Metoda podzielonej płatności - brak przelewu split payment

Dziewczyny, wpływają do mnie dokumenty od klientow i mam juz kilka przykładow że pomimo wystawionej przez dostawcow faktury tytułem split payment moi klienci zapłacili zwykly przelew. Jako ze dokumenty sa z listopada a otrzymuje je w grudniu co mam z tym zrobic ? odkręcić sie juz nie da termin 3 dni na zgloszenie tez minal ?
3 dni na zgłoszenie dotyczy białej listy, a nie mechanizmu podzielonej płatności.
Termin 3 dni dotyczy białej listy.
Jeżeli jeżeli dostawca lub usługodawca rozliczył całą kwotę podatku wynikającą z faktury to przepis dotyczący 30% sankcji nie ma zastosowania - czyli gra.
Ok czyli pomylilam ...

To co mam zrobic w sytuacji gdy moj klient zaplacil bez obowiazkowego splitu payment ?Wystaiwc mu od razu polecenie przelewu na jakas sankcje :) ?
Jak wyżej.
Nie doczytalam.

Czyli jesli dobrze rozumiem, na ten moment nic nie robie / nie koryguje tylko grzecznie upominam klienta i po raz 10-ty szkole ...

Natomaist jak dostawca odprowazil vat nalezny to US mnie (podatnika) nie ukaze ? nawet profilaktycznie ?:)
W druga atrone tez tak.dziala ? Gdyby moj klient wystawil fakture np budowlana zwykla bez adnotacji metoda podzielonej platnosci i odboorca mi zaplaci zwykly przelew to tez nie ma zadnej sankcji ?
Wystawca nadal ma wadliwą fakturę - KKS.
To jeszcze dopytam - warunek konieczny to adnotacja na fakturze MPP oraz rozliczenie podatku VAT z uwzględnieniem tej transakcji za dany okres. I bez względu na sposób dokonania płatności przez nabywcę . To upoważnia wystawiającego do odliczenia podatku. A czy w takiej sytuacji kupujący również ma takowe prawo (mimo, że zapłacił bez uwzględnienia MPP)? Czy jednak nie może?
A kurcze trochę się zapędziłem, wystawiający fakturę przecie nie odlicza podatku z tej transakcji ... ;) . Jednak druga część pytania nadal aktualna.
Odliczenie to art. 86 ust. 1 związek ze sprzedażą opodatkowaną i tyle.
Otrzymujemy od dostawcy faktury, gdzie sposób zapłaty wykazany w MPP. My , odbiorcy uważamy , że te żelazne części do maszyn rolniczych , to nie MPP, ale wystawiając fakturę mamy wpisać MPP? Szefowa się boi i mówi, że te powyżej 15tys. będzie tak opisywała. Jaka jest kara jeśli umieścimy na fakturze MPP, a w rzeczywistości towar w nich zawarty, nie występuje w załączniku NR 15 ustawy o VAT?
Ustawa mówi, że w określonych sytuacjach faktura ma zawierać adnotację o obowiązkowym MPP, ale nie zabrania umieszczania tej adnotacji na wszystkich fakturach. Najwyżej będziesz miała wszystko płacone w MPP.
Umieszczenie MPP na fakturze "profilaktycznie" - "0" konsekwencji.
Dzięki za dobrą wiadomość greg278 :)
Od kwietnia dla większych, a od lipca dla wszystkich może się znowu to zmienić, bo będą obowiązki raportowania za pomocą odpowiednich symboli poszczególnych transakcji (jak np. MPP ale też ponad 20 innych kodów). I wówczas nie wiem, czy oznaczenie MPP faktury która nie podlega pod MPP nie będzie błędem. A błędy w jpk to już potencjalne sankcje ...
Dzisiaj znalazłem artykuł na ten temat: https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/split-payment/3579222,Obowiazkowy-split-payment-od-1-kwietnia-2020-r-dowolnosc-bedzie-mial-tylko-nabywca.html
Z rozpędu trochę zapłaciliśmy faktury oznaczone MPP za paliwo w całości bez podzielenia VAT-u . Dodatkowo kontrahent oddał nas do faktoringu. Czy jeżeli oni roziczą Vat to nie grożą nam sankcje? Co z zaliczeniem do kup-u?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
* Przepisz kod z obrazka:
Captcha
* - pole obowiązkowe
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.