Nad kim opieka?

Poród i zaświadczenie lekarskie że pacjentka nie może sprawować opieki nad zdrowym dzieckiem.....na kogo to jest opieka? na żonę czy na dziecko?
Wg mnie na żonę.
Niezbędne dokumenty
Jeśli chcesz otrzymać zasiłek opiekuńczy, złóż wniosek na druku:
Z-15A – jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem

Poród, choroba, pobyt w szpitalu Twojego małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem

zaświadczenie lekarskie, które zawiera:

imię i nazwisko Twojego małżonka lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem,
okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,
nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka oraz jego imię, jeśli zostało już nadane,
pieczątkę i podpis lekarza, który wystawia zaświadczenie.

https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/niezbedne-dokumenty
Jakby było na żonę to lekarz wystawiłby zla, tutaj opieka dotyczy zdrowego dziecka do lat 8, stąd zwykłe zaświadczenie
I do zus z15a i z3b przy prowadzącym dział?
Ciężko poczytać...............

Gdy wypłaty zasiłku dokonuje ZUS

Jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, będzie także potrzebne zaświadczenie wystawione przez płatnika składek na druku:

Z-3 – jeśli jesteś pracownikiem,
Z-3a – jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu(np. wykonujesz pracę na podstawie umowy zlecenia).
Ad 3.

Chyba, że żona nie pracuje to nie byłoby zwolnienia. Miałam taką sytuację - nasz pracownik dostał zwolnienie na opiekę nad żoną, która po porodzie nie była w stanie opiekować się dzieckiem. Opieka była na nią, nie na dziecko.
Po czym się poznaje na kogo jest opieka?
Kom 7- ty się zajmujesz kadrami/płacami?
Ad. 7
Normalnie na druku ZUS ZLA w poz. 20 masz wpisaną datę urodzenia osoby pozostającej pod opieką.
Ale nie mam na druku zla tylko zaświadczenie lekarskie ze szpitala
Jeśli chcesz otrzymać zasiłek opiekuńczy, złóż wniosek na druku:
Z-15A – jeśli sprawujesz opiekę nad dzieckiem

Poród, choroba, pobyt w szpitalu Twojego małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem

zaświadczenie lekarskie, które zawiera:

imię i nazwisko Twojego małżonka lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem,
okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,
nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka oraz jego imię, jeśli zostało już nadane,
pieczątkę i podpis lekarza, który wystawia zaświadczenie.

https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-opiekunczy/niezbedne-dokumenty
Dp kom.6 - nie ma znaczenia czy żona pracuje czy nie - to na pracownika wystawiane jest zwolnienie przecież i dotyczy opieki nad chorym - jeżeli małżonek jest zdrowy to nie ma zla i nie ma też zasiłku opiekuńczego na taką okoliczność
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.