Umowa o dzieło od sierpnia

Od umowy o dzieło z osobą do 26 roku życia , nadal będzie się pobierało podatek ? ( zmiana od 1 sierpnia ) tylko od umowy zlecenia nie będzie się pobierało podatek?
Umowa o dzieło nie jest objęta zwolnieniem. Umowa zlecenie w 2019r. jest objęta pod warunkiem złożenia oświadczenia przez zleceniobiorcę. Gdy nie ma oświadczenia, to normalnie zaliczę dalej się nalicza, a podatnik rozliczy to w rocznym PIT.
Też tak zrozumiałam, mam koleżankę, która jest grafikiem i ma umowę o dzieło ,zastanawiam się czy można umowę o dzieło jakoś przekształcić na zlecenie ? pewnie można , tylko jak to ująć , musimy pomyśleć .
Zależy co ta graficzka wykonuje.
Opracowuje projekty graficzne i przekazuje je w wersji edytowalnej
Wg mnie to jednak pasuje na umowę o dzieło, ale można pomyśleć i jakoś inaczej ująć te zadania.
Dziękuję Koleżanko :)
Czyli jeśli dobrze zrozumiałam, to nie naliczam podatku dopiero jak dostanę oświadczenie od pracownika?
Myślałam że ma być odwrotnie.. że pracownik ma złożyć oświadzcenie że nie chce i wtewdy nie naliczam podatku.
Poprawka...
że pracownik ma złożyć oświadzcenie że nie chce i wtedy naliczam podatek,

a ustawowo każdemu nie naliczam jesli nie dostanę papieru
W roku 2019 nie musisz naliczać, chyba że otrzymasz oświadczenie (to wtedy musisz).
W roku 2020 obligatoryjnie nie naliczasz, chyba że pracownik/zleceniobiorca złoży wniosek o naliczenie podatku.
Jeszcze raz :)
W roku 2019 możesz nadal naliczać zaliczkę na podatek, chyba że otrzymasz oświadczenie (to wtedy musisz zaprzestać jej naliczania).
W roku 2020 obligatoryjnie nie naliczasz, chyba że pracownik/zleceniobiorca złoży wniosek o naliczenie podatku.
Czyli podsumowując od sierpnia 2019 do końca roku nie naliczam podatku chyba, że pracownik złoży mi oświadczenie że nie chce korzystać ze zwolnienia - wówczas naliczam.
Od nowego roku - ma być na odwrót :)

czyli teoretycznie mnie obowiązują mnie oświadczenia z 2019 roku? muszę uzyskać nowe?
Nie, odwrotnie :)

W roku 2019 możesz nadal pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od os.fiz. od osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Przestaniesz pobierać jeśli otrzymasz oświadczenie od konkretnej osoby.

W roku 2020 nie będziesz naliczać zaliczki dla tych osób, obowiązkowo. Zaczniesz pobierać tylko w sytuacji jak otrzymasz wniosek od pracownika/zleceniobiorcy, że masz potrącać zaliczkę na pod.doch. od os.fiz.
Dzięki stokrotne za rozjaśnienie tematu
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.