Leasing operacyjny a rozbicie kapitalu i odsetek na fakturze

Zakupilismy maszynę 1 rata 50 tys później co mc faktury spłaty tylko zastanawiam sie bo faktura vat jest sporządzona nie ze pisze rata 5 i jedna kwota tylko faktura vat jest wyszczegolniona rata 5 kapital rata 5 odsetki i w podsumaowaniu kwota laczna i vat umowa jest podpisana " odpisy amortyzacyjne przedmiotu dla celow podatkowych dokonywane sa przez finansujacego" przyjelam to jako leasing operacyjny ale teraz mam wątpliwości
Po co tak dręczyć ten temat. Niektóre firmy leasingowe tak piszą na fakturach pomimo,że to leasing operacyjny...Dla pewności wróć jeszcze raz do umowy leasingowej tam masz podane jaki to rodzaj leasingu..Pozdrawiam
Wiem dręcze wlasnie nie pisze jest tylko ten zapis " odpisy amortyzacyjne przedmiotu dla celow podatkowych dokonywane sa przez finansujacego" a później zapis ze odpisy amortyzacyjne po stronie korzystajacego na jego wniosek jeśli takiego nie ma to sa po stronie finansujacego
No to chyba wszystko ok...
Mam nadzieję;)
Kh czy kpir?
Kh
Leasing operacyjny to jest podatkowo, a na KH taka umowa to najczęściej jest bilansowo leasing finansowy, gdzie śr. trw jest amortyzowany, dlatego masz podział raty na kapitał i odsetki. Przecież leasingodawca nie wnika kto jak klasyfikuje leasing u siebie bilansowo, dlatego taki podział raty jest na wszystkich f-ach.
Jeśli stosujecie uproszczenia w ujęciu leasingu bilansowo, to taki podział nie ma dla was znaczenia.
Ale jak od całości faktury tzn kapitalu i odsetek odliczam vat to dobrze?
Teraz sie zgubilam leasing robi sobie odpisy amortyzacyjne i ja tez moge w sensie bilansowym
Myslalam ze leasing operacyjny wykazuje sie pozabilansowo
Tak

https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1,85,146108,samochod-osobowy-w-leasingu-finansowym-dla-celow-bilansowych.html
9> leasing robi odpisy ale PODATKOWE, a nie bilansowe, przecież masz napisane w umowie "odpisy amortyzacyjne przedmiotu dla celow podatkowych"
Aha chyba zrozumiałam to rozbicie jest pomocne dla finansujacego a dla mnie jako korzystajacego interesuje mnie tyljo kwota łączna i od calosci odliczam vat
Kom 11 pdnosi sie do komentarza 8 ?
10> owszem pozabilansowo, o ile taka umowa bilansowo nie została zakwalifikowana jako leas. finanosowy albo stosujecie uproszczenia. Co innego jest ujecie umowy podatkowo, a co innego bilansowo wg uor.
14> tak, do 8 :)

13> nie to jest rozbicie tylko dla finansującego, tylko tez dla korzystającego, jeśli umowę kwalifikuje jako leas. finanoswy. Wtedy kapitał nie jest kosztem bilansowym tylko stanowi spłate wartości przedmiotu leasingu, a kosztem bilansowym jest amortyzacja i odsetki z fv.
Juz sie zgubilam odliczam vat od calosci (kapital plus odsetki) czyli jesli chodzi o vat jest ok
Zmylil mnie ten zapis na umowie odpisy amortyzacyjne przedmiotu dla celow podatkowych dokonywane sa przez finansujacego"
I ze odpisy amortyzacyjne przechodzą na korzystajacego jeśli on wyrazi taka wole i taki zapis bedzie zawarty w umowie
Vat zostaw w spokoju, odliczasz od całości

18> a słyszałaś o uor? :) umowa leas operac. jest zawierana na podst. ustaw podatk PODP/PDOF, a nie uor! Dlatego jest mowa o amorty podatk. i leas oprac., a nie amorty bilans. i leas. finans. To firma sobie musi sama sprawdzać, czy musi zakwalifikować do bilansu um. jako leas. finans czy nie. Finansujacy nie ma tu nic do rzeczy.
No to teraz mam problem bo przyjelam to jako leasing operacyjny. Choc VAT dobrze odliczam
A jesli firma nie spelnia 1 i 3 warunku
Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, jednostki mogą odstąpić od klasyfikacji bilansowej leasingu i stosować w tym zakresie zasady określone w ustawach podatkowych. W świetle tej regulacji możliwość taka dotyczy jednostek, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

1) 17.000.000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,

2) 34.000.000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,

3) 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Firmy mogą stosować uproszczenia, ale muszą to mieć zapisane w polityce rachunkowosci.

https://www.rp.pl/Firma/303099992-Przyjecie-uproszczen-w-klasyfikacji-leasingu-to-zmiana-polityki-rachunkowosci.html
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.