Biała lista - czy tylko pow. 15 000 zł czy wszystkie przelewy?

Proszę o informację czy tylko gdy przelewam f-rę pow. 15 000 zł to sprawdzam nr rachunku bankowego na tej BL czy jakikolwiek przelew robiąc?
A co znaczy "jakikolwiek przelew robiąc"? Biała lista jest stworzona dla transakcji między przedsiębiorcami, więc żeby mieć jakąś transakcje w KUP trzeba zweryfikować nr rachunku bankowego. Dotyczy transakcji powyżej 15 tys. zł bez względu na liczbę wynikających z niej płatności. Jeśli faktura jest na 50 tys. zł a płacisz w transzach 10 tys. na przelew to i tak obowiązuje biała lista.
Myślę, że Marii chodziło o to czy np. przelew na 2.000,00 zł również trzeba sprawdzać w BL.
Właśnie o to mi chodzi.

Czyli jak mam f-rę na 5 000 zł, to nie muszę nigdzie sprawdzać rachunku bankowego, tylko przelewam jak dotychczas, tak?
Niestety nie znam odpowiedzi.
Ja tak zrozumiałam, że biała lista powyżej 15.000 ale ręki sobie uciąć nie dam.
Obowiązek dotyczy 15 tys. zł, co nie oznacza, że za drobne transakcje przelewane na inne rachunki US nie może wyciągnąć konsekwencji w postaci solidarnej odpowiedzialności jeżeli podatek od sprzedawcy nie trafi do urzędu
A jak robię przelew na kwotę 15200 , gdzie są dwie faktury jedna np.na 10.000 a druga na 5200 , to też muszę sprawdzać konta bankowe ? od 22 sierpnia będzie można sprawdzać konta bankowe , jakieś API na stronie Ministerstwa Finansów ??? j
?
Czyli co?
Na każdej f-rze muszę przelewając sprawdzić rachunek bankowy - czy jest w elektronicznym systemie na tzw. "białej liście"??
Czyli to, że w zależności co kupujesz trzeba uważać, a najlepiej stosować split payment -> przecież taki jest zamysł ustawodawców
Kom.6
Nie, jeśli to są dwie faktury dotyczące dwóch innych transakcji
6

właśnie pytam na infolinii...

Pani powiedziała, że bez względu na wartość, jeżeli przelejesz nawet f-rę na 2000zł na rachunek, którego nie ma na BL, to też solidarnie odpowiadasz z dostawcą za Jego podatki....
Sprawdzać nie ma obowiązku, ale trzeba przelewać na właściwe konto.

Nieźle....
Fiskus sprawdza naszymi rękami … cwaniaki
Mogę zapłacić fakturę na kwotę 2.000 gotówką czy już nie?
Kom. 14.
Tak.
Marysiu, czyli generalnie jak będzie się robiło przelew to dla spokoju trzeba sprawdzić czy dany rachunek jest na białej liście i dla swojego spokoju też muszę sprawdzić czy nasze firmowe rachunki są , do stycznia 2020 chyba się to jakoś ogarnie po potem to już sankcje , już nie ogarniam tych zmian :(((
16

Tak jak piszesz, też dla mnie za dużo tego. Dobrze, że jest to forum, bo inaczej bym nie nadążyła ze zmianami przepisów.
Kom.12
Ale o ile się nie mylę dotyczy to zakupu towarów wrażliwych nowy załącznik 15
A co jeżeli firma ma 2 rachunki bankowe w różnych bankach ?
Kom.19
A co z nimi? Jakie jest pytanie?
18

nic takiego pani nie mówiła. Ani słowa o wrażliwych towarach...

podstawa prawna to art. 5 ustawy zmieniającej ustawę o vat z dnia 12.04.2019r. oraz ordynacja art. 117ba i 117bb (tutaj o tej solidarnej odpowiedzialności).
Tutaj jest ta ustawa zmieniająca:

http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3301_u.htm
No tak, ale tam jest mowa o transakcjach 15 tys. +
23

w którym miejscu? Który art.?
Art. wymienione przez panią z infolinii 117ba "a z odrębnych przepisów wynika obowiązek dokonania zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego."
Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw[1])

16) w art. 105a:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Podatnik, o którym mowa w art. 15, na rzecz którego dokonano dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe, w części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę dokonaną na jego rzecz, jeżeli w momencie dokonania tej dostawy podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.”,
25

no widzisz, całe życie się człowiek uczy :)

ale w kom. 5 napisałeś/aś

"Obowiązek dotyczy 15 tys. zł, co nie oznacza, że za drobne transakcje przelewane na inne rachunki US nie może wyciągnąć konsekwencji w postaci solidarnej odpowiedzialności jeżeli podatek od sprzedawcy nie trafi do urzędu"
Panie z infolinii niedouczone są, tak?

Jak mam - ja - zwykły szarak - tego wszystkiego przestrzegać, skoro mądre Panie nie ogarniają ?

:)
No tak to było napisane niechlujnie, powinno byc jak w kom10.
W zależności co sie kupuje to trzeba uważać, jesli towar wrażliwy to lepiej split payment
Ja już się gubię. Jeżeli zapłacę fakturę gotówką towar nie z załącznika nr 15 .Kwota np. 5.000 to też solidarna odpowiedzialność?
Czyli te z zał. 13?

Towar wrażliwy
Definicja podstawowa
Wyroby stalowe, paliwa, złoto, w przypadku obrotu którymi obserwuje się najwięcej nieprawidłowości i nadużyć.

Wykaz tych towarów zawiera załącznik nr 13 do ustawy o podatku od towarów i usług.

https://encyklopediavat.infor.pl/tematy/T/799,Towar-wrazliwy

czy jednak z zał. 11?

https://sklodowscy.pl/aktualnosci/warto-wiedziec/towary-wrazliwe-mechanizm-odwrotnego-obciazenia-vat-od-2017-roku
30

na tę chwilę widzę 14 załaczników do uptu

http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,2,32,32,670,,,ustawa-z-dnia-11032004-r-o-podatku-od-towarow-i-uslug.html
32> i nie zobaczysz narazie, bo zał. 15 wchodzi od 01/11/19, a ustawa jest ciągle projektem

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=3602
Moim zdaniem wszystko zależy nie tyle od kwoty przelewu 15 tys., tylko od tego czy to towar/usł. z zał. 15 czy nie, ponieważ towary/usł. wrażliwe z tego załącznika są pod szczególnym nadzorem, stąd ten przepis art. 105a z kom. 26 o solidarnej odpowiedzialności nabywcy w vat. Tam nie ma mowy o kwocie przelewu, tylko o zał. 15, więc nawet przelew na 1000 zł wypadłoby sprawdzać na BL przy tych towarach/usł.
33

Wiem to Ell

34

Nic już nie wiem :(
Mam wrażenie, że mylicie dwie różne sprawy...
35> to znaczy co mylimy?
1. Zapłatę za f ry na rachunek bankowy, który figuruje na BL od 1.09.

Z

2. Obowiązkiem zapłaty podzieloną płatnością za niektóre towary i usługi - zał. 15 --- od 1.11.
A czy ja pisałam cokolwiek o SP? Ten obowiązek dopiero wejdzie i będzie dotyczył zał. 15+>15 tys.

BL dotyczy sprawdzania wiarygodności kontrahenta przy transakcjach z zał. 15 i sankcje są w vat i w pod. dochod.
Stąd w vat art. 105a i zapis "... jeżeli w momencie dokonania tej dostawy podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę lub jej część nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.” . Nie ma r-ku na BL? Znaczy może być jakaś lewizna i vat może nie trafić do US, wiec nabywca płacąc na taki r-k spoza BL odpowiada solidarnie za vat i nie ma znaczenia czy to jest 20 tys. czy 2 tys.

Co innego w pod. dochod. - tam jest także limit >15 tys. przy zał 15.
Sorry ale im wiecej czytam tym mniej wiem.... wszystko mi się myli. Czy tylko płacąc za to co w zał. 15 trzeba na właściwe konto - z BL - płacić. Wg mnie to nie istotne za co jest f ra. Zawsze platność powinna iść na konto zgł do us.
Może ktoś by to uporządkował jakoś i w punktach przedstawił łopatologicznie.
39> Czy tylko płacąc za to co w zał. 15 trzeba na właściwe konto? - moim zdaniem na razie tak, bo dopiero od 01/01/2020 wejdą jeszcze przepisy sankcyjne w pod. dochod. i w ordynacji podatkowej o odpow. solidarnej dla transakcji > 15 tys.
41> oczywiście od 1/11, bo wtedy wejdzie ten zmieniony zał. 15, a póki
… a póki co biała lista będzie, ale nie będzie przepisów sankcyjnych
Jeśli płacę za czynsz 20 tys. Zł to mam sprawdzać BL czy nie od 1.09 ...? Obydwie strony vatowiec?
Olka nie odpowiem Ci na pytanie, ale dziwi mnie, że przepisy, które wchodzą 1 września dotyczą załacznika, którego nie ma ...??? Będzie dopiero najprawdopodobniej opublikowany 1 listopada.

Czy to normalne?
Takie niespójności?
45> ale dziwi mnie, że przepisy, które wchodzą 1 września dotyczą załacznika, którego nie ma - chwila moment. Ale przecież przepisy wchodzące od 01/09 nie dotyczą zał. 15 jeszcze! Zmieniony art. 105a vat + zał. 15 wchodzą od 1/11, jeśli nic się nie zmieni w projekcie, a od 1/09 wchodzi tylko biała lista, jako wykaz rachunków i tyle.
46

"Ale przecież przepisy wchodzące od 01/09 nie dotyczą zał. 15 jeszcze! "

a w kom. 34

"Moim zdaniem wszystko zależy nie tyle od kwoty przelewu 15 tys., tylko od tego czy to towar/usł. z zał. 15 czy nie, ponieważ towary/usł. wrażliwe z tego załącznika są pod szczególnym nadzorem, stąd ten przepis art. 105a z kom. 26 o solidarnej odpowiedzialności nabywcy w vat. Tam nie ma mowy o kwocie przelewu, tylko o zał. 15, więc nawet przelew na 1000 zł wypadłoby sprawdzać na BL przy tych towarach/usł."

Jak to skometujesz Ell?
No i? Przecież napisałam "jeszcze". Art. 105a i zał. 15 wejdą razem od 1/11, to gdzie tu widzisz niespójność.
Ok
Https://www.podatki.biz/artykuly/podatki-2019-biala-lista-podatnikow-vat-nowe-narzedzie-do-sprawdzania-kontrahentow_4_41926.htm
Tak brzmi przepis od 01.01.2020

Art. 22p. 1. Podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:

1) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub

2) została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.
2. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców została dokonana z naruszeniem ust. 1, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w tej części:

1) zmniejszają koszty uzyskania przychodów albo

2) w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększają przychody

- w miesiącu, w którym odpowiednio została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego albo został zlecony przelew.
4. Przepisów ust. 1 pkt 2 i ust. 2 nie stosuje się, w przypadku gdy podatnik dokonujący płatności dokonał zapłaty należności przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, i złożył zawiadomienie, o którym mowa w art. 117ba § 3 Ordynacji podatkowej, do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu.
Reasumując: w dochodowym mowa jest o jednorazowej wartości transakcji bez względu na liczbę wynikających z niej płatności.
Czyli znowu pojawią się problemy z interpretacją definicji; jednorazowa wartość transakcji :-(
W dochodowym … odwrotnie niż w VAT nie ma mowy o kwocie z faktury :)

https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1422328,oplaty-za-media-abonament-odliczenie-od-przychodu.html?utm_source=mailing&utm_medium=bezplatny&utm_campaign=17-lipca-2019-r
A tu wyjaśnienia MF o transakcjach
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/kontrahenci-i-klienci/chce-rozliczac-sie-z-kontrahentami-i-klientami/zarzadzanie-finansami-firmy-i-obsluga-platnosci-firmowych/kiedy-moge-dokonywac-transakcji-bez-korzystania-z-rachunku-bankowego
Biała lista a dochodowy: (tu mowa o wartości jednorazowej transakcji)
-kup (na właściwe konto z wykazu) lub
-nkup (brak konta w wykazie)+ ewentualnie zawiadomienie US w ciągu 3 dni = kup

biała lista a ordynacja podatkowa: zwalnia z odpowiedzialności solidarnej (tu mowa o fakturze i wynikającym z odrębnych przepisów obowiązkiem jej zapłaty przelewem)

biała lista a vat: pozwala udowodnić dochowanie należytej staranności podatnika .

to takie moje podsumowanie w tym temacie :)
To jeszcze
biała lista a SP - gdzie nowe przepisy mówią o "kwocie należności ogółem" z fv, a nie o kwocie transakcji - np. w art. 106e.1.18a i art. 108a.1a-1b

no właśnie, kurna mać, namieszają w tych przepisach, sami nie wiedzą o czym piszą - czy o transakcji czy o kwocie faktury, a podatnik ma główkować!!!
Zastanawiam się nad sytuacją, gdy kontrahentowi płaci się kartą płatniczą to jak zweryfikować na jaki rachunek idzie zapłata?
Tak, Ell - można dostać zawrotu głowy od tych zmian - bardzo delikatnie ujmując stopień zirytowania :)

kom. 59 zerknij zgaga do tabeli na str. 3 - https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/koszty/abc-kosztow/3046969,3,Zaplata-na-rachunek-spoza-bialej-listy-podatnikow-VAT.html
Najlepsze jest to

Korzystanie z białej listy VAT ma być limitowane. Dziennie będzie można złożyć jedynie 10 zapytań o maksymalnie 30 podmiotów

nieźle kurna
O ludu... to jeszcze zapytania trzeba składać, byłam pewna, że wystarczy sobie wyszukac samemu - tak jak potwierdza się czy jest czynny czy nie ---- wpisać NIP lub nazwę i wyszukuje... a tu takie kwiatki, wnioski jeszcze jakieś...
Tak właściwie to już czasu zabraknie na normalną pracę, tylko sprawdzanie, raportowanie, sankcje i to są te ułatwienia dla przedsiębiorców?
tragedia...
62> to by było zbyt piękne ;)

Będą dwie metody odpytywania - limitowana i ręczna, po przekroczeniu limitu. I szlag człowieka trafi, jak limit się skończy i trzeba będzie recznie wklepywać zapytania.

https://www.gov.pl/web/kas/api-wykazu-podatnikow-vat
Przy tym wszystkim ……. aż dziwne, że nie zaczną nas karać od 01.09.2019 :)) /śmiech przez łzy/
łaskawcy ;))
Czy do sprawdzenia podatnika z białej listy jest potrzebna instalacja jakiegoś programu? Bo jak wchodzę na stronę ministerstwa i sprawdzam, wpisując NIP podatnika to nie ma odpowiedzi.
Tutaj masz link do wyszukiwarki

https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.