Proszę o pomoc -zapomoga z FFŚS

Zakład pracy w związku z cięzko chorobą pracownika chcę udzielić bezzwronej zapomogi. Do jakiej kwoty ta zapomoga będzie korzystała ze zwolnienia z PIT ? Czy jeżeli więcej będziemy wypłacać to czy ona bedzie opodatkowana i ozusowana?
W 2018 r. zmieniły się zasady dotyczące zwolnienia od podatku dochodowego wartości zapomóg otrzymanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o pdof. Do końca 2017 r. świadczenia te korzystały ze zwolnienia od podatku do wysokości 2.280 zł rocznie bez względu na źródło ich finansowania. W bieżącym roku na wysokość zwolnienia od podatku wartości tych świadczeń wpływ ma źródło ich finansowania. W sytuacji gdy będą one wypłacane z funduszu socjalnego, ZFŚS, funduszy związków zawodowych lub zgodnie z przepisami wydanymi przez właściwego ministra, będą korzystać ze zwolnienia od podatku niezależnie od ich wysokości. Natomiast gdy będą one finansowane z innych źródeł, wówczas będą objęte zwolnieniem do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6.000 zł.
Z kolei limit zwolnienia dla zapomóg, innych niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o pdof, wypłacanych z funduszy zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji wynosi obecnie 1.000 zł w skali roku (poprzednio 638 zł rocznie).


https://www.gofin.pl/podatki/17,2,61,174780,zwolnienia-przedmiotowe-w-pit-w-2018-roku.html
Ozusowana ???
Art. 21.1.26 pdof
EdithA dziekuję taką samo odpowiedz uzyskałam na Informacji podatkowej.

Kolezanka - nowy jest dla mnie temat więc pytam sie również o zus.

Prosze napiszcie mi jeszcze jakie dokumenty powinnam posiadać? Wniosek o przyznanie zapomogi oraz zaświadczenie od lekarza?
Wniosek o zapomogę i papier od lekarza dokumentujący długotrwałą chorobę.
Ok dziekuję.

A czy na to zapomogę muszę robić listę płac? czy jeżeli to będzie zwolnione z pit to w PIT11 tego potem nie uwzgędniam - to tak na przyszłość pytanie.
Pracownik musi potwierdzić odbiór zapomogi, nie ujmujesz potem tego w pit 11,bo nie potrącasz podatku
A na rachunek bankowy można przelać?
i jeszcze jak to zaksiegowac - jestesmy na KH
czy tylko pracownik/bank?
Można mu przelać na konto

Księgowanie raczej ZFŚS/bank
albo ZFŚS/rozrach. z pracownikiem i drugie rozrach./bank
Zależy czy księgujesz tylko z WB czy także wniosek pracownika.
Musisz zaksięgować na zmniejszenie zfśs
Dziekuję Wszystkim bardzo za pomoc :)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.