Najem krótkoterminowy - vat

Witajcie, prowadzę jdg, usługi na pkpir. Mam dwa lokale mieszkalne. Jeden chciałbym wynajmować długoterminowo, na cele mieszkalne - i tu chyba nie ma problemu. Drugi lokal chciałbym wynajmować krótkoterminowo.

Czy dobrze myślę, że w obu przypadkach mogę korzystać ze zwolnienia z vat podmiotowego (do obrotu 200 tys.). Najem któtkoterminowy bez względu na to czy wynajmuję of czy firmom to mogę korzystać ze zwolnienia z vat?

O czym powinienem pamiętać przy takim wynajmie?
Czy powinienem wciągnąć ten lokal do środków trwałych ? jeden lokal ja wynajmuję - to będzie podnajem dalej
A w ramach dział. gosp. jesteś czynnym podatnikiem vat, czy zwolnionym z vat?
W ramach działalności jestem zwolniony ze względu na małe obroty
Ok. Pamiętaj, że masz jeden limit 200 tys. (dot. najmu i dział. gosp.).
Ten wynajem krótkoterminowy pewnie trzeba by podciągnąć pod dział. gosp. Jeżeli będzie on dot. lokalu, który jest Twoja własnością to wprowadzasz go do EŚT prow. dział. gosp.
Ok, a jeśli będę chciał np sprzedać mieszkanie - bo pewnie docelowo pójdzie ono na sprzedaż (za dwa-trzy lata)

to jak to będzie wyglądać jeśli będzie on na środkach trwałych ?
I dobrze myślę, że mogę korzystać ze zwolnienia z vat ?
Kom.4
Przychód z dział. No, ale możesz wliczać w koszty wydatki dot. tego mieszkania w tym amortyzację.
kom.5
do 200 tys.
A mogę rozliczać najem w działaności a nie wprowadzać mieszkania do eśt ?
W kom. 6 udzieliłem błędnej odpowiedzi. Sprzedaż lokalu mieszkalnego nie będzie traktowana jako przychód z dział. gosp. (art 14 ust. 2c ustawy PDOF).
To chyba dobra wiadomość.
Mieszkania nie musisz wprowadzac do EŚT firmy
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.