Samochóid osobowy?

Witam.
jednoosobowa dział.gosp.nievatowiec.Ma swój samoch.prywatny jako współwłaściel z ojcem.
1.Wprowadzić do środ.trwałych w/g ceny rynkowej( kupiony bardzo dawno juz nie wiadomo za ile.)
2.czy zeby dac w koszty 75% kwoty brutto ojciec może sporządzic umowe darowizny i przekazać swoją częśc synowi (kwota niska mysle ze nie trzeba zgłaszac do US)
3.mozna amortyzowac.
Czy cos jeszcze zapomiałam
1. nie posiadamy dowodu zakupu - przedsiębiorca dokonuje wyceny z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 ustawy o PIT) i na tej podstawie ustala wartość początkową środka trwałego.

Zobacz więcej: https://pomoc.w****firma.pl/-jak-prywatny-samochod-wprowadzic-na-srodki-trwale-firmy
usuń ****

2. a po co darowizna? Zgoda współwłascicela na używanie sam z firmie.
3. tak, od swojego udziału
Ale jak bedzie zgoda współwłasciciela to można od całości w koszty czyli od 100% wartości 75% w koszty.Czy zeby tak było musi byc darowizna.
Chodzi mi o to żeby nie było od swojego udziału tylko od całosci w koszty.
2> skoro sam będzie używany w dg + priv to 75% i darowizna nie ma tu nic do rzeczy.
3> nie bardzo rozumiem. Chcesz, żeby sam był śr. trw. w 100% w firmie? No to nie ma takiej możliwości bez pozbycia się współudziałowca.
Moze wytłumacze na przykładzie samochód jest warty 20000 zł.więc chce amortyzować od kwoty 20000 zł.
Dlatego zeby pozbyc sie współudziałowca ojciec musi swoją częśc darowac synowi i jest on włascicielem całości samochodu.i od całości amortyzuje.
Jeśli o to ci chodzi, to ok - darowizna swojej połowy ojca
Dziekuje za kom.
Tylko zastanawiam sie czy wystarczy umowa darowizny i podpiąc
czy warunkiem zaliczenia w koszty w całosci musi byc wykreslenie z dowodu rejestracyjnego.Dlatego ze dowód był nie dawno zmieniany i znowu wymieniać.
Wykreslenie współwłasciciela oczywiście.
> czy wystarczy umowa darowizny i podpiąc - a po co? Robią umowę darowizny, syn staje się jedynym właścicielem, robi wycenę, pisze oświadczenie o przekazaniu majątku do firmy i wciąga na śr. trw. wg wartości z wyceny.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przekazanie-prywatnego-samochodu-na-potrzeby-firmy

% zaliczenia w koszty nie ma nic wspólnego z własnością sam. Jako nievatowiec możesz odliczać w koszty 100% tylko to na tobie będzie ciążyc obowiązek udowodnienia, że sam nie jest również używany prywatnie w razie kontroli.
DZIEKUJE BARDZO.
Proszę.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.