30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

GTU 5/ MPP - odpady, czy w każdym przypadku stosować?

Świadczymy usługi zagospodarowania odpadów lub zbierania odpadów. Kontrahent upiera się, że podlegamy pod MPP na podstawie poz. 79-91 załącznika 15 do ustawy o VAT i powyżej 15 tys. brutto chce by wpisywać MPP. Jednakowo idąc tym tropem trzebaby było oznaczać transakcję jako GTU 5.
1. Wg mnie GTU 5 dotyczy dostawy towaru a nie usługi zagospodarowania podlegającej pod stawkę 8% (PKWIU 38.21.0) i nie należy tu stosować ani MPP ani GTU. Co Wy na to? Czy spotkaliście się z tym problemem? Bo teraz to każdy i na każdej fakturze najchętniej umieszczabył MPP i GTU 5
Patrząc po PKWiU GTU-05 należy stosować również przy odbiorze odpadów..
A według mnie nie. Ani GTU ani MPP, ponieważ:
→ w grupach od 1 do 10 jest mowa o towarach, a w grupach GTU 11-13 jest mowa o usługach.
→ w grupie od 11-13 nie ma żadnych usług związanych z odpadami, natomiast GTU 5 dotyczy tylko DOSTAWY (czyt. sprzedaży) odpadów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy o VAT czyli ↓
1) wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające
(PKWiU 38.11.49.0),
2) odpady szklane (PKWiU 38.11.51.0),
3) odpady z papieru i tektury (PKWiU 38.11.52.0),
4) pozostałe odpady gumowe (PKWiU 38.11.54.0),
5) odpady z tworzyw sztucznych (PKWiU 38.11.55.0),
6) odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal (PKWiU 38.11.58.0),
7) niebezpieczne odpady zawierające metal (PKWiU 38.12.26.0),
8) odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne
oraz akumulatory elektryczne (PKWiU 38.12.27),
itd.
Jeśli się mylę, to skorygujcie mnie i uzasadnijcie dlaczego. Dziękuję.
Czyli zgadzam się z autorem posta i nie zgadzam się z Kom. 1. Tak dla jasności mojej wypowiedzi ;)
Symbol 38 PKWiU - USŁUGI ZWIĄZANE ZE ZBIERANIEM, PRZETWARZANIEM I UNIESZKODLIWIANIEM ODPADÓW; ODZYSK SUROWCÓW.
Zatem symbol np. 38.11.49.0 oznacza zbieranie przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów którymi są wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające. Czy nie mam racji?
No właśnie i takie stanowisko mają niektórzy, że przy usługach, gdzie są te odpady zawsze trzeba stosować GTU 5 i MPP... nie prowadzimy skupu odpadów, za dostarczenie których płacimy kontrahentom.
Może ktoś jeszcze się wypowie?
Do kom 4. - oczywiście, 38.11.49.0 oznacza zbieranie przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów którymi są wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające
tylko, że to nie jest usługa, a pkwiu odpadu.
38.11.49.0. jest owszem w poz. 79 załącznika 15 uoVAT, ale to dotyczy dostawy tego odpadu jako towar, anie zagospodarowania jakiegokolwiek tego odpadu. - tak mi się wydaje
Kom. 4 dokładnie tak jak napisała Kasia w Kom. 6
No nie jestem przekonana :) właśnie też mam ten problem w firmie czy oznaczać MPP i GTU przy takich transakcjach czy nie...
Wysłałem e-maila do KIS z pytaniem w tej sprawie, bo według mnie nie trzeba, ale zawsze lepiej się upewnić :). Jak uzyskam odpowiedź to podzielę się nią z Państwem.
Jak długo na taką odpowiedź się czeka? Oby nie tak długo ajk na wizyty u lekarzy w Poradniach ;)))
Ostatnią odpowiedź od KIS otrzymałem po 7 dniach. Można próbować jeszcze dzwonić na infolinię i wybrać temat rozmowy JPK. Jeśli ktoś z Państwa uzyska jakieś informacje w tej sprawie, to także proszę o przekazanie ich w tym temacie. Dziękuję :)
Jutro rano będę dzwonić i dam znać, czego się dowiem, choć nieraz Panie bzdury tam mówią :)
No mówią, mówią. Dlatego preferuję e-maile, bo w e-mailu wypisują konkretne artykuły z ustaw itd. No i jest jako taka podkłada mimo iż nie stanowi ona interpretacji i nie może być wykorzystywana w sporach.
Także życzę powodzenia w dodzwonieniu się i uzyskaniu odpowiedzi z KIS, no i oczywiście czekam na informację tutaj na forum :)
Na infolinii KIS Pani potwierdziła moje stanowisko
Odpowiedź @ KIS:
Odpowiadając na pytanie informujemy, że symbolami GTU należy oznaczać każdą fakturę dokumenującą dostawę towarów lub świadczenie usług, do których zastosowanie mają te oznaczenia. Pola wypełnia się dla całego dokumentu poprzez zaznaczenie "1" we właściwych polach odpowiadających symbolom od GTU_01 do GTU_13 w przypadku wystąpienia dostawy towaru lub świadczenia usługi na ewidencjonowanym dokumencie.
Jeżli nie występuje dostawa odpadów - wyłącznie określonych w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy, podatnik nie zaznacza symbolem GTU_05.
Cd.
Pole pozostanie również puste gdy wykonana usługa nie będzie występowala we wskazanych grupowaniach:
- GTU_11 - świadczenie usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1201 i 2538 oraz z 2019 r. poz. 730, 1501 i 1532),
- GTU_12 - świadczenie usług o charakterze niematerialnym - wyłącznie: doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych (head offices), reklamowych, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych,
- GTU_13 - świadczenie usług transportowych i gospodarki magazynowej - Sekcja H PKWiU 2015 symbol ex 49.4, ex 52.1.
Cd.
Zatem o zastosowaniu oznaczenia decyduje klasyfikacja statystyczna wykonanej czynności. Podatnik samodzielnie dokonuje klasyfikacji świadczonych usług i sprzedawanych towarów.

Dokonanie klasyfikacji towarów lub usług pod kątem właściwego symbolu GTU pozostaje poza zakresem informacji udzielanych przez Krajową Informację Skarbową w ramach obsługi kanału e-mail.
Pomocne w tym zakresie może być udostępniona broszura informacyjna dotycząca nowego JPK_VAT: https://www.podatki.gov.pl/komunikaty-techniczne/broszura-informacyjna-o-jpk_vat-z-deklaracja/
oraz udostępnione "Pytania i Odpowiedzi" z zakresu JPK_VAT z deklaracją https://www.podatki.gov.pl/jednolity-plik-kontrolny/jpk-vat-z-deklaracja/faq-jpk-vat-z-deklaracja/
Także zagospodarowanie odpadów i odbiór nie podlega pod żadne GTU.
Dziękuję! :)
Dziękujemy za przesłanie odpowiedzi z KIS :)
A czy możesz przesłać treść zapytania, które przesłałeś do KIS?
Poniżej wrzucam treść zapytania jakie skierowałem do KIS. Przepraszam, że tak późno, nie zauważyłem, że jeszcze coś dopisałaś do tematu :(
"Szanowni Państwo,
firma świadczy usługi zagospodarowania odpadów, zbierania odpadów lub przyjęcia odpadów, kategoryzując je do działu nr 38 PKWiU 2015. Między innymi pod symbole PKWIU 2015 takie jak 38.11.1., 38.11.2., 38.11.29. Czy w nowym pliku JPK_V7M należy wykazywać takie usługi w jakiejś z grup GTU? Według mojego stanowiska grupa GTU nr 5 mówi o dostawie tj. stricte sprzedaży odpadów, wyłącznie określonych w pozycjach 79-91 zał. nr 15 ustawy o VAT tj:
poz. 79: Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające (PKWiU 38.11.49.0) poz. 80: Odpady szklane (PKWiU 38.11.51.0) poz. 81: Odpady z papieru i tektury (PKWiU 38.11.52.0) poz. 82: Pozostałe odpady gumowe (PKWiU 38.11.54.0)
Poz. 83: Odpady z tworzyw sztucznych (PKWiU 38.11.55.0), poz. 84: Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal (PKWiU 38.11.58.0) ,poz. 85: Niebezpieczne odpady zawierające metal (PKWiU 38.12.26.0) ,poz. 86: Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory
elektryczne (PKWiU 38.12.27), poz. 87: Surowce wtórne metalowe (PKWiU 38.32.2), poz. 88: Surowce wtórne ze szkła (PKWiU 38.32.31.0), poz. 89: Surowce wtórne z papieru i tektury (PKWiU 38.32.32.0), poz. 90: Surowce wtórne z tworzyw sztucznych (PKWiU 38.32.33.0), poz. 91: Surowce wtórne z gumy (PKWiU 38.32.34.0)
Natomiast w grupach GTU dotyczących usług tj. od numeru 11 do 13, usługi przyjęcia odpadu, zagospodarowania odpadu oraz inne o podobnym charatketrze, nie są ujęte w żadnym grupowaniu GTU.
Dlatego według mnie ww. usługi nie będą podlegać specjalnemu oznaczaniu w nowym pliku JPK. Bardzo proszę o potwierdzenie powyższego rozumowania. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź"
Koniec
Dla zamknięcia tematu - MPP też do takich usług nie stosujemy?
Otrzymaliśmy fakturę w treści "usługa zagospodarowania odpadu", oczywiście na fakturze adnotacja o MPP, ale wiadomo, że nabywca sam jeszcze musi ocenić i wg mnie taka usługa nie podlega pod MPP, nie ma takiego punktu w załączniku 15 do ustawy o VAT.
MPP też nie stosujemy. Nie ma takich usług w zał. 15 ustawy o VAT.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.