30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Przejęcie odpowiedzialności na piśmie za rachunkowość jednostki

Czy jeśli takiego dokumentu nie było czy podpisanie sprawozdania rodzi odpowiedzialność po stronie księgowego?
Za sporządzenie sprawozdania tak, sprawozdania są sporządzane na podstawie zapisów z ksiąg, jeśli nie było powierzenia na piśmie....ale zapewne wynika to z zakresu obowiązków, czyli na to samo wychodzi.
Nie mam zakresu obowiązków. Chodzi mi tu o odpowiedzialność z art 77 UoR
Nie masz zakresu obowiązków?
To skąd wiadomo co do nich należy?
Nie mam
To skąd wiesz co masz robić?
Przyszłam,usiadłam do komputeraz,dostałam dokumenty i pracuje
Kom.6
Co masz napisane w umowie, albo w innym "papierze"?
Dla mnie to niezrozumiałe.
"Przyszłam,usiadłam do komputeraz,dostałam dokumenty i pracuje"
Skąd wiadomo co masz z tymi dokumentami zrobić?
W umowie o prace mam tylko stanowisko ,,główny księgowy". Nic więcej nie podpisywałam
Czy to jednostka budżetowa?
Nie, przedsiębiorstwo prywatne
Moim zdaniem twoja odpowiedzialność wynika z umowy o pracę i uor.
Skoro prowadzisz księgi, sporządzaaz sprawozdania i je podpisujesz to masz odpowiedzialność z uor.
A co powiesz o tym artykule ?

https://www.gofin.pl/rachunkowosc/17,1,85,228607,w-jakiej-formie-nalezy-powierzyc-ksiegowemu-odpowiedzialnosc.html
Artykuł jak artykuł.
Co z tego jeśli zawsze kierownik jednostki, jeśli on poniesie jakąś odpowiedzialność za spieprzenie przez ciebie sprawy, może ciebie ukarać z KP jako pracownika?
Nad czym tu się rozwodzić.
Dla mnie to ważne bo akurat odpowiedzialność z art 77 UoR jest umyślna, a w KP jakby nie było za pomyłkę nieświadomą odpowiada się do 3 krotności wynagrodzenia. A przeciez można tez pomylić się nieświadomie i to może podlegać pod art 77 UoR
A za spieprzenie roboty (świadomie, czy nie to trzeba udowodnić) może być dyscyplinarka.
Udowodnisz że zrobiłaś to nieświadomie?
Pracodawca powie, że on zatrudnił ciebie wierząc w twoje CV i doświadczenie, że jesteś fachowcem i znasz się na rzeczy, dlatego cię zatrudnił.
Uzna, że go oszukałaś.....

A tak nawiasem, dla mnie już jesteś mało wiarygodna skoro na siłę szukasz argumentów, aby wymiksować się z odpowiedzialności.
Nie jest tak jak piszesz. Chodzi mi na prawdę o błąd który po prostu się zdarza. Ja mam dopiero 5 lat doświadczenia więc tez chce wiedzieć na co się piszę. A jest często tak, że człowiek raz się pomyli i powiela coś nieświadomie.
Masz takie dylematy, ale pracy się podjęłaś więc odpowiedzialność bierze się z dobrodziejstwem inwentarza, a raczej z wypłatą, a nie szuka kruczków jak nie odpowiadać.
Może to zbyt wcześnie dla ciebie na takie stanowisko.......
.
Czasem wypłata mniejsza niż odpowiedzialność :)
Doskonale to wiem. Może po prostu jestem cżłowiekiem który za bardzo panikuje ;)
Spokojnie :)
Jak znasz się na swojej robocie, to dasz radę!
Bierz byka za rogi, nie myśl na zapas o pomyłkach.
Czasami panika ogłupia człowieka i zaczyna błądzić.
Poza tym z tego co mi wiadomo to mi musi być udowodniona wina, a nie, że ja mam coś udowadniać ;)
Właśnie tak to ze mną jest, że panikuje :)
W każdym bądz razie o pomyłkach też myślę. Może jakieś ubezpieczenie? Masz?
Nie mam.
A moja odpowiedzialność była i jest ogromna (ministerstwo)
To powodzenia :) Oby błędy nigdy nam się nie zdarzyły!
Tobie też!
Odwagi i powodzenia:)
Jeszcze mam jedną zagwozdkę ! Taki przykład aktualny z firmy. Roboty budowlane w toku. Nie zawsze jest wszystko zafakturowane ale nie mogę się od prezesa ani od kierownika doprosić zestawień by zrobić produkcję w toku i wyłączyć koszty. I co w tej sytuacji mam zrobić? I czy odpowiadam czy nie?
Takie widzisz zagwozdki, że nie do końca wina tu jest moja. Ja czekam a oni mówią,że nie mają czasu :)
Z takich firm chyba trzeba się wymiksować, a nie ponosić odpowiedzialność za kogoś brak organizacji i nieporządek
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.