30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Mikrorachunek a zaliczka z najmu prywatnego (ryczałt)

Od 1 stycznia 2020 mam wpłacać zaliczki podatku na mikrorachunek a co z wpłatą zaliczki za ryczałt z najmu prywatnego - wpłacam zaliczki na PPE - czyli wpłacam po 1 stycznia 2020 zaliczki na konto US a rozliczenie z PIT-28 na mikrorachunek ???
Wszystko co płacone od 1 stycznia 2020 już tylko na mikrorachunek.
Czy w opisanym przypadku symbol formularza, od 1.01.2020 zostaje ten sam, tzn. PPE?
To się nie zmieniło
Czy to już pewne że ryczałt również na mikrorachunek? W połowie grudnia na KIP nie wiedzieli jeszcze czy ryczałty wchodzą w nowe przepisy.
Wg mnie to pewne
Telefonowałem do KIP, uzyskałem informację, że ryczałt z najmu prywatnego płatny na mikrorachunek
W formularzu banku nie mozna zrobic przelewu do US na mikrorachunek z tytulem przelewu PPE.
Albo PPE na inny numer konta albo inny typ formularza (np. PIT-28) na mikrorachunek.
Dalej nie mam pewnosci co jest prawidlowe...
Prawidłowe jest to, że w styczniu nie możesz zapłacić podatku na inne konto niż mikrorachunek.
Wpisz zatem PIT-28, US na pewno sobie z tym poradzi.
Do kiedy należy wpłacić ryczałt za grudzień 2019? Do 20 stycznia 2020, czy do końca terminu złożenia deklaracji PIT-28, czyli do 02.03.2020 roku?
Bank Millennium upiera się, że PPE zostaje po staremu i mam wpłacać po staremu. Komu tu wierzyć? :)
W mbanku tez PPE na stare konto proponuje
Pisałem na czacie Ministerstwa Finansów, że muszę wpłacać PPE i PIT-28 na mikrorachunek. Jak oznajmiłem, że bank nie pozwala na to to uprzejma Pani poleciła udanie się do urzędu skarbowego i wyjaśnianie z nimi w jaki sposób mam płacić :D Czy to są jakieś jaja?
W ipko można wysłać na mikrorachunek
Millennium nie zamierza zmieniać tego co zinterpretowali - PPE jest u nich po staremu. Nie bedzie zadnego wysylania na mikrorachunki.
Rozumiem, że aby zapłacić ryczałt muszę zwalić konto w PKO?
Założyć *
Tak dokladnie, albo isc na poczte - tak napisala Pani z czatu MF :) CO ZA UŁATWIENIE!!!!!!!!!!!!
Nie płaćcie podatków na pocztach, bo jest opłata aż 10,- zł za jeden kwit. Lepiej w ajencjach, agencjach.
W mBanku po wyborze formularza PPE i właściwego urzędu skarbowego pojawia numer rachunku na który przelać trzeba podatek, jest to inny numer konta niż w poprzednim roku, ale też inny numer konta niż wygenerowany na podstawie PESEL mikrorachunek. Jest on zgodny z numerem rachunku bankowego, który podaje urząd skarbowy jako "Pozostałe dochody z tytułu dochodów podatkowych i niepodatkowych należności budżetowych" na swoich stronach internetowych
Strona właściwej administracji skarbowej, zakładka organizacja --> numery-rachunkow-bankowych
Kom. 19 - ale to nie jest prawidłowy rachunek
W mbanku mozna juz zlecic przelew podatkowy na mikrorachunek, z typem formularza PPE.
Czyki jednak byl balagan w systemie bankowym. Dzieki wszystkim za pomoc i zaangażowanie!
Mam nadzieje, ze juz nic sie nie zmieni
Bank Millennium też to naprawił. Czyli jednak Ministerstwo interweniowało po spamie wiadomości od nas za przeproszeniem :)
Mi pokazuje dwa numery mikrorachunku bankowego. Inny jak wpisuje NIP a inny jak wpisuje PESEL. Na który mam płacic za wynajem mieszkania prywatnego??
>24
to zalezy

PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:
-nie prowadzisz działalności gospodarczej
-lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
NIP, jeśli:
-prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
-lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne
Moje pytanie jest takie - w jakim terminie należy wpłacić niedopłatę wynikającą z PIT 28 (wynajem)? Czy ktoś zna odpowiedź?
Składasz pit-28 i opłacasz podatek-lub różnice której brakuje:) termin platnosci to ten sam termin co zlozenie zeznania, chyba ze wybrałes miesieczne lub kwartalne skladki- to lecą odsetki od teminu wplaty zaliczki do dnia wpłaty. zajrzyj do ksiegowości w us- albo tel to powiedza ile odsetek sie naliczyło od nieterminoowej wpłaty zaliczki
Rozumiem, że w banku wybieram przelew zwykły, wprowadzam mikro rachunek i kwotę. Pytanie jeśli w styczniu chcę wpłacić przykładowo 17 zł, gdzie 15 zł to zaliczka za grudzień 2019 a 2 zł to dopłata wynikająca z PIT-28, to jaki wpisać tytuł przelewu?
Rozumiem, że w banku wybieram przelew zwykły, wprowadzam mikro rachunek i kwotę. Pytanie jeśli w styczniu chcę wpłacić przykładowo 17 zł, gdzie 15 zł to zaliczka za grudzień 2019 a 2 zł to dopłata wynikająca z PIT-28, to jaki wpisać tytuł przelewu?
Wpłaty na mikrorachunek np. PPE z najmu prywatnego powinny być już comiesięcznie tytułowane jako PIT-28 czyli wpłata za grudzień 2019 to PIT-28 19M12
Witajcie ,
co to jest PPE?
PPE to podatek od przychodów ewidencjonowanych
Dzień dobry. Mam zapłacić ryczałt od przychodu za wynajęcie mieszkania po raz pierwszy w życiu i jestem oszołomiony sprzecznymi informacjami. Po pierwsze - czy muszę coś zgłaszać w US? Czy mam po prostu dokonac przelewu na mój mikrorachunek a w tytule przelewu po prostu wpisać PPE? Skąd US będzie wiedział, za co płacę podatek i czy w prawidłowej wysokości? I co z tym PIT-28? Mam go teraz wypełnić i gdzieś wysłać, czy to się robi w przyszłym roku w styczniu? A co z rozliczeniem kwartalnym? Jak to zrobić? Trzeba coś napisać do US? Czy US będzie chciał ode mnie kopię umowy najmu? Czy jakieś wyciągi z konta bankowego potwierdzającego przelew od najemcy? Teraz jest problem z informacją prosto w US ze względu na koronawirusa, więc szukam odpowiedzi w internecie. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Mam podobne pytanie jak mój poprzednik... ale chciałbym sprostować jedną sprawę.. Chce wynajmować mieszkanie od 1 kwietnia br. Bede płacił ryczałt 8,5% na mikrorachunek i tu moje pytanie. Skoro place to 8,5% na mikrorachunek to skladając PIT-28 w US tez muszę coś płacić w przyszłym roku? Jesli tak to dlaczego trzeba dwa razy podatek placic? Nie rozumiem tylko tej kwestii.. Proszę o odpowiedz. Z góry dziękuje
Za grudzień podatku się nie wpłaca. Wpłaca się kwotę jaka wyjdzie z zeznania rocznego. Tak więc nic dwa razy nie płacisz.
Mam pytanie. Place PPE na mikrorachunek za wynajem mieszkania. Mam lokatorów do końca maja. Potem nie wiem czy kogoś szybko znajdę. Jeśli nie znajdę to dalej place czy to się jakoś zawiesza jak nie wynajmuje. Dziękuję za odpowiedź.
0 x 8,5% = 0, tak wiec nic nie wpłacasz. Nie masz przychodu, to nie ma podatku.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.