Refaktura - data sprzedaży?

Czytając, już mam mętlik w głowie. :( Dziś dostałam fakturę za organizację seminarium w dniu 26.08.2019. Dziś wystawiam też refakturę na inny podmiot bez doliczania marży. Jaka data sprzedaży na fakturze? 26.09.18 czy 29.01.19??? Rozumiem, że refaktura do VAT 09/18, ale do pdop 01/19, zgadzacie się? Do KH koszt i przychód powinien być w tym samym miesiącu, czyli 01/19? Proszę o pomoc :)
TAK CIT Organy podatkowe przyjmują, że w przypadku refakturowania mamy do czynienia z wykonaniem przez refakturującego usługi innej niż usługa, której refaktura dotyczy. Czynność refakturowania ma bowiem charakter uboczny w stosunku do realizowania umowy zasadniczej. W związku z powyższym przychód z tytułu refakturowania usług należy rozpoznać w dacie wystawienia faktury, niezależnie od okresu, którego dotyczy refaktura (zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 stycznia 2012 r., nr IPTPB3/423–258/11–4/KJ, oraz interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 czerwca 2009 r., nr IPPB3/423–235/09–2/EŻ).
Zdaniem ministerstwa finansów inaczej ustala się natomiast moment powstania przychodu z tytułu refaktur, jeżeli strony przyjęły w umowie, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. W takiej sytuacji za datę powstania przychodu należy przyjąć ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o CIT (zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 lutego 2013 r., nr ILPB1/415–1120/12–4/AG)
Organy podatkowe zajmują rozbieżne stanowiska odnośnie kwalifikacji kosztów refakturowania jako bezpośrednich lub pośrednich kosztów uzyskania przychodu. Pojawiają się interpretacje, gdzie organy podatkowe przychylają się do kwalifikacji przedmiotowych kosztów jako kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami. Drugi, przeciwstawny do wyżej zaprezentowanego pogląd wskazuje, że koszty refakturowania są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami i jako takie powinny być przez podatników potrącane w momencie wystawienia refaktury (zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 listopada 2013 r., nr IPPB3/423–692/13–2/EŻ oraz interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 stycznia 2013 r. nr IBPBI/2/423–1523/12/JS).
VAT W tej materii w dalszym ciągu aktualny pozostaje wyrok NSA z 25 października 2012 r. sygn. akt I FSK 65/12, który uchylił wyrok WSA w Rzeszowie z 20 października 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 573/11 i rozstrzygnął, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania usług.
Sąd stwierdził w nim, że „(…) Refakturowanie usług określić można więc jako fakturowanie usługi świadczonej przez podatnika podatku od towarów i usług przy pomocy osoby trzeciej. Będzie więc ono miało – z punktu widzenia konsekwencji w zakresie VAT tożsame skutki co świadczenie usług. W konsekwencji podmiot refakturujący powinien zastosować do refakturowanego świadczenia zasady opodatkowania przewidziane dla refakturowanych świadczeń, czy to w zakresie stawki podatkowej, czy też terminu wystawienia faktury (refaktury – będącej w istocie fakturą wystawianą przez podmiot refakturujący na rzecz faktycznego beneficjenta refakturowanych usług).
W konsekwencji usługi, dla których obowiązek podatkowy powstaje z upływem terminu płatności, bądź z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT) mogą być rozliczane przy refakturowaniu usług za inny okres, niż moment ich faktycznego wykonania (np. najem, media, usługi dozoru). Natomiast usługi, dla których ustawodawca nie przewidział szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego (np. usługi transportowe, kurierskie czy serwisowe) – powinny być podatkowo rozliczane z momentem ich faktycznego wykonania przez pierwotnego usługodawcę pomimo, że informacja o tym fakcie może wpłynąć do refakturującego z dużym opóźnieniem.
Dziękuję.
A jaka data sprzedaży na refakturze wg Ciebie?
Ja bym wpisała datę faktycznego wykonania usługi czyli 26.09.2018. Moment powstania przychodu dla CIT jest tak sztucznie troche interpretowany w oderwaniu od daty faktycznego wykonania uługi. A dla VAT musisz podać w jakim terminie powstał obowiązek podatkowy.
Chociaz spotkałam tez pogląd, że w sytuacji gdy refakturowana usługa podlega ogólnej zasadzie dokumentowania, refakturę należy wystawić do 15 dnia następnego miesiąca, po którym wykonano usługę, przy czym za moment wykonania usługi należy przyjąć w tym przypadku moment otrzymania faktury pierwotnej.
Dziękuję bardzo! :)
Jeszcze się waham, kiedy ująć koszt i przychód do KH, 2018 czy 01/2019???
Wiesz, zadzowniłam przed chwilą do KIP i zonk:( Pani się konsultiwała i obecnie nie mają stanowiska, w jakiej dacie pozwstaje przychód z tyt. refaktury! Trwają konsultacje i na razie nie wiadomo.:( Masakra
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.