15 000 split

Jestem vatowcem czy ten limit tranzakcji 15000 tyczy się netto czy brutto. prykład jak faktura brutto na 15200 to już obowiązkowy split ( oczywiścia na zał 15)
I jeszcze ja handluje częściami do ciężarówek czy ktoś pomoże czy mnie też ten split dotyczy?
Bardzo ale to bardzo DZIEKUJE
Limit dotyczy PŁATNOŚCI, to jak myślisz? :)
To brutto tak :)
Załącznik 15

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/AD1A072C72B0F1CCC1258432005D0DBA/%24File/3602.pdf
A limit dotyczy transakcji, a nie fv. Np. masz umowe na dostawę czegoś tam na kwotę 20 tys. ale wystawiasz dwie fv po 10 tys. po wykonaniu częściowych dostaw, to limit dotyczy całości transakcji, a nie pojedynczych fv.
Bardzo Ci dziękuję , a załącznik też już mam i ja rozumiem że te części to mnie też obejmie split.
A jak ty bys odczytała te części do samochodów ciężarowych . będę bardzo wdzieczny o opinię profesjolalistki
Z profesjonalistką bym nie przesadzała, tym bardziej, że to nie moja branża :) Części do sam. ciężarowych, czyli powyżej dmc 3,5 t.? A jak do tej pory sprzedawałeś te części? Na oo?
Jak czytać literalnie to poz. 145-147 załącznika obejmuje również ciebie.
Gdy na fakturze będą się znajdować materiały wymienione w załączniku i inne to jak podejść do tego ..materiały z załącznika np 10tys a pozostałe 5100zł cała faktura ponad 15tys czy musi być wtedy podzielna płatność
8> Rachunek osobisty a biała lista podatników VAT [1234567] - kom. 16-17
Kom 6. Sprzedawałem je na 23 % , bo na oo nie można . ale literalnie czytać te pozycje to faktycznie ja . dzięki
Czy możemy uszczegółowić obowiązkowy spli payment?

1. sprzedawca musi być czynnym podatnikiem vat i dla transakcji powyżej 15 tys. umieszcza adnotację na f-rze.
(logiczne, że nie dotyczy to sprzedawców/podatników podmiotowo zwolnionych z vat)

2. nabywca nawet jeśli nie jest podatnikiem czynnym płaci przelew w formie SP dla transakcji powyżej 15 tys zł.
I drugi "problem"
w projekcie SP mam wrażenie, że jest mowa o wartości faktury, a nie transakcji.

jak Wy uważacie?
W projekcie jest
art.108a
1a. Przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w
załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności
ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r.
– Prawo przedsiębiorców, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm
podzielonej płatności.
A prawo przeds.
Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
18a) w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem stanowi kwotę,
o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo
przedsiębiorców, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę
towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do
ustawy – wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”;”
"...…...fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę,...……"
Liczba pojedyncza "fakturą"
Czytając to literalnie - zaczęłam mieć wątpliwości - dlatego przedyskutujmy to :)
Masz w kom.14 :)
Gosieńko, ale Ciebie nie męczy to zdanie? :)
Przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy,

udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 - czyli kwota należności ogółem stanowi co najmniej 15 tys, zł

:)
No art.108.1a wyraźnie odwołuje się do kwoty należności która ogółem stanowi kwotę wymienioną w prawie przeds. a tam jest mowa o " jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 "

106e.
18a) w przypadku faktur, w których kwota należności ogółem stanowi kwotę,
o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo
przedsiębiorców, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę
towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do
ustawy – wyrazy „mechanizm podzielonej płatności

wydaje mi się, ze tu wazniejszy jest art.108.1a bo art.106.18e jest tylko do tego co ma być na fakturze ale oczywiście mogę się mylić :)
To " Przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w
załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności" wg mnie to tylko "wtrącenie" że musi byc faktura a nie że wyłącznie jedna faktura na daną transakcję
ale kto to wiem co poeci mieli na mysli :)
Też się nie upieram :) ale mnie ta niespójność dobija :) i to, że nie mogę sobie tego definitywnie poukładać w główce :). Oczywiście bezpieczniej przyjąć założenie, że mowa o transakcji w rozumieniu Ustawy prawo przedsięb.

z innej beczki: czytałaś? https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1422328,oplaty-za-media-abonament-odliczenie-od-przychodu.html?utm_source=mailing&utm_medium=bezplatny&utm_campaign=17-lipca-2019-r
Tak to jest jak prawo uchwalają ci co o nim nic prawie nie wiedzą albo nocą , wtedy taki buble i nieścisłości wychodzą

co do linka z kom.24 własnie poczytałam ,no i jak zwykle nie zmieniłam zdania o partii rządzącej
całe szczęście że gaz czy prąd to umowy na czas nieokreślony i jedna faktura u nas nie przekracza 15000 zł
Gosiu, a jednak nie czepiałam się na darmo - niespójność jest :) i różne interpretacje specjalistów już na tym etapie
https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/split-payment/3036631,Obowiazkowa-podzielona-platnosc-a-limit-15-tys-zl-czy-w-nowelizacji-jest-blad.html
>26 no to będzie się jak zwykle "działo" czyli znowu interpretacja "co poeta miał na mysli" i każdy us będzie miał swoje zdanie
czyli jak zwykle :(
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.