Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy*

Pracownik ma umowę do 30.06.2019 chcemy wręczyć mu pismo informujące że jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do końca trwania umowy. Nie chcemy żeby przychodził do pracy. Czy możemy wręczyć takie pismo czy zrobić to w jakiś inny sposób?
ALE on NIE jest na wypowiedzeniu

Art. 36.2. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
A czy możemy w jakiś inny sposób rozwiązać tą sytuację? tak żeby nie wypłacić mu wynagrodzenie ale żeby nie przychodził do pracy?
żeby nie wypłacić mu wynagrodzenie ale żeby nie przychodził do pracy? -

Art. 30. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:

1) na mocy porozumienia stron;

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

4) z upływem czasu, na który była zawarta.
źle napisałam tak żeby wypłacić mu wynagrodzenie ale żeby nie pojawiał się do końca umowy w pracy. Czyli tylko wypowiedzenie z naszej strony ale wtedy musimy również wypłacić odprawę
Wtedy musimy również wypłacić odprawę - NIE koniecznie - PRZYCZYNA wypowiedzenia??? ile osób zatrudniacie?
Przy umowie okresowej chyba nie musimy podawać przyczyny? 350 osób
W piśmie NIE, ale przyczyna jakaś musi być,prawda? skoro chcecie się rozstać z pracownikiem
Ale generalnie dopuszcza się też takie rozwiązanie - pracownikowi kończy się umowa, brak przedłużenia - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Są bowiem 4 sposoby na to, aby zakończyć świadczenie pracy przed jego upływem:

rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron,

skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron,

jednostronne skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę (w określonych przypadkach) i

zwolnienie pracownika z obowiązku pracy w okresie wypowiedzenia.

https://www.portalkadrowy.pl/zwalnianie/zwolnienie-pracownika-z-obowiazku-swiadczenia-pracy-kiedy-i-na-jakich-zasadach-17687.html
Przyczyna jest taka że pracownik już kilka razy umyślnie się skaleczył, przewrócił itp a następnie przebywał na długich zwolnieniach lekarskich chcemy uniknąć "kolejnego" wypadku żeby nie uruchamiać znowu całej procedury uniknąć protokołów, zeznań, szpitali.
Kom -10- przyczyna LEŻY po stronie pracownika - brak odprawy
Umyślnie - a jak to udowodnisz w razie sporu w sądzie?
Podaj jaka przyczyna tego wypowiedzenia.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.