Niezaksiegowane dokumenty

Witajcie Prowadziłam księgowość w spółkach- moim problemem było to że dużo fv do mnie niedocieralo i miałam otwarte rozrachunki plus nie były zaksięgowane wynagrodzenia z powołania,a prezes nie wykonał kilku zaliczonych podatko2 do us w terminie bo zapomniał. Odeszłam stamtąd po roku z haczykiem bo xiezko mi się pracowało. Teraz nowy księgowy który przyszedł prostuje to - znalazł trochę brakujących faktur i otrzymał listy wynagrodzeń prezesa i ma do mnie żal że tego nie księgowałam. Czy coś mi grozi za to - kiedy nie mogłam tego wyegzekwować od prezesa żeby dostać wszytsko mimo starań? Mówi że to ok 20tys kosztów i że w razie kontroli unieważnilby te księgi. Chce to skorygować w r. 2018 jako błędy lat ubiegłych. Myślicie że to dobre rozwiązanie ? Czy lepiej korygować 2017 r. Złożył już cit8 i trzeba by było to skorygować. Uważa że lepiej tego nie ruszać bo us musiałby oddać nadpłatę a wtedy pewnie kontrola. Jakie jest wasze zdanie? Dziękuję za opinię
Wg mnie nie masz czego się obawiać, przecież już tam nie pracujesz.
Decyzja o korektach należy do zarządu spółki, a nie do księgowego. Nie wiem po co tak się spieszył z wysłaniem CIT-8, a teraz trzęsie portkami.
Uważam, że te wszystkie brakujące, cudownie odnalezione dokumenty należy doksięgować do 2017 i normalnie skorygować CIT-8. Pewnie bilansu jeszcze nie zrobił, więc można to prawidłowo ująć w sprawozdaniu.

Niby kto miałby "unieważnić" księgi spółki - coś chyba ściemnia :)
Wg niego urząd skarbowy przychodząc na kontrolę może uznać je za nieważne bo nie sa ujęte wszytskie zdarzenia gospodarcze.

Sytuacja jest taka że ja pracowałam tam do sierpnia potem miałam umoq3 zlecenie bo długo nie mogli znaleźć nikogo. A sf i cit8 był taki układ że robi już on. Oczywiście na koniec roku podliczylam wyniki i on złożył cit8 na tej podstawi3 - a teraz znalazł braki i chce w błędy lat ubiegłych. Mieliśmy się pod sf podpisać we 2 ha jako prowadzącą księgi w okresie a on jako sporzadzajaxy sf- myślisz że taka wspolkomitywa będzie ok ?
Nie, uważam, że jako sporządzający bilans powinna się podpisać jedna osoba a nie dwie. Ty już nic nie masz do tej firmy, nie możesz podpisać żadnych dokumentów, a tym bardziej bilansu.
Jak on zaksięguje do 2017 te brakujące dokumenty, to żaden urząd nie uzna ksiąg za nieważne.
A widzisz a on mi mówi że nikt nie uzna sprawozdania podpisanego przez ni3ho jeśli on dołączył do firmy później...
Szukam porad bo nie dlatego szukałam innej pracy bo praca tam I współpraca z szefem mbie przeeastala żeby tetaz spać nie moc przez telefon od nowego księgowego że to jedno zdaniem jesy źle- czy tamto i czemu coś tam
Taaaa, a gdybyś wyjechała na "krańce świata" to niby co wtedy?
W sumie racja mogłam zmienić pracę i wyjechać :)
Zosiu57 powiedz mi proszę czy masz może jakiś przepis - interpretację żebym mogła w tym temacie w ten sposób im odpowiedzieć ?
Nic nie zobowiązuje ciebie do podpisywania się pod czymkolwiek jeśli już tam nie pracujesz, razem z umową wygasło twoje jakiekolwiek zobowiązanie do składania podpisów.
na to nie musisz mieć przepisu, wystarczy spojrzeć w umowę, do kiedy świadczyłaś pracę, twój zakres obowiązków dotyczył okresu świadczenia pracy, a nie po jej zakończeniu.
No jaki ma być na to "przepis"?
Zmień nr telefonu i po zawodach.
Pod niczym się nie podpisuj, skąd wiesz co oni tam teraz w cudowny sposób poznajdowali, wygrzebali.......
Własnie on mi dzwoni że on uszykuje sprawozdanie że złożył cit-8 ale pod SF podpiszemy się oboje.
Praciwałam na um. o pracę do końca sierpnia 2017r. potem zlecenie które wygasło 31.12.2017 r. złożyłam jeszcze VAT za ten okres za grudzień na podstawie tego co otrzymałam, ale zaznaczałam mu oddając dokumenty że jest dużo braków bo dużo mi nie dostarczyli na czas.
A teraz mnie 'ściga'. :(
Już ci napisałam - nie masz żadnych zobowiązań
Dziękuję - zawsze dobrze zapytać się kogoś z szerszym doświadczeniem co widział i przeżył w branży więcej. :)
Powiedz gościowi, żeby cię przestał nękać i tyle.
Chyba muszę - uważam że zrobił błąd składając już w styczniu CIT-8 i zdziwinienie że jeszcze brakuje dokumentów coś jest nie do księgowane i mu się koszta zwiększyły, a mnie straszy , ze za niezaksięgowanie grozi mi zarzut nierzetelnego prowadzenia ksiąg.
Dziękuję Zosiu dodałaś mi otuchy!
Nie daj się :)
A nierzetelne księgi - to "broszka" pracodawcy :)
Dziękuję bardzo :-)
Jeszcze jedno w temacie bo rozmawiałam z nim dzisiaj uważa że skoro pracowałam do 31.12 to ja też powinnam się podpisać pod sf. Tylko kto robi sprawozdanie finansowe 31.12 żebym mogła się pod nim podpisać. Nie mogę się zbim dogadac. :(
Co za upierdliwy facet, albo jakiś bojaźliwy lub niekumaty.
Na twoim miejscu nie odbierałabym od niego telefonów.
I jeszcze raz ci napiszę - niczego nie możesz ani nawet nie masz prawa teraz podpisać, zrozum to.

"A widzisz a on mi mówi że nikt nie uzna sprawozdania podpisanego przez ni3ho jeśli on dołączył do firmy później..." - bzdury gada, nie zna się i chce cię wpuścić w maliny.
Https://www.gofin.pl/bilans/17,8,233,483,osoby-odpowiedzialne-za-sporzadzenie-i-podpisanie.html

"roczne sprawozdanie finansowe podpisują osoby, które na dzień sporządzania rocznego sprawozdania finansowego lub ewentualnie późniejszy dzień jego podpisania sprawowały funkcje osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownika jednostki. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że sprawozdanie obejmuje okres, w czasie którego osoby je podpisujące nie prowadziły jeszcze ksiąg rachunkowych lub nie wchodziły w skład zarządu. Przejęcie obowiązków prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wejście w skład zarządu w trakcie roku obrotowego, za który sporządzane jest roczne sprawozdanie finansowe, nie zwalnia z obowiązku złożenia podpisu."
Dziekuje Gosiu :)
Właśnie mu to dzisiaj powiedziałam to bardzo się obruszyl. Jeśli jeszcze raz zaskakuje to mu wyśle ten artykuł z zaznaczonym w nim fragmentem :)
Myślę że problem leży że nie chce mu się brakujących dokumentów doksiegowac do 2017 bo się podstawa do cit zmieni i chyba tutaj Go boli..
Dziękuję i życzę miłego dnia;)
Przecież US tak w zasadzie sprawdza koszty/przychody podatkowe a nie bilansowe to księgowanie tego na błędy lat ubiegłych niczego tutaj nie zmienia
to tylko księgownie bilansowe
musi rozpatrzyć czy te dok.które ma są kosztami podatkowymi 2017
jak są to korekta cit-8 , po co wogóle to składał w styczniu ? bez sensu
No zdecydowanie są kosztem 2017r. bo to brakująca lp i fv z 2017 r.
Mówi że chroni tym mi tyłek bo ja tego nie zaksięgowałam. I mnie będą jak coś wzywać na przesłuchanie czemu tego nie było i że to moje uchybienie.
No ale to nie Ty się pośpieszyłaś z tym cit-8 juz w styczniu
nigdy nie składam cit-8 szybciej niż 30.03 :))
No pospieszyl się bardzo i myślę że dlatego ma takie nerwy teraz . Kolejna słuszna uwaga - on to wysłał więc pytanie jak policzyl :) ja też zawsze składałam cit po sprawdzeniu kont,księgowan zaksięgowaniu ewentualnych braków które udało się znaleźć - wylapac. Wiec może i ja czegoś nie zaksięgowałam do 31.12 ale on złożył tego cita i się tetaz piekli.
To niech teraz on prostuje tego cita :)
Dziękuję uspokoilas mnie. :)
Miałam taka sytuację 1 raz w życiu i popadlam w panikę że urząd uniewazni księgi,a ja będę mieć jakieś nieprzyjemności.
I na pewno niczego nie podpisze po takim czasie od odejścia.
Dziękuję:*
Dziękuję uspokoilas mnie. :)
Miałam taka sytuację 1 raz w życiu i popadlam w panikę że urząd uniewazni księgi,a ja będę mieć jakieś nieprzyjemności.
I na pewno niczego nie podpisze po takim czasie od odejścia.
Dziękuję:*
GosiuM Koleżanka i Zosia57 powiedzcie mi proszę jeszcze na kim spoczywa po tym jak 31.12.17 ustal mój stosunek pracy odpowiedzialność za księgi 2017r.? Na mnie czy na nim bo Koleś nie chce korygować cita. A skoroa znaleź braki i "uchybienia" to uważam że powinien. Mówi mi że "chroni tym mój tyłek" w kółko bo ja tego nie zaksięgowałam to moje błędy że nie ma w kosztach i rozrachunki otwatte i lepiej nie ruszać cita bo wtedy wyjdzie nadpłata do zwrotu. Już mam dość i myślę czy nie iść do jakiegoś doradcy podatkowego na swój koszt który mi wylozy wszytsko jak to powinno być.
A kto złożył cita i się pod nim podpisał ?
nie sprawdził ci robi w tym cit ?
niech nie opowiada bajek, nikt nie robi cita w dniu 31.12 czyli w ostatnim dniu swojej pracy
przeciez to normalne że faktury spływają jeszcze nawet do lutego za 2017
No on złożył nie ja - Ale teraz do mnie że całe ewentualne problemu to moja wina bo on twardo będzie to w 2018 roku "prostowac" ale jak nie mam pojęcia juz.
@ Zosia57 - masz rację :)
Tylko nas różni że ja jeszcze CIT nie złożyłam.

ZalamanaZalamana - masz jakiegoś ciężkiego następce. Ja z moją Panią widziałam się ostatni raz na przekazaniu i nie mam nawet nr tel do niej ;) Mam prawie że odwrotną sytuację czytałam trochę o tym i wchodzi mi z tego że jako księgowa ponosisz odpowiedzialność za księgi w okresie w którym pracowałaś.

http://www.rp.pl/artykul/775792-Odpowiedzialnosc-za-bledy-ksiegowego-nawet-szesc-lat-wstecz.html

Nie chce straszyć bo nie wiem co tam u Ciebie było.
Ale o unieważnianiu jeszcze nie słyszałam.
Może się z nim jakoś dogadaj - bo najwidoczniej nie chce ruszyć ksiąg 2017 r żeby nie wziąć za to odpowiedzialności z Tobą. Chociaż nie wiem jakby to miało i jak wygląda w praktyce.
Chyba będę musiala jeśli się jeszvze odezwie
A pewnie się odezwie jak zrobi sprawozdanie. A tutaj zgodnie z wypowiedziami poprzrdniczek nie mam już obowiązku się podpisac. Chciał rozdzielić 2 podpisy prowadzący księgi i sporządzacy sprawozdanie.
GosiaM - komórka 14 a o co chodzi z tymi nierzetelnymi księgami?
>34 nie wiem o co chodziło Zosi, może o art.24 UoR
ale wg mnie księgowanie bilansowe to inna broszka niz podatkowe
poza tym po to jest termin do 31.03 aby dobrze zamknąć księgi i bilansowo i podatkowo a nie wszystko na łapu-capu :)
Dziewczyny ja w Ko.14 odniosłam się do tego co pytająca napisała w Kom.13 :)
Załamana ... nie znam się ale czytam co napisałaś i odp koleżanek.
Ja niczego bym nie podpisywała, tym bardziej, że nie dostarczono Tobie dokumentów na czas a swoja prace wykonywałaś na podst dokumentów jakie realnie Tobie oddano. Co działo się po 31.12 na to wpływu nie miałaś.
Nowy księgowy jeśli znalazł jakieś stare faktury czy jemu dostarczyli po Twoim odejściu powinien prosić o "duplikaty" pewnie już data na rok 2018. Nie podpisuj niczego bo z data 2018 nie masz dostępu do żadnych dokumentów.
W US jakby co to chyba zrozumieją jak złożysz wyjaśnienia , że nie chcesz poświadczać niczego ponieważ nie pracowałaś tam już i nie miałaś na nic wpływu ani wglądu.
Załamana przeczytaj sobie ten artykuł

https://www.eporady24.pl/odpowiedzialnosc_bylego_pracownika_za_popelnione_bledy,pytania,2,74,2722.html

Zwróciłam uwage na to :
"Jeżeli nie ponosi Pani winy za rzekome błędy w księgach rachunkowych – proszę trzymać się tego stanowiska, nie podpisywać żadnych ugód czy zobowiązań, które przy ewentualnym procesie sądowym wskazywałby, iż przyznała Pani na piśmie, że jest w jakimkolwiek stopniu odpowiedzialna za powstałe nieprawidłowości."
Za błędy nie możesz ponosić Ty winy gdyż dokumenty wpływały po Twoim odejściu, nie widziałaś tych dokumentów na oczy więc czemu masz coś podpisywać? Swoja drogą każdy dokument księgowa opisuje/podpisuje jak na tamtych "znalezionych" nie ma Twojego podpsiu/opisu to ich na oczy nie widziałaś.
Kom. 27 - napiszę krótko - w tym przypadku nie ma obowiązku korygowania CIT-8, bo chodzi o dodatkowe koszty, a nie o przychody. Najwyżej podatek jest nadpłacony.
Już chyba wcześniej pisałam, że to zarząd decyduje o ewentualnej korekcie zeznania, a nie jaśnie pan księgowy.
Masz już tyle rzeczowych odpowiedzi i dalej drążysz i się nakręcasz.
Ok dziekuje wszytskin za pomoc i wypowiedź;)
+ Dodaj komentarz
Uwaga: Zgodnie z § 2 pkt 2 Regulaminu Forum Dyskusyjnego GOFIN dodając wypowiedzi na łamach Serwisu Forum.Gofin.pl, Użytkownik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem tego Serwisu oraz akceptuje jego postanowienia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).