30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Lista plac dla kierowcy w pakiecie mobilnym

Prowadzę KH, muszę zakańczać stary rok oraz mam kierowców. Myślałam, że jak teraz kupię program OPTIMĘ kadry i płace, to na 09/marca zdążę ogarnąć program i naliczyć wynagrodzenia, ale niestety nie, więc spróbuję zrobić to ręcznie, więc uprzejmie proszę o podanie z jakich elementów ma składać się lista płac.
1/ jeśli płaca zasadn.+prace DE-diety DE będzie mniejsza niż 5922,- to ZUS liczę od 5922,- ?
2/ jeśli płaca zasadn. +prace DE-diety DE będzie większa niż 5922,- to ZUS liczę też od 59222, - czy od większej?
1) tak
2 ) do pit podstawa suma brutto(zasadnicze i wszystkie dodatki) - 30% * wirtualne diety (kwota 5922 przy pit nie ma zastosowania)
Co do o ptimy, jeśli masz kadry i płace plus, można wprowadzić algorytmy i będzie to liczył, jest instrukcja jak to zrobić, ale jest to trudne, zajeło mi 4 dni(ale jestem tylko zwykłą księgową, jak ktoś jest bystrzejszy to może szybciej to ogarnie ;) )
Basiu, chodziło mi o to, że jeśli płaca zasadn. +prace DE-diety DE będzie większa niż 5922,- to ZUS liczę też od 59222, - czy od większej? bo ciągle nie rozumiem,
W takim przypadku liczysz od większej

1) brutto - wirtualne diety > 5922 to podstawa do ZUS: brutto - wirtualne diety

2) brutto(większe niż 5922) -wirtualne diety < 5922 to podstawa do ZUS: 5922

2) brutto(mniejsze niż 5922) to podstawa do ZUS: brutto
Basiu - podziwiam Ciecie jak Ty to wszystko zrozumiałaś :), a możesz mi napisać, jakie nagłówki masz na liście płac, Ja wykupię KADRY i PŁACE PLUS, ale nie zdążę zrobić listy płac za luty w OPTIMIE
Na stronie o ptimy jest taki przykład podany dla kierowcy:
Kierowca jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze miesięczne w kwocie 4000,00 zł brutto. Kierowca przez 20 dni wykonuje zadania służbowe w ramach międzynarodowych przewozów drogowych, za które przysługuje wynagrodzenie 5 590,20 zł (łączna kwota tak zwanej diety wirtualnej to 4429,70 zł). Pracownikowi przysługują standardowe koszty uzyskania przychodu i ulga podatkowa.

Pracownik złożył oświadczenie o nie korzystaniu z ulgi dla klasy średniej, na formularzu danych pracownika na zakładce Nr ident./podatki ma zaznaczony parametr Nie pomniejszać dochodu o ulgę dla pracowników).
Wtedy na liście płac liczy mu według nowego algorytmu w ten sposób:
Naliczone zostają następujące składniki:

Wynagrodzenie zasadnicze / miesiąc (praca.pdst): 4 000,00 PLN
Wyn. zagraniczne (wartość pobrana z atrybutu): 5 590,20 PLN
Wirtualna dieta (wartość pobrana z atrybutu): 4 429,70 PLN
Korekta podst. US i ZUS o 0.3 diet: -1 328,91 PLN
Kor. podst. ZUS opodat.kierowcy_z ZUS: -2 339,29 PLN
Kor. podst. ZUS opodat.kierowcy_bez ZUS: 2 339,29 PLN
Podst. ZUS niepodat.kierowcy: 0,00 PLN
Mam dokładnie takie składniki na liście płac, oraz dodatkowo ryczałt za pracę w nocy, za godziny nadliczbowe, zaliczkę na dyżur i premię uznaniową
Jeśli chodzi o sam kształt listy płac, to najlepiej znaleźć jakiś przykład wydruku z o ptimy, dodałabym tu załącznik, ale się nie da, heh. pozdrawiam i powodzenia :D
Widziałam to, a o co chodzi
1/"kor.podst.ZUS opodatk. kierowcy z ZUS :-2.339,29 skąd to się wzięło?
2/"kor.podst.ZUS opodat.kierowcy bez ZUS: 2339,29 ---"----
3/"podst.ZUS niepodat.kierowcy : 0 ---"----
Ja mam takie same składniki liście płac jak w kom.7, ale bez premii oprócz tego wyrównanie za czas pracy np. w DE, FR..
A jeszcze powiedz mi : Wyn. zagr oraz wirtualna dieta są zsumowane, czy rozbite na kraje?
Te składniki z przykładu * * * * * są dodatkowymi elementami, które liczą te obniżki w ZUS i pit, he trzeba stworzyć przy wprowadzaniu tego całego schematu. W przykładzie o ptimy całe wynagrodzenie zagraniczne i diety są wprowadzane jedna kwotą atrybutem, ale nie stoi na przeszkodzie by wprowadzać to dla każdego państwa oddzielnie, nie będzie miało to wpływu na schemat.
Kom.3 punkt 1 Nie ma opcji żeby tak wyszło.
Do kom.11 wszystko zależy od składników wynagrodzenia i tras gdzie jeździł, ale w teorii tak to wygląda. Dajmy jak będzie pracownik pół miesiąca na urlopie, świadczenie urlopowe wyjdzie mu dość wysokie, bo liczone z poprzednich miesięcy, diet wyjdzie mało bo mało jeździł to taki przypadek może mieć miejsce, tak według mnie.
A nie jest przypadkiem tak ze jeśli brutto minus diety da np 4500 to zus idzie od 4500?
Inf ze strony ZUS:
jeśli Twój przychód ustalony zgodnie z pkt 1 nie przekroczy prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w roku 2022 - 5.922 zł)

W takim przypadku podstawę wymiaru składek płatnik ustala na zasadach ogólnych. Płatnik nie odejmuje równowartości diet, ani nie porównuje przychodu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia
Ola dokładnie tak napisałam w komentarzu 3, jeśli brutto mniejsze niż 5922 to liczymy od brutto
Czy wychodzi że czytać ze zrozumieniem nie umiem :) to może przykład pokazę: umowa na 4000 tyś
1) brutto - wirtualne diety > 5922 to podstawa do ZUS: brutto - wirtualne diety:
z dodatkami wyszło mu w miesiacu 10000. diety 3600 czyli:
10000-3600=6400 podstawa 5922
2) brutto (większe niż 5922) -wirtualne diety < 5922 to podstawa do ZUS: 5922
10000-5000=5000 zus od 5000?

tu tych obliczeń nie kumam moze chodzi o to "brutto" czy mowa tylko o umownym 4000 czy ogolnie wszystko j.w.10000
Boże w styczniu nowy ład teraz srety/pakiety (przepraszam za słowo) co oni sie zgadali jakoś przeciw nam, zeby tak na raz
Zle, powinno być tak:
1) brutto - wirtualne diety > 5922 to podstawa do ZUS: brutto - wirtualne diety:
10000 - 3600=6400 >5922, to podstawa do ZUS: 10000-3600=6400

2) brutto (większe niż 5922) -wirtualne diety < 5922 to podstawa do ZUS: 5922
10000-5000=5000
Zle, powinno być tak:
1) brutto - wirtualne diety > 5922 to podstawa do ZUS: brutto - wirtualne diety:
10000 - 3600=6400 >5922, to podstawa do ZUS: 10000-3600=6400

2) brutto (większe niż 5922) -wirtualne diety < 5922 to podstawa do ZUS: 5922
10000-5000=5000, to podstawa do zus 5922
Ok, dziękuję bardzo za pomoc i cierpliwosc.
To jest mega trudne, a jeszcze te programy płacowe też ciężko poustawiać żeby to ogarnąć, głowa puchnie.
Myślę, ze programy nie są w dalszym ciągu przygotowane do tych zmian z naliczeniami i będzie jeszcze hałas o to
Dzień dobry,
Jaki program Państwo polecacie do pracy w ramach rozliczania listy płac kierowców? Optima czy Symfonia?
Ja mam OPTIMĘ, na chwilę obecną nie chodzi to do końca jak powinno, ale da radę to policzyć, w czerwcu niby ma być aktualizacja która już będzie miała zmiany pod pakiet.
Witam
proszę Was o pomoc, pracuję na Comarch Optima, niby mam ustawione dane przez ich konsultanta, ale coś i tu nie pasuje, ponieważ przy wartościach: zasadnicza 3207 zł, wynagrodzenie zagraniczne 545,04 zł, zestawienie ulg- delegowanie ( wirtualna dieta) 4235,36 mam do wypłaty tylko 2946,25 zł . Co ja źle uzupełniam lub czego ja nie rozumiem?
Tak wychodzi
Potwierdzam Justina79, też na szybko przeliczyłam ręcznie, tak wychodzi, wszystko ma Pani dobrze ustawione.
bruttto: 3752,04
Społeczne: 514,40
zdrowotne: 291,39
Pit nie wychodzi
netto 2946,25
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.