Uwaga: Do 20 maja 2025 r. część przedsiębiorców rozlicza składkę zdrowotną za 2024 r.

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Dyscyplinarka za wyjawienie tajemnicy wynagrodzeń

Czy zapis w umowie o pracę o obowiązku bezwzględnego zachowania tajemnicy danych dot. wynagrodzenia,których niedotrzymanie skutkuje cięzkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych prowadzących do rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym zgodnie z art 52 KP jest zgodny z prawem? Będę wdzieczna za info zwrotne
W umowie o pracę albo w informacji do umowy ? Trochę dziwne.
No też mi się tak wydaje... przecież to niedorzeczne żeby po rozmowie z koleżanką z działu o wynagrodzeniach...kwalifikowało się pod ciężkie naruszenie prawa i dyscyplinarke...wlasciwie to z byle powodu pracodawca moze mnie zwolnic powołując się np. na taką sytuację, która nawet mogła nie mieć miejsca. Pytanie jak się ma do tego kodeks pracy..? ...
Dorzucę od siebie

trudne rozmowy o wynagrodzeniach są

i najczęściej powodują nieporozumienia w śród załogi

z takim zapisem w umowie to może i przesada
ale coś koło tego winno być
Kodeks pracy nie może opisywać szczegółowo każdej sytuacji. Dyscyplinarkę można zastosować za "ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych", ale co to szczegółowo znaczy już nie jest podane.
Natomiast z drugiej strony jest to co napisała Marannaewa - rozmowy o wynagrodzeniach nie są elementem pozytywnym w pracy i to też należy brać pod uwagę.
Tylko, czy takie rzeczy zapisuje się w umowie ? Raczej w regulaminie pracy.
Http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/601213,pensje_nie_sa_tajne_szef_musi_zdradzic_ile_zarabiaja_ko
ledzy.html

"Nie
można ukarać pracownika, jeśli opowiada w firmie o swoich zarobkach"
"Jeśli pracownik ujawni informację o swoim wynagrodzeniu osobom spoza zakładu, firma może wyciągnąć wobec niego konsekwencje"
Czy tylko u nas w Polsce robi się z tego taką tajemnicę? W każdej z firm w której pracowałam, nie spotkałam się z takim zapisem, wiedziałam ile +/- zarabiają koledzy i uważam to za naturalne. Ale żeby grozić dyscyplinarką? W normalnych ogłoszeniach o pracę podają poziom proponowanego wynagrodzenia itd. Dla mnie jest to olbrzymia przesada i może świadczyć o tym że w firmie są dziwne układy, które nie powinny być omawiane nawet wewnątrz. Niestety nie mam zapsisu czy powyzsza syt. moze miec miejsce wewnątrz ale nie moze wyjsc poza...czy po prostu tak z punktu...
No to ja spotykam się z inną sytuacją, wiele fermentu jest o zarobki w firmach.
"bo tamten ma o 5 zł więcej ode mnie a to samo robimy..."
Ale myślę, że takie zapisy są bardziej "na wyrost" i w celu postraszenia, a egzekwowane być nie mogą.
No właśnie, czy na pewno nie mogą.... Bo niby Kodeks Pracy niedookreśla dokładnie co rozumie poprzez poważne naruszenie obowiązków pracowniczych...a umowa o pracę i jej zapisy też sa w jakiś sposób wiążące. Więc jak co do czego, mogą się powołać na to co podpisywałam..
No ale skoro podpisałaś to jakie masz "opcje" teraz ?
Pracuje, ale jeszcze nie podpisałam:) Dziś umowę dostałam do podpisania i się dopiero w nią wczytuje..
W Komentarzu 13 powinno być podpisała-bym :)Ale skoro już tydzień pracuje, i nie podpisze...to nic mi nie wypłacą:D Chyba ze skseruje na szybko liste obecnosci ... :D
Uuu.. to słabo, po tygodniu pracy dopiero umowa o pracę ? Czy tylko "informacja do umowy o pracę" ?
Nie wiem, na ile możesz "negocjować" warunki umowy, ale może warto wspomnieć, że taki zapis nie powinien znajdować się w umowie, tylko w osobnym dokumencie.
Teoretycznie dziwnie firmie zawierzyłam, ..a to Pani kadrowa zalatana, że Szefa nie było, albo nie zdążył podpisać..i się przeciągnęło, więc dopiero teraz ją studiuje
Bo znając podejście niektórych pracodawców a nawet kadrowych jedyną formą negocjacji może być niepodpisanie umowy.
Musisz sama się z tym przespać, ciężko tak oceniać po kilku zdaniach opisu sytuacji. Powodzenia.
Pracodawca ma bezwzględny obowiązek ochrony danych osobowych pracowników, w tym zakazu ujawnienia wynagrodzeń (oprócz wyjątków)
W kodeksie pracy, nie ma przepisu zabraniającego pracownikom ujawniania wysokości o swoim wynagrodzeniu, postanowienia umowne ustanawiające tajemnicę wynagrodzenia w stosunku do nich są nieważne.
Zgodnie z wyrokiem SN z 26 maja 2011 r. (sygn. II PK 304/10) złamanie obowiązku zachowania poufności wynagrodzeń nie może stanowić podstawy dyscyplinarki.
Wszystkim, którzy się dziwią tendencji dot. poufności takich danych wewnątrz firmy rekomendowałbym zatrudnienie w SWOJEJ firmie, prowadzonej pod WŁASNYM nazwiskiem, kilku pracowników. Jak już potrwacie Państwo w tym stanie minimum naście lub dziesiąt miesięcy, chętnie poczytam opinie :) .
Zatrudniałem w swojej własnej firmie do 20 pracowników przez 17 lat. Ale co innego własne doświadczenia a co innego aktualny stan prawny.
Stan prawny jest taki, że katalog wykroczeń kwalifikowanych do dyscyplinarki określa pracodawca w regulaminie pracy bądź innym dokumencie wewnętrznym, jeśli regulaminu nie jest obowiązany tworzyć. Jest to prerogatywa pracodawcy i obowiązek zarazem. Orzeczenie SN nie jest prawem, a ewent. wytyczną dla innych składów sędziowskich. Gdyby to była uchwała SN i w składzie 7 sędziów, to co innego.
Kodeks pracy jasno stanowi w art. 100:
§ 1. Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
§ 2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:(...)
2) przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,(...)
4) dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
5) przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,(...)
Pracodawca nie może zabronić pracownikom wymiany między sobą informacji o wysokości swoich pensji. Orzeczenie Sądu Najwyższego dopuszcza taką możliwość, jeżeli ujawnienie zarobków ma przeciwdziałać dyskryminacji płacowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Zdaniem cytowanych przez gazetę prawników, pracownicy mogą też pytać pracodawcę o wysokość zarobków na podobnych stanowiskach w firmie, ale nie mogą pytać o nazwiska.
Firma może natomiast ukarać pracownika, jeżeli przekaże on dane o zarobkach komuś z zewnątrz, np. konkurencji – uważają eksperci cytowani przez gazetę.
Pracownicy mogą się między sobą wymieniać informacjami o wysokości swoich pensji. Pracodawca nie może im tego zakazać. To skutek orzeczeń Sądu Najwyższego, który uznał, że jeśli ujawnienie ma przeciwdziałać dyskryminacji płacowej, jest dopuszczalne. Firma nie może za to ukarać pracownika.
Publikacja: 9 marca 2012, 07:00 Aktualizacja: 9 marca 2012, 07:00
8
Jest to natomiast możliwe, jeśli przekaże on takie dane komuś z zewnątrz, np. konkurencji – mówi mecenas Bartłomiej Raczkowski z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Jego zdaniem pracownicy mogą też występować do pracodawcy z pytaniem, ile wynoszą w firmie zarobki na podobnych stanowiskach (ale nie mogą pytać o nazwiska). Odmowa odpowiedzi może zostać potraktowana jako okoliczność uprawdopodabniająca, że pracodawca wypłaca za taką samą pracę pensje w różnej wysokości. A to praktyka dyskryminująca, która grozi pozwem do sądu. Tam pracodawca będzie musiał udowodnić, że nie dyskryminował.
– Jest duże ryzyko, że sądy przyznają rację pracownikom, którzy domagają się informacji o płacach kolegów – dodaje Raczkowski.
Orzeczenia Sądu Najwyższego podzieliły pracodawców i związkowców. – Klauzule poufności wynagrodzeń utrudniały przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej, która zwłaszcza w przypadku kobiet jest częsta – mówi Marcin Zieleniecki z NSZZ „Solidarność”. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zarabiają one o 15 proc. mniej niż mężczyźni.
Jednak to pracownik jest dysponentem wiedzy o tym, ile zarabia. I od niego zależy, czy przekaże ją np. związkowcom. – Organizacja zakładowa nie może się domagać informacji o wysokości wynagrodzenia indywidulanych pracowników. Tak uznał Sąd Najwyższy na początku lat 90. – przyznaje Marcin Zieleniecki.
Pracodawcy są zaniepokojeni wyrokiem SN. Podkreślają, że często dochodzi do nadużywania pojęcia dyskryminacji, co ogranicza swobodę działalności gospodarczej. – System płac w firmie to ważny element strategii zarządzania, którego przygotowanie wymaga wiele nakładów i wysiłku. Ujawnienie jego szczegółów może zaszkodzić firmie – mówi Monika Gładoch, radca prawny i ekspert Pracodawców RP.
Prawnicy radzą, aby nadal dawać podwładnym do podpisu klauzule o poufności pensji, informując o konsekwencjach, jakie poniosą, jeśli te dane wyciekną na zewnątrz. W sumie mniej na tym stracą.
Nie można ukarać pracownika, jeśli opowiada w firmie o swoich zarobkach
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.