Odrzucenie wniosku o zasilek

Wypadek a umowa zlecenie Witam Od lipca do listopada pracowalem na stazu z up od 1 grudnia mam umowe zlecenie w tym samym zakladzie. 3 grudnia w drodze do pracy zlamalem noge. Dostalem l4 od 3 grudnia do 1 lutego. Wypadek zostal zgloszony. Zus odrzucil wniosek o wyplate zasilku chorobowego powolujac sie na brak ubezpieczenia chorobowego . Czy w takiej sytuacji chorobowe nie nalezy sie z ubezpieczenia wypadkowego?
A jaka przyczyna została podana?
Wypadek w drodze do pracy
Ale miałam na myśli przyczyna odmowy wypłaty przez ZUS?
Jako przyczyne zus podal brak 90 dni okresu ubezp. Chorobowegoi nie zachodza okolicznosci uprawniajace do zasilku bez okresu wyczekiwania
Cytat:
W informacji ZUS IWA należy wykazywać wszystkie osoby poszkodowane w wypadkach przy pracy, które zostały wpisane przez pracodawcę do rejestru wypadków przy pracy w danym roku, bez względu na to, czy ubezpieczony uzyska świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Sorry nie ten temat :-)
Wypadek w drodze do pracy - zasiłek jest finansowany z ubezpieczenia CHOROBOWEGO, przy czym bez okresu wyczekiwania

z ubezpieczenia wypadkowego tylko wypadek w pracy

ZUS najwyraźniej nie uznał tego zdarzenia za wypadek w drodze do pracy
trzeba się odwoływać

jako stażysta ubezpieczenia chorobowego nie maiłeś
teraz ze zlecenia musisz odczekać 90 dni, żeby nabyć prawo do zasiłku chorobowego za "niewypadkową" chorobę
Ale w decyzji o odmowie nie ma nic wspomniane o nieuznaniu wypadku jak i o samym wypadku
Do komentarza 8, ale skoro ZUS "uczepił się" tych 90 dni, to właśnie z tego wynika, że nie uznał tego za wypadek. Reasumując- wypadek, nie obowiązuje okres wyczekiwania.
Do kom.8 - na pewno były odpwoiednie dokumenty złożone w ZUS?

czy tylko ZLA i Z-3a?
Chodzi o:
"Wypadek w drodze do pracy" - Tak wiec tutaj 90 dniowy termin podlegania ubezpieczeniu chorobowemu ma znaczenie. Tak więc nawet w przypadku uznania takiego wypadku i tak trzeba mieć 90 dniowy okres podlegania ubezp. chor.

Nie mylmy wypadku w drodze do pracy z wypadkiem przy pracy.
W przypadku wypadku w drodze do pracy zasiłek jest wypłacany z ubezp. chorobowego.
Do kom.11 - nieprawda

ustawa zasiłkowa:

"Art. 4.
3. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:
(...)
2) jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
Kom. 13
Faktycznie masz rację.

Doradzam sprawdzenie, czy było zgłoszenie do ubezp. chorobowego i kiedy zostało ono złożona, tym bardziej, że jest rozbieżność w opisie powodu odmowy:
". Zus odrzucil wniosek o wyplate zasilku chorobowego powolujac sie na brak ubezpieczenia chorobowego ."
"Jako przyczyne zus podal brak 90 dni okresu ubezp. Chorobowegoi nie zachodza okolicznosci uprawniajace do zasilku bez okresu wyczekiwania"
Ja tez musle ze gdyby nie uznali wypadku to by to napisali w uzasadnieniu odmowy . Byc moze karta wypadku gdzies sie zawieruszyla pani w zusie
No fakt, to pozostaje pytanie czy dobrowolnie przystąpiłaś do ubezpieczenia chorobowego z umowy zlecenia?
Tak dobrowolnie przystąpiłem do ubezpieczenia chorobowego nawet kadrowa w firmie byla pewna na 100 ze bede mial platne chorobowe . Chyba ze to wedlug nich nie byl wypadek w drodze do pracy? Jakbym stracil noge to moze by uznali . Do pracy mialem na 13 zlamalem noge o 12.50 wysiadajac z samochodu na parkingu obok idac do pracy wiec.... no nic w pn bede musial udac sie do zus.
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.