xyzzzzz:

Zacytowałeś art 106b: "fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer"

więc ja zacytuję z twojego cytatu: "na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej"

a my tu mówimy o osobie fizycznej, która nie jest ani jednym ani drugim podatnikiem
U nas stosuje się się tak że zaraz przy zakupie klient musi się określić czy kupuje na swoje cele prywatne czy na firmowe.
i po temacie.

a obowiązek wystawienia faktury jest do 15-tego następnego miesiąca.
Ale dobrze napisałam w kom 8 (no tylko nie 30 dni a do 15-tego następnego miesiąca)
U nas także przy kasach wywiesiliśmy w każdym sklepie kartki, że przed zakupem klient musi poinformować o zakupie na firmę, jeżeli nie poinformuje brak jest możliwości wystawienia faktury.
"a my tu mówimy o osobie fizycznej, która nie jest ani jednym ani drugim podatnikiem" - To akurat z pytania nie wynika.
Trzeba tylko pamiętać, żeby nie akceptować not korygujących, jeśli wystawimy fakturę na osobę fizyczną, a następnie ktoś przyniesie notę, że brakuje NIPu. Jeśli zaakceptujemy notę, naruszamy przepis, że wystawiamy fakturę dla podatnika do paragonu.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Przepisz kod z obrazka:
Captcha
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.