30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US zeznań za 2024 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US deklaracji DSF-1 za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-RB, PIT-RBS, PIT-CSR i PIT-CSRS za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin złożenia do US informacji PIT-DZ za 2024 r. 30 kwietnia 2025 r. (środa) mija termin przekazania Szefowi KAS sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT powinni przekazać sprawozdanie finansowe za 2024 r. do Szefa KAS (czytaj więcej)

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Agent turystyczny a kasa fiskalna

Czy agent turystyczny który pośredniczy w sprzedaży imprez organizatora turystyki powinien posiadac kase fiskalną?
Agent to chyba uzyskuje przychody od podmiotu gospodarczego/prowizję za sprzedanie usługi

a jak uzyskuje przychody bezposrednio od osób fiz. bez DG = obowiązuje go kasa jak każedgo
No własnie w tym jest problem, bo uzyskuje przychody od organizatora turystycznego w formie prowizji za sprzedane usługi i to jest jego przychodem, oczywiście pomniejszone o VAT. Na jakiej podstawie jeden z organizatorów turystyki wymaga od Agenta ewidencji na kasie fiskalnej?
...Na jakiej podstawie jeden z organizatorów turystyki wymaga od Agenta ewidencji na kasie fiskalnej?

a co go obchodzi jak agent ksieguje uzyskane od niego przychody?

agent uzyskuje prowizje od podmiotu gospodarczego / powinien na te przychody wystawic fakture


takie przychody nie ewidencjonuje na kasie fisk. / bo nie do tego kasa słuzy
W aneksie powołał się na art.111 ust.6a ustawy o VAT z dn. 11 marca 2004r
Art. na który sie powołują dotyczy rejestrowania obrotu na kasie


na kasie rejestrujesz obrót na rzecz osób fiz. bez DG i rolników ryczałtowych

teraz odpowiedz sobie na pytanie:

- czy ten agent świadczy usługi na rzecz zwykłego Kowalskiego - czy na rzecz podmiotu gospodarczego

jeżeli przychodem agenta jest WYŁĄCZNIE uzyskana prowizja z tyt. sprzedanych usług uzyskana od podmiotu gospodarczego = kasa go nie obowiązuje
A ja mam odmienne zdanie.
Bulwark - czy Ty prowadzisz DG na własny rachunek i 'sprzedajesz' usługi turystyczne biur turystycznych?
Czy Ty pobierasz od klienta końcowego (osoby fizycznej) całą wartość (cenę) imprezy turystycznej?

Jeżeli tak to obowiązuje Cię kasa po przekroczeniu limitu kwotowego. NIe ma tu znaczenia,że rozliczasz się prowizyjnie z biurem turystycznym. TY pobierasz zapłatę od klienta - dla niego to Ty jesteś sprzedawcą i to obliguje Cię do ewidencji za pomocą kasy.
Przeczytałam ustawę o VAT i Rozp. o Kasach fiskalnych i to co pisze Repetek jest sensowne i logiczne, natomaist DarekD chyba coś pomieszał. Agent turystyczny prowadzi działalnośc w zakresie pośrednictwa na rzecz podmiotów gospodarczych a nie osób fizycznych. Jego przychodem jest prowizja od organizatora turystyki, która jest fakturowana fakturą VAT. Przecież wpłaty gotówkowe czy przelewowe od osób fizycznych na rzecz organizatora nie mogą być wprowadzane do pamięci kasy fiskalnej, bo nie jest to przychodem agenta a dla U.Skarbowego podstawą jest wydruk z kasy fiskalnej.
Wszystko się zgadza - ja tylko pytam, czy oprócz tej 'agentury' nie sprzedajesz czegoś jeszcze. Bo to może zburzyć ten kom. 7
Nie ma żadnej innej sprzedazy własnej, w ubiegłym roku była sprzedaż biletów która kwalifikuje się do kasy fiskalnej ale tu obowiązuje limit 20 tys PLN.
...w ubiegłym roku była sprzedaż biletów która kwalifikuje się do kasy fiskalnej ale tu obowiązuje limit 20 tys PLN.

I nie przekroczono go?
Tak Dareczku, była sprzedaz na około 150,00 PLN a w tym roku wcale. Natomiast w ostatnich interpretacjach nic nie znalazłam na temat instalacji kas fiskalnych u tego typu agentów turystycznych od 1 X 2013.
Ok. Czyli limit związany ze sprzedaż 'własną' nie przekroczony - nie ma obowiązku kasy.

Dla czystych usług agenta - kasa jest niepotrzebna / bo to nie podlega pod ewidencję na kasie.

01.10.2013 nie przynosi w kasach żadnych zmian oprócz końca okresu przejściowego w zakresie nazw towarów/usług zaprogramowanych w kasach.
Dziękuję Ci za dyskusję na temat kasy, ale nadal nie wiem jak się zachować wobec organizatora turystyki który powołuje się na art.111 ust.6a ustawy z dnia 11 marca 2004r i zmusza agenta do instalacji kasy fiskalnej i rejestracji wpłat od osób fizycznych kupujacych produkty tego organizatora za posrednictwem agenta turystycznego. i jeszcze stawia warunki tzn. kasa ma byc skonfigurowana z programem organizatora aby miał wgląd do wszystkich operacji gotówkowych i bezgotówkowych, oraz uzależnia dalszą współprace od podpisania aneksu do umowy agencyjnej.
A na jakiej podstawie zmusza z art. 111 ust 6a?
To oderwany przepis od całości.

Ty jako agent masz zwolnienie z kasy. Jeżeli operator turystyczny chce mieć kasę to on powinien Ci ja zapewnić zgodnie z zapisami Par. 5.1 rozporządzenia w sprawie kas z 14.03.2013r.
Dziekuję ci Dareczku, odezwe sie jeszcze.
Kom.7

...Przecież wpłaty gotówkowe czy przelewowe od osób fizycznych na rzecz organizatora nie mogą być wprowadzane do pamięci kasy fiskalnej, bo nie jest to przychodem agenta

a kto te kase otrzymuje?

kasa wpływa bezposrednio na konto organizatora - czy na twoje konto?
Kasę otrzymuje organizator od agenta, a agent zbiera ja w ratach od osoby fizycznej gotówką lub przelewem w róznych terminach.
Czytam to co piszecie i widzę że też mam problem... pracuję w branży turystycznej, jestem agentem turystycznym innych firm i wszystko co dostaję od klienta muszę ewidencjonować na kasie, w ogóle muszę mieć potwierdzenie że odebrałam od klienta pieniądze. no i ewidencjonuje sobie jak mam gotówkę na kase fiskalną, mam paragon, ale co jeśli mam przelew na konto? czy to muszę w jakiś sposób zaewidencjonować? wg. tego co wszędzie czytam to w momencie otrzymania przelewu i niejako "dowiedzenia się" że przelew został dokonany muszę to sfiskalizować ;( ja się już gubię w tym wszystkim...
Bo rozwiązania należy szukać w Rozporządzeniu MF z 14 marca 2013 w sprawie kas. W przepisach przejściowych par 37 mówi, że biuro podróży musi podpisać do 01/10/2013 umowę z agentem, z której będzie wynikało czy agent pieniądze (całość 100% ceny wycieczki)które później wpłaca na konto organizatora zaewidencjonuje na własnej czy "powierzonej" kasie. Wyobraź sobie teraz,że masz umowy agencyjne z 20-toma biurami podróży i co każde z tych biur ma dać Tobie swoją kasę fiskalną? a Ty będziesz wprowadzał na konkretną kasę wzależności czyją wycieczkę sprzedaż? Można i tak ale lepiej na jednaej -swojej ( w Rozp. MF nazywa się kasa własna). Bo tak naprawdę Ty sprzedajesz nie swój tylko kogoś produkt (wycieczkę) i ten organizator jak musi mieć kasę fiskalną to Ty w jego imieniu to musisz zrobić na powierzonej lub własnej kasie. Faktur za prowizję nie wprowadzasz na ksę bo to nie osoba fizyczna jest odbiorcą Twojej usługi tylko firma ( biuro podróży) natomiast musisz zafiskalizować wpłaty klientów.
Cd. nie wiem tylko z jaką stawką należy to wprowadzać (kasy mają 23,8 lub "zw") wydaje się, że nalezy skorzytsać z tzw. "zera technicznego" o którym mowa w par.6 ust.5 tego Rozp. MF. Też za bardzo nie rozumiem czemu ta kasa ma służyć, w Austrii kupisz hamburgera i żadnego paragonu nie dają a obroty w centrum sa duże, u nas tak wszystko na opak. Gdyby kupujący wpłacali bezpośrednio na konto biura podróży a nie wcześniej na Twoje to kasy nie musi być przy samej działalności agenta ale nie wszystkie biura tak chcą bo czasem każą należną prowizję potrącić z wpłaty za wycieczkę. Od marca prawie wszyscy muszą mieć kasy, agent mógł skorzysatć ze zwolnienia na podst. Rozp. MF z 29/11/2012 par. 2.1- mówi o wpłatach wyłącznie na konto agenta nie można było przyjąć gotówki, tak do 30/09/2013. Teraz niestey Rozp. MF z 14/03/2013 par. 37mówiże tak naprawdę ten poprzedni przepis umarł mimo iż zwolnienie z poprzedniego miało obowiązywać do 31/12/2014.
...nie wiem tylko z jaką stawką należy to wprowadzać (kasy mają 23,8 lub "zw") wydaje się, że nalezy skorzytsać z tzw. "zera technicznego"

To musi byc 'zero techniczne'

To jest kolejny przykład na niespójność przepisów. Słusznie zauważasz o ... masz umowy agencyjne z 20-toma biurami podróży i co każde z tych biur ma dać Tobie swoją kasę fiskalną?

I niestety - czytając rozporządzenie - to tak należałoby zrobić. Interpretacje podatkowe w tej sprawie mówią jednak o braku obowiązku posiadania kasy przez agenta - przez niego kasy, na jego nipie.
Podsumowując:
1.Od 01/10 musisz mieć podpisane umowy z biurami podróży o stosowaniu własnej lub powierzonej kasy fiskalnej.=> Kasa musi być
2. Na kasę wprowadzasz każdą otrzymaną kwotę, nieważne w jakiej formie była wplata , gotówką czy przelewem, wpłata na konto też rodzi obowiązek ewidencji na kasie( wybiera się tylko formę wpłaty bo to się drukuję na paragonie ( gotówka/przelew/karta)
3. stosujesz stawkę tzw. " zero techniczne"
4. nazwa usługi na kasie to: " usługa turystyczna" lub " zaliczka na usługę turystyczną" bo nie wyobrażam sobie innej nazwy z podaniem np. numeru rezerwacji czy nazwiska ( trzeba by wówczas za każdym razem definiować kod a kasy mają ograniczoną liczbę kodów)- jeśli ktoś ma inny pomysł proszę o podanie
I choć kwoty na kasie nie są miarodajne ani dla PIT,ani też dla VAT-u to i tak to musisz robić, ot tak chyba tylko dla kaprysu ustawodawców, no bo czemu to ma służyć? Jak wydać paragon komuś kto płaci przelewem i mieszka na drugim końcu Polski?
Dziękuję za twórczą dyskusję, z której wynika niespójność i haos wprowadzony przez ustawodwcę.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.