30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Pakiet mobilności - naliczanie wynagrodzeń kierowców międzynarodowych od 02.02.2022

Witam, czy może ktoś z Was rozlicza firmę transportową i ma do polecenia jakiś program płacowy, który ogarnia nowe zasady naliczania wynagrodzeń kierowców. Chodzi o możliwość wprowadzania wielu krajów delegowania w danym miesiącu i żeby to było przejrzyste dosyć. Używam optimy i niestety na chwilę obecną * * * * * olewa firmy transportowe pod tym aspektem, pisałam do nich, jednak bez odpowiedź, bez podania jakiegoś rozwiązania.
A do tej pory jak to rozliczałaś?
Kierowcy jeżdżą na tacho - rozliczenie wg faktycznych zapisów
Do tej porty było normalne wynagrodzenie jak dla każdego innego pracownika plus delegacje, teraz delegacji nie ma a kierowca jest delegowany do poszczególnych krajów. Czas pracy prowadzimy w oddzielnym programie, nie mamy zastrzeżeń, inna osoba sczytuje karty, prowadzi wszystko jak trzeba. Ja naliczam wynagrodzenia. Od 02.02.2022 wszystko się zmienia, kwoty wynagrodzenia będą pomniejszane o ulgę wynikającą z ilości dni delegowania do danego kraju. czyli muszę mieć możliwość naliczyć wynagrodzenie uwzględniając np że 5 dni był delegowany do Niemiec, 4 do Francji, 2 do Belgii itp. Z systemu który rozlicza ich czas pracy będę miała te wszystkie dane, jednak szukam programu płacowego który umie rozliczyć wynagrodzenie takiego pracownika, będę tu miała inną podstawę do podatku i inną do ZUS, pytam osób które działają w firmach transportowych i znają nowe przepisy pakietu mobilności, w jakim programie będziecie naliczać wynagrodzenia?
A ok
Czy znalazła Pani program do naliczenia płac dla pracowników oddelegowanych firm transportowych, mam taki sam problem, może Pani co już wybrała?bBardzo proszę o każdą wskazówkę
Niestety nie znalazła. Optima podobno planuje marzec/kwiecień zająć się aktualizacjami pod pakiet. do tego czasu będę to liczyć w excelu, ręcznie wypełnię deklaracje, a jak będę miała aktualizacje to wstecz naliczę i ewentualnie coś skoryguje jeśli wyjdą mi różnice. Już ręce opadają, nie wiem co robić, wiec na to się nastawiam, bo jakieś rozwiązanie muszę mieć.
Witam.
A jakie jest Wasze zdanie na temat naliczania składki zdrowotnej, bo już gubię się w tych wszystkich publikacjach....
Chodzi mi o to czy podstawą do wyliczenia składki zdrowotnej jest również kwota 5922???
Zgodnie z tym co czytałam o naliczaniu wynagrodzeń pracowników oddelegowania podstawa do zdrowotnego też będzie tą kwotą pomniejszoną o diety, czyli co do zasady będzie nam wychodzić przeważnie 5922. Ale to są wszystko dla mnie nowości, nigdy wcześniej nie liczyłam wynagrodzeń pracowników oddelegowanych.
łączę się z Wami w bólu naliczeń. tez mam kierowców i też pracuję na Optimie, które poinformowała, że wprowadzi ewentualne zmiany marzec/kwiecień. I od lutego wynagrodzenia jako pracownicy oddelegowani. Zastanawiam się nad UKŚ, nie wszyscy z niej zrezygnowali, a na pewno załapią się na pułap od 5701 zł brutto. Czy przychód do UKŚ to wg Was wynagrodzenie brutto należne za dany m-c, czy raczej Różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto a kwotą 30% diet (bo są one zwolnione z opodatkowania wg art.21 uPDOF). Na wszystkich szkoleniach odpowiedz brzmi, że tylko przychód opodatkowany wchodzi do UKŚ.
Według mnie to wynagrodzenie brutto należy brać do UKŚ, czytałam odnośnie ulgi dla pracowników oddelegowanych w 2022 roku i były przedstawione różne przykłady wyliczeń, ulga była naliczana od brutto. Bo co do zasady to jest opodatkowane ale pomniejszone o kwoty diet(jakby kolejna ulga ;) ) to jest kocioł po prostu, im więcej myślę o tym, tym więcej zadaje sobie pytań i tym mam wrażenie że mniej wiem.
Basia, mam to samo! W dodatku nikt nie chce mi potwierdzić, czy podstawa do UKŚ to brutto - 30% diet. Odpowiadają ogólnie, że tylko przychód opodatkowany jest podstawą ulgi. Poniżej artykuł z Gofina w sprawie obliczeń zaliczki, z którego niestety wynika, że te 30% to przychód zwolniony, dlatego też pomniejszamy przychód pracownika.
9.3. Zaliczka na podatek dochodowy pracownika oddelegowanego za granicę
Jeżeli pracodawca jest obowiązany do poboru i odprowadzenia do polskiego urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy pracownika oddelegowanego do pracy za granicą, to w celu obliczenia podstawy opodatkowania:
1) z przychodów uzyskanych w danym miesiącu przez pracownika z pracy najemnej za granicą, najpierw należy wyłączyć kwoty zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ustawy o PDOF (w tym kwotę stanowiącą równowartość 30% diet, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20, z zastrzeżeniem ust. 15 ustawy o PDOF),
2) następnie podlegające opodatkowaniu przychody w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu,
3) od przychodu przeliczonego na złote odejmuje się przysługujące podatnikowi miesięczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy,
4) dochód z pracy najemnej za granicą ulega obniżeniu o kwotę:
a) potrąconych przez pracodawcę ze środków pracownika składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego ZUS, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych; odliczenie to nie dotyczy jednak składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy o PDOF,
Obliczoną miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy pracownika pomniejsza się o:
1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej (tj. o kwotę 43,76 zł), jeżeli pracownik złożył oświadczenie PIT-2,
pobraną przez pracodawcę, jako płatnika, składkę na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce oraz zapłaconą ze środków pracownika składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub EOG albo w Szwajcarii (jednak w takim przypadku nie można odliczyć składki, której podstawę stanowi przychód/dochód zwolniony z opodatkowania, w tym na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania); kwota składki podlegająca odliczeniu generalnie nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
To są przepisy z tamtego roku, ale chyba nic się nie zmieniło oprócz wyższej kwoty wolnej i zakazu odliczenia składki zdrowotnej. Będę drążyć temat i jak cos się dowiem to dam znać.
Dzięki śliczne za artykuł, a jeszcze zapytam o inny temat, jak będzie Pani księgować kwity z delegacji (dotychczasowych)?Chodzi mi o te wszystkie karty parkingowe, jakieś drogi i inne tego typu rzeczy które do tej pory były załącznikami do delegacji, teraz jak tak analizuje to nie wszystkie spełniają cechy dowodu księgowego same w sobie.
Właściciel firmy JDG miał liczoną delegację zagraniczną wyjazd PL - Włochy przyjazd PL , czy nadal można rozliczać delegację
Dzisiaj znalazłam jeszcze to...artykuł ze strony wiecejwportfelachgovpl, z którego już jasno wynika, że bierzemy do UKŚ bez 30% diet:
Mam pytanie dotyczące pracowników oddelegowanych do pracy za granicą na terenie UE a preferencją dla klasy średniej. Czy tu coś się zmieni czy nadal pozostaje odliczenie 30% „diety zagranicznej” a co zostaje liczone jest do ulgi dla klasy średniej? Pracownik zarobił 1600 euro, przeliczając po kursie 7000 zł, dieta w przeliczeniu na złotówki wynosi 6399,6 złoty, a 30 proc. z tej kwoty to 1919,88. Do tej pory liczymy przychód 7000 -1919,88 = 5080,12. Na jakim etapie liczymy preferencję dla klasy średniej?
Preferencja dla klasy średniej może być również stosowana przez podatników, którzy czasowo przebywają za granicą i część ich przychodów (w wysokości 30% diety zagranicznej) korzysta ze zwolnienia od podatku. Przy czym preferencja dla klasy średniej ma zastosowanie do przychodów podlegających opodatkowaniu, tj. do nadwyżki ponad kwoty objęte zwolnieniem lub zwolnieniami. W omawianym przykładzie jest to kwota 5 080,12, czyli poniżej dolnego limitu, który uprawnia do ulgi dla klasy średniej (ten wynosi 5 701 zł, zaś górny 11 141 zł).
Kom.15 - u mnie większość zakupu jest karta flotową lub paragony/faktury z naszą pieczątką firmową, które każde oddzielnie księguje do kosztów, kiedy przywiezie je kierowca z trasy. Niestety u mnie jest rozbieżność, ponieważ rozliczenie delegacji dostaje od firmy zewnętrznej w innym terminie niż kierowca rozlicza się z wydatków, a więc nie jestem w stanie podpinać "kwitków" pod delegacje. Opieram się również na "Należy jednak pamiętać, iż niektóre paragony (np. za płatną autostradę, przejazd taksówką, za miejsce parkingowe) nie zawierają wszystkich danych wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Stąd też mogą one być dowodami księgowymi po uzupełnieniu - poprzez umieszczenie danych nabywcy i podpisu osoby dokonującej opłat oraz opisu operacji gospodarczej" i księguję je dokumentem wewnętrznym.
A czy to zamieszanie z kierowcami dotyczy też kierowców, którzy wykonują przewozy na potrzeby własne (raz w tygodniu do Niemiec i z powrotem +inne prace na miejscu)???
Kom.16
Kierowcy w ruchu międzynarodowym nie są od 2.02.22 w podróży służbowej, a więc nie przysługują im diety i ryczałty.
Jeżeli właściciel jest kierowcą to diety mu nie przysługują, tym bardziej, ze wykonuje transport bilateralny.
Jeżeli właściciel jedzie w sprawie służbowej (spotkanie z klientem itp.) to chyba tutaj przepisy się nie zmieniły - ale nie mam pewności, bo w tym nie siedzę, mam tylko kierowców.
Kom.20 - niestety też. I tu z tego co się orientuję, kierowca, który jedzie z naszym towarem do klienta i wraca, nie jest w podróży służbowej i nie przysługują mu diety. a zabawne jest to, że pracownik, który jedzie z nim (nie jako kierowca, tylko jako pomoc w rozładunku lub np. monter) jest w podróży służbowej i delegacje się mu należą. Mam właśnie taką sytuację i wszędzie, gdzie się pytam, dostaje taka odpowiedź. Kierowca leci na podstawie, pracownik/pomocnik podstawa plus delegacje.
Kom. 20 - kierowcy w załodze dwuosobowej jadą. To jak ich teraz rozliczać...MASAKRA....chodzi o wynagrodzenia za luty?????? chyba to przegapiłam. nie jesteśmy firmą transportową.. a kierowcy to zawsze kula u mojej nogi.....ech
Kom.23 - wg mnie tylko wynagrodzenie podstawowe, drugi pracownik to też kierowca, a kierowcy delegacje już nie przysługują. ewentualnie załapią się na delegacje krajowe, bo tu nic się nie zmieniło
DorisQ bardzo proszę podpowiedz mi jeszcze w sprawie mojego komentarza 15.
Tzn. że będą mniej zarabiać, czy można wypłacić z wynagrodzeniem jako, nie wiem dodatek?, premia...?
Kom. 26 ja mam pozmieniane umowy o pracę, gdyż miałam w umowach o prace zapis o delegacjach, teraz tego nie mam, jako składnik wynagrodzenia dodałam premię uznaniową. W mojej firmie na pewno będą wychodzić płace zagraniczne, jeśli u Pani ich nie będzie, warto dodać premię, kierowcy się nie zgodzą na mniejsze zarobki, dodatkowo trzeba pamiętać że jak nie będzie delegacji to i kosztów uzyskania przychodów będzie mniej, więc trzeba "dziurę" załatać ;)
Kom.27 : odstawiam temat dziś na bok... na pewno się jeszcze odezwę, serdeczne dzięki
Kom.25 - Basia, odpowiedź masz w kom.19. U mnie tak to rozwiązałam, ze względu na specyfikę rozliczeń delegacji. "Kwitki" trafiają do mnie nawet po dwóch miesiącach nawet, zaś rozliczenie diet i ryczałtów zawsze mam (a raczej miałam) do 10-go następnego miesiąca. Teraz też tak będę dalej robić - traktuje te faktury/kwitki parkingowe jako dokumenty wystawione na pracodawcę i rozliczam je w kosztach na ich podstawie. W wielu krajach wystawiają tzw. uproszczone fv ze względu na mała kwotę, gdzie nie ma naszych danych, ale jest przybita pieczątka i podpis kierowcy, że to wydatek w związku z wykonywana działalnością (pismo z MF z dnia 16.08.2017)
Kom.26 - u nas będziemy wyrównywać premia uznaniową. Tylko tu mam problem, bo trzeba stworzyć regulamin premiowania. Niby ta premia to nic innego jak wynagrodzenie za pracę, które wcześniej było regulowane dietą. Ale sama nazwa sprawia, że jest problem z tym, czy premię uznaniową brać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i urlopu.
Kierowca zarabiający m-nie ok.6000 brutto, jak pójdzie na urlop lub chorobowe, się wścieknie jak dostanie wypłatę mniejszą o premię....Nie wiem jak to ugryźć... Macie jakiś pomysł?
Dzięki DorisQ, jakoś przeoczyłam odpowiedź, już jakoś też w między czasie podjęłam decyzje że osobo która mi robiła do tej pory delegacje, będzie robiła miesięczne zestawienie "kwitów" na każdy samochód oddzielnie, po kursie sprzed dnia każdy przeliczymy, no i będę to na koniec miesiąca księgować jednym dokumentem jako koszty utrzymania samochodu służbowego za granicą. No u nas jest decyzja że premia uznaniowa jest uznaniowa, czyli od widzimisie szefa, do urlopu nie będę wliczać, mam poniżej 50 pracowników więc regulaminu wynagradzania co do zasady nie tworzę, wszystko mam w umowie o pracę plus obwieszczenia. Mamy też umowy zlecenie, tu też mam jeszcze kilka niewiadomych, ale 2 szkolenia przede mną, może coś się jeszcze mądrego dowiem.
Premia uznaniowa - po przemyśleniach tez uważam, żeby jej nie wliczać ani do urlopu ani chorobowego (w końcu do stare diety, a skoro ktoś choruje to diet nie dostaje). U mnie też nie ma obowiązku regulaminu, ale wszędzie twierdza, że jak wprowadzę premie to powinien być chociażby na dwie linijki. Magiczny zapis czy premia pomniejszana jest za czas choroby ma znaczenie dla ZUS odnośnie brania jej do podstawy. Basia daj znać, jak coś "nowego" się dowiesz. Co dwie głowy to nie jedna ;-)
Czy zmienialiście zapisy w umowie o pracę odnośnie pakietu mobilności? U nas szefowa wszystkim kierowcom każe na umowie pisać brutto 5922, a jak do tego rozliczyć płace zagraniczne? Jak to robicie w waszych firmach? Będę wdzięczna za pomoc, bo nie ogarniam tematu w ogóle.
Mam jeszcze pytanie, jak będzie wyglądało wyliczenie wynagrodzenia kierowcy według nowych przepisów? będę wdzięczna za pomoc. Z dnia na dzień przerzucili na mnie obliczanie wynagrodzeń kierowców. Czy mógłby mi ktoś krok po kroku wyjaśnić, jak to powinno prawidłowo wyliczać według nowych przepisów? Z góry dziękuję za pomoc.
Monika 2012 czy dane odnośnie płacy zagranicznej będziesz miała z programu rozliczającego kierowców? Jeśli tak, to mając wszystkie składniki wynagrodzenia, będziesz mogła zastosować ulgę obliczając ZUS i PIT. Poczytaj sobie o naliczaniu wynagrodzenia osób delegowanych do pracy za granicą, tak to będzie teraz wyglądać, na tych samych zasadach, jednak będzie wiele krajów oddelegowania. Temat jest dość trudny, wiele programów płacowych nie jest przygotowana. Co do aneksów, u mnie jest zasadnicze (minimalne) ryczałt za godziny nadliczbowe, ryczałt za pracę w nocy, zaliczka za dyżur, płace zagraniczne, premia uznaniowa.
Dziękuję Basiu za odpowiedź. Dane odnośnie płacy zagranicznej będę miała z programu do rozliczania kierowców Tachospeed, na tym programie firma pracuje od kilku lat. Czy w przygotowanym aneksie łączna suma wszystkich składników wynagrodzenia wynosi 5922 zł? Czy jednak mniej? Czytałam za stronach firm prowadzących rozliczenia, że może być mniejsza kwota brutto na aneksie np. 4000 zł ( zasadnicze 3010, ryczałt za nadgodziny 400, dodatek za nadgodziny nocne 200, wynagrodzenie za dyżur 390 zł).
Dziękuję za odpowiedż.
Ja bym nie robiła 5922, bo za pracę w Polsce plus zagraniczne wyjdzie mu naprawdę sporo, ale to moje zdanie, jak szefowa mówi żeby tak robic to trzeba robić w końcu to ona zatrudnia, każda firma inne zasady. Wszystko też zalezy jakie trasy robią kierowcy, w każdej transportówce będzie inaczej.
W naszej firmie, kierowcy wykonują typowy cross-trade oraz kabotaże, dlatego zapoznając się z dokumentacją, widzę, że dopłaty do płac minimalnych będą duże. Z jednej strony mówi się w firmie o optymalizacji kosztów zatrudnienia, a z drugiej strony takie zapisy w aneksie mogą generować naprawdę spore koszty.
Mam jeszcze pytanie odnośnie wyliczania składników do wynagrodzenia brutto kierowcy:
czy powinnam to robić w następujący sposób: wynagrodzenie zasadnicze z ryczałtami za nadgodziny i pracę w nocy oraz wynagrodzenie za dyżur 5922 brutto, wyliczone w programie do rozliczania kierowców dopłaty do wynagrodzenia za granicą np. praca w De - 2000 brutto, praca w AT - 1500, praca w NL - 1000 brutto + premia uznaniowa 500 brutto.
Jak poprawnie według Pani wyliczyć łączną kwotę brutto kierowcy za dany miesiąc?
Dziękuję za odpowiedź. Jest to dla mnie strasznie trudne do ogarnięcia.
No ja bym wszystko zsumowała, jako poszczególne składniki i by wyszło brutto. No i do wyliczenia obciażeń potrzebne by były jeszcze te wysokości diet.
Dziękuję Pani Basiu, bardzo mi Pani pomogła. Jeszcze raz wielkie dzięki :-)
Witam. Mam dylemat odnośnie premii uznaniowej , która będzie odpowiednikiem dotychczasowych diet....szkopuł w tym , że będzie ona wypłacana periodycznie , a w taki przypadku mam problem z tym, czy premię uznaniową brać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i urlopu. "Zgodnie z przytoczonym wyrokiem z 5 grudnia 2016 r. III PK 30/16 premia uznaniowa wypłacana pracownikowi systematycznie przez dłuższy okres za zwykłe wykonywanie obowiązków pracowniczych, w oderwaniu od przesłanek nagrody (art. 105 k.p.), stanowi składnik wynagrodzenia za pracę, a w szczególności wynagrodzenia urlopowego (art. 172 k.p.). " Czy mamcie jakiś pomysł, jak to obejść ? Moj szef , nie wyobraża sobie, żeby zaliczać taką premię do urlopowego i chorobowego....
Może jak będą wychodzić duże dopłaty za kraje delegowania ta premia nie będzie już konieczna, premie można wypłacać co miesiąc inna, albo umówić się że raz nie dostanie raz dostanie za 2 miesiące, więc nie będzie co miesiąc, problem jest gdy np tylko przewozy bilateralne mają, lub całkiem jakieś Rosję,Ukrainy i takie tam, wtedy no będzie trzeba coś podnieść to wynagrodzenie regularnie.
Witam,
mam takie pytanko a mianowicie chciałam dopytać czy dobrze rozumiem jeżeli chodzi o przewóz bilateralny jeżeli kierowca bierze kilka ładunków z Polski i wiezie je do Austrii i tam je rozwozi a potem na terenie Austrii ma kilka załadunków do Polski to czy taki przejazd traktujemy jako bilateralny i wtedy nie naliczamy żadnej płacy minimalnej jeżeli chodzi o Austrię tylko liczymy mu wynagrodzenie według podstawy w Polsce.
Ania: Moim zdaniem tak, to będzie przewóz bilateralny bez plac minimalnych.
U mnie podobnie jest. Jadą raz w tygodniu do Niemiec, zawożą tam nasze wyroby i przywożą materiały do kolejnego wyrobu. Poza tym pracują na miejscu w zakładzie (inne prace). Wykonujemy przewozy na potrzeby własne. Do tej pory było to wynagrodzenie miesięczne, nadgodziny, nocne....i diety. A co teraz, bo już nic z tego nie ogarniam. Co z tego wszystkiego nas dotyczy??? Poradźcie
Ania - tak, to jest przewóz bilateralny. U nas tylko bilateralne i dlatego ten problem z premią uznaniową...
KOM.41 - a może tą premię traktować jako nagrodę? Spotkałam się na niektórych webinarach, że zamiast premii będą stosować nagrodę uznaniową. Tylko dla mnie nazwa to nie ma szczególnego znaczenia.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczeń społecznych, dalej świadczeń chorobowych, nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tych świadczeń zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okresy ich pobierania (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
Z powołanego przepisu wynika, że nagroda uznaniowa nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, jeśli spełnia dwa warunki, tj.:
w przepisach wewnątrzzakładowych jest zamieszczony zapis o zachowywaniu przez pracownika prawa do nagrody w okresach pobierania tych świadczeń,
nagroda jest wypłacana (w całości lub w części) za okresy pobierania ww. świadczeń.
Tylko taki zapis to strzał w kolano. Bo w sytuacji, gdy kierowca będzie chorował tylko tydzień i dostanie premię to jest OK. Ale co w sytuacji choroby, która trwa dłużej niż miesiąc? Będzie obowiązek wypłaty takiej premii/nagrody, bo jest zapis, że mu przysługuje. Tak więc tak źle i tak niedobrze....
Szukam jakiegoś sposobu, aby tych premii/nagród nie wliczać ani do chorobowego ani do urlopu.....
Lub literalnie: premia uznaniowa wypłacana pracownikowi systematycznie przez dłuższy okres za zwykłe wykonywanie obowiązków pracowniczych, w oderwaniu od przesłanek nagrody (art. 105 k.p.) - trzymać się na stanowisku, że premia nie jest za zwykłe wykonywanie obowiązków, tylko "docenieniem" pracownika za jego pracę ponad tą zwykłą. Taka po prostu nagroda za super pracę/piękne oczy itp....
Czytam i nic z tego już nie wiem. Może ktoś pomoże podsumować.
1. Delegacje naliczam jak do tej pory, ale tylko po to żeby móc odliczyć 30% od podstawy opodatkowania, nigdzie ich nie księguję.
2. W jakim celu niektórzy dodają premię uznaniową do składników wynagrodzenia kierowców? Co ona zawiera, czy wynagrodzenia jakie otrzymaliby wg zagranicznych przepisów?
3. Czy nie można po prostu zastosować kierowcom stałej podstawy 5.922?
4. Czy faktycznie będziecie liczyć wynagrodzenia wg zagranicznych przepisów?
Kierowcy jadą raz w tygodniu do Niemiec, zawożą tam nasze wyroby i przywożą materiały do kolejnego wyrobu. Poza tym pracują na miejscu w zakładzie (inne prace). Wykonujemy przewozy na potrzeby własne. Do tej pory było to wynagrodzenie miesięczne, nadgodziny, nocne....i diety. A co teraz, bo już nic z tego nie ogarniam. Co z tego wszystkiego nas dotyczy??? Poradźcie
1) naliczamy diety w poszczególnych krajach po to by zastosować zwolnienie w ZUS i 30% zwolnienie w PIT
2) Np u nas jeżdżą po różnych krajach, jak Białoruś, Rosja, lub wykonują przejazdy bilateralny, za ta przejazdy nie należy im się dodatkowa płaca (do tej pory mieli by wypłacone delegacje) dlatego czymś to chcemy uzupełnić, czyli jakąś premią. Wynagrodzenie jakie otrzymali by według przepisów krajów UE to inny składnik wynagrodzenia, który należy naliczyć zgodnie z czasem jaki przepracowali w danym kraju, czasem to wystarczy, czasem trzeba uzupełnić premią.
3) można ustalić podstawę 5922, jednak jeśli jeździ dajmy tylko przewozy bilateralne to nadal ta płaca będzie za niska w stosunku do oczekiwań kierowców, nie zapominajmy o tym że firmie koszty uzyskania przychodów są potrzebne, bo nie będzie już delegacji w kosztach.
4)tak będziemy, od 2 lutego kierowcy są pozgłaszani do IMI, wiec te płace mogą być kontrolowane.
Do Justina79, nie naliczasz im delegacji, wykonują przewozy bilateralne więc płacy zagranicznej też im nie liczysz, musisz w jakiś sposób podnieść im wynagrodzenie.
Kom. 52 Basiu , dziękuję
Rozumiem, że to musi podlegać oZUSowaniu i opodatkowaniu, czyli np. 4000 podstawy + ...
Podpowiedz jakim składnikiem to zrobić, bo jak to będzie coś stałego, a czasem zdarza się , że pracują tylko na miejscu... nie wyjeżdżają. I co w razie choroby czy urlopu?
Ja mam w aneksach zrobioną premie uznaniową, ale szczerze nie wiem czy to dobrze, czy będzie ok, jak to będzie wszystko wyglądać, ani jednego wynagrodzenia według nowych przepisów nie naliczyłam jeszcze i nie mam nawet pojęcia jak to będzie się kształtować, myślę że wiele osób sobie teraz zadaje to pytanie. Jeśli Twoi pracownicy jadą dajmy 1 raz w tygodniu, możesz im ustalić stałą premie za wyjazd, dajmy 500 zł premii za dzień wyjazdu za granicą.
Co do ZUS i pit, stosujesz te wirtualne diety i możesz obniżyć podstawę opodatkowania o 30% tych diet, a podstawę ZUS o 100% diet, ale wynagrodzenie nie może wyjść niższe niż 5922(tylko do podstawy ZUS)
Czyli jak wyjdzie Ci wynagrodzenie 7000, a równowartość diet za granicą 3000, to do PIT przyjmujesz 7000-3000*30%,

do ZUS 7000-3000 i to jest mniejsze niż 5922, więc musisz wziąć 5922.

2przykład
gdy wynagrodzenie wyjdzie 7000 a diety 500, to do PIT 7000-500*30%,

do ZUS 7000-500= 6500
Dziś na gofinie jest artykuł na głównej stronie o tym:
Nowe zasady rozliczania w ZUS kierowców w transporcie międzynarodowym
W mojej firmie kierowcy wykonują tylko przewozy bilateralne, czy w związku z tym obowiązuje nas płaca minimalna 5922 ?
Idę na GOFINa poczytać.
MadziaZZ nie ma czegoś takiego jak płaca minimalna 5922, więc nie obowiązuje Was.
~Basia bardzo dziękuję:)
Kom. 58
czyli te diety jednak należy na "boku" wyliczać? Nie rozumiem tego 5922 kiedy to się obniża, albo stosuje 5922
Stosuje się 5922 gdy wartość brutto minus diety wyjdzie mniej niż 5922. wtedy podstawa do ZUS jest 5922, a pozostała część jest nie ozusowana
Ok, czyli jeśli mają podstawy np.
4100+ Hipotetyczne diety1850 = 5950
podstawa opodatkowania 5950-1850*30%=5395
podstawa oskładkowania 5950-1850=4100 --->> to podstawa do ZUS i tak ma być 5922?
Tak, dokładnie
Ok, a
1. jeśli w m-cu nie pojadą wogóle (bo zdarza się) to płacę tylko podstawę?
2. będą chorować( czego nie życzę) i jeżdzić - to też z tym 5922 wyliczanki?
3. czy do podstawy chorobowego i wyn. urlopowego wliczać te hipotetyczne diety?
Proszę o odp.
1) tak
Pytania 2 i 3 nie rozumiem
2. chodzi mi o to, czy za dany miesiąc jak np. będę im wypłacać chorobowe albo będą na urlopie (część miesiąca) + wyjazdy , to jak podstawa do ZUS wyjdzie mniejsza niż 5922, to i tak ma być 5922?
3. czy kwoty tych hipotetycznych diet (w wypłacie jako składnik pod nazwą np. premia za wyjazdy zagrniczne) będą się wliczać do podstawy chorobowego, i do wyliczenia wyn. urlopowego?
2) jeśli wyjdzie np wynagrodzenie za przepracowaną część 4000 i chorobowe 1000, to bierzemy 4000 podstawy, jednak jeśli wynagrodzenie wyjdzie 7000, wirtualne diety 3000 i chorobowe 1000, to podstawa do ZUS będzie 5922, bo 7000-3000
3 wszystko zależy jaki zapis w regulaminie, jak nazwana będzie premia, czy będzie wypłacana periodycznie, to jest właśnie trudny temat. Ja mam premię uznaniową, zapis żeby nie wliczać do podstawy, ale szczerze nie wiem jak będą się kształtować wynagrodzenia w ciągu roku i jak często z tej premii będę musiała korzystać by wyrównać wynagrodzenia, tym samym nie wiem czy mi tego nikt nie zastrzeże
Basia, sprawdź ustawienie naliczać/nie naliczać, opodatkowany/nieopodatkowany i priorytet naliczania. Poprawiłam u siebie (miałam błąd przy Kor. podst. zus - zaznaczone było naliczać, a powinno być nie naliczać) i teraz dziala tak jak pokazali to w biuletynie.
Witam, zapytanie do TARDIS - pisze pani o ustawieniach w optimie? dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze raz tak łopatologicznie jak policzyć wynagrodzenie? Też mam Optimę. Robicie to na 2 listach płac?
Jak policzyć wypłatę, żeby ręcznie sprawdzić ustawienia programu?
~Basiu pomożesz? Albo oczywiście ktoś inny....
A jeśli wynagrodzenie zasadnicze + wynagrodzenie zagraniczne za cross trade bedzie mniej niż 5922zł? Od jakiej kwoty ZUS? Rozumiem że podstawę opodatkowania bez względu na wszystko pomniejszam o 30% diet wirtualnych.
TRADIS nie udało mi się znaleźć błędu w piątek, już byłam taka zniechęcona ze się poddałam, w poniedziałek chyba pousuwam te typy wypłaty i zacznę od początku. Co do rozliczania ja będę dążyć do tego by robić jedna listę plac ze wszystkim, jednak inna osoba czyta karty kierowców i przygotowuje mi zestawienia i nie wiem czy uda jej się to ogarnąć na czas.
Jeśli płacą zasadnicza plus sektorów wyjdzie mniej niż 5922 to oczywiście robimy mniej, od realnie tego co wychodzi.
Plac sektorowych pewnie w jednym miejscu się nie znajdzie, my dokupiliśmy moduł do programu rozliczającego tacho który ma te stawki zawierać, ale jeszcze w piątek nie było wszystko dostępne, firma nadal pracuje nad tym. No nic, dziś wypoczywam, od poniedziałku dalej walczę i powodzenia życzę wszystkim :)
Jesteśmy zakładem produkcyjnym i zatrudniamy 2 kierowców którzy 1 lub 2 razy w miesiącu wyjeżdżają do Niemiec
Mam w programie płacowym składnik : inne płace.
Wrzucam tam wynagrodzenie płatnika 0,3% które nie stanowi podstawy chorobowej i urlopowej- ale jest oskładkowane i opodatkowane - wykorzystam go również do liczenia wirtualny diet.
Kierowca ma stawkę 3010 + ryczałt za godziny nadliczbowe i nocne 300, razem zarabiał 3310 + podróże służbowe
Jeśli z dietami zarobi (5 x 49 euro-Niemcy x np 4,65 zł) 1139,25 + 3310 = 4449,25, czy to będzie jego podstawa do ZUS, a kwota 341,78 pomniejszy podstawę podatkową ?
Obliczając podatek dochodowy pracodawca może również zastosować odliczenie od przychodu (należnego wynagrodzenia) w wysokości 30% diet przysługujących pracownikowi, nawet jeśli zarobił dokładnie 5922
Jeśli firma świadczy tylko bilateralne przewozy i może ale nie musi stosować ulg ( diety wirtualne 100% ZUS /30% PIT-4)
jak myślicie czy będzie dobrze nie bawić się w to całe wyliczanie i ubruttowić np. 5210 zł
wynagrodzenie zasadnicze - 2800,00
wynagrodzenie za czas dyżuru - 210,00
ryczałt w porze nocnej - 150,00
ryczałt nadliczbowe - 250,00
premia uznaniowa zmienny składnik - 2200,00
łącznie 5210, jak symuluję obie te sytuacje tą prostą jak wyżej i z przeliczaniem diet to wychodzi mi na jedno i to samo.
Pakiet mobilności nie wymusza tylko pozostawia dobrowolność korzystania z tych pseudo diet.
Witam,

czy może ktoś z Państwa pracuje na optimie i mógłby odpowiedzieć mi na kilka pytań w sprawie naliczania wynagrodzeń? Z góry dziękuję
Ja pracuje na Optimie, ale nie wiem czy dam radę odpowiedzieć.
KOMENTARZ 75-
Ja na szkoleniu uzyskałam odpowiedź, że ulgę w opodatkowaniu dotyczącą 30% diet wirtualnych należy obowiązkowo stosować, bo należy się pracownikom wg ustawy, więc nie jest kwestią wyboru "zastosuję lub nie".
Pracuję na Optimie (podstawowy pakiet a nie "kadry z +") i jak do tej pory wyliczanie wynagrodzeń kierowców, to istna zmora. Na zapytanie do Optimy odnośnie naliczania tych wynagrodzeń, dostałam odpowiedź, że w drugiej połowie czerwca ma być jakaś aktualizacja !!!
Dobrze, że chociaż mam wyliczenia z zewnętrznej firmy, która przekazuje mi dane odnośnie ilości zagranicznych diet i wynagrodzeń za pracę na terenie poszczególnych państw Unii.
DZIEŃ DOBRY, PROSZE O POMOC W WYLICZENIU WYPLATY. PRACOWNIK BRUTTO 5202,42 A ZESTAWIENIE ULG-DELEGOWANIE 1429,12. JAK TO OBLICZYĆ? CZY KTOŚ MOŻE MI TO ROZPISAC KROK PO KROKU?
Przedsiębiorstwo prowadzi działalność w zakresie transportu międzynarodowego. Czas pracy kierowców rozliczany jest przez firmę zewnętrzną. Stąd rozliczenia przesyłane są z opóźnieniem - 16 lipca otrzymuję rozliczenie za maj. Wyrównanie wynagrodzenia umieszczam w liście płac za lipiec i wypłacam w lipcu, ale czy dobrze rozumiem, że korzyści wynikających z "wirtualnych diet" za maj nie mogę zastosować w lipcu. Mam na myśli obniżenie podstawy wymiaru składek do 5922 i obniżenie podstawy podatku o 30% wirtualnej diety.
Słuchajcie, a czy mogę po prostu wpisać na umowie kwotę brutto 5922 i wyliczać to jak dawniej? Pracownik miałby zamiast 3010 kwotę 5922.
Mam pytanie odnośnie naliczeni wynagrodzenia kierowcy w firmie. Wykonujemy transport na potrzeby własne. Kierowca pojechał zawieść towar na Litwę, 24 sierpnia wyjechał z Lublina o 4:00 dojechał do Granicy polsko Litewskiej, tam miał nocleg i później 25 pojechał rano o 5 na Litwę , granicę spowrotem przekroczył o 16 :00 juz był w Polsce, w polsce miał znowu nocleg , do Lublina wrócił 25 o 16:00 . jak prawidłowo mam naliczyć wypłatę. załózmy ze kierowca ma 3600 brutto + ryczałt za gotowość do pracy , dodatek nocny.
A co jeżeli pracodawca nie wypłacił pensji za luty i marzec w/g pakietu mobilności?
Reprezentuję firmę która usługowo rozlicza czas pracy kierowców.
Jeśli mają Pańśtwo pytania odnośnie rozliczania zgodnie z obowiązującymi przepisami poparte Pakietem Mobilności
Zapraszam do kontaktu: 531-684-888
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.