ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Pakiet mobilności i Cdn Optima

Czy macie pomysł jak rozliczać kierowców wg pakietu mobilności w programie Cdn Optima?
Jak obniżyć podstawę opodatkowania o 30% diet?
Też szukam pomysłu, zrobiłam sobie w excelu kalkulator, będę testować wprowadzanie tych oddelegowań jako zapisy historyczne, tak jak sugerują ludzie z asysty, a potem będę patrzyć czy na to samo wyjdzie, heh. jak mi nie będzie szło to po prostu ręcznie zrobię listę płac, na papierze (prehistoria) przeczytałam gdzieś że niby planują uelastycznienie wprowadzania tych krajów na przełomie marzec/kwiecień, ale do tej pory jakoś to trzeba ogarnąć
No to pięknie. Na papierze listy płac to cudnie. A potem żeby pity policzyć , chorobowe.... Aktualizacja marzec-kwiecień a w lutym też są wypłaty..
Dokładnie, ale już sama nie wiem co z tym robić, ale jakiś plan awaryjny trzeba mieć, o pitach też myślałam, więc jak już będzie aktualizacja a wierzę że będzie wtedy wszystko śmigać jak należy to po prostu przeliczę wstecz listy płac, jeśli jakieś będę miała rozbieżności to ewentualnie będę korygować. To co w tym roku nam zgotowano, łady, pakiety to jest masakra.
Comarch sam nie za bardzo wie co z tym wszystkim zrobić.
Rozwiązaniem w Optimie na tą chwilę mogą być nowe typy wypłat z podziałem na opodatkowane, ozusowane i niepodlegające ZUS i PIT. Ja będę miała rozliczenie z firmy zewnętrznej z podziałem na płace zagraniczne, nadgodziny, delegacje itp (nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądać, bo firmy nie mają jeszcze aktualizacji pod PM)
Wiedząc (i tu największy problem!) co ma być do PIT, ZUS czy zwolnione, można takie wypłaty w programie robić, odpada wtedy ręczna robota.
Bardzo fajnie to pokazali w webinarze 02.02.2022 na itd-pip, prowadzący rozpisywał wynagrodzenie i pokazane było to na Optimie. Oczywiście szczegółów nie podał, bo to know-how, ale można się na tym oprzeć. Na infolinii tez pomogą skonfigurować wypłatę i tak będę próbowała to zrobić...
Do Basia - czy możesz mi podpowiedzieć jak wprowadzać w Optimie czas oddelegowania? Które pola w formularzu pracownika trzeba aktualizować, żeby prawidłowo naliczało się wynagrodzenie za czas pracy zagranicą?
Sama jeszcze do końca nie wiem ;(
Ale niby * * * * * w najbliższych dnia ma wydać biuletyn w który krok po kroku ma być opisane jak to wszystko najprościej robić żeby było dobrze.
Mam Pana co w piątek odchodzi na emeryturę, pracował w tym miesiącu 10 dni, a mam wydruk z systemu do ewidencji czasu pracy z którego wychodzi mu 7 krajów oddelegowania, wydruku z naliczoną płacą jeszcze nie mam, gdyż system jeszcze nie liczy, ale też ma liczyć na dniach. Będę miała tu tyle elementów wynagrodzenia że aż się boje siadać to liczyć, a to dopiero jeden kierowca, no nic, ten rok jest pełen wyzwań...
Basia, a jak rozliczasz płace kierowców? na koniec bieżącego m-ca, czy do 10-go następnego?
Do tej pory do 10 liczone było wszystko, ale teraz nie wiem czy to się uda, koleżanka która zajmuje się czasem pracy i przekazuje mi te wszystkie dane obawia się ze nie da rady, wolałaby robić 2 listy plac do 10 podstawa, a do końca miesiąca place zagraniczne, ale tego obawiam się ja czy ogarnę te łączne zwolnienia z ZUS i pit, narazie nie mamy żadnych dodatków za pracę za granicą policzone, bo po prostu jeszcze fachowcy z programu i_nelo nie udostępnili tego, wykupione za nie mała kasę dodatki, ale też jeszcze czekamy.
Witam, czy może ktoś się orientuję jak ma wyglądać podstawa wynagrodzenia w Polsce? czy należy pomniejszać o te dni kiedy pracownik był oddelegowany, czy wynagrodzenie zasadnicze pozostaje takie same?
Cdn * * * * * wydał już instrukcje jak policzyć płace, właśnie będę się wgryzać, nie mogę dodać tu linku, ale na stronie pomocy należy szukać pod nazwą:
Pakiet Mobilności – jak rozliczyć wynagrodzenie kierowcy w przewozie międzynarodowym?
Basia czy możesz podać stronę gdzie mogę to znaleźć?
Pomoc. c omarch. pl /o ptima/ pl/2022 /index. php /dokumentacja /pakiet-mobilnosci-jak-rozliczyc-wynagrodzenie-kierowcy-w-przewozie-miedzynarodowym
Pousuwaj spacje z linku, bo nie można tu dodać linku
Kom.10 - Dzięki Basia za cynk z Optimy. Pisałam o terminie wypłaty, bo przedwczoraj usłyszałam, że jak płace nie są wypłacone w terminie, tj. najpóźniej do 10-go następnego m-ca, to nie można skorzystać z ulg w ZUS i PIT. Niestety nie znalazłam nigdzie podstawy prawnej na to, ale dwie największe firmy tak informują na swoich szkoleniach. Napisałam do ZUS, zobaczę kiedy przyjdzie odpowiedź. U mnie jest na koniec m-ca podstawa, a wyrównania robiłam przy następnej wypłacie, a teraz najpóźniej musiałoby być 10-go. Tylko jak naliczać te ulgi częściowo 10-go, jak dla ZUS przychód to wszystkie wypłaty w danym m-cu - ech...coraz mniej to ogarniam
Doris to jest jakaś masakra, ja dopiero odpaliłam ten schemat z * * * * * , od wczoraj się męczyłam z instrukcją, okazuje się że były w niej błędy, a dziś już poprawili i już dziś mi w końcu liczy wynagrodzenia, to jeden problem mam rozwiązany, pora na kolejne...
Ja ten artykuł dzisiaj wydrukowałam, więc mam nadzieję, że też będzie działać. dalej nie wiem jak to ogarniać, bo wszyscy dookoła mówią, żeby nie dzielić tych wypłat, tylko wszystko razem naliczać i korzystać z ulg...
nie wiem, jak to ugryźć, dopóki nie zobaczę na cyfrach jak to wygląda nic nie zrobię. dzisiaj szykuję do wypłaty podstawy za luty, a sektorowe i inne pakietkowe wypłaty muszę ogarnąć początkiem marca. wszystko będzie dobrze, jak diety nie przekroczą wynagrodzenia sektorowego, bo wtedy kaplica, co zrobić z resztą nieodliczonych diet... liczyć od podstawy na koniec marca? podobna sytuacja jak u Ciebie, tylko na odwrót.
zamiast premii uznaniowej będzie jednak u mnie nagroda uznaniowa, która na podst. art 105 nie będzie wchodziła do urlopu, nie wiem co z podstawą do chorobowego, bo tez się dowiedziałam, że jak kierowca będzie miał liczony ZUS od 5922 to tylko 5922 będzie liczona do chorobowego, mam nadzieję, że Optima to ogarnie później w podstawie
KOM.17 Basia, jak już naliczyłaś te wynagrodzenia, to pokazuje w Optimie, które składniki wchodzą do ZUS, PIT i które są zwolnione - ja jeszcze nie odpaliłam tego schematu, ale już mnie ciekawi...
Do Basia - czy sprawdzałaś już może naliczenia w Optimie po wprowadzeniu konfiguracji wg ich biuletynu? U mnie źle liczy podstawę od składki zdrowotnej i samą składkę. Jak jest u ciebie?
Składki ZUS i podatek OK.
Basia, sprawdź ustawienie naliczać/nie naliczać, opodatkowany/nieopodatkowany i priorytet naliczania. Poprawiłam u siebie (miałam błąd przy Kor. podst. zus - zaznaczone było naliczać, a powinno być nie naliczać) i teraz działa tak jak pokazali to w biuletynie.
No szukam jeszcze raz, już mi się wydaje że tak dokładnie to sprawdzała...
Basia, udało się?

Podpowiedz jeszcze jak możesz, gdzie znaleźć wskaźniki płac sektorowych w poszczególnych państwach, bo w sumie Optima udostępniła narzędzie, ale i tak trzeba liczyć na boku i po prostu wprowadzić tam gotowe kwoty.
Dziewczyny jak robicie z tymi wypłatami? 2 listy płac? Na głównej wyn zasadnicze z ryczałtami do 10-go a rozliczenie zagranicy potem? Tylko jak zrobić te drugą listę płac? mam wynagrodzenie zagraniczne i diety wirtualne ale naliczać od tego znów koszty KUP ??? nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Też mam Optimę.
A co jeśli wynagrodzenie zasadnicze + wynagrodzenie zagraniczne będzie niższe niż 5922zł ? chyba nie działa dobrze schemat albo ja coś źle liczę. Jak myślicie?
Ja na koniec lutego naliczyłam tylko zasadnicze. nie wiem czy do 10-go dam rade naliczyć zagraniczne i jak się ma to do dwóch list płac (chodzi o ulgi ZUS i PT - diety) Odnośnie KUP - możesz tylko raz je naliczyć w m-cu, bez względu na liczbę wypłat, to samo z kwotą wolną. Przychodem danego m-ca są obydwie wyplate i je sumujesz, i od nich wszystko naliczasz, odliczasz itp.
Na stronie ZUS jest dokładnie napisane jak liczyć podstawy kierowców:
jeśli Twój przychód ustalony zgodnie z pkt 1 nie przekroczy prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w roku 2022 - 5.922 zł)
W takim przypadku podstawę wymiaru składek płatnik ustala na zasadach ogólnych. Płatnik nie odejmuje równowartości diet, ani nie porównuje przychodu do kwoty przeciętnego wynagrodzenia.
Wejdz na strone ZUS i w wyszukiwarce wpisz "kierowców" - pismo z 8.02.2022 - niestety linkow nie mozna wklejac
KOM.23
Niestety niektóre kraje jeszcze nie podały stawek i z tego co zrozumiałam, w przypadku ich braku po prostu nie naliczamy lub naliczamy polskie stawki, rozwiązaniem jest tez przyjęcie w takiej sytuacji średniej płacy np. 10 EUR/godzinę - takie rozwiązanie proponują na różnych szkoleniach.
KOM 26: A podstawę opodatkowania mogę pomniejszyć o 30% wirtualnych diet mimo, że podstawę do społ mam niższą.?
Witajcie, a o jakich ulgach ZUS i PIT jest mowa za nieterminowe wynagrodzenia?
Kom.28 - tak, ulga ZUS jest czym innym niż Pit. Z tego co mi się wydaje, w uldze Pit nie ma minimum
Kom. 29 - chodzi o zastosowanie pomniejszen podstawy ZUS o diety ( przychód powyżej 5922) i PIT o 30% diet. Niestety nie znalazłam na to podstawy prawnej. Sprawa świeża i wypłynęła na szkoleniach z rozliczeń kierowców
Basia i TARDIS - potrzebuje pomocy w konfigurowaniu Optimy, a mianowicie co dajecie w "pozycja na deklaracji pir4/zus" dla tych pomocniczych typów wypłat z biuletynu Optimy? Dzwoniłam dzisiaj na infolinie i nie sa w stanie mi odpowiedzieć - kazali dzwoniłam do US i ZUS i zgłupiałam. Podały mi też inny sposób wypełniania algorytmów niż w biuletynie...już się poddaję...
Do DorisQ, ja w tej chwili jestem na skraju już, źle mi podatek przelicza gdy mam sytuacje że wirtualna dieta jest większa niż dopłaty z zagranicy, będę musiała szukać błędu, do kwesti pitu 4 i deklaracji ZUS to ja jeszcze nie doszłam... w i nelo źle nam wylicza te płace zagraniczne, diety już super, ale płace coś nie tak, tracę cierpliwość, a mam po za tym do ogarnięcia wiele innych tematów ;(
Basia, więc dobiję Cie jeszcze bardziej. Opadaja mi ręcę i to sa jakieś jaja. Dzisiaj poświeciłam dzień wypłatom, bo rzekomo za luty musza dostać najpózniej do 10-go marca, bo te ulgi...Wg przykładu Optimy, wszystko gra. A jak jest sytuacja, że gość zarobi 5000, diety 3000 (uzupełniam, bo podstawe dostal w lutym) to program glupieje - a na infolinii: jak ma Pani problem z wyliczeniem to zgloszenie na maila z wyliczeniami. Zamiast do ZUS 5000 bierze mi 4100 (pierwsze slysze, ze zus sie poniejsza o 30%. wiec w biuletynie uwazam chyba jest blad, ze 30% jest przypisane tez do ZUS.
Druga kwestia: problem, gdy zasadnicze było 28.02 a zagraniczne 10.03. Optima ma info od ZUS, że nie można dzielić wypłat. Wzór z biuletynu przystosowany jest do wypłaty za okres, a nie w danym okresie. Ręce opadają. Wg nich, nie moge dzielić wypłat, a na stronie ZUS jasno napisane, że przychód kierowcy od którego odliczam diety to "Przy ustalaniu przychodu płatnik bierze pod uwagę wszystkie wypłaty stanowiące podstawę wymiaru składek, dokonane lub postawione do Twojej dyspozycji od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca bez względu na okres za jaki przysługują, w tym wynagrodzenie za urlop" - reszta ksiegowosci lezy
Czy ktoś próbował wyliczyć wynagrodzenie, które wynosi mniej niż 5922 zł wg wzoru z biuletynu Optimy? Nie wiem juz jak przerobić ten wzór, żeby do US korygowało podstawę o 30% diet, ale do ZUS powinno wziąć czystą podstawę. Niestety program odlicza te wirtualne diety w 100%, nawet jak je usunę, to pozostaje ta korekta na 30%, więc podstawa do ZUS jest zła. Potrzebuję pomysły/pomocy na już, bo Optima tylko pomaga poprzez zgłoszenie, na odpowiedź się czeka :-( Jak skonfigurować kor.0,3 diet ale tylko do US?
KOM.36 - już sobie poradziłam
Do Basia - u mnie sprawdziło się ręczne dopisanie "kor.podst.ZUS opodat.kierowcy bez ZUS" w wysokości, która wychodzi jako ujemny przychód do opodatkowania. Miałam sytuację, że wynagrodzenie zagraniczne było mniejsze od 30% diet i program przyjął ujemną wartość do opodatkowania (nie wiem, czy też tak masz). Możesz też spróbować zrobić "ręczną korektę podatku i ubezpieczeń" . Na pewno na dzień dzisiejszy jest błąd przy obliczaniu zaliczki, jak pracownik ma uwzględnianą UKŚ i podstawa opodatkowania jest mniejsza niż 5922 zł, u mnie liczy UKŚ właśnie od podstawy ZUS, zamiast od prawidłowej podstawy US. Zgłoszone do asysty, trzeba czekać. Na pocieszenie dostałam info, że koło kwietnia mają tak stworzyć program, żeby nie korzystać z tych typów wynagrodzeń i rzekomo będzie o wiele łatwiej
Doris, wiesz już sobie poradziłam, dodałam nowy algorytm tylko obniżający o 30% diety podatek i jak mam pana co wychodzi wynagrodzenie mniejsze niż 5922, to robię tym drugim i działa, co prawda najpierw liczę na papierze i sprawdzam czy mi system dobrze liczy, bo jeszcze mu nie ufam, no komedia, ale już i tak jestem spokojniejsza niz dajmy tydzień temu.
Gdzie znależć te stawki zagraniczne
Basia, no niestety trzeba sobie jakoś radzić, kartka i długopis najlepsi przyjaciele i oby tylko do obiecanej aktualizacji...
Ja mam dwie listy płac w jednym m-cu. do 10-go zagraniczne, końcem m-ca zasadnicze za dany m-c. Ulg program nie nalicza, bo daje je za okres, którego dotyczą, ale reszta nawet ogarnięta, wczoraj kilka razy "symulowałam" różne opcje, ale i tak w praniu wszystko wyjdzie. Powodzenia i cierpliwości....przede mną sprawozdanie, którego jeszcze nie ruszyłam - ech....
Mam fajny kalkulator od INELO, można od netto liczyć brutto ;) co może się przydać przy ustalaniu premii
kalkulator . inelo. pl / netto - brutto

(proszę spacje pousuwać, bo nie wiem jak tu dodać link)
Do DorisQ, lub kogoś kto już policzył wynagrodzenia, po jakim kursie macie przeliczone wynagrodzenie zagraniczne? chodzi o te dodatki z INELO czy innych programów. Powinno być po kursie sprzed dnia wypłaty ?
Basia, ja mam liczone wg kursu średniokwartalnego (tak nas rozlicza firma zewnętrzna). Taki kiedyś był przyjmowany do przeliczania wynagrodzeń minimalnych np. DE i teraz tez tak biorą i mówią, że jest ok. Pytałam się właśnie dzisiaj, czy nie powinno być z 28.02, ale twierdzą, że robią prawidłowo.
Ze strony pspdgdynia_pl 23.12.2021:
Informujemy, że dla potrzeb prawidłowego naliczenia płacy minimalnej w Niemczech wypłacanej w obcej walucie stosuje się zasadę kursu waluty zgodnie z art. 107 rozporządzenia EEG 574/72:
Dla złotówki kurs na I kwartał roku 2022 wynosi: 1 euro = 4,59087 (szczegóły TUTAJ )
i właśnie po takim kursie mam wyliczone te płace
Dziękuję Ci Doris, no i ja mam ten uśredniony, ale się zastanawiałam czy to dobry
Dziewczyny, a mam takie pytanie, bo zawiesiłam się przy wyliczeniu wynagrodzenia netto - czy tą wirtualną dietę wlicza się do obliczenia wynarg. netto? Czy może ta wirtualna dieta jest tylko do wyliczenia podstawy ZUS i do podstawy opodatkowania?
Może jakaś mądra główka ma pomysł jak w optimie w podstawowym module kadr i płac ustawić pomniejszenie o 30%
podstawy do obl. PIT4? Niestety nie posiadamy wersji rozszerzonej ..

Kierowca zatrudniony jest na 1/2 etatu, wynagrodzenie brutto pełne = brutto do ZUS = 2634,45 zł, natomiast pomniejszenie o 30% dotyczy brutto do PIT (podstawa 679,47) - jak ustawić w podstawowym module kadr i płac aby podstawa do PIT była mniejsza?
Kom.47 - tylko do podstaw zus i us
kom.48 - niestety nie mam pojęcia jak działa KiP, ale może da się stworzyć typ wypłaty, który koryguje tylko podstawę do opodatkowania o te 30% (tak jak np. składki PZU?), nie korzystając z tego algorytmu 12, tylko musisz dobrze zaznaczyć, że nieopodatkowany itp.(tu siegnij po biuletyn optimy dla KiPPlus)
Basia dot.kom39 - a czy ten typ tylko 30 % do US obniża ci składki ZUS do odliczenia od podatku? Właśnie próbuje sobie zrobić tez taki typ, ale wtedy jak dam, żeby nie naliczał ZUS to do odliczenia od podatku przyjmuje te większe składki
Składnik 30% do US, obniża mi tylko do podatku, ZUS liczy od całości brutto.
Zrobiłam go tak: skopiowałam ctr+insert składnik: Korekta podst. US i ZUS o 0.3 diet i tam zmieniłam tylko ustawienia tak: podatek (naliczaj według progów), zus(nie naliczaj)
Potem jak masz pracownika i dodatki mu przypisujesz, to przypisz tylko wirtualna dieta i właśnie ten nowy składnik, powinno obniżać podstawę opodatkowania jedynie o 30% diety, nie rusza zusu
Czy mogę wypłacić dodatki (tzn. składnik w zamian za diety) należne za luty w kwietniu...? wtedy mój system płacowy będzie mądrzejszy i będzie robił stosowne zmniejszenia??
Dodam do Kom.52,że mamy jednomiesięczny okres rozliczeniowy
Basia, identycznie go stworzyłam, ale w zakładce 3. Podatki poniżej masz składki ZUS i w tym podlegające do odliczenia od podatku, które są liczone od podstawy do opodatkowania, a nie od podstawy do ZUS.
Przykład: Wynagrodzenie powyżej 5922 zł - składki ZUS 811,91 zł, ale do podatku podstawa u mnie 5602,55 zł i składki odliczone od podatku 768,11 zł - i te trzeba mu odjąć od wypłaty.
Czy źle rozumiem?
natomiast przy tym typie US 0,3 składki ZUS i składki do odliczenia są takie same czyli 811,91 zł
Do kom 52. Jeśli to jakaś premia uznaniowa nie wynikająca z regulaminu to myślę że możesz wypłacić w kwietniu
Teraz wypłaciłabym po staremu... a w kwietniu bym dopłaciła...
Do DorisQ, chyba się pogubiłam, ten składnig 30% US to ja stostuje jedynie jeśli wynagrodzenie brutto mam poniżej 5922, wtedy liczy mi wszystko tak jak trzeba, bez problemu. Jeśli mam powyżej 5922 to stosuje się dokładnie tak jak w instrukcji i liczy mi też jak trzeba, a składki ZUS w obu okienkach pokazuje mi w tej samej wysokości. Ja mam już prawie wszystkie policzone wynagrodzenia po za jednym ananasem, gdzie za cholerę nie działa mi żaden schemat, co jest dla mnie ogromną tajemnicą i pojąć nie mogę, no i niby wszystko fajnie, a ten jeden mnie dobija.
Justina79 a nie masz dopłat z tytułu pracy za granicą? bo te trzeba je wypłacić max do końca następnego miesiąca, czyli za luty do końca marca, no chyba że coś mi się pomieszało.
Doris, teraz Cię zrozumiałam i powiem Ci że mnie dobiłaś, bo ja teraz już czuje się głupia.
Powinniśmy wypłacić, ale nie mam na czym tego liczyć (mam na kartce... ) dlatrgo pomyślałam, że wypłacę z wypłatą za marzec w kwietniu (bo ma być dostosowany program..) - ale to może przegięcie...
Basia, przeanalizuj spokojnie: ponieważ „podstawa wymiaru składek: E-R-CH” jest wyższa od przychodu do opodatkowania: 5 922 zł > X zł odliczeniu od podstawy do opodatkowania podlega część składek na FUS obliczona z przychodu podlegającemu opodatkowaniu: X zł
W sytuacji, gdy obliczasz w Optimie wg ich typów, mi pokazuje różne składki ZUS w zakładce nr3, tak jak w kom.54
Analogicznie się pokierowałam wynagrodzeniem poniżej 5922 zł. Składki ZUS do odliczenia od podatku powinny być naliczone od podstawy do opodatkowania czy od podstawy ZUS, bo już na prawdę zgłupiałam i nie chcę siać paniki.
Dobra Doris, już przejrzałam, nie mam takiej sytuacji żeby podstawa do opodatkowania była mniejsza niż do ZUS, miałam tylko tak jak testowałam i tak, wtedy mi liczy tą samą składkę tu i tu, więc źle.
Basia, więc jak myślisz, czy jak wynagrodzenie jest poniżej magicznej kwoty 5922 zł, no i w tej sytuacji zawsze podstawa do podatku jest mniejsza niż do ZUS, to do odliczenia od podatku ma mi liczyć składki od kwoty do podatku? Czyli typ 0,3 tylko do US robiony na podstawie biuletynu jest zły? właśnie liczę wynagrodzenia i świra dostaję. Ja mam niestety tylko wynagrodzenia zagraniczne, bo podstawa poszła w lutym i mam niższe przez to wynagrodzenia i takie chocki klocki wychodzą....a 10-y tuz, tuz....
Doris ja już nie wiem, ręce mi opadły, czytam coś szukam, dlaczego to musi być takie trudne. No tak na chłopski rozum mi się wydaje że powinno się odliczyć te faktycznie naliczone i pobrane, więc te co się liczy od podstawy ZUS, ale wiem że branie czegoś na chłopski rozum nie jest w przypadku przepisów uzasadnione ;)
Dziewczyny ja też już dostaję świra,

czy ja dobrze rozumiem że jeśli wynagrodzenie brutto ( zasadnicze + dodatek za pracę w UE) wynosi 3240 zł to do ZUS przyjmuję podstawę 3240 zł a do PIT pomniejszam o 30% wirtualnych diet - u mnie kwota 2010 zł (6700 zł diet x 0,30%)?

Wówczas zaliczka na PIT = 0 bo podstawa do PIT wyniesie 535,80 zł (3240-13,71% -250 kup-2010 tj. 30% diet).

Czy też tak to widzicie?
Do kom 65, tak
Jestem już cała głupia, właśnie słucham szkolenia....wynagrodzenia wypłacone po 10-ym za poprzedni m-c = brak ulg ZUS i PIT....
Basia, na spokojnie po szkoleniu siądę i policzę, ale od podatku nie odlicza się składek liczonych od przychodu zwolnionego, więc w naszym przypadku pewnie chodzi o te 30%, więc chyba od podatku odliczamy składki liczone od podstawy opodatkowania - ale to tylko do obliczenia zaliczki na PDOF. Do ZUS pobieramy składki normalnie, od podstawy ZUS
kaniaBs - tak to widzę, mam wynagrodzenia, które mają podstawę do opodatkowania niższe niż ZUS, bo tak będzie zawsze, gdy nie przekroczymy magicznego 5922 zł. Podatek wtedy liczysz od brutto - 30% diet
mam nawet sytuację, gdzie diety przekraczają kwotę wynagrodzenia zagranicznego i jak gość nie dostanie nagrody, to podstawa do podatku jest zerowa :-(
Haha, miałam podobne pytanie zadać jak jest w kom. 65 :) Ale chciałam dopytać - może na przykładzie, który podała kaniaBS, odnośnie obliczenia wynagr. netto:
Czy w takim przypadku netto wyjdzie 2544,18 zł? Tzn. (3240 zł - 13,71%) - 251,62 (zdrowotne 9%) - 0 zł zaliczka na podatek
Wsadzam kija w mrowisko! Bo już mi ręce opadają....a o z przepisem?:
Od 1.01.2022 r. nadal należy stosować ograniczenie składki do wysokości zaliczki podatku. Zmianie uległ sposób wyliczania naliczonej zaliczki podatku, do której należy przyrównać kwotę składki zdrowotnej. Podczas naliczania wynagrodzenia wypłacanego od 1.01.2022 r. do poprawnego wyliczenia kwoty składki zdrowotnej 9% ustalane jest jaka byłaby składka zdrowotna, gdyby obowiązywały zasady podatkowe aktualne na dzień 31.12.2021. 

czy w sytuacjach, że kierowca nie zapłaci podatku przez te ulgi/diety, mamy się kierować tym przepisem, czy nie i zdrowotną odprowadzać od brutto? Ręce mi opadają, te ulgi tylko mieszają w naliczaniu wynagrodzeń
Również podpinam się pod to pytanie... Optima sugeruje u mnie ograniczenie zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek ..

???
Pytam, bo Optima przy przykładzie Darianny naliczyła mi inna składkę zdrowotną niż 9% od 3240 zł.... :-(
Ja już zleciłam wypłatę wynagrodzeń, ja nie jestem pewna czy jakaś kontrolna rozszyfruje tą moją listę płac z OPTIMY, wygląda kosmicznie, przeliczyłam jeszcze z kalkulatorem INELO, wychodzi tak samo, więc mam już dość, za miesiąc może będę wiedziała coś więcej to może coś pozmieniam. A urzędnicy co siedzą i wymyślają nam te wszystkie łady i pakiety, to sami nie wiedzą do końca jak w praktyce sobie z tym poradzić.
Teraz zajmuje się innymi tematami, bo zaległości mam że ho ho, patrzyłam jak mi ta lista płac się księguje, oczywiście źle, więc jeszcze ręcznie ją będę klepać, no i jak będę za miesiąc robić zusy do niej to też się nastawiam że deklaracja będzie intensywnie sprawdzana, od takie to nowości, oby aktualizacja kwietniowa naprawdę porządnie ten pakiet potraktowała.
Kom 71
Ja to ręcznie obliczyłam, więc teraz nie wiem które obliczenie jest prawidłowe.. Ja pracuje na innym programie (nie na Optimie), ale na dzień dzisiejszy mój program na razie nie obsługuje pakietu mobilności, więc muszę ręcznie obliczyć wynagrodzenie.
Basia, też mam taka nadzieję, że Optima stanie na wysokości zadania
kaniaBS - nie wiem, czy to przez te nowe typy wypłat ta zdrowotna jest pomniejszana, bo jak mam zwykłego pracownika z najniższa, gdzie zaliczka na PDOF wynosi zero, to Optima nalicza 9% od 3010 zł (chyba, że tu chodzi o wynagrodzenia niższe niż minimalna), więc już sama nie wiem co robić z tymi kierowcami....
Hm, to jak będzie z tą składką zdrowotną? Bo ja to tak liczyłam na ogólnych zasadach, a przecież ta kwota brutto nie jest tak niska, żeby nastąpiło ograniczenie tej składki.
A składkę zdrowotną to liczyć od przychodu do opodatkowania (tzn. po zmniejszeniu o 30%diet podstawy do opodatkowania), czy od podstawy przed zmniejszeniem. Chyba zwariuję
Myślę, że właśnie przed zmniejszeniem, bo tą "ulgę" 30% stosuje się do obliczenia podstawy do opodatkowania, żeby obliczyć zaliczkę na podatek, a nie do obliczenia ZUSu. Tak mi sie wydaje, ale może się mylę..
No właśnie też mam wątpliwości, bo ręcznie zmieniłam podstawę do opodatkowania, i system liczy przed zmniejszeniem. Ale on nie ma aktualizacji i nie wiem czy dobrze to robi
Rozmawiałam z kancelarią przeprowadzającą szkolenia - twierdzą że należy zastosować przepisy nowego ładu - również z zakresu ograniczenia składki zdrowotnej przy niskim wynagrodzeniu - porównanie do 2021r, należy kierować się w tej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem dla pracownika.
Dziewczyny, proszę potwierdźcie mi, że miałam prawo skorzystać z ulgi 30% diet do PDOF, nawet gdy wartość tych diet przekraczała podstawę opodatkowania (oczywiście 30% diet ograniczyłam do wysokości przychodu, który po zastosowaniu ulgi wyniósł 0,00). Znowu mam zbieżne informację i nie wiem co już mam robić, wypłaty poszły....
Do tej pory byłam święcie przekonana, że nie ma kwoty minimalnej, aby stosować tą ulgę...
Basia,
czy jeśli dotychczas kierowca delegacji miał ok.1800, to dodatek , który będzie to rekompensować, powinien być w wyższej wysokości brutto, żeby kierowca miał netto tyle samo, czy można ustalić np. brutto 1800. Pracodawca to takiego dodatku i tak już dopłaca składki ze swojej strony...?
Justina79 - wprawdzie nie Basia, ale niestety, jeżeli uzgodniliście z kierowcą, że za jazdę dostanie na rękę 1800 zł, to musisz mu naliczyć brutto w wyższej kwocie. Chyba, że kierowca zgodzi się jeździć za mniej, to 1800 brutto możesz zastosować. niestety wychodzenie od netto sprawia, że pracodawca ponosi koszty obciążeń nie tylko swoich, ale także pracownika (składki, podatek). Pocieszeniem jest to, że wszystko wrzuci w koszty...
DorisQ dziękuję :) Nie wiem jak się Szefy z kierowcami dogadają. Ale czy jest jakiś przepis, który obliguje, że ten dodatek powinien być właśnie w tym wyższym bruTto, żeby wyjść na netto sprzed zmian? Ja bym ustaliła premię za wyjazd np. strzelam ...600 brutto, delegacja do tej pory za jeden wyjazd była na poziomie 450, chyba że w czasie wyjazdu odbierał wolne, to ok. 300
A jeszcze jedno... ryczałty za noclegi bez zmian?
Justina79, nie ma rozwiązania, żeby wypłacać dalej nieopodatkowane "diety" i netto, które kierowca ma dostać trzeba ubruttowić. Jeżeli kwota 450 zł jest kwota, na którą godzi się pracownik, to oczywiście możecie tak ustalić z nim, że od teraz za wyjazd zagraniczny będzie dostawał premię w danej wysokości brutto i na pewno ułatwi ci to naliczanie płac.
Ryczałty za nocleg - no niestety, z tego co się orientuję, od 2.02 za wyjazd zagraniczny się nie należy. Diety wirtualne składają się tylko i wyłącznie z diet, które przysługują za pobyt za granicą, czyli bez ryczałtów za nocleg.
Według instrukcji na stronie optimy wystarczy jedna lista natomiast czy kierowca który w danym miesiącu nie był zagranica tez ma mieć 5922 bo zgłupiałam kompletnie ?
Anna - skoro kierowca nie będzie świadczył pracy za granicą, nie będzie miał "diet wirtualnych", a więc wg mnie, jego faktyczny przychód będzie podstawą do ZUS.
Doris - też tak myślę, ale czy jeżeli wyjedzie (hipotetycznie) na 1 dzień (pomijam już ulgi 0,3 i odejmowanie diet wirtualnych) czy z samego faktu nie obejmuje go przepis o minimalnym 5922 ? Nie wiem czy dobrze rozumuję ale oznacza to że jeżeli pojeździ sobie tylko po kraju to dostanie powiedzmy 3010zł i to będzie podstawą a nie 5922 czyli tak jak wynagrodzenie "zwykłego" pracownika ?
Anna - nie ma minimalnego 5922 zł do ZUS. Jest tylko graniczna kwota 5922 zł, którą jak przekroczysz (czyli brutto jest od niej większe) to korzystasz z ulg dla ZUS i podstawę bierzesz zgodnie z przepisami o pracownikach delegowanych.
Jeżeli jest poniżej 5922 zł, to ulga z tytułu diet do ZUS Ci nie przysługuje, a podstawą jest faktyczny przychód.
Odsyłam Cię do strony ZUS, lupką wyszukaj na hasło "kierowcy", wyjaśnienie z 8.02.2022, tam krok po kroku jest napisane, kiedy te magiczne 5922 zł jest podstawą naliczeń składek. Na Gofin też już jest o tym artykuł - Biuletyn Informacyjny nr 6 z 20.02
Dziękuję Doris, widzisz ja pracuję tyle lat i teraz idę do firmy transportowej i jestem w szoku, jak ogarnęłam te diety i ulgi to wychodzą kolejne tematy i wątpliwości. Na stronie Inelo jest kalkulator. Nie wiem o co np. chodzi z tymi wyrównaniami do ryczałtów, jakaś premia za wyjazd zagraniczny pomnijeszana o te wyrównania. Po prostu zawsze miałam "zwykłych" pracowników. Czy np. regulaminowe ryczałty za nadgodziny czy dyżur ? Czy one są umowne (stałe) czy zależą od % pensji podstawowej czyli np 3010+ 50%/168g*20nadgodzin ??? Kompletnie się pogubiłam. Skąd wziąć te uśrednione stawki zagraniczne 10 czy 14 euro w danym kraju ? Czy Optima to zassysa jak kursy walut. JAk będziesz miała chwilę napisz proszę w punktach :(
A może wiecie, jak wprowadzić to do gratyfikanta? Program nie jest dostosowany do pakietu mobilności, jedyne co może zrobić to stworzyć składniki płacowe opodatkowane i nieopodatkowane. Sęk w tym jak to podzielić, by LP wyszła prawidłowo. Pomożecie?
Podstawa ZUS= 5679,43
Składki na społeczne: 778,65
Podstawa zdrowotnej= 4900,78
Składka na zdrowotną= 441,07
KUP= 250
PDOF= 3874,40
Kwota zmniejszająca= 425
Zaliczka na podatek dochodowy= 234
Netto= 4225,71
Komentarz 89 Doris chyba już rozumiem to 5922. Do gofinu nie mam dostępu, więc nie wiem czy to jest to samo co na str. ZUS, ale czy dobrze rozumiem że mimo nie przekroczenia 5922, 0,3 diet od podatku mogę zawsze odjąć ? Niezależnie czy w ZUS przekroczę czy nie te 5922 ?
Kom. 92
Brutto- wirtualne diety>5922- to podst. ZUS (brutto-wirtualne diety)
brutto(>5922)-wirtualne diety
Kom. 92
Brutto- wirtualne diety>5922- to podst. ZUS (brutto-wirtualne diety)
brutto(>5922)-wirtualne diety
Kom. 92
Brutto- wirtualne diety>5922- to podst. ZUS (brutto-wirtualne diety)
brutto(>5922)-wirtualne diety
Coś mi się nie chce obl,. wkleić. sorki
Kom.90 - Kalkulator Inelo - to są elementy, które wynikają z wynagrodzenia z umowy. Ryczałty mogą być, ale nie muszą. ryczałty są umowne. Można rozliczać wynagrodzenia za nadgodziny i nocne wg faktycznych kwot. Jeżeli na umowie nie masz wpisanych ryczałtów, wpisujesz w Inelo zero. Wyrównanie, jak sama nazwa mówi, wyrównujesz kwoty do faktycznych kwot, jakie należą się kierowcy. Ja rozliczenie dostaję z firmy zewnętrznej, więc za bardzo Ci nie pomogę, jeżeli chodzi o jazdy itp. Nie mam też wiedzy odnośnie Optimy i tych stawek zagranicznych, musisz w tej sprawie skontaktować się z asystą. Jeżeli chodzi o stawki zagraniczne, miała powstać jedna strona www, które by je zawierała, ale nie wiem, czy już powstała. Musisz szukać na necie stawek.
Kom.91 - Inga nie znam tego programu, więc nie pomogę. odsyłam do strony ITD-PIP, tam są bezpłatne informacje i webinary jak stworzyć elementy opodatkowane/ozusowane i nieopodatkowane, może Ci coś rozjaśnią w tym temacie.
Kom. 92 - na Gofinie jest część artykułu ze stronu ZUS. Jeżeli chodzi o podatek, to nie ma limitu, od którego można stosować ulgę. Uważam, że od każdego przychodu można odjąć 30% diet (pod warunkiem, że kierowca wykonuje przewozy międzynarodowe). To są dwa różne artykuły i dwie różne ulgi, ze sobą nie związane (ZUS i PDOF)
Komentarz 99. Dzięki Doris już skumałam te 5922, stronę ZUS ogarnęłam , GOFIN nie mam dostępu, a jest jeszcze inny biuletyn z 20.03 str 26. no ale i tak go nie widzę. Wiem że ta moja przyszła firma korzysta z jakiejś firmy rozliczającej i mam nadzieję że podadzą dane
Monikasmulewicz rozliczenie-wynagrodzenia-kierowcy-w-transporcie-miedzynarodowym-pakiet-mobilnosci-20222a6

Tutaj wyżej jest przykład link nie da sie wkleić) który w ERP * * * * * się rozjeżdża ponieważ ulga dla klasy średniej wychodzi 289zl. A powinna 17,25. W instrukcji optimy pakiet mobilności jest przykład bez tej ulgi. Czy ktoś próbował robić symulacje z ulgą ?
Kom.101 - Anna, Optima źle nalicza UKŚ, zgłosiłam im już to jakiś czas temu. Mają to ogarnąć, jak inne zgłoszenia o błędnych wyliczeniach. Na razie cisza. Może wezmą to pod uwagę przy aktualizacji.
Spróbuj ręcznie skorygować ulgę - na górze zaznacz opcję korekta podatku i ubezpieczenia i ręcznie wpisz kwotę (zakładka 3. Podatki)
Do Basia lub kogoś, kto nalicza wynagrodzenie za urlop kierowcom w Optimie. Chodzi mi o naliczanie tzw. zmiennych przez program. U mnie robi to z automatu. Pytanie: czy program Wam bierze kwoty wypłacone z 3 m-cy/czy za okres 3 m-cy poprzedzających urlop. Dzięki z góry.
Czy ktoś może mi powiedzieć jak ma być obliczne PPK przy pakiecie mobilnosći? co jest podstawą do naliczenia składek?
Od takiej samej podstawy jak ZUS. Jeżeli przyjęto 5922 to od tej kwoty.
Ponawiam prośbę o składniki urlopu. Jak macie ustawione w konfiguracji wynagrodzenie zagraniczne? Traktujecie je jako zasadnicze czy składnik zmienny?
Czy ktoś ma podobny problem w optimie z wynagrodzeniami? Mam ustawione niby wszystko według instrukcji. Korektę podst. ZUS wylicza mi o kwotę wirtualnej diety ale pomniejszoną o 30%. Wszystko tam się sypie i źle nalicza składki oraz podatek. HELP
Do kom. 107, czy zmieniałeś coś w składnikach wynagrodzeń już na naliczonej liście płac? jeśli tak, to trzeba przeliczyć raz jeszcze piorunem te składniki "korekty"
Dobra już to ogarnąłem. Liczy mi już prawie wszystko tak jak powinno. Mam jeszcze jeden problem. Wynagrodzenia robię na dwóch listach. Na liście z wynagrodzenia zagranicznego, jeśli kwota diety jest wyższa niż wynagrodzenie zagraniczne, nie odejmuje mi wcale diety, łącznie z podstawą z pierwszej listy do kwoty 5922.
Podstawowa lista: 3880,00
Lista wyn. zag.: 2500,00
Wirtualna dieta: 2892,32

Suma wynagrodzeń: 6380,00
podst ZUS: 6380 - 2892,32= 3487,68 < 5922 = 5922
U mnie na drugiej liście od kwoty 2500,00 nie odejmuje diety wcale. A powinno odjąć te 458 zł.
Coś zrobiłem źle?
Już wszystko gra i śpiewa ;)
Basiu sprawdź proszę
Brutto 7109,48
dieta 1369,46
0,3 diety 410,84
zaliczka 525
do wypłaty 5312,67
Jest dobrze :)
Serdeczne dzięki. Ja to ogarniam, ale mój system płacowy po ostatniej aktualizacji szaleje i zwątpiłam... bo miało być lepiej, a jest gorzej niż przed ostatnią aktualizacją. i to tak źle liczy, że nie ma możliwości edytowania, żeby samemu poprawić.... Pozdrawiam. Miłego dnia :)
Witajcie dziewczyny po długiej przerwie. Po weekendowej aktualizacji Optimy mam rozjazd w naliczaniu płac po nowemu...ale próbuję wg starego sposobu i tu moje pytanie. Basia, ty pracujesz na Optimie, czy zauważyłaś, czy Optima ogranicza składkę zdrowotną do wysokości zaliczki PIT na 31.12.2021?
W sytuacji, gdy podstawa do PIT jest niższa niż do ZUS, Optima nalicza i odejmuje 9% składki zdrowotnej, nawet gdy wg przepisów 2021 zaliczka jest niższa niż te 9%. Nie wiem, czy program głupieje przez ten Pakiet Mobilności, bo przy normalnych zatrudnionych dobrze to robi... i teraz nie wiem, czy przypadkiem przez te ustawienia PM za dużo nie pobrałam składek zdrowotnych...:-(
A może przy porównywaniu zaliczek 2021 i zdrowotnej 2022 bierze brutto, a nie kwotę brutto pomniejszoną o 30%? - już zgłupiałam.
Witaj Doris, ja dopiero wczoraj zainstalowałam aktualizacje, mam wersję stacjonarną i wczoraj była dostępna, na razie nie mogę za dużo powiedzieć, jednego sobie kierowcę testowo policzyłam po nowemu i liczyło mi dobrze, muszę sprawdzić Twój przypadek. Zastanawiam się też czy przeliczać na nowo wszystkie listy od lutego, bo boje się o pity 11, ale już sama nie wiem co tu robić, muszę to wszystko potestować.
DorisQ, nie wytrzymałam i od razu sprawdziłam Twój przypadek, nie mam ograniczenia składki zdrowotnej do PIT, liczy mi wszystko jak trzeba po nowemu, składkę 9%. Może jest jakaś różnica między programem stacjonarnie a w chmurze.
Basia N - dziękuję za odzew. Na Wapro (życzliwa osoba mi sprawdziła - ogranicza zdrowotną do zaliczki).
Wg przepisów powinno się ograniczać wysokość składki zdrowotnej do zaliczki wyliczonej na 31.12.2021. Jakbyś mogła, sprawdź jaką wartość zdrowotnej Optima Ci nalicza, przy poniższych parametrach:
całość brutto - 3 192,58 zł
diety wirtualne - 3072,68 zł
podstawa do PIT - 2 270,78 zł
koszty 300 zł

odnośnie przeliczeń, sprawdź, czy PIT4 dobrze Ci naliczał program m-nie. Jeżeli pokazywał dobra podstawę, to nie ma sensu przeliczać, bo do PIT11 będzie brał chyba dobrze
Zgłosiłam problem do Asysty, czekam, może do 10.07 się wyrobią. Przy okazji, kazali mi ponownie sprawdzić ustawienia typy wypłat wg biuletynu, który znowu zaktualizowali, więc też sobie sprawdź, czy masz je zgodne, bo to będzie miało wpływ na deklaracje. Ja miałam w dwóch parametrach inaczej, bo były ustawione wg starego biuletynu
No to tak, przeliczyłam Twoje dany, tylko już nie zmieniałam kosztów uzyskania, bo mam u wszystkich 250
podstawę przyjęło mi 1709,46 ( brutto -30%diety - społeczne podlegające odliczeniu - kup) podatek 0 oczywiście i zdrowotną policzyło mi 2754,84 * 9%=247,94
Muszę poobczajać to ograniczenie, u mnie nie ma takich niskich wynagrodzeń.
No właśnie myślałam, że te ograniczenia są przy dużo mniejszych brutto, niż to moje, ale w sytuacji, gdy pracownik pracował tylko część miesiąca są takie jak w moim przykładzie i do głowy mi nie przyszło, ze zdrowotna powinna być niższa. Bo wg tego co rozumiem, zaliczka na 31.12.2021 w moim przypadku to 238,35 zł (2270,78 - 311,32 społeczne - 300 KUP, *17% - 43,76 ulga), a więc i zdrowotna powinna być 238,35 zł, a * * * * * liczy 9% od pełnego brutto - tak, jakby nie liczyła zaliczki 2021 od kwoty pomniejszonej o 30% tylko od dużego brutto, dlatego nie ogranicza zdrowotnej.
Trzeba uważać, w sytuacji jak pracownik nie przekroczy magicznego 5922 zł do ZUS, a diety wirtualne ma duże.
Przy kosztach 250 - zaliczka 2021 246,85 zł....więc też powinna ci ograniczyć
Basia, dziękuję Ci za pomoc ;-)
News: ograniczenie składki zdrowotnej do zaliczki 31.12.2021 można dokonywać tylko w przypadku opodatkowanej części składki zdrowotnej (podstawa minus 30% diet) . Od części nieopodatkowanej (30% diet) będzie to pełne 9% - takie jest stanowisko ZUS. Tak więc uważajcie na ograniczenia, które robią Wam programy.
OPTIMA prawidłowo ogranicza zdrowotną w przypadku tzw. Pakietu mobilności - info z Asysty
Basia N - pytanie mam... czy u Was wypłacając premie uznaniowe, pod każda listę płac macie takie zestawienie, który pracownik ile dostał? Takie zestawienie od szefa ile komu przyznał tej premii? U mnie uzupełnia się nagrodą wypłatę do netto i teraz się tak zastanawiam, czy nie powinno być pod to jakieś oficjalnej podkładki o przyznaniu...
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.