Prośba o wklejkę

Witam, czy zechciałby ktoś wkleić odpowiedź gazety na pytanie czytelnika z Źródło: Poradnik VAT nr 15 (495) z dnia 10.08.2019 pytanie: Świadczenie usług naprawy pojazdów samochodowych a zwolnienie podmiotowe z VAT : "Prowadzę warsztat samochodowy i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ramach tej działalności świadczę usługi wymiany opon, konserwacji, naprawy i napełniania klimatyzacji. Czy po 1 września br. będę w dalszym ciągu mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli do świadczonych usług zużywam zakupione wcześniej części samochodowe? "
Z góry dziękuję, bo nie wiem czy trzeba być vatowcem
Nie wiem jaka tam jest odpowiedź, ale z ustawy wynika, że tylko PKWiU 45.3 i 45.4 są wyłączone ze zwolnienia, czyli:
45.3 SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA CZĘŚCI I AKCESORIÓW DO POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH, Z WYŁĄCZENIEM MOTOCYKLI
45.4 SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA MOTOCYKLI, ICH NAPRAWA I KONSERWACJA ORAZ SPRZEDAŻ HURTOWA I DETALICZNA CZĘŚCI I AKCESORIÓW DO NICH

Jak widać naprawa pojazdów nie jest tutaj wyłączona, nawet jeżeli w trakcie świadczenia usług używasz zakupionych części.
Brat ma 45.20z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli - czyli od 01.09. musi złożyć VAT-R i być czynnym vatowcem?? obecnie jest na ryczałcie 8,5% nie sprzedaje żadnych części tylko wykonuje usługi napraw.
Nie.
Świadczenie usług naprawy pojazdów samochodowych a zwolnienie podmiotowe z VAT

Prowadzę warsztat samochodowy i korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ramach tej działalności świadczę usługi wymiany opon, konserwacji, naprawy i napełniania klimatyzacji. Czy po 1 września br. będę w dalszym ciągu mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, jeśli do świadczonych usług zużywam zakupione wcześniej części samochodowe?

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku a także czynności wymienionych w art. 113 ust. 2 tej ustawy.

Z kolei w art. 113 ust. 13 ustawy ustawodawca wymienił czynności, których wykonywanie nie pozwala na korzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego.
W myśl tego przepisu, zwolnienia podmiotowego nie stosuje się m.in. do podatników:
** dokonujących dostaw:

•towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

•towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0), wyrobów tytoniowych a także samochodów osobowych, innych niż nowe środki transportu, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
** świadczących usługi:

•prawnicze,

•w zakresie doradztwa z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

•jubilerskie.

Od 1 września 2019 r. - mocą ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (obecnie ustawa ta czeka na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw) rozszerzony zostanie katalog czynności, których wykonanie wyłącza podatnika z prawa do zwolnienia z VAT m.in. o dostawy hurtowe i detaliczne części do pojazdów samochodowych (PKWiU 45.3), motocykli (PKWiU 45.4) czy też usługi ściągania długów, w tym factoringu.
Z przedstawionego pytania wynika, że podatnik świadczy usługi kompleksowe polegające na naprawie pojazdów samochodów do których wykorzystuje zakupione wcześniej części samochodowe. W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, od 1 września br. ze zwolnienia od podatku nie będzie korzystać dokonywana przez podatnika sprzedaż hurtowa i detaliczna części do pojazdów samochodowych oraz motocykli, a nie ich zużycie w ramach świadczonej usługi naprawy samochodu. Oznacza to, że podatnik po 1 września br. będzie mógł nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
W tym miejscu warto wspomnieć (co nie wynika z pytania), że jeśli jednak, podatnik świadczy usługi naprawy pojazdów, do wykonania których zużywa oleje silnikowe, będące wyrobami akcyzowymi - to w świetle wyjaśnień Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zawartych w interpretacji indywidualnej z dnia 17 października 2018 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.243.2018.1.MK - utraci on prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Rozstrzygana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła podatnika (korzystającego ze zwolnienia podmiotowego z VAT) prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie mechaniki pojazdowej. Jak wskazano w ramach tej działalności będzie on dokonywał zarówno dostawy oleju silnikowego, jak i świadczenia usługi, polegającej na jego wymianie. Dyrektor KIS powołując się na orzeczenia TSUE w zakresie świadczeń kompleksowych uznał, że: "(...) trudno (...) uznać, że czynności te składają się na jedno świadczenie kompleksowe, tworzące w aspekcie gospodarczym jedną całość. W takim przypadku klient oczekuje bowiem świadczenia, polegającego na dostawie oleju silnikowego (uprzednio zakupionego przez Wnioskodawcę) wraz z usługą jego wymiany. Świadczenia te można rozdzielić w taki sposób, że nie zmieni to ich charakteru ani wartości z punktu widzenia nabywcy, zatem powinny być traktowane jako niezależnie opodatkowane świadczenia.
Zatem, w sytuacji dokonania wymiany oleju silnikowego wraz z dostawą tego oleju (towaru opodatkowanego podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym), Wnioskodawca utraci prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. (...)"

Reasumując

Podatnik świadczący kompleksowe usługi naprawy pojazdów, do wykonania których zużywa części samochodowe (nie będące wyrobami akcyzowymi) od 1 września 2019 r. będzie mógł nadal korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Prawo do korzystania z tego zwolnienia mogłoby zostać przez właściwy dla podatnika organ podatkowy zakwestionowane w przypadku uznania, że wykonywane przez niego usługi wraz z dostawą towaru nie spełniają kryteriów świadczenia złożonego.

koniec
...Powstaje pytanie:
- czy ze zwolnienia będą mogli korzystać np. mechanicy, którzy w ramach usługi sprzedają klientowi części.
W tym przypadku należy uznać, że takie prawo ** będzie przysługiwało.**

Dostawa części samochodowych w ramach usług naprawy powinna być dla celów VAT traktowana jak składnik jednego kompleksowego świadczenia, jakim jest dokonanie naprawy. Element składowy tego świadczenia, tj. części zamienne, ma dla zleceniodawców poboczne znaczenie w świetle celu głównego. Nie można go w racjonalny sposób osiągnąć inaczej, niż przez nabycie kompleksowej usługi, mającej doprowadzić pojazd do stanu używalności...

https://inforfk.pl/aktualnosci/5589898,Kto-od-1-wrzesnia-musi-obowiazkowo-zarejestrowac-sie-do-VAT.html
Bardzo dziękuję ! brat ma właśnie taką sytuację (ja już dawno jestem vatowcem:( ) - czyli może robić wszystko w mechanice pojazdowej i być zwolniony ale lepiej aby z cennika usług wywalił pozycję "wymina oleju" hehe
Moim zdaniem, możesz usługę wymiany oleju POZOSTAWIĆ w cenniku, TYLKO z dodatkową informacją :" wymiana oleju PRZYNIESIONA PRZEZ KLIENTA "

- wówczas jest tylko usługa wymiany oleju - NIE MA w cenie usługi zakupionego przez mechanika/firmę OLEJU
Drodzy forumowicze, a czy sama wulkanizacja i sprzedaz opon musi być od 1 września na VAT. Z góry dzięki
Tak. Sprzedaż opon, to obowiązkowe wejście na vat od 1 września.
Witam sprzedaje używane opony do motocykli czy ja również muszę zostać vatowcem od 1 września?
Tak
Witam
Prowadze warsztat samochodowy i wymiane opon czy musze byc w vat
No chyba odpowiedź na swoje pytanie masz już powyżej. Jakiś fragment jest niezrozumiały?
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.