ARCHIWALNY TEMAT FORUM

[KH] Likwidacja spółki z o.o. - prosze o poradę

Mam prośbę o techniczną i praktyczna pomoc w sprawie likwidacji spółki z o.o. GosiaM, M52, Kolezanka oraz pozostałe osoby proszę o Wasze cenne uwagi i informację.

Dzisiaj otrzymałem pismo od prezesa - wspólnie z prawnikiem wymodzili pismo/zawiadomienie o zwołaniu nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. w połowie grudnia.

Porządek obrad:
1) Otwarcie zgromadzenia
2) Wybór Przewodniczącego Zgromadzenia
3) Przyjęcie porządku obrad w następujący sposób:
a) podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Spółki
b) wolne wnioski

Adnotacja:
Bilans otwarcia Spółki za rok obrotowo 01.01.2015 - 12.12.2015 znajduje się do wglądu w siedzibie Spółki.
Na początku zgromadzenie miało być w styczniu - zaraz na początku - teraz ni w kij ni w oko przyszło poleconym zawiadomienie, że już w połowie grudnia.... Podobno Notariusz nie mógł przyjść na początku roku.
Zapomniałem dodać, że funkcję likwidatorów Spółki firma zamierza powierzyć członkom Zarządu Spółki.

Którzy mają dostawać za to wynagrodzenie. Z tego co słyszałem ma to być wstępnie Umowa o dzieło:) - tak prawnik doradził...
No to jak chcą podjąć uchwałę o likwidacji, to raczej bilans zamknięcia a nie otwarcia. Na dzień poprzedzający likwidację spółki należy zrobić bilans zamknięcia, który przedkłada się do KRS. Ten bilans musi być zrobiony na dzień poprzedzający datę likwidacji spółki określonej w uchwale Walnego. A więc jeśli chcą zlikwidować spółkę 12.12.2015, to bilans zamknięcia musi być zrobiony na dzień 11.12.2015. I do ew. wglądu jest bilans zamknięcia a nie otwarcia. Na dzień otwarcia likwidacji robi się dopiero bilans otwarcia. A więc jeśli zrobią likwidację w trakcie grudnia, to będziesz miała do zrobienia w roku 2015 dwa bilanse, jeden na dzień poprzedzający dzień likwidacji i drugi na koniec roku.
No właśnie...czyli 2 Bilanse - masakra.

Na dzień rozpoczęcia likwidacji należy otworzyć księgi rachunkowe - w ciągu 15 dni od zaistnienia tego zdarzenia. Po otwarciu ksiąg rachunkowych przez spółkę z o.o. "w likwidacji" jest ona obowiązana składniki kapitału własnego połączyć w jeden kapitał podstawowy, zmniejszając go o udziały własne. Wynika to z art. 36 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

Zastanawiam się tylko jak fizycznie dać Wspólnikom Bilans od 01.01.2015 - 11.12.2015 żeby już na posiedzeniu nadzwyczajnym mieli go do wglądu...przecież to nie jest 5 minut roboty.
Po drugie pracownicy są na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia, których termin upływa 31.12.2015r...

Wypłaty za grudzień planujemy zrobić na koniec grudnia + zapłacić ZUS w grudniu. Wtedy w planie było zakończenie roku Bilansem + otworzyć księgi w nowym roku.

Jednak wiesz mamy 31.12 ... rozumiem, że nikt w tym dniu nie chce przyjść i Urzędować:/

Nie wiem jak z tego jeszcze wybrnąć, co ewentualnie wymusić u Prezesa żeby było łatwiej.
A Np. teraz na posiedzeniu wspólników nie mogą podjąć decyzji o likwidacji Spółki z terminem na koniec roku? i że od 01.01.2015 firma znajduje się w likwidacji? ... nie no bez sensu chyba :/
W kom.6 : od 01.01.2016 miało być oczywiście.
Na zrobienie BZ masz 3 m-ce zgodnie z uor. Więc na posiedzenie nic im nie dać poza ew. wstępnym bilansem zamknięcia. Jeśli uchwały jeszcze nie podjęli to mogą ją podjąć w każdej chwili ze wskazaniem, że spółkę likwidują z dniem 01.01.2016 (a nie 31.12.2015) i wtedy BZ będzie na 31.12.2015. Sam fakt postawienia spółki w stan likwidacji nie oznacza, że z tym dniem zaprzestaje fizycznie działalności. W trakcie likwidacji będzie "spółka z o.o. w likwidacji" i nie zmienia to faktu, że również pracownicy mogą normalnie pracować aż do całkowitej fizycznej likwidacji spółki.
Sam proces likwidacji musi trwać min.6 m-cy
poza tym przeczytaj tak na początek art.270 do 290 KSH
jest tam o likwidacji i rozwiązaniu spółki
pewnie najwygodniej w uchwale zawrzeć datę rozpoczęcia likwidacji na 1.1.2016
Dzięki za poradę, najbardziej zależało mi na Waszym zdaniu - pierwszy raz mam styczność z likwidacją.

Uchwały nie ma jeszcze, dopiero poszło wezwanie ze na 12.12 jest zwołane nadzwyczajne zgromadzenie wspólników i w tym dniu będzie też notariusz więc podejmą decyzję w sprawie likwidacji i postawienia spółki w stan likwidacji.

"W trakcie likwidacji będzie "spółka z o.o. w likwidacji" i nie zmienia to faktu, że również pracownicy mogą normalnie pracować aż do całkowitej fizycznej likwidacji spółki."

Tak tak to wiem, aczkolwiek pracownikom okres wypowiedzenia i tak upłynie w dniu 31.12.2015r. Zostaną tylko likwidatorzy czyli członkowie zarządu.

Męczyło mnie jak fizycznie zrobić im Bilans na 11.12 ...skoro jest masę rzeczy jeszcze niepodkańczanych. A uparli się, właśnie na ten dzień.
"poza tym przeczytaj tak na początek art.270 do 290 KSH"

Zagłębie się Gosiu wieczorem w KSH - na razie wertuje artykuły odnośnie likwidacji sp. z o.o.:(
"Jeśli uchwały jeszcze nie podjęli to mogą ją podjąć w każdej chwili ze wskazaniem, że spółkę likwidują z dniem 01.01.2016 (a nie 31.12.2015)"

Czyli dobrze Cię zrozumiałem, że na "nadzwyczajnym" dajmy na to 12.12 na którym będzie notariusz. Zarząd podejmie decyzję, że dopiero z dniem 01.01.2016 likwidują spółkę?

Wtedy BZ robię za okres 2015-01-01 / 2015-12-31

a BO robię nie tak jak teraz od 12.12.2015, tylko od 01.01.2016? czyli też na 31.12.2015 bo ... (Ten bilans musi być zrobiony na dzień poprzedzający datę likwidacji spółki określonej w uchwale Walnego)?
Najpierw zagłębij się w KSH , będzie łatwiej zroumiec art.w necie :))

Art. 274. § 1. Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania.
§ 2. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".
§ 3. W czasie prowadzenia likwidacji spółka zachowuje osobowość prawną.
Jak likwidacja od 1.1.2016 to masz BZ na 31.12.2015 i będzie jeden bilans
potem BO na 1.1.2016
Kom.14
I tak by było najlepiej. Oto mi właśnie chodzi.

Czyli Gosiu (jeszcze przed zagłębieniem się moim w KSH), wg Ciebie tak się da zrobić na tym nadzwyczajnym 12.12, żeby : otwarcie likwidacji określić na nadzwyczajnym w dniu 12.12 przez wspólników od 01.01.2016?
Bo prawnik firmy mam takie wrażenie, nie jest tego pewny...
Nie jestem prawnikiem ale masz w art.274
" Otwarcie likwidacji następuje z dniem ...powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki"

może jak jest prawnikiem to niech ruszy d.. i to ustali :)) za coś kasę bierze
" Otwarcie likwidacji następuje z dniem ...powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki"

No właśnie, ja tak samo ten artykuł zrozumiałem. M52 też w kom.8 tak zasugerował.

"może jak jest prawnikiem to niech ruszy d.. i to ustali :)) za coś kasę bierze"

Tez tak Gosiu myślę:)

--

Ja się tylko martwię o te Bilanse, żeby wszystko pięknie pokończyć i pozaczynać...:(
Znalazłem artykuł :

"Wydaje się zatem, że w obowiązującym stanie prawnym podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki z określeniem innej daty otwarcia likwidacji niż data powzięcia tej uchwały nie powoduje skutku ?odroczenia? otwarcia likwidacji. Bez względu na zapis określający datę otwarcia likwidacji nastąpi ono z dniem powzięcia uchwały."
"Rozpoczęcie likwidacji następuje z dniem podjęcia uchwały przez zgromadzenie wspólników o rozwiązaniu spółki lub stwierdzeniu przez wspólników, iż zaistniała jedna z wymienionych w umowie spółki przyczyn rozwiązania spółki. Warto pamiętać, że uchwała zgromadzenia wspólników o rozwiązaniu spółki musi być stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza. Co ważne, wskazanie w uchwale momentu, od kiedy rozpocznie się likwidacja jest często popełnianym błędem, gdyż zgodnie z kodeksem spółek handlowych, likwidacja rozpoczyna się z chwilą podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki (art. 270 pkt 2) k.s.h.) i uchwała nie może wskazywać innego momentu rozpoczęcia likwidacji spółki z o.o.. Rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego spółki może też rozpocząć się w dniu uprawomocnienia się orzeczenia sądowego o rozwiązaniu spółki przez sąd (art. 274 § 1 k.s.h.)."
Może i taj jest
to jest do uzgodnienia dla prawnika i prawnicze niuanse co tak na prawdę rozumieć co jest napisane w art.274 KSH
jeżeli faktycznie tak będzie to będziesz miała 2 bilanse za 2015
GosiaM, mam jeszcze pytanie już skupiając się bardziej na aspektach księgowych, nie chciałbym być swoistym wybawcom, starającym się myśleć za wspólników i członków zarządu tj. likwidatorów.

Spraw księgowych jest na tyle dużo, że kwestię prawne - masz rację - pozostawmy prawnikowi...

--

Gosia, ty przeprowadzałaś może taką likwidację?
Wiesz chodzi mi o wycenę aktywów :

"Wycena aktywów jednostki postawionej w stan likwidacji następuje po cenach sprzedaży netto, jednak nie wyższych od cen ich nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
Za cenę sprzedaży netto składnika aktywów uważa się możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży pomniejszoną o VAT i akcyzę oraz o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia. Cenę tę zmniejszają również koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży. "

Tak się teraz zastanawiam - tą wycenę ja mam robić? czy likwidatorzy.
Co mam siedzieć w necie i szukać wartości poszczególnych środków trwałych będących na stanie EŚT?
Bo ze wstępnych informacji od prezesa, który kontaktował się z prawnikiem wynika - że nie ma możliwości wskazania w Uchwale daty otwarcia likwidacji - czyli lipa totalna...

Tak jak wspomnieliście 2 Bilanse i to w trybie ekspresowym, na 12.12.2015r. Super, świetnie!

Dodatkowo dochodzi jeszcze dzielenie przychodów i kosztów grudnia odpowiednio do okresu przed i w likwidacji...to już masakra.

I właśnie najbardziej chodziło mi o koszty wynagrodzeń...bo te właśnie tak dzielone będą.
Poradz mi jeszcze Gosia w tych 2 rzeczach.

1) Kto ma przeprowadzić wycenę aktywów wg wartości sprzedaży netto.

2) Odnośnie tego dzielenia kosztów (w tym wynagrodzenia i składek ZUS)
A macie jakieś aktywy które to trzeba tak wyceniać ?
przecież masz zaks.w cenach nabycia
nie robiłam nigdy likwidacji i mam nadzieję że nie będę musiała :)

koszty wynagr.podzieliłabym wg memoriału
to koszty bilansowe
"A macie jakieś aktywy które to trzeba tak wyceniać ?"

Wiesz co, w większości to środki trwałe już zamortyzowane. Rzeczywiście zaksięgowane wg cenach zakupu. Czyli większość ma ceny niższe niż te wg wartości zakupu. W EŚT nie mamy nieruchomości, których cena mogłaby wzrosnąć.

Przepis zrozumiałem tak, że muszę je wycenić wg wartości sprzedaży - możliwej do uzyskania w procesie likwidacji.
Chyba Ci nie pomogę w tej sprawie
musiałabym poczytać co o tym piszą
coś mi się kojarzy o wycenie w wartości sprzeedazy ale nie przyglądałam się za bardzo tym przepisom
sorki , musisz poszukać sama
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.