KPiR - czy f-a zaliczkowa na NOWY środek trwały jest kosztem?

J.w - czy fakturę zaliczkową za zakup NOWEGO środka trwałego można ująć w koszty (jednorazowo do 100 tys zł), czy dopiero fakturę końcową?
Zaliczka nie jest kosztem / rozliczasz ja tylko do VAT / jak VATowiec

kosztem (amortyzacja) może byc dopiero w momencie wprowadzenia ST do ewidencji / oddania do uzytkowania
To jak rozumieć te artykuły?
http://www.kalkulatorypodatkowe.pl/artykul,186,16794,zaliczka-na-srodek-trwaly-a-koszty-podatkowe.html
http://www.srodkitrwale.pl/artykul,1782,16775,jednorazowa-amortyzacja-a-zaliczka-na-srodek-trwaly.html
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/308309988-Nowe-zasady-amortyzacji-zaliczka-kosztem-Tak-jesli-dotyczy-srodkow-trwalych.html
Art.22 k ustawy o pdoof
(.....)
14. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Kwota 100.000 zł obejmuje sumę odpisów amortyzacyjnych I WPŁATY NA POCZET NABYCIA ŚRODKA TRWAŁEGO, o której mowa w art. 22 ust. 1s, zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.
Kom.3

w przytoczonym przez ciebie przepisie pisze wyraźnie ...w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków .....

póki nie ma fizycznie ŚT / nie jest wprowadzony do EŚT (oddany do użytkowania) to zaliczka nie jest kosztem
nawet poprzez amortyzację
Kom.4
nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem.Przytoczony przez Ciebie cytat mówi o tym kiedy można dokonać amortyzacji jednorazowej a nie zaliczenia zaliczki na poczet nowego środka trwałego.
Art.22 ust 1s ustawy o pdoof mówi wyraźnie ,że można zaliczkę zaliczyć do kosztów podatkowych:
,,1s. W przypadku dokonania wpłaty na poczet nabycia fabrycznie nowego środka trwałego, o którym mowa w art. 22k ust. 14, spełniającego warunki określone w art. 22k ust. 15, którego dostawa zostanie wykonana w następnych okresach sprawozdawczych, podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dokonaną wpłatę do wysokości kwoty, o której mowa w art. 22k ust. 14.,,
W okresie w którym nastąpi definitywny zakup środka trwałego naliczasz amortyzację jednorazową pomniejszoną o wpłaconą zaliczkę.
Dzisiaj rano dzwoniłam na KIP, kobietka udzieliła mi informacji, że zapłaconą fakturę zaliczkową na NOWY śr.trwały można wrzucić od razu w KPiR w koszty do limitu 100 tys zł w roku podakowym, a dalszą część przekraczającą ten limit amortyzować w czasie od nowego roku.
Czyli zgadza się to z tym co napisałam.
Na to wygląda...... :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.