ARCHIWALNY TEMAT FORUM

NN a dyscyplinarka

Mam pytanie pracownik ma NN 13.10.2023, 20.10.2023, dziś też nie pojawił się w pracy. Pracuje od 02.10.2023. Wyślemy mu dziś dycyplinarkę, tylko, że przed chwilą zadzownił, że skręcił rękę. Dycyplinarka rozumiem może dotyczyć NN za 13 i 20.10.2023, nawet jeśli wpłynie L4 od dziś/
Poczekaj jeszcze
Nie było go 13.10. , wrócił do pracy 16.10. i co wtedy? rozmawiałaś z nim?
Tak, nie miał nr tel do firmy jak twierdził, żeby poinfomować że go nie będzie, tak samo 20.10.2023
I co? udzieliłaś mu nagany/upomnienia ?
Nie zdążyliśmy, nie było szefa do podjęcia decyzji.
Czy prawnie dziś możemy wysłać dysycyplinarkę za NN 13 i 20? Nawet jak pójdzie na L4 to przejmie go ZUS po okresie wyczekiwania. Pracownik to straszny ściemniacz.
MOŻECIE
A jakbyśmy udzielili nagany, to raczej nie można 2 razy karać za to samo przewinienie. Dlatego wybieramy dysycyplinarkę.
Dziękuję za upewnienie :)
;)
Sprawa do uwalenia przed Sądem pracy. Idę o zakład, że Sąd stwierdzi, że nie możecie dać dyscyplinarki, skoro akta osobowe pracownika są czyste.

Skoro jak piszesz "Pracownik to straszny ściemniacz", zapewne poleci zaraz do sądu.
A co mają akta do jego nieobecności i nieusprawiedliwienia?
To że jest gradacja kar. Wiele sądów (uwierz mi, znam to z praktyki) przywraca do pracy zwolnionych dyscyplinarnie uważając, że dyscyplinarka to za surowa kara. Skoro w aktach brak jest wzmianek o upomnieniach, naganach itp - to sąd uważa, że jest to wzorowy pracownik.

Nie twierdzę, że tak będzie i w tym przypadku, ale na zwolnienie dyscyplinarne z "czystymi" aktami należy sobie zasłużyć.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy (choćby obejmowała jeden dzień) stanowi zatem ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i z tego względu może być podstawą do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (tj. bez wypowiedzenia winy pracownika - art. 52 § 1 pkt 1 kp).
Może być. Nie zaprzeczam. Ale kluczowe słowo "może" będzie podlegać ewentualnej interpretacji Sądu.

Znam wiele wyroków przywracających do pracy zawodowych leserów i bumelantów z błahego powodu braku wcześniejszych nagan i upomnień.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.