ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Urlop okolicznościowy

Pracownikowi w trakcie yrlopu wyp.zmarła babcia pogrzeb odbył się w rakcie urlopu wyp. mniemam żę danie mu urlopu okolicznościowego jest nasza dobra wolą?
To źle mniemasz. urlop okolicznościowy nie koniecznie jest na pogrzeb.
Nie można udzielić urlopu okolicznościowego w trakcie urlopu wypoczynkowego. Szerzej: http://www.kadrydlaoswiaty.pl/w-trakcie-urlopu-wypoczynkowego-nie-przysluguje-urlop-okolicznosciowy-
/docs/36_34/483/View
..ale mozna wykazac sie dobra wolą i udzielic dzień wolny zamiast 1 dnia urlopu wypoczynkowego, albo udzielic dnia wolnego po urlopie wypoczynkowym (oczywiście na wniosek pracownika).
No wiem ze nie można ale czy pracownik po powrocie z wypoczynkowego może się ubiegać o ten okolicznosciwy?
*Aromo w pełni się z toba zgodze chciałam sie tylko upewnić czy to jest tylko i wyłącznie wola pracodawcy, dzieki
:-)
Kierując się przepisami-nie można, ale oczywiście wszystko co jest na korzyść pracownika nie jest kwestionowane przez PIP. Ważne, żeby dać w tym samym miesiącu:)
Dlaczego nie mozna ? W rozporzadzeniu jest mowa, ze dzień wolny przysługuje w zwiazku ze zgonem ...a nie na dzień pogrzebu, nigdzie tez nie ma warunku udzielenia dnia wolnego w tym samym miesiącu, w którym nastapił zgon.
§ 15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

1) 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

2) 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
"Wystąpienie w trakcie urlopu wypoczynkowego sytuacji uprawniającej pracownika do urlopu okolicznościowego nie powoduje ani przerwania tego urlopu, ani uprawnienia do odebrania dnia urlopu okolicznościowego po urlopie wypoczynkowym. 1 dzień zwolnienia przysługuje w czasie faktycznego świadczenia pracy. Podczas urlopu wypoczynkowego pracownik nie świadczy pracy, zatem nie może być mowy o wykorzystaniu zwolnienia od pracy w czasie tego urlopu. Zwolnienie to ma szczególny charakter i dlatego nie można traktować go jak dodatkowego dnia wolnego wliczanego do wymiaru urlopu wypoczynkowego, który w razie jego niewykorzystania uprawnia do odebrania go w innym czasie."
Źródło: http://www.kadrydlaoswiaty.pl/w-trakcie-urlopu-wypoczynkowego-nie-przysluguje-urlop-okolicznosciowy-
/docs/36_34/483/View
Ja osobiście nie udzielam:(
Ze wszystkim sie zgadzam w tym cytacie poza : "ani uprawnienia do odebrania dnia urlopu okolicznościowego po urlopie wypoczynkowym".
Żaden przepis nie wskazuje terminu wykorzystania urlopu okolicznościowego.
A w kom 7 piszesz jeszcze: "Ważne, żeby dać w tym samym miesiącu" a jak ktoś umrze np.31-go ?
>11, nie zgadzam sie z taka opinią. Przepis prawny, jak w kom. 9,10, nie precyzuje, w jakim czasie od okoliczności (ślub, zgon, urodzenie dziecka) nalezy udzielic dnia/dni wolnych, zatem opinia z kom. 11 jest nadinterpretacją, niczym nieuzasadnionym naduzyciem. Szczególnie w sytuacjach smierci osób bliskich nalezy podchodzic do udzielania dni wolnych od pracy z pewnym zrozumieniem i zyczliwością, skoro przepis jest mało konkretny.
Jeżeli pracownik był na urlopie miesiąc to nie ma o czym dyskutować. Ale jeżeli poszedł na urlop na parę dni "na około" np.świąt, to to że był w tym czasie na urlopie nie znaczy, że załatwił np. wszystkie sprawy urzędowe w związku ze śmiercią członka rodziny.
>14, pare dni - tak, a np. 10 ???? a 13 ??? Przepis jest mało precyzyjny, dlatego wymagamy tutaj od pracodawcy tej odrobiny dobrej woli, o której mowa w pytaniu Glosi :-)
No dokładnie.
:-)
Oczywiście, nigdzie nie jest wprost powiedziane w jakim terminie ma wykorzystać, ale urlopy okolicznościowe to zwolnienia od pracy udzielane pracownikom w związku z określonymi zdarzeniami rodzinnymi i osobistymi (takimi jak ślub pracownika, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb bliskiej osoby). Ich celem jest umożliwienie pracownikowi wzięcia udziału w tych zdarzeniach oraz załatwienie spraw z nimi związanych. Zwolnienie powinno zostać udzielone w terminie wskazanym przez pracownika, przy czym termin ten powinien pozostawać w związku czasowym z wydarzeniem, które stanowi podstawę jego udzielenia.
Chciałam zwrócić uwagę na sformułowanie zacytowane przez Aromę
"..... zgonu i pogrzebu"
Czyli wolne musi mieć związek też z pogrzebem.
To nie jest wolne z tytułu zgonu.
Gdyby chodziło o zwiazek z pogrzebem (tylko) to zapisanoby w przepisie prawnym tylko "w razie pogrzebu ...", wiadomo przecież, ze żywych sie nie chowa.
O jaka sie dyskusja wywiazała :-), po przeanalizowaniu wnioskuję że jak sie chce to można, czyli dobra wola pracodawcy załatwia tutaj sprawe. Z innej beczki czy opieka nad dzieckiem z art. 188 KP, pracownik daje wniosek to pracodawca musi dać w tym dniu? już mnie oczy bolą od neta... w niektórych piszą ze po uzgodnieniu z pracodawca a w niektórych ze wiazący
Tutaj tez mamy nieprecyzyjny zapis. Wg mnie tylko w wyjatkowych sytuacjach pracodawca moze odmówic udzielenia dnia wolnego z art. 188 kp
No właśnie.... :-(
Pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy z art. 188 KP, ponieważ art. 188 KP mieści sie w Dziale 8 KP- Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem. Nie udzielenie zwolnienia jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł, zgodnie z art. 281 pkt 5 KP. Nie udzielenie jest więc wykroczeniem, stąd obowiązek jego udzielenia. Analogicznie ma się nie udzielenie dnia wolnego za pracę w sobotę, jeżeli sobota jest dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.
Wracając do u.o.:) Podstawowym celem udzielania pracownikowi u.o. jest umożliwienie im uczestnictwa w ważnych uroczystościach rodzinnych oraz załatwienia formalności, które wiążą się z tymi zdarzeniami. Z tego też powodu zwolnienie z pracy z tego tytułu nie musi następować w dniu występowania tych zdarzeń, lecz także przed tymi zdarzeniami lub bezpośrednio po ich wystąpieniu. W każdym jednak przypadku udzielania pracownikom u.o. powinna być zachowana rozsądna więź czasowa między zwolnieniem od pracy a zdarzeniem, z którego tytułu udzielono tego zwolnienia. W przeciwnym wypadku udzielanie pracownikom u.o. byłoby sprzeczne z celem i istotą tego rodzaju zwolnienia od pracy. Niewykorzystanego u.o. z powodu przebywania w tym okresie na zwolnieniu lekarskim czy też korzystania z urlopu wypoczynkowego pracodawca nie będzie zobowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym,ponieważ we wskazanych okresach pracownik nie pracuje, a w § 15 rozp. chodzi wyłącznie o zwolnienie od pracy.
Jeszcze do art. 188 KP - Zwolnienie przewidziane tym przepisem przysługuje na wniosek pracownika. Dni wolne mogą być udzielone łącznie z innymi dniami wolnymi od pracy lub z urlopem wypoczynkowym. Pracownik może wystąpić o udzielenie obu dni razem lub każdego z tych dni osobno. Decyzja o udzieleniu zwolnienia należy do pracodawcy, do którego pracownik występuje z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca ma swobodę w uwzględnieniu tego wniosku, pod warunkiem jednak, że musi udzielić dni wolnych w danym roku kalendarzowym.
Cytowanie wszystkiego co się znalazło na dany temat mija się z celem.
Konkluzja jest taka:
art.188 KP - w porozumieniu z pracodawcą,
urlop okolicznościowy - w związku z okolicznością (nie w konkretnym terminie), cytując Aromę "Szczególnie w sytuacjach smierci osób bliskich należy podchodzic do udzielania dni wolnych od pracy z pewnym zrozumieniem i zyczliwością, skoro przepis jest mało konkretny." :)
Dzięki za dyskusję :-)
Konkludując: np. po roku czasu od wystąpienia zdarzenia (np. zgonu bliskiej osoby) przychodzi pracownik i składa wniosek o u.o. z tego tytułu, który miał miejsce rok temu. Wtedy oczywiście tego urlopu nie wykorzystał, bo był w tym czasie na urlopie wypoczynkowym, robi to teraz, bo dokładnie w rok po tym zdarzeniu pracownik chce wykorzystać ten urlop np. na udział w mszy w związku z rocznicą śmierci tejże osoby. Skoro więc twierdzicie, np. kom. 8 i kom. 12, że nie ma określonego terminu wykorzystania u.o., to rok po zdarzeniu udzielacie u.o. - ja bym go nie udzieliła. Uważam, że w przypadku niesprecyzowanych przepisów, należy się przede wszystkim kierować zdrowym rozsądkiem:) Podałam przykład czysto hipotetyczny, ale chodzi tu o pokazanie, że jeżeli coś nie jest wprost określone, to nie powinno się tego dowolnie interpretować.
Nie uważam też, żeby wszystko co się znalazło na dany temat mijało się z celem. Pokazałam stanowisko odmienne od waszego i konkretnie to argumentowałam, czego nie było z waszej strony:( Ale cieszę się, że wywiązała się taka dyskusja i każdy miał możliwość pokazania swojego stanowiska niby w tak błahej sprawie, jak u.o.:)
Nie rozumiem przy czym się upierasz?
Twój kom 29 a szczególnie zdanie : "Uważam, że w przypadku niesprecyzowanych przepisów, należy się przede wszystkim kierować zdrowym rozsądkiem:)" świadczy o tym, że masz takie samo stanowisko jak "my" a mimo to urlopu okolicznościowego nie udzielasz tylko i wyłącznie dlatego, że człowiek był w momencie "zdarzenia" na urlopie wyp. A może był tylko np.3 dni?
A z tym okresem roku to pojechałaś...
Pojechałam, pojechałam...:) A co!!!:) Jak szaleć, to szaleć:)
:)
A konstruktywne uwagi są zawsze przeze mnie mile widziane:) Życzę wszystkim miłej pracy:)
I zyli długo i szczęsliwie :-))))
Taaa...
:-)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.