Składka zdrowotna a PIT dla młodych do 26 roku życia

W tej kwestii pojawiło się kilka błędnych komentarzy na forum.
Dla przypomnienia:
Składkę zdrowotną i wszystkie inne oraz podatek liczymy tak, jak dotychczas. Na liście płac ZERUJEMY jedynie wyliczoną przez program ZALICZKĘ PODATKOWĄ.

Wszystko jest napisane w ustawie. A tutaj odpowiedni fragment:
2a. W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona od przychodu wolnego od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych,
którą płatnik obliczyłby, gdyby przychód ubezpieczonego nie był zwolniony od podatku dochodowego na podstawie tego przepisu, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki.
A mozesz wskazać gdzie jest błędny komentarz?
Nie rozumiem za bardzo..... Możesz podać to na przykładzie. Dzięki z góry.
>2
chodzi o to, że składka zdrowotna jest zawsze obniżana do wysokosci podatku lecz w tym wypadku do wysokości podatku wyliczonego wg normalnej stawki
Błędny komentarz był w 1236827.
Zrobiłam tam wpis, ale tego zainteresowani już chyba nie nie czytali, bo pozostało bez komentarza.
No tak, masz rację tylko teraz zastanawiam się, podatek 0zł składka zdrowotna pobrana, znaczy, że można ja odliczyc od innych dochodów np z dzialalnosci ? :)
Do kom.5
jak będą inne źródła i podatek to do odliczenia
jak nie będzie to przepadnie
no i mamy "zwolnienie z podatku"
zamiast do US pójdzie na NFZ
Efka5 przepraszam, nadla niewiem..... a co z KUP i ulgą, a co z zasiłkami wyppłacanym przez Pracodawcę i wynagrodzeniami chorobowymi? Już się totalnie zakręciłam. Pomóż:-)
Biedronka ma racje. Niektóre osoby ciagle odsyłają do wcześniejszych komentarzy, które są błędne. Zapewne wynika to z faktu, ze brak jest przepisów wykonawczych i jest wiele.
Czyli wychodzi na to , że korzystnej jest nie pisać oświadczenia i mieć pobrany podatek - - a w rozliczeniu rocznym będzie zwrot ?
dobrze myślę ?
Zwolnienie podatkowe dotyczy tylko tego, co wymieniono w ustawie:
148) przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Do Biedronki
Podam przykład:
Wynagrodzenie brutto 4.560,00zł
- Składki ZUS 625,18 zł
- zaliczka na podatek 337,00zł
- Składka zdrowotna 9% 354,13zł
= Wynagrodzenie netto 3.243,69zł

Czyli jeśli ktoś korzysta z zerowego podatku to kasuję zaliczkę a skł. zdrowotną wyrównuję do kwoty zaliczki tj. 337,00 zł?
Czyli - tego 7,75 % nie pobieramy w ogóle. Ale 1,25% pobieramy bez zmian?
Kom 9. Właśnie tez się nad tym zastanawiam . Tu wielka role odegrają zaktualizowane systemy płacowe, jeśli wyzerujemy podatek ręcznie, to może nam blednie wskoczyć PIT 11. W jednym miesiacu mogą być przychody i opodatkowane i nieopodatkowane.
>11
nieeee
tu wszystko zostaje po staremu tylko zaliczka na podatek 0
Kom 12 wg mnie pobieramy NFZ 9 proc , z dochodu pracownika.
No ja jednak inaczej odczytuje ten przepis
Myślę jak Efka5
Oczywiście stosując te ograniczenia o których pisała biedronka
Do Monika030677:
Wynagrodzenia chorobowe wypłacane przez pracodawcę i zasiłki to przecież przychód stosunku pracy.
KUP musisz uwzględnić do wyliczenia kwoty podatku.
Do NFZ pobieramy 9% przecież tu nic się nie zmienia
>19
czytałam że zasiłki nie są zwolnione z podatku...
Efka5 to o co chodzi z tym pkt 2a ustawy?
Do kom 11
Przy brutto 4560 zł. netto wyjdzie 3580,69?

Prosze o potwierdzenie
I na RCA skł zdrowotna 354,13
Efka5 w Komentarz 14 napisała najprościej, jak można:
wszystko zostaje po staremu tylko zaliczka na podatek 0.
Wynagrodzenie chorobowe jest przychodem ze stosunku pracy,zasilki z ubezpieczenia już nie i nie podlegają pod k.p a u pod ustawę rentowa. Pracodawcy tylko są płatnikami. Czy wiec ustawa to uwzględnia?
Przepraszam, może uznacie, że jestem tępa he, he.... Ale o co chodzi w tym punkcie 2a ustawy?
Monika030677 ja tez totalnie nie rozumiem w jakiej sytuacji obniza sie tą zdrowotna
>26
chodzi o to, że gdy wynagrodzenie jest niskie i skladka zdrowotna była obniżana do wysokosci podatku to pomimo zwolnienia z podatku nalezy ją wyliczyć wg "starych zasad"
Wynagrodzenie brutto: 500,00 zł
kwota zmniejszająca podatek: przysługuje
składka emerytalna: (9.76%) 48,80 zł
składka rentowa: (1.5%) 7,50 zł
składka chorobowa: (2.45%) 12,25 zł
składki na ubezpieczenia społeczne: 68,55 zł
podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 431,45 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne: (9%) 38,83 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne
obniżona do wysokości zaliczki: 11,27 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegająca odliczeniu: (7.75%) 33,44 zł
koszty uzyskania przychodu: 111,25 zł
podstawa obliczenia zaliczki: 320,00 zł
zaliczka na podatek: (18%) 11,27 zł
zaliczka do urzędu skarbowego: 0,00 zł
wynagrodzenie netto: 420,18 zł
> 25 Kkkk:
Nie mąć ludziom w głowach. Zasiłek chorobowy to przecież przychód ze stosunku pracy.
Dzięki Efka5 za zrozumienie i cierpliwość :-) Pozdrawiam ciepło :-)
:)))
Do kom. 4

W tamtym poście było pytanie o składkę 7,75% która wynosi 0, natomiast 9% się pobiera.
Angelika, składka 7,75% wcale nie wynosi 0!
Musisz ją znać, aby sprawdzić, czy podatek nie jest niższy od tej kwoty. Wtedy tę część składki obniżasz do kwoty podatku. Pozostałe 1,25% pracownik płaci niezależnie od wysokości podatku.
Gdybyś policzyła np. mało zarabiającemu 9% zdrowotnej, to byłaby to kwota zawyżona.
Kom 30. Zasiłki z ubezpieczenia społecznego są przychodami z innych źródeł i nie sa przychodami ze stosunku pracy . Jedyne co je łączy to punkt w PIT 11 i to pod warunkiem ze zasiłki wypłacał pracodawca . Jeśli płatnikiem jest ZUS maja osobna rubrykę. Art 20 ust 1 pdof i wyrok NSA z 2918 roku
"Pozostałe 1,25% pracownik płaci niezależnie od wysokości podatku."
Biedronka teraz Ty wprowadzasz w błąd - cała zdrowotna jest obniżana do wysokości podatku a nie tylko ta część 7,75%, a jak piszesz, że niezaleznie od wys. podatku płaci 1,25 to błąd

taki przykład:
obliczona zdrowotna wynosi 90zł (tak, żeby było prosto pokazać, bo to jest 77,50+12,50)
i teraz opcje

- podatek wynosi np. 100 zł - wtedy:
pobieramy od pracownika 90zł składki zdrowotnej i (100-77,50)zł podatku od "starego" a od młodego 0zł

- podatek wynosi 80 zł - wtedy:
pobieramy od pracownika obniżoną zdrowotną czyli 80 zł i (100-77,50)zł podatku od starego a od młodego 0zł

- podatek wynosi 70 zł - wtedy:
pobieramy od pracownika obniżoną zdrowotną czyli 70 zł i (100-70)zł podatku od starego a od młodego 0zł

- podatek wynosi 0zł - wtedy:
zdrowtoną całą obniżamy do 0zł no i podatek też 0zł :)
Cd. kom.36
niepotrebnie w ogóle mówicie o kwocie 1,25% składki

istotna jest kwota 9% - bo taką pobieramy od pracownika i wpłacamy do ZUS

oraz kwota 7,75% bo taką kwotę odliczamy od podatku i taki pomniejszony podatek pobieramy od pracownika

natomiast to 1,25% jest w tle
Beciazz, chyba się nie rozumiemy. Mogą być przypadki (przy niskich dochodach), że składka zdrowotna przekazana do ZUS jest niższa niż 9% podstawy wymiaru.
Jest przykład w komentarzu 29 wyliczony przez Efka5:
Składka zdrowotna przekazana do ZUS wynosi tutaj 11,27 zł, co stanowi ok.2,6% podstawy, a nie całe 9%.
Chodzi mi o to, że jeżeli ktoś obliczy składkę 9% od podstawy i taką przekaże do ZUS, to przy niskim wynagrodzeniu może być błąd.
Dom.34
Rozumiem, dzięki.
Do kom.38
ale to przecież wiadomo od 20 lat...
Learn wild animals
Learning Sea Animal Names with Millie the dog
Toys for Kid
baby find mom
Toys Baby
Animals Names and Sounds
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.