Przekształcenie sp.z o.o. w komandytową

Spółka z oo przekształca się w komandytową. Jest umowa spółki.NIP będzie taki sam,jak spółki z o.o. 1/ czy sp. kom musi składać VAT- R? 2/co z kasami fisklanymi- czy odczyt i nowe muszą być? 3/ Czy NIP rejestracyjny musi składać? Może ktoś to przechodził- podpowie mi,czego powinnam dopilnować jeszcze.
A kto jest wspólnikiem spółki komandytowej według umowy ?
Komandytowa jest następcą prawnym sp. z o.o., sukcesja jest również w podatkach. Składałam jedynie VAT-r aktualizację nazwy skróconej. I tyle. Temat kasy fiskalnej musisz sprawdzić w swoim US, zmieni się nazwa podmiotu.
Wspólnikami są dotychczasowi udziałowcy sp. z o.o. ( 2 osoby fizyczne i spółka z o.o, gdzie udziałowcami są te same 2 osoby fizyczne)
Kom. 3 - skoro spółka z o.o. stała się wspólnikiem spółki komandytowej, to dlaczego piszesz, że spółka z o.o. przekształciła się w SPK ? Przecież ona nadal istnieje jako odrębna osoba prawna, a dodatkowo stała się wspólnikiem SPK. Moim zdaniem SPK będzie miała swój numer NIP. Jeśli będzie vatowcem, to składa do US VAT-R.

Kom. 3 - jak widać tu wg mnie jest inna sytuacja niż u była u ciebie.
Z tego co piszesz to będzie tylko nowy nr krs.
SPK dostanie swój numer NIP i REGON.
Nie, nip i regon bez zmian bo to kontynuacja starej sp. z o.o. Tylko krs nowy.
Nie nadaje się nowych numerów nip i regon przy przekształceniu spółki handlowej w inną spółkę handlową (sp. z o.o. w sp.k.)
Ustawa z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników
Art. 12. 1. NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:

1) przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;

2) przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową;

3) przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie.
Regon
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 30 listopada 2015r.w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń
Na podstawie art. 46 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 201

Paragraf 12 ust 7
Nowy numer identyfikacyjny REGON nie jest nadawany w przypadku:
1)
przekształcenia:
a) przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,
b) spółki handlowej w inną spółkę handlową,
c) spółki cywilnej w spółkę handlową,
itp
Kom. 7 - jaka kontynuacja starej spółki z o.o. skoro ta "stara" spółka z o.o. przystąpiła do spółki komandytowej jako komplementariusz. Przecież wg mnie ona dalej istnieje.
Nie przystąpiła do spółki komandytowej, tylko się przekształciła sp.z oo w komandytową. Udziałowcem jest inna spółka z o.o.
a79nn - bardzo dziękuję za pomoc. Pytania stąd, że przed chwilą miałam przkształcenie OF w sp. z o.o. i tam miałam nowy NIP, Regon i te wszystkie papierzyska.
Czyli teraz tylko aktualizuję w VAT nazwę, no i oczywiście KRS, ale to już chyba kancelaria prawna zrobi. Mnie dotyczą tylko sprawy w US.
DZIĘKI
A na moment przekształcenia robię sprawozdanie finansowe, zamykam księgi i otwieram je w przekształconej? ..bo przy zmianie OF w sp. zoo tak było...
Czy praktycznie po prostu w programie księgowym zmieniam nazwę i już? bez przeksięgowania kosztów i przychodów ....
Szkoda, że dopiero teraz wyraźnie napisałaś, że do SPK weszła inna spółka z o.o.
Kom.12 Tak, bilans na moment przekształcenia bo służy do wyceny wartości udziałów, nanosisz BO w przekształconej. Sprawdź czy nie myło w sp. z o.o. zatrzymanych zysków z l.ubiegłych na k.zapasowym , bo od tego powstaje przychód z zysków kapitałowych (ala dywidenda) na dzień wpisu w krs nowej spółki komandytowej.
Nie było/ nie ma na kapitale zapasowym nic, bo spółka powstała z przekształcenia OF, a ta na moment przekształcenia zysk zabrała :-)

Sprawozdanie OK- zrobię/ ale czy mam skócony rok obrotowy- sp.k. wpisana do KRS będzie chyba 01.02.2019- w sp. zoo 01.01-31.01?
W sp. k 01.02-31.12?
...zaczynam w sp. k z zerowymi kontami kosztowymi i przychodowymi, więc chyba muszę też złożyć CIT roczny od 01.01 do dnia wpisania sp.k- prawda?
Tak. Będziesz miał super krótki rok oborowy 2019 z bilansem i zatwierdzeniem, no i citem. Gratulacje ;)
Bardzo dziękuję za pomoc. Zapewne będę jeszcze dopytywać :-)
A79nn - kolejne pytanie techniczne w tej sprawie.
podmiot
1/01.01-23.04 OF prowadz DG
2/24.04-31.12 sp. z o.o.
3/01.01-31.01 sp. z oo
401.02-31.12 sp. komandytowa
Robię sprawozdania finansowe. Jakie dane mam pokazać jako porównawcze?
2/ z 24.04 i 31.12 czy tylko z 31.12?
4/ z 01.02 i 31.12 czy tylko z 31.12?
Nie wiem jakie to lata u ciebie

24.04-31.12 sp. z o.o. - 2018?
3/01.01-31.01 sp. z oo -2019?
Tak bym to pokazała.

Sprawozdanie spółki komandytowej za okres 01.02-31.12.2019?
Tu nie będzie okresu porównawczego.
Tak, lata wpisałaś OK. 2018 i 2019.

No i pięknie- tak właśnie myślałam.
A tak z ciekawości, dlaczego sp. zo.o. ma dane porównawcze z momentu przekształcenia, a już komandytowa nie ma?
W przypadku powstania w trakcie roku obrotowego nowej jednostki niemającej poprzednika roczne sprawozdanie finansowe sporządza się bez uwzględnienia danych porównawczych.
... czyli ta spółka z oo, która przekształciła się w komandytową ( ten sam NIP) nie jest jej poprzednikiem?
Podatkowo jest sukcesja, poza podatkiem od osób prawnych, bo w pit-4 jest sukcesja, w p.VAT również.
A bilansowo nowy byt prawny, gdzie BO w sp.k. stanowi BZ sp. z o.o. , poza wartością udziałów (nowy k.zapasowy w sp.k.), ponieważ w trakcie badania przekształcenia ustala się nową wartość jednego udziału.
Aa- dziękuję za wyjaśnienie.
A mam w sp. komand. w kapitał udziałowy dać wartość wg wyceny udziału, jak w akcie notarialnym? Czyli w spółce z o.o. było 5000 zł ( 50szt po 100 zł)KP. Potem, darowizna udziałów dla drugiej sp. z o.o. oraz OF, już wyceniona wg wartości ,czyli po 9500zł.
A może już w tym momencie darowizny powinnam w sp.zoo z przekształacenia zOF, coś zmienić w kapitałach?...

Nie ma prawnika w spółce,nie mam się kogo dopytać... dlatego tak męczę
No a przekształcenie było badane przez biegłego. Pytaj najlepiej jego.
Darowizn bym nie ruszała. Ewentualnie zmnienią się udziałowcy (analityki do k.800).
W spółce komandytowej na kapitał podstawowy składają się wkłady wspólników (wg umowy), a nadwyżka wartości udziałów na k.zapasowy.
Biegła badała podobno. Nie widziałam jej nigdy, właściciele też nie widzieli. :-(
Postaram się to ogarnąć. ....ale będę jeszcze pytała pewnie.
Bardzo Ci dziękuję za pomoc.
Mam taką treść w umowie spółki komandytowej
"wkłady do spółki przekształconej zostają w całości pokryte majątkiem spółki przekształcanej o łącznej wartości 1 040 000zł"
czyli tyle daję na kapitał podstawowy?
A resztę na kapitał zapasowy?
Nie. Kapitał podstawowy to wkłady wspólników.
Ok ,czyli kapitał podstawowy = wkłady w momencie zawiązania spółki z oo ( te min.5000 z ustawy), tak?
Nie - nie z umowy sp. z o.o., a z umowy spólki komandytowej, tam masz współników, udziały w zysku i wysokość wkładów.
Pisałam, w umowie mam tyle na temat wkładów
"wkłady do spółki przekształconej zostają w całości pokryte majątkiem spółki przekształcanej o łącznej wartości 1 040 000zł"
czyli tyle daję na kapitał podstawowy?
Można analitycznie wkłady każdego wspólnika wykazac na k.801,
wprowadź BO bez kapitałów, zobaczysz o ile się nie bilansują A z P, to będą kapitały
OK- tak zrobię.
Mam przekształcenie na 01.02.2019.
W spółce z oo na 31.01.2019 mam takie kapitały:
podstawowy 5000
zapasowy 924 519, 88
zysk z roku 2018- jeszcze bez walnego 127 006,58 zł
dojdzie jeszcze zysk z2019 za okres styczeń 2019

A kapitały w spółce komandytowej( objęte) to 1 038 436 zł.
Przy wprowadzeniu BO
dam na kapitał podstawowy 1 038 436
tylko, że ta kwota wyższa niż podstawowy i zapasowy na 31.01.2019
1/ Czy mam ( mimo braku walnego) przeksięgować zysk za 2018 na zapasowy na 31.01.2019?
wtedy wyjdzie:
podstawowy 1 038 436
a zapasowy 18 090, 46 zł
a jako zysk z poprzednich okresów pokażę tylko zysk za styczeń 2019
Podstawowy 5000
zapasowy 924.519,88
860 wynik 127.006,58
razem: 1 056.526,46

kapitał w spółce kom.: 1 038 436,00

Tak - różnica: 18 090,46 na k.zapasowy + wynik za styczeń.
Sprawdzeniem będzie to że strony się zbilansują.
Dziękuję. Na pewno się zbilansują, bo przechodzę z BZ 31.01.2019 na BO 01.02.2019,Tylko nie wiedziałam, czy tak rozpisać kapitały. Bardzo, bardzo Ci dziękuję za pomoc.
Ok, udanego zbilansowania ;)
BZ na 31.01.2019 ma kapitały " po staremu"
BO na 01.02.2019 ma kapitały" po nowemu"-
Wszystko zbilansowane :-)

Uff- zaczynam normalność w spółce komandytowej :-)
No i fajnie ;)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.