Badanie PIT czy musi być wbite do dowodu rejestr . ?

Gdzie o tym pisze , bo nie mogę znaleźć szefowi , a wydział komunikacji nie wbija takiego badania tylko VAt wbija ?
Tu na forum znajdziesz,
A zrobił dod. bad. w OSKP dla PIT/CIT?
Kom.2
nie zrobił - ma zrobić
No a ten samochód był amortyzowany jednorazowo ...... bez tego badania do PIT ...

i co teraz ?
Najpierw musi je zrobic - bo na jakiej podstawie WK miałby wstawic pieczątkę PIT/CIT do dow. rejestr.?
No tak
ale
wydział komunikacji nie wbija tych PIT , tylko VAty - - dzwoniłam

jeżeli nie wbije w dowód rejestr.PIT , to czy mając zaświadczenie można dawać w KUP 100 % wydatków ?
6

Nie. Musi byc w dow.rej. też wpis.
To w WK trzeba sie wykłócić zeby wbili / a nie dzwonic - bo ma obowiązek wbic pieczatkę "PIT"
jak nadal będzie dalszy opór to sprawe skierować do dyrektora/naczelnika WK
A co mam zrobić , jeżeli dałam bez PIT w koszty jednorazową amortyzację takiego auta ?
I gdzie szukać przepisu , zeby pokazać szefowi , że to badanie MUSI być wbite w dowód rejestracyjny ?
szukam od południa i nie widzę :(((
Badanie dodatkowe samochodu do 3,5 tony [1198173]

w kol.19 masz podane rozpioz. / wydrukowac - pokazac w OSKP i w wydz. komunikacji
Przeczytałam całe to rozporządzenie i nic nie widzę o PIT i o wbiciu w dowód rejestr.

co zle czytam ?
Coś źle czytasz

...W przedmiotowej kwestii Ministerstwo Finansów udzieliło następujących wyjaśnień:
"W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony warunkiem niezbędnym do uznania pojazdu za niebędący samochodem osobowym jest spełnienie wymogów wskazanych w art. 5a pkt 19a lit. a-d updof lub art. 4a pkt 9a lit. a-d updop. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych pod literą a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację,
-->> oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań.
Przeczytaj nagówej tego pisna z kom.19
pisze wyraźnie ...dla adnotacji "VAT", "PIT", CIT" w dowodzie rejestracyjnym i w zasw z OSKP
O dowodzie rejestracyjnyym mówi art. 5d pdof
No to nie to czytam
z postu [1198173] kom.19 : "Szkoda, że nie można wkleić zdjęcia. Jest to załącznik nr 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 listopada 2017 r, (poz.2089). Na trzeciej stronie pkt 9. dotyczy badania pit. Wydział komunikacji też miał problemy,. ale wbił badanie :) "

znalazłam to ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 8 listopada 2017 r.
w Dzu poz. 2089 i nic takiego tam nie widze
Repetku
ale Ty cytujesz wyjasnienie Min.Finansów - a w tym DzU nic takiego nie ma:(
Darku - no tak , pisze tam o dow.rej. - dzięki
Się uczepiłam tego kom.19 z postu 1198173 ----bo nie wiem , czy ja nie umiem szukać , czy to jest to , o co mi chodzi ?
Wrócę tutaj pózniej
nie mam już siły analizować
na razie dziękuje za wyjasnienia i Repetkowi i Darkowi i Marii
Http://powiatsanok.nazwa.pl/pliki/RK/vatpitcit.pdf

wydrukuj to i okaż w OSKP
Czyli to nieaktualne, kiedys na innym poście zapytał sie "Autor"
http://www.podatekdochodowy.pl/artykul,7,14954,rozliczanie-kosztow-eksploatacji-samochodu-ciezarowego-o-dmc.html
Kom.22

co ma byc nieaktualne?
"
Zatem jeśli używany na podstawie umowy najmu pojazd posiada zaświadczenie VAT-2 wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT, Czytelnik ma prawo uznać go dla celów podatku dochodowego za pojazd inny niż samochód osobowy. Nie ma więc obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z jego eksploatacją."
Chodzi mi o to że według tego artykułu samochód z samym vat-2 został uznany za samochód cięzarowy do celów podatku PIT, bez żadnych adnotacji związanych z art 5d. pdof
Zobacz datę tego artykułu

a w ustawie PIT masz wyraźnie zapisane

Art. 5d. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w:

1) art. 5a pkt 19a lit. a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację,
--->>oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;
2017 rok, a definicja samochodu osobowego w pit zmieniła się w 2014. Art 5a pkt 19a lit a i b od tej pory jest bez zmian. tak jak i 5d,
doszły teraz tylko koszty eksploatacji 75% do które stosujemy do samochodów osobowych, tylko że według tego artykułu
wystarczy vat-2:
VAT-2 wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań określonych w art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT, Czytelnik ma prawo uznać go dla celów podatku dochodowego za pojazd inny niż samochód osobowy.

Z kolei w początku 2018 roku jest artykuł również z gofinu o jednorazowej amortyzacji gdzie aby uznać auto za ciężarowe i móc jednorazowo zamortyzować należy mieć adnotacje art 5d .

Moim zdaniem to są dwie sprzeczne ze sobą definicje uznania samochodu osobowego za samochód ciężarowy do celów pdof.
Gdzie ty w przepisach widzisz sprzeczne definicje? / w obu ustawach sa takie same

wcześniej nikt nie wnikał ze dla PIT tez maja byc odrebne wpisy - a tu nagle MF sie obudził i twierdzi ze dla PIT ma byc oddzielna pieczatka

Dodatek nr 11 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 9 (980) z dnia 20.03.2018

Przypomnijmy, iż jednorazowej amortyzacji określonej w art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF oraz art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP (tj. w ramach limitu 50.000 euro) podlegają środki trwałe zaliczane do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych.
(...)
Nasi Czytelnicy sygnalizowali, że w niektórych stacjach kontroli pojazdów wydawane są zaświadczenia tylko z powołaniem przepisów ustawy o VAT. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z pytaniem:
Czy dla potrzeb jednorazowej amortyzacji, by uznać dany pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony za pojazd wykluczony z kategorii samochodów osobowych, można posłużyć się zaświadczeniem o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z powołaniem przepisów ustawy o VAT?

Okazuje się, że niestety nie.
W przedmiotowej kwestii Ministerstwo Finansów udzieliło następujących wyjaśnień:
"W przypadku pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony warunkiem niezbędnym do uznania pojazdu za niebędący samochodem osobowym jest spełnienie wymogów wskazanych w art. 5a pkt 19a lit. a-d updof lub art. 4a pkt 9a lit. a-d updop. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych pod literą a i b stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań
Nie pisałam że są dwie odrębne definicje w obu ustawach. Tylko, ze są dwa artykuły z gofinu 2017 rok i 2018, z których w jednym z nich auto osobowe wystawczy vat-2 a w drugim już potrzeba art 5d.
Czyli artykuł z 2017 roku nieaktualny MF naprostowało w 2018 roku temat?
Dyrektor Izby Skarbowej w poznaniu 211.02.08 interpretacja sygnatura II.PB1/415-1276/10-3/IM

cyt" Uzyskane od Okręgowej Stacji kontroli pojazdów zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym stwierdzającym spełnienie wymagań technicznych dla samochodu ciężarowego w zakresie VAT może być stosowane również dla potrzeb art 5c ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
A wyrok z 2017r
I SA/Rz 564/17 - Wyrok WSA w Rzeszowie z 2017-10-17

Tu także ani Sąd ani Dyrektor Izby Skarbowej nie kwestionowali zaświadczenia i wpisu w dowodzie rejestracyjnym VAT-1 dla celów amortyzacji.
Zakwestionowano wyłącznie prawo do amortyzacji w danym m-cu wobec wpisu w dowodzie rejestracyjnym w miesiącu następnym.
Wiem, że sie uczepiłam tego artukułu:
http://www.podatekdochodowy.pl/artykul,7,14954,rozliczanie-kosztow-eksploatacji-samochodu-ciezarowego-o-dmc.html
Ale jeżeli jest on"błędny,stary,nieaktualny" a ten a jednorazową amortyzacją i adnotacją art 5d. jest "dobry". To przy wynajmnie aut osobowych z vAT-1, bez adnotacji pdof powinniśmy prowadzić kilometrówkę do celów PIT ponieważ takie auto według tego będzie za osobowe uznawane.
Dzięki Karlloina za interpretacje, próbowałam cos znaleźć bezskutecznie:)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

• zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

• analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

• zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

• Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

• Dobrowolna zgoda

Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.