Działalność na ryczałcie - drobny błąd w PIT-28 / podatku - co dalej?

Prowadzę małą działalność gospodarczą - księgowość prowadzę na własną rękę. Rozliczam się w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Nie jestem VAT-owcem. Właśnie zdałem sobie sprawę z błędu, który wdarł się w mojej ewidencji. Będąc na ryczałcie mogę od przychodu odjąć koszt poniesiony na ubezpieczenie społeczne. Problem jest tego typu, że w 2018 w obliczeniu podatku uwzględniałem jako swój koszt: - jedną stawkę ubezpieczenia społecznego (812,61 zł) za grudzień 2017; - w kolejnych miesiącach (to jest 11 razy) odejmowałem sobie od przychodu tą samą stawkę w wysokości 846,91 zł; Wynika to z tego, że za cały rok 2018 płaciłem ZUS w tej samej kwocie 1232,61 zł, a ten w kwietniu zmniejszył się o niecałe 4 zł. W ZUS-ie mamy nadpłatę (~40 zł). Następstwem jest niedopłata w US. Od przychodu odliczyłem sobie za dużo 40 zł co przełożyło by się na podatek większy o około 6 zł. Co zrobić w takiej sytuacji? Wolałbym mieć nawet w US nadpłatę aniżeli teraz korygować PIT-a za poprzedni rok...
Moim zdaniem nie musisz korygować zeznania, bo odliczyłeś tyle ile zapłaciłeś. A że płaciłeś za dużo to inna sprawa.
Nadpłatę w ZUS rozliczysz sobie ze składek w tym roku i mniej składek odejmiesz od przychodu.
Aktualnie z ZUS-em jestem na 0 - w ogóle o tej nadpłacie dowiedziałem się kilka dni temu, tuż przed płatnością za styczeń.

Czyli mogę rozumieć to tak, że US nie obchodzi jaką miałem deklarację w ZUS-ie tylko dla nich kluczowe są przelewy z mojego konta. Na PIT tym samym dobrze że wykazałem ile płaciłem za ZUS, a nie ile powinienem był płacić? Oznaczało by to, że PIT był poprawnie uzupełniony. Dobrze rozumiem?
Dobrze
Dziękuję bardzo za pomoc! Będę spał o wiele spokojniej :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.