Rzecz w spadku

Mam pytanko czy jak dostalm rzezcz lub pieniadze w spadku to musze do urzedu skarbowego skladac formularz SD-Z2?
Tak - bo to sie nazywa ...podatek od spadki i darowizn
żeby uniknąć podatku nalezy zgłosić ten fakt do US w ciągu 6 m-cy od jego otrzymania / złozyc SDS-Z2
A mam pytanko jesli moje dzieci odziedziczyly nie ruchomosc i sa nie pelnoletnie to ja skladam wniosek za nich czy jak w senie czy ja go uzupelniam ?
I wypelniam wniosek z ich danymi ?
Skoro dzieci nabyly nieruchomośc to sprawa powinna byc przeprowadzona przez notariusza - notariusz zglasza nabycie tego spadku do US
ty juz nic nie skladasz
A formularz za nich SD-Z2 wypelniam?
Notariusz wypełni i przesle do US

a jeżeli chcesz sama - to tak = wypełniasz ten druk
...jezeli spadek/pieniadze z I lub II gr. podatkowej
I wypelniam z ich danymi ( dzieci ) tak ? to notariusz wypenia tez druk SD-Z2 moge go o to poprosic zeby go wypelnil rowniez za mnie ? a jak ja dostam ta rzecz i jestem z grupy zerowej jestem corka to tez ten druk wypelniam ?
Notariusz niejako z urzędu jest zobowiązany sporzadzic SD=-Z-2 i zglosic do US

...Z tych też względów, wyłączony został obowiązek składania zgłoszenia w przypadkach, gdy nabycie dokonywane jest na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego (art. 4a ust. 2 ww. ustawy). W treści czynności cywilnoprawnej określona jest bowiem data i przedmiot nieodpłatnego nabycia, a obowiązek przekazania organowi podatkowemu odpisów sporządzanych aktów notarialnych dotyczących tych czynności został nałożony na notariuszy, jako płatników podatku.

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste/spadki-darowizny/717222,Obowiazek-skladania-druku-SDZ2.html
Ok dziekuje za pomoc ale jak chce to moge rowniez sama ten wniosek uzupelnic tak? tyko musze powiedziec notariuszowi ze ta sprawa zajme sie sama tak?
A mam do pana jeszcze 2 pytanka moze pan bedzie wiedzial pierwsze jesli notariusz jest platnikiem podatkow to czy jesli kupie mieszkanie dom to czy on zglosi do urzedu miasta o nowym wlascicielu ,a drugie to czy jesli odzidziczy ta nieruchomosc i byl podatek od nieruchomosci to czy natariusz przekaze urzedowi ze nowy wlasciciel bedzie placil podatki ?
Przede wszystkim - nie jestem panem / ja = ona
:-)

notariusz poza zgłoszeniem do US nic do innych urzędów nie wysyła/ nie zglasza - samemu trzeba sie tym zająć -
Aha dziekuje i przepraszam .Czyli jeszcze raz moge prosic notariusza zeby wyslal za mnie ten formularz SD-Z2 ale nie musze tak dobrze zrozumialam a co jesli notariusz wysle i ja tez bo np nie bede wiedziec czy wyslal notariusz zaplace jakas kare czy notariusz powie mi ze on wysle jak sie dogadac w tej sprawie ?
Nawet jak nie wyślesz to żadnej kary nie dostaniesz - bo to święty obowiązek notariusza
jezeli on tego nie wysle - to on odpowiada przed US / a nie ty
Aha ok a jak on wysle to ja dostane jakies potwierdzenie tego?
A jesli ja zloze i notariusz zlozy ? jednoczesnie dwa wnioski ?
Czyli on mi powie ze on wywsle ten formularz zebym o tym wiedziala tak ?
Może - ale nie musisz
ty możesz (ale tez nie musisz) mu tylko przypomniec że ma go złozyc
możesz też poprosic go o kopie złożonej deklaracji do US
A jak zlozymy dwie deklarcje takie same ja i on jak sie nie dogadamy to US mi to odesle moj formularz bo bedzie tamten
Tylko to bym chciala wiedziec czy cos sie stanie jak wysle ja i notariusz ?
Bede wdzieczna za pomoc
Ale ja mam kat dziedziczenia a nie akt notarialny a czytalam ze tylko jak jest akt notarialny to notariusz zglasza?
Patrycja/Wiktoria - gdybyś dziś porozmawiała z notariuszem, to już dawno pewnie wszystko byś wiedziała.
A tak to pytasz i pytasz i pytasz :)
+ Dodaj komentarz

Uwaga:
Autor Tematu umożliwił zamieszczanie komentarzy tylko użytkownikom zalogowanym

Rejestracja użytkownika

Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.