30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Dodatek solidarnościowy

Witam
Otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z dn.29.06.2020 czy mogę starać się o dodatek solidarnościowy ? Co w przypadku jeśli po paru dniach znajdę nową pracę ?
Https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatek-solidarnosciowy/2593418
Na pewno z dniem 29.06.2020?
Czy pismo ma nagłówek wypowiedzenie?
Dodatek solidarnościowy
W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca maksymalnie przez 3 miesiące.
O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie, wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.
Świadczenie przysługuje również bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.
Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
Więcej szczegółów dotyczących tej formy wsparcia i informacje na temat sposobu jej uzyskania – dodatek solidarnościowy.
Materiały uzupełniające
• Dodatek solidarnościowy - pytania i odpowiedzi (plik docx 22kb)
• Dodatek solidarnościowy - inforgrafika (plik pdf 554kb)
Witam a co z osobami które pracowały w czechach i z dniem 30kwietnia straciły pracę w skutek covid 19 na stronie zus nie da się złożyć wniosku.Proszę o pomoc
A masz w 2020 roku 60 dni ubezpieczenia w polskim ZUS?
A co z pomocą osobom, które bardzo mizernie i żle sobie radzą z wnioskami elektronicznymi ????
Akurat jestem taką osobą i już po odesłaniu wniosku zauważyłam karygodny błąd niestety......
Są jakieś możliwości - aby poprawić błąd lub należy wypełnić kolejny wniosek ???
Dodzwonić się na infolinię ZUS absolutnie nie można i nie ma jak wyjaśnić jakąkolwiek kwestię.
A jeśli umowa została rozwiązana z początkiem marca z miesięcznym wypowiedzeniem i pracowałem do 30 marca, czy się nalezy
A jeśli umowa została rozwiązana z początkiem marca z miesięcznym wypowiedzeniem i pracowałem do 30 marca, czy się nalezy
Złożyłam wniosek 21 czerwca.Do dnia dzisiejszego nie mam ani decyzji,ani pieniędzy.Zus na pytanie co z moim wnioskiem odpowiada,że nie ma wglądu.To jest jakaś kpina.
JA również złożyłem wniosek 22 czerwca i nie mam ani pieniedzy ani wiadomosci czy zostal przyjety czy odrzucony. NIc Cisza. Dodatkowo jest problem ze skomunikowaniem się z ZUS poniewaz jest tylko infolinia, na ktora nie mozna sie dodzwonic, czat ani skype nie dziala. Zero reakcji. Tak jakby chcieli pokazac , że ten dodatek to ściema!!!
Dzien dobry,
A co w przypadku osób z którymi zostało, zwarte porozumienie stron z przyczyn nie dotyczących pracownika, czy oni też otrzymają dodatek?
Czy ktoś wie kiedy w lipcu będą wypłacać dodatek solidarnosciowy
Aga

Też się nad tym zastanawiam, sam za czerwiec dostałem dopiero 10.07. Ale mój znajomy naprzyklad dostał za dwa miesiące od razu. Różnie to jest. Jak to z ZUSem.
Jak mi umowa wygasla 31.06. 2020 czy nalezy mi sie ten dodatek solidarnosciowy
A kiedy będzie wyrównanie zasiłku solidarnościowego za czerwiec ?skladając wniosek EDS w czerwcu w rubryce 3 trzeba było podać kwote otrzymanego zasiłku dla bezrobotnych a wyplaconego w miesiącu składania wniosku ale podana kwota to jest wyplata zasiłku dla bezrobotnych za maj bo wypłaty zasiłków są z dołu a nie z góry tak jak renty iemeryzasiłek solidarnościowy miał być za czerwiec lipiec i sierpień po 1400zł a tu zostaliśmy oszukani bo nam umniejszono a to nie słusznie bo to kasa była zamaj proszę o wyjaśnienia i w takim przypadku zus powinien interweniować u ustawodawcy
To Trzeba bylo wpisac 0 zl skoro zasilku za czerwiec Nie otrzymalas
Witam .Mam pytanie -jeśli nie przedłużono mi umowy ze względu na covid w marcu a złożyłem wniosek w czerwcu, Natomiast od lipca sam znalazłem pracę i zgłosiłem to odrazu w ZUSie to należy mi się zasiłek czy nie i czy za jeden miesiąc czy więcej?
Mam ten sam problem co p. Magdalena. Również nie otrzymalam dodatku solidarnościowego w calasci za miesiąc czerwiec. Wpisując kwotę 0 skłamałabym, ponieważ w czerwcu otrzymałam zasiłek dla bezrobotnych w wys 888 zł tylko że za miesiąc maj. A za czerwiec powinnam dostać z zus- u dodatek w całości. Teraz upominając się o zasiłek za m-c czerwcu odsyłają mnie z urzędu pracy do ZUS-u i na odwrót. Czy jest jakaś szansa na odzyskanie tych pieniędzy?
Katarzyna czy udało Ci się coś ustalić? Jestem w takiej samej sytuacji... Zus twierdzi że ich to nie obchodzi, zasiłek za lipiec otrzymany w sierpniu musiałam zwrocic do up, a zus nie chce nic dopłacić...
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.