30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Spółka z o.o. a wartość magazynów

Przejęłam spółkę do księgowania, wykazuje stratę i ujemny KW. Prezes powiedział, że nie ma co się martwić, bo ma stan magazynowy przewyższający stratę, ale zawsze księgują tylko na podstawie remanentów corocznych. Ja zawsze robię, albo magazyn- rozliczenia WZ iPZ, albo remanenty co miesiąc. Czy można w SP. z o.o. księgować w koszty zakupy towarów i nie wykazywać tego stanu na koniec m-ca, wykazując stratę cały rok- dopiero zysk na dzień bilansowy?
Spółka z o.o. rządzi się innymi prawami niz DG osoby fizycznej. Tutaj obowiązuje zasada memoriału i współmierność kosztów do przychodu lub odwrotnie, a więc stan magazynu musi być ustalany na koniec miesiąca. Spółka z o.o. działa w oparciu o uor i obowiązuje opodatkowanie osób prawnych. Wrzucanie "magazynu" bezpośrednio w koszty i nie korygowanie go na koniec m-ca powoduje zaniżenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Ok, czyli mam rację. Mam żądać stanu magazynu od Prezesa. jak nie da- to co, zostawiam tak jest i się nie martwię, czy się jednak martwić i pisać jakieś oświadczenia.
A jak płaci p.doch. ?
zasady ogólne czy zaliczki uproszczone ?
jak zasady ogólne to powinna byc inwentura raz na m-c jak wrzuca zakup bez pośrednio w w koszty a nie na magazyn
Zaproponuj uproszczone zaliczki na podatek od przyszłego roku, jeśli spółka sie łapie =)
Dziękuję za pomoc. Nie płąci uproszczonych, bo nie mam zapłat w 2014, wiec albo była strata, albo spółka nie chciała tak płacić.
To że była strata to w zasadzie nie wiesz bo cały zakup magazynu masz w kosztach
>2. Jak Prezes nie bedzie chciał dać inwentaryzacji na koniec m-ca, to może lepiej wprowadzić konto "magazyn" i rozchód robić z magazynu, wtedy odpadnie comiesięczna inwentaryzacja a równiez ułatwi pracę.
Do M52- Tylko, że nie mam WZ i PZ. Oczywiście mogę zakupy księgować na Towary, ale jak zdejmować? NA FS mam ceny sprzedaży przecież.
do GosiaM- zawsze na koniec roku inwentaryzacja była, tylko oni w styczniu rozchodowali cały zapas z 31.12. i potem już nic nie księgowali na to konto w ciągu roku. w moim kom.5 chodzi mi o stratę za rok 2012, na podsatwie którego policzyliby uporoszczone.
To łatwiej chyba zrobić rozchód towarów (sprzedanych) i zdjąć je zapisem zbiorczym na koniec miesiąca. Jeśli US wyczai, że wrzucają cały zakupiony towar w koszty, to każą korygować lata wstecz i przypiszą podatek plus odsetki. Poza tym księgi są nierzetelnie prowadzone. A w tej spółce istnieje coś takiego jak polityka rachunkowości? A może postraszyć Pana Prezesa, że to on odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wobec US. Jeżeli chodzi o zaliczki uproszczone, to muszą się zdeklarować na początku roku. A jeżeli mieli stratę, to nie ma z czego ustalić zaliczek uproszczonych.
Ja właśnie tak zrobiłam- napisałam Prezesowi, że ma nierzetelne KH, bo pierwszy raz się spotykam, że spółka nie rozlicza magazynu. Napisałam i cisza..... Przejrzałam poprzednie lata, robiło inne biuro rachunkowe i ksiegowało tylko inwentaryzacje roczne. Polityki nie ma- właśnie też zadałam pytanie, czy mam ją przygotować?
A jak radzisz- wziąć oświadczenie od Prezesa, że spółka nie robi inwentaryzacji? Pisałam maile- więc mam też potwierdzenie tego, że to nieprawidłowe.
A podpisał Ci to pismo? Ja na Twoim miejscu wydałabym na piśmie dyspozycje co i jak ma przygotować i jakie dokumenty dostarczać, aby potem nie wyparł się, że o niczym nie wiedział. A może tamto BR zrezygnowało bo nie mogło się z gościem dogadać i nie chciało brać odpowiedzialności na siebie. Nawet jak opracujesz politykę rachunkowości to on ją musi podpisać (zatwierdzić) i stosować się do niej. Obawiam się, ze z tym gościem będzie orka na ugorze, bo gość jest chyba niereformowalny.
.. wszystko możliwe, tylko ja nie mam tylu klientów, żeby wybrzydzać. Zrobię tak: jak nei da papierów, naliczę VAT. Jak będzie musiał zapłacić- to może się opamięta. Tak na marginesie, to on mi mówi, że nie ma żadnych dokumentów, bo ktoś mu tam zawoził ten towar łącznie z innymi i nie ma żadnego potwierdzenia.
Wg mnie to niech on może przestanie prowadzić sp.zo.o. bo jak to słyszę to już mam stracha :)
może dg osoby fizycznej będzie mu bardziej pasować
Gosiu, on ma i DG, i dwie spółki. DG duża- podlega badaniu biegłego, spółki mniejsze. Tylko co ja mam, biedny robaczek, zrobić? Klient dobry, więc muszę się 'uelastyczniać". Nie raz jak czytam forum, to mi się wydaje, że wszyscy klienci dziwni, z problemami trafili się mnie. Inni mają samych idealnych, wyrozumiałych etc i wykonujących polecenia księgowej :-) na razie za mały żuczek ze mnie- żeby kaprysić, muszę się dogadać :-)
Nie wiem na jakim poziomie kwotowym ma te zakupy i czy aby ta strata nie wynika właśnie z tego że daje w kup zakupy od razu
jeżeli tak to ma braki w zaliczkach na pdop a to juz problem
może mu to wyjasnij
Tamta spółka istnieje już 5 lat, miało BR i to BR NIGDY ich podobno nie męczyło o jakiś stan zapasów na koniec m-ca. Teraz ja to przejęłam i się czepiam- taka konkluzja. Oni zmienili BR, bo tamto przestało tak jakoby istnieć, zostało sprzedane. Teraz ja jestem ta zła, chcę inwentaryzacje, straszę nierzetelności KH, czepiam się list płac, domagam się polityki rachunkowości, chcę jakieś regulaminy wynagradzania, dokumenty, aby uznać sprzedaże za WDT etc. Podobno tamto BR nie chciało. Swoja drogą nie znalazłam w dokumentach z 2014 żadnych ustaleń wyniku do CIT, czyli wyłączania NKUP. Za to mam straty od 01/2014 do 06/2014 z racji tego wrzucania zakupów w KUP.
Rozmawiałm dziś z prezesem o tych magazynach oraz listach płac ( też taki wątek miałam). Czy możecie mi pomóc i powiedzieć, jaki konkretnie przepis ( UoR oraz UoCIT) mówi o tym, że trzeba stosować memoriał w spółkach z o.o. oraz że trzeba korygować koszty o wartość magazynów- współmierność kosztów i przychodów.
Jaki paragraf ?

memoriał kochana , memoriał jeżeli chodzi o UoR art.6.1

uopdp ma swoje prawa , pdop liczysz zaliczki miesięczne a koszty bezpośrednie czyli np.koszt zakupu towarów na magazynie musi być przypisany do konkretnego przychodu podatkowego
nie możesz mieć w kup np.zakupu towaru w styczniu jak sprzedasz go w marcu
no chyba że płacisz zaliczki na pdop uproszczone to w zasadzie jak zrobisz inwenturę na 31.12 to wyjdzie na to samo
Http://www.podatki.egospodarka.pl/39074,4-wazne-zasady-rachunkowosci,1,65,1.html

i pamiętaj w KH księguje się na kontach bilansowych wg UoR a nie wg uopdp
Gosiu, ja im podałam zasadę memoriału oraz zasadę współmierności kosztów i przychodów, ale pan właściciel BR, które robiło do czerwca, skomentował, że głupoty gadam. Dlatego Prezes spółki chciał abym na szybko napisała pismo i podała paragrafy, z których to wynika. Stwierdziłam, że napiszę to na spokojnie/ poszukam sobie tych punktów w UoR.
Normalnie mam dość... BR poprzednie stwierdziło, że skoro spółka miała jednego udziałowca, to można to było stosować przepisy jak do jednoosobowej DG- ja się z tym nie spotkałam.
Gosia, a pkt 6 U oR mowa jest o "roku obrotowym" a nie miesiącu? To co - znaczy, że jednak mogę LP z 06, dawać do kosztów bilansowych dopiero w 07, albo 12- byleby w roku? Ja tak nigdy nie robię, ale ...
>21 wg mnie to zbyt dowolna interpretacja
>20 " że skoro spółka miała jednego udziałowca, to można to było stosować przepisy jak do jednoosobowej DG" - ale bzdura
i to widać w sposobie księgowania
towary jak w kpir do kol.10 czyli bezpośrednio w koszty, wynagrodzenia w metodzie kasowej czyli w dacie wypłaty jak w kpir
to ile spólka ma udziałów nie ma wpływu na sposób księgowania
skąd te bzdury on wytrzasnął ?
jak Ci nie wierzy niech uda się do doradcy podatkowego a takie BR omija łukiem , szerokim
>21 jeszcze do tego
oprócz memoriału z art.6 masz zasadę współmierności kosztów i przychodów i to dotyczy danego okresu rozliczeniowego czyli przeważnie miesiąca
nie wspomnę o zasadzie ostrożności
Dziękuję bardzo za potwierdzenie tego, co robiłam od 10 lat !!! Te wszystkie rzeczy mówił właściciel BR, które jest na rynku od 20 lat, albo i więcej i jest w tej miejscowości uznawane za najlepsze.
"i jest w tej miejscowości uznawane za najlepsze."- to aż się boje myśleć co robię te mniej lepsze ;(
Sporządziłam pismo z listą pytań do prezesa spółki, która to ma ją przekazać do BR, teraz czekam na odpowiedzi.
Ok :)
podziel się odpowiedzią tego super biura
Z pewnością, o ile się ich doczekam :-)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.