Koszty leasingu operacyjnego samochodu na VAT-26

Witam
Czy raty leasingu operacyjnego w części kapitałowej samochodu na VAT-26 wartego ponad 150.000 rozliczone mogą być w całości w kup czy też w proporcji do 150.000 zł. Niestety otrzymuję różne odpowiedzi z KIP. Jak to rozliczacie?
Art. 16. 1. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
49a) dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy;
....Niestety otrzymuję różne odpowiedzi z KIP....

jaki odpowiedzi otrzymałas z KIP?
Część kapitałowa jest limitowana, odsetkowa nie
Leasing z 2019?
Leasing z 2019r.; samochód jest pojazdem diagnostycznym ale niestety nie przeszedł badań na stacji diagnost.; jedną odpowiedź z KIP (tożsamą z informacjami na szkoleniu) uzyskałam taką, że samochód na VAT-26 nie jest traktowany jak samochód osobowy i raty leasingowe rozliczam w 100% w KUP. Inna odpowiedź, tak jak piszecie, limit do wysokości 150.000 zł.
W art. 16 ust. 1 pkt 49a jest napisane, że ograniczenie dotyczy samochodu osobowego. W art. 4a pkt 9a masz definicję samochodu osobowego - są to wszystkie samochody do 3,5 tony poza przechodzącymi badanie techniczne, specjalnymi i poza wymienionymi w art. 86a ust. 16 ustawy o VAT. W art. 86a ust. 16 ustawy o VAT jest mowa o innych rodzajach samochodów, które wymieni minister w rozporządzeniu. Rozporządzenie wymienia samochód pogrzebowy i bankowóz.

Nie ma tu odwołania do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu jako możliwości wyłączenia ograniczenia, więc raty powinny być rozliczone w proporcji. Zwróć uwagę, jak inaczej sformułowany jest przepis dotyczący ograniczenia wydatków eksploatacyjnych - tam jest odwołanie do samochodu wykorzystywanego wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą, a więc takiego, który albo konstrukcyjnie wyklucza inne cele, albo jest dla niego prowadzona ewidencja przebiegu.
Kom.5

VAT-26 dotyczy pełnego odliczenia VAT i kosztów eksploatacji - a nie rat leasingu
przy leasingu patrzysz na wartośc samoch. - do 150 tys.
Bardzo dziękuję. Czyli w takim przypadku szybka przeróbka konstrukcyjna takiego samochodu i badanie na stacji z pozytywnym wynikiem umożliwi mi rozliczanie w KUP pełnych rat kapitałowych?
-jeśli nie będzie samochodem osobowym to nie będzie limitu,
-jak będziesz posiadała zaświadczenie ze stacji diagnostycznej że spełnia warunki konstrukcyjne -VAT-1A, 1B to równiez nie będzie limitu
- leasing typowego sam.osobowego jest limitowany
Dodam, ze w takim wypadku nie jest potrzebne VAT-26 i prowadzenie ewidencji, również dla potrzeb wydatków eksploatacyjnych.
Bardzo Wam dziękuję. Pozdrawiam
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.