ZUS - odmowa zasiłku chorobowego

Dziewczynie na dg skończył się urlop macierzyński 07.05.19 r. i w tej dacie została zarejestrowana na pełny ZUS. W lipcu miała 4 dni L-4, złożyła Z3b w ZUS, a dziś dostała pismo o odmowie zasiłku z uwagi na brak 90 dni podlegania pod ubezp. chorobowe. Dg prowadzi od 2012 r.. Powiem szczerze, ze 1 raz spotykam się z taką sytuacją, że macierzyński przerywa okres ubezp. chorob. i po na nowo trzeba nabywać prawa do zasiłku. Ktoś pomoże mi to wyjaśnić?
Kiedy złożono druk ZUA i jaka data została wskazana jako data zgłoszenia do ubezp. chor.?
Proponuję si.ę odwołać od decyzji powołując się na art. 14 ust. 3 ustawy sus:

Art. 14. 1. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony, z zastrzeżeniem ust. 1a.
(...)
3. Za okres opłacania składek uważa się także okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.
Odwołanie składa się do sądu za pośrednictwem ZUS. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwołanie zostanie uwzględnione już przez ZUS bez przekazywania go do sądu.
Jesli zua zgłoszone w terminie to zasiłek się należy
ZLA złożone 07.05.2019, ostatniego dnia zasiłku macierzyńskiego. Zla złożyla później niż do 7 dni, ale to teraz nie ma znaczenia. Powiem, jej, żeby się odwołała. Dzięki za pomoc, bo myślałam już, że przepisy się zmieniły.
ZLA do ZUS wpłynęło pewnie do ZUS elektronicznie po za tym tak jak piszesz to bez znaczenia kiedy wpłynęło do ZUS jeżeli chodzi o prawo do zasiłku.
Pytanie kiedy zostało złożone ZWUA i ZUA no i jaka data na tych dokumentach (wyrej i zarej.) została podana. Może tu jest gdzieś błąd.
Jeśli zgłosiła się do ub chorobowego bezpośrednio po macierzyńskim (od następnego dnia) i TERMINOWO OPŁACIŁA SKŁADKI ma prawo do zasiłku bez okresu oczekiwania.
Cyt. "W lipcu miała 4 dni L-4, złożyła Z3b w ZUS,"
"ZLA złożone 07.05.2019, ostatniego dnia zasiłku macierzyńskiego. Zla złożyla później niż do 7 dni,"

To w końcu kiedy była chora??
Kom. 8 > oczywiście ZUA/ZWUA złożone ostatniego dnia macierzyńskiego, tj. 07.05. Chora była w lipcu 15.07-19.07. Z3b złożone w ZUS 27.08.
Kom. 6 > xyzzzz, ZWUA/ZUA złożone 07.05 i z taką datą zostały zrobione dokumenty. Ponadto mam pieczątkę złożenia tych dokumentów w ZUS z datą 07.05. Naprawdę nie rozumiem, czemu się jej czepiają....
Jakie daty wskazano na ZWUA i ZUA?
Za jaki okres (od kiedy) był pobierany zas. macierzyński?
Wyrej. i zarej. do ubezp. od dnia 07.05.
Szukam dat jej urlopu macierzyńskiego.
Sprawdź dokładnie te daty, bo jeżeli macierzyński do 7.05, to wyrej i zarej. powinno być z datą 8.05. Może błędnie wyrejestrowana i zarej. i potem błędnie naliczono składki za maj.
Podaj datę od kiedy był pobierany zas. macierzyński (będzie to pewnie data urodzenia dziecka), sprawdź jeszcze raz daty na ZWUA i ZZA (początek mac.) i ZWUA, ZUA (koniec) oraz podstawę naliczenia składek za maj.
Ewentualnie podaj te daty, to sprawdzimy czy tu nie ma gdzieś błędu.
Znalazłam. Macierzyński do 06.05, więc dokumenty sa poprawne. Ponadto znalazłam, że zaraz po urlopie macierzyńskim była 3 dni na opiece i dostała zasiłek!
Sprawdź prawidłowość naliczenia składek za maj, czerwiec i lipiec oraz czy zostały zapłacone terminowo i w prawidłowej wysokości.

Co do opieki, to tutaj nie ma okresu wyczekiwania tak więc to o niczym nie przesądza.
Podstawa naliczenia składek za maj = 2.028,97. Ja dokumenty składam w ZUS osobiście i zawsze się od razu sprawdzane. Gdyby był błąd, od razu by wyszedł paniom w ZUS przy wprowadzaniu dokumentu.
No to jeżeli jesteś pewna, że wszystko jest OK, to składaj odwołanie do sądu za pośrednictwem ZUS. Podstawę prawną masz podaną powyżej.
No i nie bój się tego odwołania. My z ZUS takie i podobne kwiatki mamy przynajmniej raz w miesiącu, ale na szczęście prawie zawsze kończą się one na etapie ZUS.
Za maj zapłaciła 10.06 1.033,99 - kwota, którą jej podałam z DRA. 09.07 wpłaciła już 1.316,97.
Dzięki za pomoc ~xyzzzz. Tak trzeba będzie zrobić. Najdziwniejsze jest to, ze w maju dostała zasiłek na 3 dni opieki, a teraz odmawiają...
07.08 płaci pełne składki za lipiec....
Kom. 19
Tak jak napisałem przy zasiłku opiekuńczym nie ma okresu wyczekiwania.
Doczytałam później i faktycznie nie ma okresu wyczekiwania. Tak czy siak, ja błędu w dokumentach i płatnościach nie widzę. Napisałam do niej, żeby przeszła się jutro do ZUS i zapytała najpierw o co chodzi i co autor tego pisma miał na myśli.
Laika wysłałaś do ZUS, aby się dowiedział o co chodzi, czy to na pewno dobry pomysł :-)?
Hmmm, a ze mną będą chcieli rozmawiać?
Jeżeli masz pełnomocnictwo, to mają taki sam obowiązek z Tobą rozmawiać jak i z Twoją klientką.
Inna sprawa, że nie wiem czy ma sens cokolwiek w ZUS załatwiać ustnie. Ja bym na to czasu nie tracił jeżeli ZUS już wydał decyzję i wynika z niej, że chodzi o zbyt krótki okres podlegania ubezp. chor., a Ty po sprawdzeniu widzisz, że okres jest odpowiednio długi.
Najprawdopodobniej w ZUS ktoś spojrzał tylko do kartotek, a tam ma okres podlegania jest od 7.05.2019 roku, a nie wziął pod uwagę w/w przepisu.
No może, ale chciałabym wiedzieć, dlaczego jej odmówili zasiłku. Mam pełnomocnictwo do podpisywania i składania dokumentów w jej imieniu, dlatego nie wiem, czy będą chcieli ze mną rozmawiać na inne tematy. Wysyłam ją, żeby się dowiedzieć, o co im w zasadzie chodzi, a do tego nie trzeba jakiejś szczególnej wiedzy.
Kom. 27
Moim zdaniem, ponieważ jest już decyzja to koniecznie należy zlożyć PISEMNIE odwołanie I ZACHOWAĆ TERMIN.
Do kom 27
Dlaczego odmówili masz przecież w uzasadnieniu "z uwagi na brak 90 dni podlegania pod ubezp. chorobowe"
i to należy zanegować
Karllina, ale to 90 dni niepodlegania chyba z księżyca wzięli.
Skąd się najprawdopodobniej to wzięło, patrz kom. 26.
Decyzje dostajemy jeszcze dziwniejsze, a mój hit, to odmowa wypłaty zasiłku opiekuńczego, bo była w domu osoba mogąca zapewnić opiekę dziecku, a tą osoba była osoba jaka wystąpiła o zasiłek opiekuńczy, dodam że mogła dlatego zapewnić opiekę dziecku, bo właśnie miała zwolnienie od lekarza na to dziecko :-). Nie wiem jak ktoś w ZUS to wydedukował, bo w ten sposób to nigdy opieka by nie przysługiwała.
Inny pomysł ZUS: pomniejszenie składek za miesiąc, w którym było chorobowe przed wypłatą zasiłku. Ktoś w ZUS stwierdził, że nie ma takiej możliwości przed wypłatą zasiłku. No i tu też odmowa.
Itp., itd. No, a przestałem próbować cokolwiek załatwiać w ZUS ustnie gdy urzędniczka mi powiedziała, że ona nie musi znać przepisów, na które powołuje się piśmie jakie przygotowała. Ktoś z innego działu w ZUS jej podał tylko paragrafy jakie ma wpisywać i tak to robi, bo ona tylko przygotowuje pisma.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.