ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Remanent mariaem

Mario czy rozl. już roczną składkę zdr? Chodzi mi o to czy uwzględniasz te różnice remanentowe w podstawie, też ma kh, masz już odp z ZUS-u?
My nie prowadzimy gospodarki magazynowej, tylko zakup towarów księgujemy bezpośrednio w koszty i na pocz. i koniec roku korygujemy koszty o inwentaryzację. Czy też nie powinnam uwzględniać tego w podstawie do zdrowotnej, jeśli inwentaryzacja wychodzi na koniec wyższa niż początkowa?
Ten przepis dot. tylko pkpir. Przy kh inwentury należy uwzględnić.
Nie mam jeszcze odpowiedzi z ZUS-u, nie rozliczyłam rocznej, bo nie wiem co z tym remanentem. Są różne stanowiska tutaj na forum i w opracowaniach instytucji również.

Księguję w kh jak Ty, nie prowadzę magazynu. W ciągu roku płacimy zaliczki uproszczone.
Dziękuję za odp, Mario jakbyś miała odp to napisz proszę, może odpowiedzą do 22-go, myślałam jutro wysyłać, żeby nie na ostatnią chwilę bo jeszcze płatnik się zblokuje w pon
Tak, dam znać, też bym już dawno wysłała, ale.... mam dość dużą różnicę remanentową. Zależy mi, żeby sporządzić tę roczną prawidłowo, żeby w razie kontroli kiedyśtam nie wyszło, że mamy do dopłaty kilkadziesiąt tysięcy.....
Z drugiej strony po co płacić, skoro nie musimy.... - ale tego nikt do końca nie wie :(
Jakoś nie spotkałem się z opracowaniami, który by mówiły, że ten przepis dot. też KH, bo jasno w nim mowa o pkpir:
Art. 36. Przy ustalaniu w 2022 r. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie powiększa się dochodu, o którym mowa w art. 81 ust. 2 i ust. 2c pkt 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, o różnicę określoną w art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

art. 24. 2. U podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów (...)
ZUS też w korespondencji jaką mam (a mam ją dość dużą jeżeli chodzi o kwestie uwzględniania remanentu) wyraźnie zaznacza, że dotyczy to tylko PKPIR.
Proszę zobaczyć:

Remanent - proszę o pomoc [1449346]

Stanowisko ZUS-u
No, ale gdzie tam jest stanowisko ZUSu, że dot. też KH? Przejrzałem ten wątek i nie widzę nigdzie takiego stanowiska. Może coś przegapiłem :-). Stanowisko MZ też odnosi się do przepisu art. 24. ust 2, a tam mowa o pkpir.
Moim zdaniem niestety tego przepisu nie można rozciągnąć na KH. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że dot. on pkpir.
Cytat z poniższego linku

"Przy ustalaniu dochodu uwzględniasz szczególne zasady ustalania dochodu w podatku o PIT, o których mowa w art. 24 ust. 1–2b ustawy o PIT, tj. różnice remanentowe. Za rok 2022 nie zwiększasz dochodu, jeżeli remanent końcowy jest wyższy od remanentu początkowego. "

a art. 24 ust. 1 mówi o prowadzeniu kh i ustalaniu dochodu dla prowadzących księgi rachunkowe.

https://www.zus.pl/-/roczna-podstawa-wymiaru-sk%C5%82adki-na-ubezpieczenie-zdrowotne-os%C3%B3b-prowadz%C4%85cych-dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-gospodarcz%C4%85
Warto doczytać całość informacji tam umieszczonej, a czytając dalej:
"Chodzi o przychody z odpłatnego zbycia określonych składników majątku, np. środków trwałych (o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT). Wtedy dochód (ustalony z uwzględnieniem art. 24 ust. 2 zdanie drugie ustawy o PIT – szczególny sposób ustalania dochodu w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku) nie jest powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r."
Jak widać zgodnie z informacją umieszczoną na stronie ZUS też dotyczy to tylko pkpir, bo w końcu art. 24 ust. 2 dotyczy tylko pkpir. KH dot. art. 24 ust. 1.
Reasumując informację na stronie ZUS należy rozumieć tak, że należy uwzględnić różnice remanentowe na zasadach podanych w przepisach: art. 24 ust. 1–2b, z uwzględnieniem tego, że w przypadku prowadzenia pkpir (art. 24 ust. 2) jeżeli remanent końcowy jest większy od początkowego, to różnic remanentowych się nie uwzględnia.
No i zapewne taką informację otrzymacie z ZUS. Z resztą tak jak pisałem ZUS w korespondencji mailowe jaką posiadam wyraźnie cały czas to zaznacza, że dot. to tylko pkpir, no i niestety ma w tym wypadku rację, bo wyraźnie wynika to z przepisu.
12

proszę o wklejenie odpowiedzi z ZUS jaką posiadasz.
Musiałbym zacytować całą korespondencję, a na to tu miejsca nie ma. Jedno zdanie wyrwane z kontekstu nic tu nie wniesie.
No, ale jeżeli nie przekonuje Cię podstawa prawna i wyjaśnienie ze strony ZUS, to pewnie i zacytowanie całości mojej korespondencji i tak by tu nic nie zmieniło. Poczekaj w takim razie na odpowiedź z ZUS, może to Cię przekona, bo raczej nieprawdopodobne, że ZUS odpowie Ci inaczej niż wyjaśnia to na swojej stronie. Z mojej praktyki obecnie na odpowiedź czeka się ok. 2 tygodni. Chociaż nie mam jeszcze odpowiedzi na części z pytań z końca kwietnia, ale może po prostu ZUS jeszcze nie ma zdania na te tematy :-).
Kolejna sytuacja, która mnie zastanawia...

Rewizor GT - program finansowo księgowy do prowadzenia ksiąg rachunkowych, w deklaracji rocznej składki zdrowotnej ma pozycję:

"35. Korekta kosztów o różnice remanentowe"

???

Skoro nie można różnic remanentowych uwzględniać w kh, to po co ta pozycja?
Spytaj pomocy technicznej Insertu :-).
To Ty spytaj :-)
Ja nie używam Rewizora GT. Po za tym mi ta informacja nie jest do niczego potrzebna :-).
To nie pytaj
No, a jak Ci liczy Rewizor GT rozliczenie roczne dla potrzeb skladki zdrowotnej? Uwzględnia różnicę inwentur, czy nie?
20

trzeba wpisać samemu wartość
No, a w Rachmistrzu GT też musisz wpisać tę wartość ręcznie, czy zaciąga Ci ją z automatu?
Nie mam i nie znam rachmistrza, nie prowadzę kpir.
W każdym razie jedno i drugie "GT" jest na tej samej "platformie" czyli niektóre pozycje mogą się powtarzać mimo, że nie będą wykorzystywane.
W każdym razie moim zdaniem z przepisu wyraźnie wynika, że dot. on tylko PKPIR i z wyjaśnień ZUS (patrz kom. 10) też.

Daj znać jak dostaniesz odpowiedź, co Ci odpisał ZUS na Twoje pytanie :-).
Ze strony ZUS:
Odpowiedzi na pytania
zadane podczas webinaru 16 maja 2023 r.
44. Czy przy pełnej księgowości w PIT do podstawy składki zdrowotnej bierze się pod uwagę różnice remanentowe?
Nie. W tych przypadkach należy dla celów ustalania miesięcznej (jak również rocznej) podstawy wymiaru składki zdrowotnej stosować zasady analogiczne jak w przepisach podatkowych.
Art. 36 ustawy z dnia 9 lutego 2022 r. w zakresie niepowiększania za 2022 r. dochodu o (dodatnie) różnice remanentowe nie dotyczy osób prowadzących pełną księgowość.
25

czyli jeżeli rem. końcowy jest wyższy od początkowego, to nie bierzemy do podstawy składki zdrowotnej tej różnicy remanentnowej? Postępujemy tak samo jak na pkpir?
Tak wynika z powyższej odpowiedzi, tak to rozumiem.
Ja tez tak to rozumiem ;-)
No przecież wyraźnie jest napisane, że stosujemy przepisy podatkowe i art. 36 nie ma tu zastosowania. Reasumując różnice remanentowe uwzględniamy.
"Czy przy pełnej księgowości w PIT do podstawy składki zdrowotnej bierze się pod uwagę różnice remanentowe?
Nie."
to ja już nie rozumiem :-(
To jak czytam raz jeszcze to chyba też tak rozumiem jak xyzz. Ale ja już te różnicę mam uwzględniona do PIT-36L czy w takim razie raz jeszcze?
No i dla potrzeb składki zdrowotnej właśnie bierzesz kwotę z uwzględnieniem różnic remanentowych, bo te przepisy szczególne nie dotyczą kh.
= biorę kwotę z PIT-36L
Jeżeli nie dotyczą Cię inne wyjątki to tak.
Kom.30
st. początkowy - 100.000
st. końcowy - 150.000
różnica in+ - 50.000
dochód podatkowy PIT36L - 350.000
dochód do zdrowotnej
- KH 350.000
- KPiR 300.000 ( 350.000 - 50.000 )
Hmm, ci na KPIR to szczęściarze ;-)
To jest tak miedzy nami mówiąc niesprawiedliwe, bo niby dlaczego tak?
Wróciłam z ZUS i pani najpierw powiedziała, że mamy obniżyć dochód do podstawy zdrowotnej o różnicę remanentową (gdy pocz. jest niższy niż końcowy) - nie ma tutaj rozróżnienia między kh i kpir przecież - powiedziała.

Potem wyszukała w google i powiedziała, na podstawie przypadkowo znalezionego opracowania - jednak prowadzących kh to nie dotyczy, czyli jednak nie.... ona nie jest księgową i nie wie do końca.

Mają bardzo ogólne materiały szkoleniowe, my się za bardzo wgłębiamy, zdecydowanie. Przeraziło mnie to, że urzędnicy mają tak małą wiedzę w tym zakresie. Przecież skoro wymagają poprawnego rozliczenia, to powinni umieć odpowiedzieć na każde pytanie, ewentualnie po konsultacji, a tutaj po konsultacji telefonicznej z kierowniczką - nadal pani nie potrafiła nam odpowiedzieć.
Niestety przepis wyraźnie odwołuję się do art. 24 ust. 2, czyli dot. PKPIR. KH to art. 24. ust. 1. Wyżej zacytowane wyjaśnienia ZUS też na to wskazują.
Na szkoleniach w jakich brałem udział też wyraźnie to podkreślali, że dot. to tylko PKPiR. Do pewnego czasu jedyna wątpliwość była taka, czy dotyczy to również rozliczenia rocznego, czy tylko ustalania miesięcznych kwot składek (ZUS miał takie zdanie i dopiero nie dawno je zmienił na podstawie pisma MZ).
38

czyli prowadzący kh tracą i to często sporo. Niesprawiedliwy przepis.
No, niestety ktoś to tak niesprawiedliwie wymyślił. Pewnie nadawałoby się to do niezależnego TK, no ale teraz już takiego nie mamy.
No niestety :-((
Kom. 37. ja po wizycie w ZUS tez wróciłam rozczarowana - wydruk slajdów to wszystko i zero kompetencji żeby pomóc. Miałam wrażenie że ja wiem więcej nić Pani w ZUS, a ona patrzyła na mnie i robiła ocz ;-)
Kom. 42
To akurat nic nowego.
3

odp. z ZUS:

Dzień dobry,
Według przepisów przejściowych, gdy remanent końcowy jest wyższy od początkowego nie należy zwiększać dochodu do celów obliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeżeli remanent końcowy jest niższy od początkowego oznacza to obniżenie dochodu, a tym samym podstawę wymiaru składki. Przedsiębiorca może zatem uwzględnić to obniżenie w kontekście rozliczenia rocznego. Dodatkowo art. 36 ustawy z dnia 9 lutego 2022 w zakresie niepowiększania za 2022r dochodu o (dodatnie) różnice remanentowe nie dotyczy osób prowadzących pełną księgowość. W tym przypadku należy stosować zasady analogiczne jak w przepisach podatkowych.
Czarno na białym :-(
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.