Czy odsetki od kredytu mogą byc kosztem

Małżonek przedsiębiorcy zaciągnął kredyt gotówkowy (nie był w umowie sprecyzowany cel kredytu). Z przedsiębiorcą mają wspólność majątkową. Razem za te pieniądze kupili lokal, który był mieszkalny ale przekształcono go na firmowy i obecnie jest tam wyłącznie prowadzona działalność gospodarcza. Czy odsetki od tego kredytu mogą być kosztem a do momentu oddania lokalu do używania wchodzić do podstawy amortyzacji?
Moim zdaniem - tak
Masz może jakiś artykuł na taki temat?
Https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/306159979-Kiedy-maz-moze-rozliczyc-kredyt-zony.html
Odsetki od prywatnego kredytu można niekiedy zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności gospoarczej. Wymaga to jednak, aby zostały spełnione następujące warunki:

• Istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zaciągniętym kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej. Z podatkowego punktu widzenia nie jest bowiem ważna nazwa, czy rodzaj kredytu lub pożyczki ani treść umowy zawartej z bankiem. Istotne jest faktyczne przeznaczenie środków z kredytu na cele związane z prowadzoną firmą. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby kredyt został zaciągnięty wspólnie z inną osobą np. współmałżonkiem.

• Właściwe udokumentowanie poniesionego wydatku m.in. dowód wpłaty uzyskanych z banku pieniędzy na firmowe konto, faktury i potwierdzenia przelewu potwierdzające przeznaczenie pieniędzy na cele firmowe.

cdn
Cd

• Odsetki muszą być faktycznie zapłacone. Naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od pożyczek (kredytów) nie stanowią kosztu podatkowego.

• Zapłacone odsetki nie mogą zwiększać kosztów inwestycji (np. inwestycją jest modernizacja budynku zwiększająca wartość początkową nieruchomości, rozlicza się ją w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne).

Uwaga:

Gdy tylko część kredytu zostanie przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej, to odsetki jedynie od tej części mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Należy je obliczyć proporcjonalnie i w takiej kwocie włączyć do kosztów.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-prywatny-kredyt-mozna-rozliczyc-w-kosztach-3062975.html
Wielkie dzięki mariaem ;-)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.