Likwidacja Sp-ni Mieszkaniowej,przekształcenie we wspólnote

Czy jest możliwość zlikwidowania Sp-ni Mieszkaniowej i przekształcenie jej we wspólnotę.Większość lokali stanowi już odrębną własność tylko 3 lub 4 lokale mają status lokatorskiego.Spółdzielnia nie prowadzi działalności gospodarczej.Posiada i administruje tylko jeden budynek? Czy może ktoś z Państwa "przerabiał"taki temat?Proszę o pomoc.
A co ma być z lokalami lokatorskimi ?
Oczywiście jest taka możliwość na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
i ustawy o własności lokali. Należy złożyć wniosek do zarządu spółdzielni o zwołanie zebrania właścicieli lokali,
protokółowanego przez notariusza, w celu podjęcia uchwały o wyjściu spod ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
i wejście pod ustawę o własności lokali. Wniosek taki musi podpisać co najmniej 10% właścicieli lokali wyodrębnionych
z majątku spółdzielni. Te 10% liczone jest nie ilością lokali a udziałami w nieruchomości. Spółdzielnia ma obowiązek
takie zebranie zwołać. Uchwała będzie podjęta jeżeli zagłosuje za nią ponad 50% właścicieli (też liczone udziałami).
W ten sposób zorganizowałem 5 lat temu wspólnotę w moim bloku a 3 lata temu pomogłem sąsiedniemu blokowi.
Jeżeli chcesz to mogę bezinteresownie pomóc i Tobie.
A co z członkami Spółdzielni którzy mają mieszkania lokatorskie?
Do Pana MarianaS- prosiłbym o kontakt(mail,telefon)
W rozumieniu prawa właścicielami lokali są tylko osoby, którzy mają lokale wyodrębnione z majątku spółdzielni.
To znaczy mieszkanie musi mieć księgę wieczystą, w której określony jest udział w gruncie i części wspólnej nieruchomości. Właścicielem mieszkań lokatorskich i tzw własnościowych (bez udziału w gruncie i w części wspólnej)
jest spółdzielnia, która ma takie same prawa jak każdy inny właściciel. Aby myśleć o utworzeniu wspólnoty trzeba wiedzieć czy suma udziałów właścicieli mieszkania przekracza 50% wszystkich udziałów. Można to sprawdzić na internecie
https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW
podając numer księgi wieczystej budynku (numer ten jest w akcie notarialnym nabycia mieszkania).
Chyba że zarząd spółdzielni też by głosował za wspólnotą to nie byłoby problemu ale to mało prawdopodobne.
Marian Stępień
stepienmarian@gmail.com
Pozdrawiam.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.