30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Podstawa do składki zdrowotnej jeśli w styczniu strata - w lutym dochód

Styczeń strata 78 942,43
luty dochód 39 026,48
wg mnie podstawa składki za marzec 3010 (bo dochód ustalam narastająco).

Na forum czytam komentarze i piszecie, że nie bierzemy straty pod uwagę??? Jak nie bierzemy skąd taki pomysł...
Podstawa składki=dochodowi za miesiąc poprzedzający czyli luty 39.026,48 to będzie dla marca
Narastająco, więc podstawa 3010
"
Na forum czytam komentarze i piszecie, że nie bierzemy straty pod uwagę??? "

nie o to chodzi

np
styczeń strata 5 tys
luty narastająco strata 10 tys
marzec narastająco dochód 10 tys

to licząc zus za kwiecien liczymy
10 tys - 0 - 0= 10 tys podstawa
nie odejmujemy straty tylko stratę traktujemy jak 0
o to tu chodzi
Co do straty mamy takie samo zdanie..
Efka5, czy mogłabyś ustosunkować się do tego, co ponizej:

Chodzi o dra 2 MC składkowy
Wg mnie jednak, po przeanalizowaniu INSTRUKCJI DRA
BLOK XI pole 02 - to powinna być cala kwota że wzoru -- jeśli to drugi okres składkowy, to PRZYCHOD I i II minus KOSZTY I i II minus DOCHOD STYCZNIA
pole 03 - podstawa, albo rzeczywista z pola 02, jeśli mniejsza niż min wynagr to wpisujemy 3010,
pole 04 - 9% razy podstawa z pola 03

Tak?
Kom3 nie masz racji, za marzec będzie dochód 25 tyś. Czyli podstawa dla kwietnia też 25 tyś. Bo dla kwietnia bierzesz dochód z poprzedzającego miesiąca a nie narastająco(patrz DRA)
>4
tak
>5
mam rację :)
sprawdz zapis w ustawie
Art 81
2c
3) dochód za kolejne miesiące ustala się jako różnicę między sumą przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętych od początku roku, i sumą kosztów uzyskania tych przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesionych od początku roku;

4) dochód ustalony w sposób, o którym mowa w pkt 3, jest pomniejszany o sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające i o różnicę między sumą składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zapłaconych od początku roku, a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach; dochód nie jest pomniejszany o składki, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Dzięki bardzo, bo oglupieje z tym Zusem .
Co do straty- dzwoniłam dziś na infinię i o stracie powiedziano mi dokładnie to samo. W miejsce straty wpisujemy 0, zysku- liczbę rzeczywistą i odejmujemy od P-K.
Kom.5
Jeśli Twój komentarz / wyliczenie odnosi się do kom.3 *Ewki5
,,np
styczeń strata 5 tys
luty narastająco strata 10 tys
marzec narastająco dochód 10 tys,,
to przyznam , że większej bzdury nie czytałem.
No tak ma być 20 tyś., a nie 25 tyś.
Piszemy tys. a nie tyś. ;)
No tak
- 39.915,95 (przychód minus koszty za okres styczeń i luty) - 0 (strata za styczeń wykazywana jest jako zero) = - 39.915,95, tak więc jako dochód wpisujemy 0, a jako podstawę naliczenia składek 3010 zł.
Kom.10
Za luty
styczeń strata 5 tys / dochód przyjęty do składki zdrowotnej 0 / podstawa 3010 / 270,90
Za marzec
luty narastająco strata 10 tys / dochód przyjęty do składki zdrowotnej nadal 0 / podstawa 3010 / 270,90
Za kwiecień
marzec narastająco dochód 10 tys / dochód przyjęty do sk.zdr. 10.000 - 0 - 0 / podstawa 10.000 / 900,00 ( 9% )

Skąd u Ciebie 25 czy 20 tyś ?
Ja mam wrażenie, że Kokinio sieje tu tylko zamęt.... Zobaczcie wątek 01032022 tam też upiera się przy swojej teorii i nie rozumie, że strata to "0" a nie - (minus) coś tam :(
Sorki pomyliłam, chodzi o post 1396129
Sieje zamęt a nie ma racji
Wszystkie programy księgowe tak liczą, zgodnie z kom 7
Tak, masz rację..
Zgadzam się z wyliczeniami Efki, odys'a i xyzzz i Twoim
Oczywiście na początku tamtego wątku ktoś też dobrze podał wypełnienie deklaracji dra.. , bo przecież blok XI pole 02 -- podajemy kwote ze wzoru , a nie bezpośrednio ostatni mc(być może w błąd wprowadza tytuł pola, ale w instrukcji już jest wszystko wyjasnione)
Tak ola na zdrowy rozum(choć to trudne w PŁ) trzeba podać w przypadku straty "0" a w przypadku dochodu np 100zł a podstawę 3010 w przypadku dochodu wyższego niż 3010 podajemy obie podstawy takie same. Takie jest moje zdanie ale możecie mnie poprawić bo zawsze chętnie wymienię poglądy.
Jeśli się mylę to z góry przepraszam za zamieszanie ale ja to rozumie inaczej.
Art 81
2c
3) dochód za kolejne miesiące ustala się jako różnicę między sumą przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętych od początku roku, i sumą kosztów uzyskania tych przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesionych od początku roku;

4) dochód ustalony w sposób, o którym mowa w pkt 3, jest pomniejszany o sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające…
„ jest pomniejszany o sumę dochodów ustalonych za miesiące poprzedzające” wszyscy ten zapis czytanie wprost a ja matematycznie do niego podchodzę.
Dochód to kwota większa od zera i tak jest to rozumiane przez ZUS. Tak więc należy zsumować tylko dochody bez uwzględniania strat za poszczególne miesiące.
Posty pisane przez Efke, ole, kajee są poprawne kokinio nie ma racji.
Kom.20 No właśnie strata dla ZUS = 0 dlatego pkt 4 tak należy rozumieć jak napisał xyzzzz a nie matematycznie.
Kom 20
Ale najpierw liczymy dochód narastająco zgodnie z pkt 3 a dopiero potem dochód za, miesiąc poprzedni zgodnie z pkt 4
Efka5, to oczywiste jednak tu cały czas dyskusja dotyczy różnych wariantów straty.
Jestem po rozmowie z ZUS i jest dokładnie tak jak piszecie w komentarzach 23 i 24.
Tak , dokładnie mnie tez tak dziś powiedziano w COT, strata =0 i tak uwzględniamy ją w liczeniu pkt4.
, jutro porozmawiam jeszcze z pracownikiem w miejscowym Zusie, napiszę tutaj, czego się dowiedziałam.
Cześć.
Pracownik ZUS (zajmujący się składka zdrowotną w swoim oddziale) potwierdził wszystko, o czym pisałyśmy.
Za Stratę przyjmujemy O.
We wzorze na "dochód... "blok XI pole 02 przy skali, wpisujemy jeśli wyjdzie strata 0 , również licząc ten "dochod.." jeśli mamy jakiś mc że strata to te stratę zastępujemy 0.
W polu 03- podstawa, jeśli
Ucięło..
Nieszczęśliwy wątek, znów ucięło..

Mniejsza niż 3010, to wpisujemy 3010, jeśli większą, to liczbe rzeczywistą
W polu 04- 9% razy pole 03

Dot skali podatkowej

W Zusie, nie znają pojęcia straty, Pani mi powiedziała, że strata ma zastosowanie w US, nie u nich ;))
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.