ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Zwrot za okulary

Pracodawca (zatrudniający poniżej 20 osób) chce wprowadzić regulamin dot. zwrotu za okulary.
W zapisie chce ująć, że zwrot za oprawki (raz na 2 lata)- do 150 zł, natomiast za szkła (raz na rok).
Odnośnie tych szkieł- czy może sam ustalić cenę czy musi to być dokładnie kwota ich zakupu?
Czy odnośnie zmiany okularów- potrzebne jest również zaświadczenie od lekarza, a konieczności zmiany (w sensie- zmiana wady wzroku?)
Pracodawca zatrudniający DO 20 PRACOWNIKÓW nie ma obowiązku tworzenia regulaminu pracy.
Może wydać np. zarządzenie czy co tam. I dac do wiadomości pracownikom.
Co do samych zapisów - pracodawca ustala częstotliwość i wysokość zwrotu.
Nie musi to być kwota wynikająca z faktury/ rachunku, można ustalić kwote np. do 200zł. Albo do 1000, bo i takie firmy są mi znane.
Odnośnie zmiany okularów: zawsze podstawą do zwrotu kasy jest orzeczenie lekarza medycyny pracy, że praca przy monitorach - w czasie przynajmniej 4 godziny dziennie - wymaga stosowania okularów korekcyjnych.
Orzeczenie lekarza medycyny pracy, że praca przy monitorach - w czasie przynajmniej 4 godziny dziennie - wymaga stosowania okularów korekcyjnych jest w aktach osobowych.

Chodzi mi o zaświadczenie lekarza, że zakup nowych okularów jest wymuszony np. zmianą wady wzroku, a nie np. trendami w modzie.
Ten kto potrzebuje mocniejszych szkieł "widzi" kiedy istnieje taka potrzeba, też noszę okulary -14 lat-moje zdanie, pracownik zwraca się do pracodawcy o skierowanie do okulisty-czy tam medycyna pracy świadczy takie usługi- u nas badania są co 3 lata i wszyscy mają badany wzrok, ale jeśli jest potrzeba nie widzę problemów
Mozesz zae=wrzeć zapis np. taki:
zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych przysługuje raz na 2 lata podczas badania okresowego lub kontrolnego, z wyjątkiem udokumentowanych przypadków zmian wady wzroku. W wyżej wymienionym przypadku pracodawca wydaje skierowanie na prośbę pracownika na badanie okresowe/okulistyczne. Na zaświadczeniu wydanym przez lekarza medycyny pracy musi być adnotacja o pogorszeniu się wzroku.
Jeszcze słówko o konieczności wymiany okularów...
Jeśli pracownik po badaniach wstępnych, w których orzeczono konieczność ich stosowania przynosi pracodawcy rachunek za okulary to ok, on jest kosztem dla pracodawcy, ale jeśli po roku przyniesie kolejny rachunek bo mu się wzrok pogorszył, ale ma nadal aktualne badania to nie jest to koszt pracodawcy i nie powinno się zwracać pracownikowi za to kasy.
Można dopiero po badaniach okresowych.
A no właśnie ... przepisy nie przewidują konieczności zrobienia badań w tzw. międzyczasie. Lekarz medycyny pracy powinien wydać zaświadczenie na krótszy czas i częściej kazać kontrolne robić. W innym przypadku taki zwrot stanowi przychód dla pracownika.
"W wyżej wymienionym przypadku pracodawca wydaje skierowanie na prośbę pracownika na badanie okresowe/okulistyczne" - jeśli chcesz dofinansowywać częściej niż w terminie badań okresowych.
Ok, a co z sytuacją, gdy pracownikowi popsują się okulary? i musi je wymienić na nowe?
Albo czeka do daty " raz na dwa lata", albo robi na własny koszt.
Dokładnie tak wtedy robi je na własny koszt.

Refundacja przysługuje TYLKO w ramach aktualnych badan i to raz.
I nie istnieje coś takiego jak skierowanie na badania okresowe (nie w terminie) na prośbę pracownika. Przepisy tego nie przewidują.
Wiem, że nie, ale...Literatura podaje, np. takie coś:
Nie ma szczegółowych przepisów normujących częstotliwość refundacji kosztów okularów korekcyjnych pracownikom pracującym przy komputerach. Pracodawca powinien tego dokonywać wtedy, gdy należy zmienić szkła. W tym przypadku pracodawca może wymagać, aby odbywało się to na podstawie badań profilaktycznych. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o ponowną kontrolę lekarską – jeżeli poczuje, że pogarsza mu się wzrok, i to niezależnie od czasu, który minął od ostatnich badań profilaktycznych.
>> 11 - ale też przeppisy tego nie zabraniają. Jeśli pracownik zgłosi pogorszenie się stanu zdrowia (w tym wzroku), to wręcz pracodawca musi wysłac go na badania okresowe, mimo że data ważności poprzednich jeszcze nie upłynęla.
Podsumowując:
- pracodawca może dobrowolnie ustalić koszt zakupu szkieł (niekoniecznie kwota zwrotu będzie się równać kwocie na fakturze),
- zwrot jest możliwy po uprzednim badaniu przez okulistę: 1. podczas badań okresowych 2. lub na wniosek pracownika, pracodawca kieruje do okulisty ws. kontroli i na podstawie zaświadczenia

Gdy pracodawca będzie miał dobrą wolę może zwrócić za okulary, gdy wcześniej używane zostaną uszkodzne, ale wówczas będzie to stanowiło przychód pracownika.
A, tego o przychodzie już Ci nie potwierdzę, bo się nie znam na tym...jak tylko kadrówka, a nie księgowa.:)
Ale ogólnie pracodawca może mieć dobre serce i też zwrócić...?
> 13
nie musi, ale nie ma przeciwwskazań, żeby wystawił ponowne skierowanie do LMP

>7
pracodawca wystawia tylko sierowanie na badania profilaktyczne, a LMP decyduje czy zrobi badania szczegółowe u okulisty
pracodawca nie ma możliwości wystawienia skierowania na badania okresowe/okulistyczne

Ponadto:
Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
w związku z powyższym, jeżeli chcecie częściej zwracać za szkła, należy poprzedzić to badaniami.
I opodatkować wtedy :) owszem, może


Tzn a propos tego co przepisy przewidują i nie zabraniają - kosztem i wolnym od podatku refundacja okularów jest tylko wtedy, kiedy wynika z przepisów a przepisy o BHP nie przewidują badań międzyokresowych.
Jeśli pracodawca pośle pracownika na takie badania i zechce po nich zrefundować okulary to zwrot ten musi opodatkować. Nie pamiętam tylko czy ozusować tez
>14
pracodawca nie kieruje do okulisty
Nie, nie badaniami po prostu ale badaniami w ramach profilaktyki a ta nie przewiduje badań międzyokresowych.
Czyli...? Pogubiłam się :-( Za dużo dzisiaj robię na raz :/
Podsumowując:
- pracodawca może dobrowolnie ustalić koszt zakupu szkieł (niekoniecznie kwota zwrotu będzie się równać kwocie na fakturze), - TAK
- zwrot jest możliwy po uprzednim badaniu przez okulistę:
1. podczas badań okresowych - i wtedy refundacja jest nieopodatkowana i nieoskładkowana
2. lub na wniosek pracownika, pracodawca kieruje do okulisty ws. kontroli i na podstawie zaświadczenia - wtedy refundacja stanowi przychód dla pracownika i co najmniej nalezy ją opodatkować
A ja widocznie za bardzo się tu mądrzę bo nikt nie chce mi powiedzieć jak się wystawia śp dla zmarłego :(
Jeżeli przyjdzie do ciebie pracownik z informacją np. od swojego okulisty, że pogorszył mu się wzrok, mażesz, ale nie musisz wysłać go do LMP na ponowne badania profilaktyczne. Jakie będą wykonane badania decyduje tylko i wyłącznie LMP.
Jeżeli na skierowaniu uwzględnisz, że praca przy komputerze w okularach korygujących wzrok pow. 4h (czyli 50%) na zmianę roboczą i otrzymasz orzeczenie, że pracownik został dopuszczony do pracy w okularach korygujących wzrok, wówczas możesz je zrefundować.
kwotę refundacji i czasookres np. w zarządzeniu ustala sam pracodawca
Mija - gdzie pytasz?
"a przepisy o BHP nie przewidują badań międzyokresowych"

Nie?
Znajdź mi w przepisach JEDNO zdanie o częstotliwości badań okresowych i że zabraniają wykonać takie badania wcześniej, niż z upływem terminu poprzednich
>> 22 cd.:
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,18,39,336,,20101221,rozporzadzenie-ministra-zdrowia-i-opieki-spolecznej-z-dnia.html
§
6. Zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, obejmuje:
1) w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 4 lit. b), c), f) i g) - przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy; skierowanie na przeprowadzenie badania wydaje pracodawca po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy,
B) o konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika (art. 55 § 1 Kodeksu pracy),
c) stwierdzających, że ze względu na stan ciąży kobieta nie powinna wykonywać pracy dotychczasowej (art. 179 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy),
f) stwierdzających u pracownika objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 Kodeksu pracy),
g) stwierdzających niezdolność do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, lecz nie zaliczono go do żadnej z grup inwalidów (art. 231 Kodeksu pracy),


+
jedno zdanie na temat częstotliwości:
§ 2. 1. Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych określają wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników, zwane dalej "wskazówkami metodycznymi", stanowiące załącznik nr 1 do rozporządzenia.
"w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 4 lit. b), c), f) i g)" - to właśnie te przypadki.

A częstotliwość, zgodnie z par. 2 określa lekarz.
Czytrałam te wskazówki i w zadnej mierze nie wynika z nich ZAKAZ kierowania pracownika na badania okresowe wcześniej.
Aby skńczyć dyskusj. wyobraź sobie sytuację, w której idziesz do szefa i mówisz, że nie jesteś w stanie dalej pracować, bo coś Ci się dzieje z oczami i prosisz o skierowanie na badania w związku z tym, a szef Ci na to - a co mnie to obchodzi, pani badania okresowe są nadal aktualne.
Ehh mi nie o to chodzi, że nie można ale o to, że w takiej sytuacji refundacja okularów stanowi przychód dla pracownika do opodatkowania.
Dlatego, że zwolnienie z opodatkowania jest tylko w sytuacji kiedy refundacja następuje na mocy przepisów - a przepisy takiej sytuacji nie przewidują.
Lekarz powinien wiedzieć, że skoro pracujesz 8 h przy komputerze to wzrok Ci siądzie i nie powinien wystawiać zaświadczenia na 3 lata ale np na 2 albo w ogóle na rok.
Wracając do tematu- *Mija w sytuacji, gdy pracodawca zwróci pracownikowi część kosztów związanych z kupnem okularów, których potrzeba używania została stwierdzona w wyniku badania okulistycznego przeprowadzonego poza profilaktyczną opieką zdrowotną, to wartość tego dofinansowania tj. kwotę, jaką mu wypłaci, powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Takie dofinansowanie nie wynika bowiem z przepisów rozporządzenia składkowego.

Także na przyszłość :-) I podatek i ZUS.

Pozdrawiam :-)
Co do podatku byłam pewna a o składkach jakoś zapomniałam :) ale już zapamiętam :)
Znów o coś jesteśmy mądrzejsze :-)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.