30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Dodatek węglowy a pgg

Czy można najpierw wystąpić o dodatek węglowy a potem spróbować kupić paliwo na pgg? czy kolejność powinna być odwrotna?
Możesz wystąpić o dodatek i nie ważne gdzie go kupisz i czy wogóle uda ci się kupić gdziekolwiek
Mojej koleżanki mama była w swoim urzędzie z wnioskiem o dodatek , zapytał ja urzędnik czy kupiła już węgiel na sklepie pgg bo jeśli tak, to dodatek nie przysługuje i urzędnik odmówił przyjęcia wniosku.
Natomiast ja złożyłam u siebie w gminie i urzędnik przyjął wniosek nie pytając o żadne szczegóły.
Robi się cyrk, inaczej tego nazwać nie można.
Pgg napisało na stronie sklepu że nie ma to znaczenia czy kupiłaś u nich - dodatek się należy
Kom 3
i co z tego, że pgg napisało , :) urzędnik sobie wymyślił i nie przyjął wniosku kobicie.
Tylko patrzeć jak rząd za chwilę wprowadzi poprawki do ustawy, bo na wypłatę dodatku mają aż 30 dni.
To niech się dokształcą, jeszcze nie składałam ale będę obstawiać przy swoim:)
Kom 5
oczywiście, też tak uważam :) ,ale ...........już widzę te ich " dokształcenie".
jak złożysz wniosek to daj tu znać , jestem ciekawa jak w Twoim urzędzie do tego podejdą.
Na stronie 6 wniosku jest oświadczenie:

Oświadczam, że:
-
-
- gospodarstwo domowe nie korzystało i nie korzysta z paliwa stałego zakupionego po cenie i od
przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych
rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku
tych paliw (Dz. U. poz. 1477 i 1692)

Poniżej wytłuszczone:
Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Podpis...
Art. 2. 1. Przedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, wpisanemu do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.
o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 i 1137), który sprzedawał paliwa stałe dla gospodarstw domowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę, w celu wykorzystania
na potrzeby własne tych gospodarstw domowych, przysługuje rekompensata, zwana dalej „rekompensatą”. Sprzedaż paliwa
stałego po cenie wyższej niż 996,60 zł brutto nie uprawnia do otrzymania rekompensaty.
Kom 7
mowa tu o oświadczeniu, że gospodarstwo domowe oświadcza, że nie zakupiło węgla u przedsiębiorcy, który sprzedawał na rynku węgiel taniej niż 996,60 i z racji tego sam jako przedsiębiorca będzie starał się o rekompensatę.
Sami chyba do końca nie wiedzą:

Sytuacja, w której wnioskodawca nie może otrzymać dodatku węglowego,
wynika z przepisów ustawy, która weszła w życie 28 lipca, a została uchylona
ustawą o dodatku węglowym z dniem 6 sierpnia. Mowa więc wyłącznie o okresie
obowiązywania tych przepisów, a więc od 28 lipca do 5 sierpnia włącznie.
Dokonanie zakupu węgla przed albo po tym terminie nie ma związku z tą ustawą, a
więc nie wyklucza możliwości uzyskania dodatku. Jeżeli w tym czasie
wnioskodawca zakupił węgiel po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto od
sprzedawcy, który na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących
ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw
otrzymał rekompensatę — dodatek węglowy nie przysługuje zgodnie z art. 2
ust. 5 ustawy o dodatku węglowym. Nie ma przy tym znaczenia, gdzie
wnioskodawca zakupił ten węgiel, mógł to być sklep Polskiej Grupy Górniczej, ale
również skład węgla, który postanowił
Który postanowił przystąpić do systemu rekompensat —
poinformował nas Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i
Środowiska.

Zatem osoby, które zakupiły węgiel w okresie od 28 lipca do 5 sierpnia włącznie po cenie
wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę, mogą składać wnioski o dodatek węglowy,
natomiast osoby, które zakupiły w tym samym okresie węgiel po cenie niższej, nie mogą
ubiegać się o dodatek.
Sama kupiłam na pgg
Górnicy dostają 8 ton węgla i składają wniosek o dopłatę , to jest nienormalne.
Wiem, że mieszkańcy chcą zmienić sposob ogrzewania z węglowego na gazowe. Zlozyli wniosek o wypłatę dodatku węglowego ( wszystko w terminie,). Na dzień złożenia wniosku ogrzewali dom węglem. Czy dodatek im sie należy?
Mieszkamy pod jednym adresem 4 rodziny nie mamy numerów mieszkań dostanie jedna osoba która złożyła pierwsza wniosek cyrk
Kom.15 - jeden piec , jedna dopłata
Witam. Deklaracja do ceeb w terminie, zaznaczony piec na paliwo stałe, a jako rodzaj paliwa -drewno kawałkowe. Nie wpisałam węgla z racji akcji z kopciuchami itp plus nie było mnie stać na zakup węgla na zimę za swoje. Pod koniec sierpnia edytowalam wniosek i zamieniłam drewno na węgiel. Czy taka zamiana w trakcie trwającej starej ustawy jest akceptowalna? Czy liczy się już nową ustawa? Czemu jest tak że prawo działa wstecz ? Nigdy czegoś takiego nie ma, ale tylko dla nas, dla zwykłych ludzi nagle wszystko staje do góry nogami.. jeśli wniosek zostanie odrzucony można się odwołać? Na dodatek w regulaminie nie ma jasno napisane że zmiana rodzaju paliwa wyklucza z dodatku. Resort klimatu i środowiska pisze "Jeśli po 11 sierpnia 2022 r. doszło do zmiany wskazania głównego źródła ogrzewania we wniosku, np. z kotła gazowego na węglowy, to dotacja nie zostanie przyznana. Gdy zaś doszło do uzupełnienia informacji na temat wskazanego źródła ciepła, to świadczenie zostanie wypłacone"
Ciąg dalszy: Co więcej, dowiedziałam się od urzędnika że nawet na drewno mi nie przysługuje dodatek... co za paranoja. Skoro węgiel nie liczy się do dodatku węglowego to czemu nagle jest bramy pod uwagę przy wniosku o dopłatę do drewna? Jeśli mamy brać stan faktyczny na dzień 11.08 to wówczas widnieje drewno więc według mnie dopłata do drewna powinna zostać przyznana..
Mieszkam z mamą pod jednym adresem ale są dwa osobne domy dostaliśmy obydwie dodatek a teraz mi każą go zwrócić bo się nie należy co ja mam zrobić w takiej sytuacji
Sporo sprzecznych informacji dot. oświadczenia we wniosku i dokonanego zakupu na PGG. Z artykułu na Śląski Biznes jest zacytowane stanowisko PGG, że po zakupie u nich przysługuje dodatek, a inne źródła piszą że dla jednych kupujących terminie 28.07-05.09.2022 dodatek przysługuje, a dla drugich nie. Kupującym, którzy kupili przed lub po tym terminie przysługuje. I pytanie - czy jeśli zakup był np. 26 lub 27.07.2022 a faktura wystawiona 28 lub 29.07.2022 to którą datę brać pod uwagę zakupu czy wystawienia faktury?
Kom 19
jak dwa osobne domy, to są chyba dwa osobne numery tych domów i dwa odrębne piece i dwie odrębne deklaracje złożone do ceeb. Chyba, że to jest jeden dom w którym są dwa odrębne gospodarstwa domowe, ale tylko jeden piec dla wszystkich i jedna deklaracja była złożona, bo wtedy tylko jeden dodatek przysługuje.
Złożyłam wniosek w sierpniu , do dnia dzisiejszego nieotrzymalqm grosza , a żeby było śmiesznie, kazano mi najpierw złożyć jedno oświadczenie, potem drugie , potem zadzwonilam z zapytaniem dlaczego nadal nie mam dodatku to usłyszałam że przeprowadzono wywiad środowiskowy i stwierdzono ze nie są pewni czy mi się należy, bo są sprzeczne informacje na mój temat , I teraz najlepsze .... ZEBY I TAK NIE OTRZYMAC TEGO DODATKU ZAPYTANO MNIE NAWET GDZIE MAM.LEKARZA RODZINNEGO ..... Uchodzą przyjedzie do Polski dostanie wszystko na tacy , a ja zwykła Polka , muszę udowadniać ze jestem.Polka zeby na koniec i rąk nie otrzymać grosza .... To się nazywa KPINA Z CZLOWIEKA !
Mam pytanie skoro:
• Dodatek węglowy przysługuje mieszkańcom budynków wielorodzinnych, w przypadku gdy dom ten ogrzewany jest paliwami stałymi – zarówno poprzez indywidualne źródła ogrzewania zainstalowane w lokalach jak i poprzez ogrzewanie centralne (z kotłowni węglowej) bądź z lokalnej sieci ciepłowniczej obsługiwanej przez kocioł węglowy.
Każde gospodarstwo domowe w budynku wielorodzinnym powinno indywidualnie wystąpić o dodatek węglowy.
CD:
• W moim przypadku budynek jest bliźniakiem z oddzielnymi wejściami, zasilanym oddzielnie energią elektryczną posiadające oddzielną numerację jednak ogrzewanym jednym piecem CO. W jednym budynku zamieszkują 3 osoby, w drugim 2 osoby. Deklaracja "śmieciowa" zgłoszona jest wspólnie - 5 osób
czy w tym przypadku brane jest pod uwagę także zapis: każde gospodarstwo domowe złożyło deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549 i 1768) w terminie do dnia 11 sierpnia 2022 r.

Za poświęcenie czasu na odpowiedź serdecznie dziękuję,

Pozdrawiam
Witam serdecznie, czy ktoś miał może taki przypadek że nie dostał dodatku węglowego decyzja odmowna. Deklaracja zmieniona po 11 sierpnia. Czy mogę się odwołać i jakie mam szanse?
Cześć czy ktoś wie jeśli w deklaracji czym opalam.zaznaczylam kocioł na paliwo stałe to trzeba zaznaczyć węgiel? Żeby dostać dodatek węglowy? Czy kocioł na paliwo stałe to jednoznaczne ze drzwlewo i węgiel?
Pomocy!!
Jestem rok po ślubie oboje z mężem mamy inne adresy zamieszkania oba budynku z piecami.
Ja złożyłam wniosek ale nie byłam pierwsza osoba w tym budynku i to rozumiem jest ok. Mąż złożył wniosek w swojej gminie tam na stały adres oczywiście trzeba tam palić bo wiadomo będzie po po domu.
Mąż też dostał odmowę pani urzędnik napisała że faktycznie tam nie mieszka przebywa tylko czasem i nie zastali go w mieszkaniu.
Proszę o pomoc.
Ale o jaką pomoc chodzi?
Mąż faktycznie tam mieszka a jedynie urzędnik z gminy go nie zastał w domu?
Czy mąż mieszka pod innym adresem a jedynie chciał wykorzystać okazję aby wyłudzić dodatek węglowy?

Jeśli wersja 1 to powinien się odwoływać.
Jeśli jednak opcja nr 2 tzn faktycznie mieszka pod innym adresem a podpisał wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej aby wyłudzić dodatek węglowy to poza odmową wypłaty urzędnik pewno złożył zawiadomienie do prokuratury.
Niestety nie chcą dodać mojego wpisu. Bo opisałam prawdę jak oszukują ludzi.
Weryfikacja miejsca zamieszkania czyli jak ktoś mieszkam 8 miesi wroku to jest go miejscezamieszkania czy przechowalnia mi też odmówiono
Zgadzam się z tym piszecie dajcie sobie spokój i wybieżcie lepszych polityków w naszym kraju
Co jeżeli ktoś nie zlozyl wniosku o dodatek węglowy a ustawowo mu się należy i spełnia wszystkie wymogi.Gdzie się zgłosić.
Cześć, mam sąsiada co twierdzi że pomimo POZYTYWNEJ decyzji,, pracownik MOPS wstrzymał wypłatę zasilku węglowego, żeby nie "puścił kasy przelewem".
Możliwe to jest? czy on po prostu kłamie żeby nie oddać długów???
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.