30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Kwota do 450 zł : PARAGON FISKALNY Z NIP vs FAKTURA UPROSZCZONA cd. Kaufland vs Tesco

Witam, podepnę się pod dyskusję, gdyś ogólnie panuje duży chaos w związku z przepisem dotyczącym wystawiania faktur do paragonów z NIP.
Podam przykład 2 sklepów u których miałem okazje w ostatnim czasie kupować TESCO i KAUFLAND.

1) TESCO : wystawia Paragon fiskalny z NIP Nabywcy, ale dodatkowo na dole znajduje się informacja :
Numer transakcji : np. 450
Faktura uproszczona : np 35522/20200108/111/450

2) KAUFLAND : wystawia Paragon fiskalny z NIP Nabywcy, ale nie zamieszcza żadnego numeru Faktury uproszczonej
jest tylko nadrukowana wzmianka że "Niniejszy paragon stanowi fakturę uproszczoną w rozumieniu ustawy o VAT"

Jak dla mnie ta nadrukowana wzmianka ma taką wartość jak wydrukowana informacja o PAYBACK "Dołącz do PAYBACK, kupuj w Kauflandzie, odbieraj nagrody.

cdn.
Stąd wydaje mi się że ludzie/sklepy mylą 2 pojęcia :
- FAKTURY UPROSZCZONEJ
- PARAGONU FISKALNEGO z NIP, który może spełniać kryteria faktury uproszczonej, którą jednak fizycznie nie są. ..

Stąd KIP na pytanie : "Czy do Faktury uproszczonej można wystawić fakturę pełną" udziela informacji że nie ... bo ma to taki sam cel jak wystawienie faktury pełnej do faktury pełnej.

Jednak trzeba do problemu podejść inaczej i zapytać "Czy do Paragonu Fiskalnego z NIP, można wystawić fakturę pełną" i zapewne odpowiedź będzie zgoła inna.


Przecież przepis jasno mówi, że fakturę można wystawić WYŁĄCZNIE do paragonu fiskalnego z NIP firm ... taki był zamysł przecież ustawy.
A teraz pojawia się inny problem, że niby sklepy nie mogą wystawiać faktur do paragonów z NIP, bo niby te są fakturami uproszczonymi....
Wiec o tyle o ile zgodnie z posiadanym przeze mnie PARAGONIE FISKALNYM z firmy Tesco, informacja o fakturze uproszczonej jest wraz z jej numerem ... więc wychodzi na to że faktura uproszczona jest wewnętrznie tworzona w systemie.

O tyle w sklepie KAUFLAND mam wątpliwość czy taka faktura uproszczona jest automatycznie tworzona wraz z PARAGONEM, bo wzmianki o tym nas paragonie nie ma.

Co więcej, ktoś na forum napisał że w sklepie Kaufland poprosił o duplikat takiego Paragonu/faktury uproszczonej i otrzymał dokument "faktura uproszczona" jednak z zupełnie innym numerem niż ten co znajdował się na paragonie.

Wysłałem zapytanie do Centrali sklepu Kaufland jednak do dziś nie otrzymałem odpowiedzi...
Natomiast w dalszym ciągu jest problem z takimi PARAGONAMI np TESCO z poziomu Sprzedawcy.

Bo jak taki PARAGON z NIP , który jest Fakturą uproszczoną, wykazać w JPK po stronie sprzedaży...

Bo jeżeli ja odliczę np sobie podatek naliczony z PARAGON FISKALNY z Kaufland, i prześlę JPK na serwery

A sklep Kaufland nie wyśle takiego paragonu po stronie JPK na serwer, to po pół roku będzie pismo z MF ... i tu jest chyba problem drugi jak wykazywać takie PARAGONY FISKALNE z NIP. po stronie sprzedaży.

Czy kasy fiskalne mają możliwość wygenerować takie kopie paragonów z NIP ?
Stanowisko MF – odpowiedź na pytania DGP
Faktura uproszczona jest dokumentem traktowanym na równi z fakturą VAT. Fakturą VAT uproszczoną może być również paragon fiskalny, który zawiera m.in. numer NIP nabywcy. Zostały one wprowadzone od 1 stycznia 2014 r. Po 1 stycznia 2020 r., przy transakcjach do kwoty 450 zł brutto, nabywca, który chce otrzymać fakturę VAT, w tym przypadku uproszczoną, musi poinformować o tym sprzedawcę i podać swój numer NIP. Zatem w sytuacji, gdy np. pracownik firmy w styczniu kupi paliwo do samochodu służbowego za 300 zł i poda na stacji nr NIP, to wówczas otrzyma paragon fiskalny, który – o ile zawiera numer NIP nabywcy – będzie stanowił fakturę uproszczoną. (...)
Zapraszam wszystkich do dyskusji, w grupie siła.

Kom.4 xyzzzzz, no właśnie i mamy to stanowisko MF o którym piszesz i tą samą informację mówią na KIP.

Tylko tak "na logikę" jaki jest sens wprowadzenia przepisu który mówi że fakturę można wystawić WYŁĄCZNIE do Paragonu fiskalnego na którym jest wydrukowany NIP NABYWCY ?
Jeżeli jeszcze przed wprowadzeniem przepisu od 01.01.2019 MF dla DGP mówi że takich faktur do paragonów z NIP nie można wystawiać?
*od 01.01.2020 miało być w komentarzu 5
Ja np. rozliczam Aptekę, która wystawia faktury dla FIRM.
Schemat jest taki, że drukuje przez program apteczny PARAGON FISKALNY z NIP NABYWCY, ale system nie tworzy faktury uproszczonej.
Aptekarz na życzenie firmy wystawia do tego PARAGONU FISKALNEGO z NIP , Fakturę pełną.

I wychodzi na to, że taki Aptekarz, nie dość że musi pilnować recept, obsługi klienta i innych aptecznych spraw, to jeszcze musi pilnować czy PARAGON jest na kwotę do 450 zł , czy powyżej 450 zł, czy spełnia znamiona faktury uproszczonej, czy nie spełnia ... bo nie daj boże wystawi fakturę pełną do PARAGONU z NIP na kwotę 250 zł i już jest problem.

No chyba nie taki był zamysł ustawodawcy ?
... jaki jest sens wprowadzenia przepisu który mówi że fakturę można wystawić WYŁĄCZNIE do Paragonu fiskalnego na którym jest wydrukowany NIP NABYWCY ?

tu prędzej chodzi o paragony na kwoty powyżej 450zł
te do 450 zl sa fv uproszczonymi i do nich nie wystawia sie juz dodatkowo fv papierowej / bo zdubluje sie sprzedaż

to że ty z takiej fv uproszczonej odliczysz VAT to nie znaczy że US się do ciebie przyczepi (przeciez masz prawo VAT odliczyc)
problem będzie miało Tesco / lub inna sieciówka - jeżeli u siebie nie wykaże oddzielnie tej fv w rej. sprzedaży / w pliku w JPK
Ja też o to pytałam i dzwoniłam nawet do tych co sprawdzają JPK co z taką sytuacja przy sprzedaży. I wiecie co usłyszałam - ustawodawca to przeoczył, bo teoretyk rozjechał się z praktykiem. Pewno podatnicy na początku zostaną potraktowani ulgowo.
Wierzycie w to?
Kom.8 "to że ty z takiej fv uproszczonej odliczysz VAT to nie znaczy że US się do ciebie przyczepi (przeciez masz prawo VAT odliczyc) problem będzie miało Tesco / lub inna sieciówka - jeżeli u siebie nie wykaże oddzielnie tej fv w rej. sprzedaży / w pliku w JPK "

No tak, tak ja akurat podałem przykład TESCO, ale ktoś z naszych klientów też może taki paragon wcześniej czy później wystawić tj. paragon do 450 zł i wtedy my jako księgowi też musimy to wykazać w pliku JPK po stronie należnego.

Informatyk od kas fiskalnych twierdzi, że nie można wydrukować z kasy raportu pomocniczego w zakresie wyłącznie paragonów (niby uproszczonych)
"PARAGON FISKALNY z NIP NABYWCY, ale system nie tworzy faktury uproszczonej." - No, ale ten paragon z NIP nabywcy jest już fakturą uproszczoną jeżeli jest na kwotę do 450 zł.
"tu prędzej chodzi o paragony na kwoty powyżej 450zł te do 450 zl sa fv uproszczonymi i do nich nie wystawia sie juz dodatkowo fv papierowej / bo zdubluje sie sprzedaż

W tym temacie rzeczywiście możemy gdybać, że być może o to chodziło ustawodawcy, ale gdyby o to chodziło to wprost by o tym napisali w ustawie tj. o kwotach. A narazie mamy straszny bałagan.
Kom.11 "PARAGON FISKALNY z NIP NABYWCY, ale system nie tworzy faktury uproszczonej." - No, ale ten paragon z NIP nabywcy jest już fakturą uproszczoną jeżeli jest na kwotę do 450 zł.

Ok, to zakładając że tak właśnie jest i stanowisko KIP się nie zmieni. Jak takie paragony fiskalne wykazać w pliku JPK u sprzedawcy ?
Na podstawie jakiego wydruku/dokumentu itp itd? Bo będziesz miał tylko Raport fiskalny okresowy z łączną kwota sprzedaży
Problem się może pojawić, gdy do paragonu z NIP nabywcy (do 450 zł) wystawimy fakturę niezależnie jak ją nazwiemy, czy uproszczoną czy pełną fakturą, bo może się okazać, że US uzna, że mamy dwie faktury do tej samej sprzedaży i trzeba vat odprowadzić od każdej z nich.
Wysłałem zapytanie do KIS w tej sprawie, ale za odpowiedzią czekam już dłuższy czas. Możliwe, że odpowiedź będzie w stylu, że właśnie nad tym pracują.
Wg mojej wiedzy można wydrukować kopię takiego paragonu i na tej podstawie dokonać księgowania.
Kom.15 "Wg mojej wiedzy można wydrukować kopię takiego paragonu i na tej podstawie dokonać księgowania."

Ja od 2 informatyków zajmujących się kasami, uzyskałem informację, że się nie da ... że kasy fiskalne nie mają takiej możliwości żeby zbiorczo wydrukować tylko PARAGONY z NIP niby uproszczone.

Chyba że sprzedawca pamięta w który dzień o której godzinie taka sprzedaż była, to wtedy może wydrukować. Ale zbiorczo na koniec miesiąca podobno się nie da..
No to sprzedawca powinien to robić na bieżąco. Faktury pełne zazwyczaj też od razu drukuje się w dwóch egz. (jeden dla nabywcy, drugi dla sprzedawcy).
No tak jedyna opcja to drukować od razu.

Aczkolwiek w dalszym ciągu idziemy w stronę absurdu z kom.7 , gdzie taki Aptekarz, magister farmacji etc. w dobie e-recept, refundacji, wiedzy na temat zamienników, wydawanych leków itp. ... musi jeszcze za KAŻDYM razem pilnować kwot, nazewnictwa, faktur uproszczonych itp. ...

Dalej twierdze, że wg mnie nie taki był zamysł Ustawodawcy ...
Pewnie taki zamysł nie był, ale wyszło jak zwykle, czyli zostaliśmy z problemem. Niestety od dłuższego czasu, co przepis to bubel.
Ja mam informację od mojego serwisanta kas, że się na mojej kasie nie da wpisać NIP. Czyli mam problem z głowy? :)
Bo musze wystawić normalną fakturę, dla firmy nawet poniżej 450 zł.
Zawsze można powiedzieć, że kasa nie ma takiej możliwości, żeby wpisać NIP ;)))
Kom.20 Tak tym masz problem z głowy. Analizujemy sytuacje gdzie drukarki fiskalne/kasy fiskalne taką możliwość mają.
Widzę, że większość sklepów takich dużych ma możliwość wpisania NIP, a pomimo tego jest informacja, że trzeba od razu zgłosić, czy się chce fakturę. I wystawiają fakturę nawet za 100 zł. Np. ostatnio też na stacji paliw dostałem od razu fakturę na 150 zł.
Czyli nie wystawiają paragonów z NIP.
Kom.22 Dokładnie tak jak piszesz sklepy np. LIDL, Biedronka - przy kasie pytają czy ma być Faktura czy Paragon.

Aczkolwiek niektóre wprowadziły te nieszczęsne paragony ... ale uwaga ... niektóre jak np. ROSMANN to tych paragonów z NIP (niby że są fakturami uproszczonymi) wystawiają Faktury , zabierając paragon z nipem (niby tą fakturę uproszczoną).

Więc zapewne dopinają ją do kopi faktury i zapewne rozliczają tylko raz.
I to jest dla mnie jasne i klarowne , tak w sumie jak miało być od początku i tak powinno być. Na paragonie jest NIP drukujemy fakturę, nie ma NIPu nie drukujemy faktury i koniec.

Ustawodawca i tak osiągnął to co chciał, czyli na stacjach nie będzie już absurdów z wystawianiem zbiorczych faktur dla znajomych firm transportowych ... wiec po co komplikować jeszcze z tymi paragonami do 450 zł powyżej 450 zł ?
Za mało biurokracji jest i obowiązków?
To wg mnie, problem maja Tesco, czy Kaufland jak to sobie rozliczą, jeśli ja dostanę taką fa uproszczoną to ją wykażę w jpk i tyle. A apteka, też chyba może nie wystawiać paragonu z NIP, tylko od razu fakturę.
Chyba można powiedzieć klientowi, że nie wystawiamy paragonu z NIP, tylko albo paragon, albo od razu faktura?
Albo czekać na wypowiedź MF, choć to pewnie potrwa jak zwykle.
Mam problem, bo Kaufland nie wystawia faktur poniżej 450 zł a ja paragonu z NIP nie mogę zaksięgować - prowadzę KPiR - gdzie w rozporządzeniu w prawie prowadzenia KPiR jest jasno powiedziane co może być zaksięgowane w koszty z paragonu.
Paragon do 450 zł z NIPem nabywcy, to faktura, a faktury w PKPIR można księgować.
Z tego co zauważyłem w sklepach (sieciach - tacy mieli najlepszy potencjał, aby to ogarnąć) jedne bez zająknięcia wystawiają pełną FV do paragonu z NIP; inne podkreślają, że do 450zł paragon z NIP jest FV uproszczoną, ale na wyraźne życzenie pełną FV wystawiają; oraz są i takie, które za nic pełnej FV do paragonu z NIP do 450pln nie wydadzą.

Z tego co widzę w zapisach i ustawach paragon z NIP może być traktowany jako fv uproszczona, podkreślam MOŻE i to pod pewnymi warunkami (jak np. nr dający się zinterpretować jako nr faktury uproszczonej - a te numery albo są gdzieś w paragon zaszyte, albo w ogóle nie wiadomo, gdzie ich szukać).

Może nie oznacza, że musi. A to kolejne słowo klucz w tych zapisach, które podają, iż dla paragonu do 450zł z NIP nabywca nie musi żądać pełnej FV. "Nie musi" nie oznacza, że "nie może". Tymczasem firmy jak IKEA stoją na stanowisku, że stanie im się krzywda, jeżeli do paragonu do 450zł z NIP wystawią pełną FV. I za nic tego nie zrobią.
Wg mnie takie zaparcie się na brak możliwości wystawienia pełnej FV do paragonu z NIP (do 450pln) wynika z przyjęcia jakiegoś sztywnego rozwiązania księgowo/informatycznego i zrzucenia z siebie dodatkowej pracy przy obrabianiu konwersji niskokwotowych paragonów do pełnych FV.

Gdyby było inaczej inne duże sklepy nie wystawiałyby FV do paragonów.

Piszę tu z punktu widzenia nabywcy, który z powodu "zatwardziałej" postawy dużych sklepów zmuszany jest do rzeczy, które wg ustaw tylko "może" akceptować. Mam ochotę księgować zwyczajne FV a nie jakieś paragony. W tej kwestii prawo się nie zmieniło w tym roku. A tymczasem np. IKEA częstuje mnie paragonem, gdzie istotny numer jest zaszyty w środek cyfr pod kodem kreskowym. Biedra chyba też ma takie pomysły, ale już od obsługi nie dowiesz się, gdzie ten numer jest.

Co o tym sądzicie?
I jeszcze jedno.

Właśnie się przyjrzałem i pełne FV wystawione do paragonów z NIP (poniżej 450pln) zawierają informację o paragonie, do którego zostały wystawione. Firmy się więc odpowiednio przygotowały i nie jest tak, że "nie wiedzą, co czynią i jaka ich za to kara spotka" - jak sugeruje w.w. IKEA.
Może napiszemy wszyscy zapytanie na maila KIP. Czy sprzedawca ma prawo wystawić pełną fakturę do paragonu z nr NIP klienta, jeśli paragon opiewa na kwotę niższą niż 450zł?
Nasuwa mi się też drugie pytanie. Czy jeśli klient zgubi paragon do 450zł (fakturę uproszczoną) i poprosi o duplikat to jak ma postąpić w tej sytuacji sprzedawca?
Może jeżeli więcej osób ich będzie atakować tym zapytaniem to się ustosunkują.
Ja już jakiś czas temu napisałem i odpowiedz brzmi, że do takiego paragonu faktury nie można wystawić, bo ten paragonu już jest fakturą.
> 33 tak Ci odpsali? Czemu mówią o dublowaniu faktury, skoro paragon (bo to jednak paragon, a może tylko być uznnany za fakturę) jest zabierany odbiorcy i on nie może na tej podstawie dokonać księgowania.
"może tylko być uznnany za fakturę" - Ja w przepisie nie widzę zapisu, że "może tylko".
Art. 106e. 5. Faktura może nie zawierać:
3) w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 3 dotyczących nabywcy i danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku.

Jak widać podane jakich danych faktura może nie zawierać, a nie że dokument zawierający takie ograniczone dane może, lecz nie musi być uznany za fakturę.
>35 to co w takim przypadku, gdy kupujący z NIP chce fakturę na 200zł na przelew, a cała sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej?
>kom. 106e. Dokładnie tak, jest napisane co faktura może nie zawierać. Tym hasłem MF "przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura".
Jednym słowem jestem zalamana, nie wiem jak mamy prowadzić sprzedaż, jak to rozliczyć, ne wyobrażam sobie tego.
Wystawiasz wtedy paragon z Nip, który będzie traktowany jako faktura.
>39 a gdzie mam mu zamieścić informację o koncie bankowym, terminie płatności?
Może na jakimś dodatkowym dokumencie będącym załącznikiem do taj faktury.
No, ale ja bym się zastanowił nad rezygnacją z przepuszczania wszystkiego jak leci przez kasę. No i na kasie ewidencjonowałbym tylko tyle co trzeba, a nie sprzedaż dla firm.
>41 obawiam się, że jeśli zrezygnujemy to powstanie totalny chaos. I wtedy dopiero zaczną mi się problemy.
Czy wiecie czy było coś takiego jak zgłoszenie do US, że cała sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej? Gdy przyszłam tutaj do pracy było mi tak mówione, że takie jest uzgodnienie.
Na Twoim miejscu skonsultowałbym to z Waszym informatykiem, jak to można poustawiać, aby nie było chaosu, a dokumenty były wystawiane zgodnie z przepisami.
>44 mam dwa stanowiska sprzedaży i 7 sprzedających, rolników ryczałtowców, rolników VAT, osoby fizyczne i firmy. Ja mam ogromne obawy, że ktoś mi czegoś na kasę nie nabije, albo pomiesza faktury jednych rolników z drugimi, nie mówiąc, że rolnicy sami lubią coś pomieszać. Po prostu do tej pory było tak najbezpieczniej.
Ale czy to możliwe, że takie firmy jak np. Auchan, Decathlon, Aldi, Media Market, Leroy Merlin mają tak słabe działy księgowości, że nie wiedzą, aby do paragonu z NIP (
>33
Ale czy to możliwe, że takie firmy jak np. Auchan, Decathlon, Aldi, Media Market, Leroy Merlin mają tak słabe działy księgowości, że nie wiedzą, aby do paragonu z NIP (do450) nie wystawiać FV? Coś nie wierzę. Tym bardziej, że zmodyfikowali te fv i jest na nich powiązanie do paragonu (i go zabierają). Do tego wszędzie jest napisane, iż paragon (w.w.) _może_być_traktowany_ jak faktura uproszczona a nie że nią jest.
No, a może po prostu stanowisko MF jest bardzo świeże i nie zdążyli się do niego zastosować?
Po za tym część sklepów w tym też tych należących do sieci handlowych jednak nie wystawia do paragonów z NIP faktur.
No to można by odwrócić w takim wypadku pytanie dlaczego one nie wystawiają faktur, czy dlatego że mają słabe działy księgowości, a może jednak powód jest inny?
Po za tym nie porównywałbym się z dużą siecią handlową, bo one faktycznie mają całe działy księgowe i prawne i one pewnie się obronią przed działaniami fiskusa, ale drobny przedsiębiorca niekoniecznie. Tak więc unikałbym jednak wystawiania faktur do takich paragonów. Ja w każdym razie w tej chwili tak doradzam swoim klientom.
>36
Art. 106e. 5. 3) - mówi o tym, czego faktura uproszczona może nie zawierać. Z czego wynika, że omawiany paragon może być traktowany jak FU.
Nigdzie jednak w ustawie nie widzę zapisu, że w.w. paragon z automatu staje się fakturą.
Paragon zawsze jest paragonem i zamieszczenie na nim NIP pozwala na skorzystanie z przywileju traktowania go do450 jako FU, ale nie pozbawia możliwości podpięcia go do wystawionej na jego podst. FV.

>48
To stanowisko MF:
*Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura*

samo w sobie brzmi jak uproszczenie.

Widziałem komentarze również gov, których brzmienie było, iż taki paragon _może_ zastąpić fv i nabywca nie _musi_ występować o pełną fv.
Podłączę jak odszukam.

Natomiast IMHO działania takich sklepów jak IKEA wynika z podłączenia się pod zapis _może_być_fakturą_ i skorzystania z niego ze względu na uproszczenie prac informatyczno księgowych w ich mniemaniu.
KIS ma inne zdanie. Ja bym nie ryzykował. No, ale to Twój wybór czy w razie czego "chcesz się kopać z koniem".

Fragment z GP:
Eksperci zwracają uwagę, że od 1 stycznia 2020 r. może pojawić się problem w sytuacji, gdy sprzedawca zamieni paragon z NIP o wartości nieprzekraczającej 450 zł na fakturę.
– Jeśli paragon z NIP będzie fakturą (uproszczoną), to sprzedawca w zasadzie nie będzie miał możliwości wystawienia drugiej faktury. Jeśli to zrobi, to przynajmniej w teorii, powstaje ryzyko zapłaty podwójnego VAT, bo wystawi dwie faktury dokumentujące tę samą transakcję – stwierdza Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton.
Zdaniem Janiny Fornalik nie ma takiego ryzyka, ponieważ w jej ocenie nie ma wówczas zastosowania art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. – To nabywca powinien decydować, czy uznaje paragon z NIP za fakturę uproszczoną, czy nie. Jeśli nie, to może poprosić o dodatkową – uważa ekspertka.
(...)
Małgorzata Samborska zwraca jednak uwagę, że takie założenie – iż nabywca decyduje o tym, czy uznaje paragon z NIP za fakturę uproszczoną czy nie – nie wynika wprost z przepisów. Może to rodzić konflikty pomiędzy stronami, zwłaszcza że ewentualne ryzyko podatkowe, ale i dodatkowe obowiązki dokumentacyjne powstaną po stronie sprzedawcy.
Podkreśla również, że otwarte pozostaje też pytanie, jak organy podatkowe będą traktować przypadki wystawienia faktury do paragonu z NIP, czy nie będą karać przedsiębiorców.
>50
>51
Dzięki za te cytaty opinii rozłożonych po obu biegunach.
Moja logika jest po stronie Janiny, która trzyma się faktów, gdy tymczasem Małgorzata jako koronny argument używa sformułowania -przynajmniej w teorii, powstaje ryzyko-. Ja mogę tutaj wyrażać swoje skromne przemyślenia, ale dyrektor, doradca podatkowy, powinien mówić jak jest a nie ściemniać o teoretycznym przynajmniej ryzyku. Sens ma to co rzecze Janina, jeżeli nabywca nie zdecyduje się traktować omawianego paragonu jako FU, to sprzedawca może połączyć paragon z wystawioną do niego FV i nabywca otrzyma tylko fakturę. Nie wiem gdzie tu jest miejsce na podwójny VAT.
Wciąż uważam, że podejście typu IKEA jest wynikiem albo skrajnego asekuranctwa albo chęci ułatwienia sobie księgowej roboty. Stawiam na to drugie i efektem jest moja aktualnie wielką niechęć do tego sklepu.
Problem w tym, że podejście Janiny nie wynika z przepisów. No i faktycznie nie ma żadnej podstawy prawnej na to, że to nabywca decyduje co jest fakturą, a co nie jest.
Zasada ogólna taka, że dokument mający wszystkie elementy faktury jest traktowany jako faktura. Dodam, ze to nie jest tak, że elementem faktury jest napis: faktura.
Po za tym nawet jeżeli mnie udało by Ci się przekonać, to przekonaj jeszcze urzędnika, który będzie dokonywał czynności sprawdzające jeżeli zdanie MF będzie takie, że jednak taki paragon to faktura.
GP:
W praktyce fakturą uproszczoną może być również paragon, o ile opiewa on na kwotę nie wyższą niż 450 zł albo 100 euro i zawiera określone dane. Od 1 stycznia 2020 r. taką fakturą uproszczoną będzie paragon z NIP.

– Do takiego paragonu, uznanego za fakturę uproszczoną, nie będzie już konieczności wystawienia dodatkowej faktury – informuje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.
Paragon z NIP będzie więc dawał prawo do odliczenia VAT, o ile będzie wystawiony na kwotę nie większą niż 450 zł (albo 100 euro).

MF podaje przykład pracownika firmy, który np. w styczniu kupi paliwo do samochodu służbowego za 300 zł i poda na stacji firmowy NIP. Wówczas otrzyma paragon fiskalny, który – jeśli tylko będzie zawierał NIP nabywcy – będzie stanowił fakturę uproszczoną. Dziś też tak jest, ale z tą istotną różnicą, że na paragonie nie musi być NIP.
"który – jeśli tylko będzie zawierał NIP nabywcy – będzie stanowił fakturę uproszczoną" - No jak widzisz nie ma nic o tym, że to nabywca zdecyduje czy to faktura czy jednak nie, jest tu wyraźnie napisane, że będzie stanowił fakturę uproszczoną. Przynajmniej zgodnie z tym co podaje MF. No i tak długo jak nie zmieni zdania doradzałbym się tego trzymać, no chyba że mamy za dużo czasu i lubimy walczyć z US ;-).
Proszę zwrócić uwagę na ostatnie zdanie z przykładu MF.

oraz cytat
*Do takiego paragonu, uznanego za fakturę uproszczoną, nie będzie już konieczności wystawienia dodatkowej faktury – informuje Ministerstwo Finansów*

Dwa słowa klucze:
- uznanego za fakturę
- nie będzie już konieczności
W każdym razie KIS obecnie informuje, że do takiego paragonu faktury już się nie wystawia. Z resztą jeżeli to jest z automatu faktura to byłoby to logiczne.
>55
To już jest wynik problemów MF z trudnym językiem polskim. Miesza im się najwyraźniej _może_być_ z _będzie_ itp.

Z tego samego cytatu z MF, są też rzeczy wspomniane w >56 i jest tam i o uznaniu i braku konieczności.

Tymczasem żaden zapis ustawy nie nakazuje traktować omawianego paragonu jako faktury.
Ja bym jednak z ostrożności tak traktował i tak innym też doradzam. Moim zdaniem jest to na razie najbezpieczniejsze rozwiązanie.
To może Art. 106h. ust. 4 rozwieje wątpliwości
*
Przepis ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy paragon został uznany za fakturę wystawioną zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3
*
Czyli został UZNANY za fakturę a nie STAŁ się fakturą zgodnie z 106e 5.3.
Pytanie uznany przez kogo: sprzedawcę, nabywcę, US, czy .... :-)? Ja pozostaję jednak przy swoim: nie warto kopać się z koniem, no chyba że koń zmieni zdanie i będzie to dowolnie można uznawać za fakturę lub nie uznawać, wg własnego wyboru.
Czuję się równie zdumiony, jak na przełomie wieków. Gdy w mediach eksperci z pełną powagą dyskutowali o tym, kiedy rozpoczyna się wiek XXI. Z początkiem roku 2000, czy 2001.

Oczywiście mogę zrozumieć drobnych przedsiębiorców, którzy są zdezorientowani i się asekurują. Ale jak taki gigant jak IKEA wciska mi bzdury, to nie wierzę, że się nie zna. Wychodzę z założenia, że dla własnej wygody robi że mnie głupka.
>61

Ale to trzeba przeczytać ustawę.
106h nie zostawia furtek na kopanie się z koniem.
No, albo wystawia tysiące takich dokumentów i w razie sporu z fiskusem i jego przegrania będzie sporo stratna i też uważają tam, że nie warto kopać się z koniem i lepiej się asekurować?
>64

A którego punktu ustawy miałby dotyczyć ten spór?
Kom. 36
To dotyczy tylko kwestii, czego faktura może nie zawierać. Sprawę paragonów rozwija 106h

Ale tu już się zapętlamy :-)
Życzę dobranoc i przebrnięcia przez całą ustawę.
Mam pytanie do zwolenników teorii, że nie można wystawiać faktury do takiego paragonu z NIP. Co zrobicie gdy klient poprosi o wystawienie duplikatu faktury uproszczonej? Wydrukujecie im kopię paragonu z programu komputerowego i dopiszecie "duplikat z dn."?
Co zrobicie gdy klient będzie chciał zwrócić towar? Wystawicie fakturę VAT korygującą, czy protokół zwrotu detalicznego i odbierzecie mu ten paragon?
Proponuję zadać to pytanie w KIS, bo to ich pomysł.
Na stronie IKEI w dziale pytań i odpowiedzi jest w kwestii paragonów z NIP do 450zł taka to informacja, że na życzenie klienta, który chce mieć pełne dane firmy i inne informację na takim dokumencie to dział obsługi klienta wystawi fakturę korygującą.
Czyli można mieć w efekcie fakturę pełną tyle, że jako korektę.
poniżej link do tych pytań - pytanie o tę kwestie jest gdzieś pod koniec listy pytań.
www ikea com pl pl customer-service czesto-zadawane-pytania-pub961c89c0

A propos, dla mnie w kwestii takich paragonów z NIP do 450zł sprawa jest jasna, to cały czas jest paragon fiskalny który można uznać za dokument księgowy jak faktura uproszczona (sic!) i wystawienie faktury pełnej do takiego paragonu (lub kliku paragonów), gdzie zawsze podaje jakiego paragonu (lub paragonów) dotyczy (nr, data, itd.) oraz podpinam ten paragon/paragony pod kopie faktury, jest jak najbardziej prawidłowe.
Faktura pełna jak najbardziej odnosi się do konkretnego/konkretnych paragonów, które mam u mnie
Na stronie IKEI w dziale pytań i odpowiedzi jest w kwestii paragonów z NIP do 450zł taka to informacja, że na życzenie klienta, który chce mieć pełne dane firmy i inne informację na takim dokumencie to dział obsługi klienta wystawi fakturę korygującą.
Czyli można mieć w efekcie fakturę pełną tyle, że jako korektę.
poniżej link do tych pytań - pytanie o tę kwestie jest gdzieś pod koniec listy pytań.
www ikea com/pl/pl/customer-service/czesto-zadawane-pytania-pub961c89c0

A propos, dla mnie w kwestii takich paragonów z NIP do 450zł sprawa jest jasna, to cały czas jest paragon fiskalny który można uznać za dokument księgowy jak faktura uproszczona (sic!) i wystawienie faktury pełnej do takiego paragonu (lub kliku paragonów), gdzie zawsze podaje jakiego paragonu (lub paragonów) dotyczy (nr, data, itd.) oraz podpinam ten paragon/paragony pod kopie faktury, jest jak najbardziej prawidłowe.
Faktura pełna jak najbardziej odnosi się do konkretnego/konkretnych paragonów, które mam u mnie
Ponieważ portal zabrania dodawania linków, to dla tych, którzy chcą przeczytać sami na stronach IKEI podaje link, w miejsce spacji w pierwszym członie adresu wpisać kropki

www ikea com/pl/pl/customer-service/czesto-zadawane-pytania-pub961c89c0
Odpowiadając na pytanie informujemy, że od dnia 01.01.2020 r. w przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym, fakturę do paragonu na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej (NIP).
Ponadto informujemy, że w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro, wówczas faktura dokumentująca przedmiotową sprzedaż może zawierać węższy zakres danych, m.in. może nie zawierać imienia, nazwiska, nazwy oraz adresu nabywcy (tzw. faktura uproszczona).
Wskazany dokument powinien zawierać w szczególności:
- datę wystawienia;
- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika (sprzedawcy) towarów lub usług oraz jego adres;
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a ustawy o VAT;
- numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b ustawy o VAT;
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
- kwotę należności ogółem.

Jeżeli paragon będzie spełniał powyższe warunki, to będzie traktowany jako faktura. Zatem nie można wystawić drugiej faktury dokumentującej tę sprzedaż.

Podstawa prawna:
- art. 106b ust. 5, art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)
>75

To jest to stanowisko KIP?
W podanej podstawie prawnej nie widzę nic, co byłoby związane z konkluzją:
/Jeżeli paragon będzie spełniał powyższe warunki, to będzie traktowany jako faktura. Zatem nie można wystawić drugiej faktury dokumentującej tę sprzedaż./

Wciąż powtarza się, że odpowiedni paragon może być FU, ale nigdzie nie widać w ustawie, że musi.
>70
Dzięki Adam za link. Właśnie mi IKEA składa propozycje korekty nie wyjaśniając, co skorygują. Do tego odmówili mi duplikatu do faktury uproszczonej (FU), czego im nie wolno. Się pograzaja. :-/

W tych FAQ w pewnym momencie IKEA się sypnęła, pisząc o Systemie Szybka Faktura, który wystawia paragony z NIP do450 jako FU. Jeżeli tak robi i księguje, to rzeczywiście potem jest problem, ale nie dlatego, że się nie da do takiego paragonu wystawić FV. Po prostu wymyślili sobie ułatwienie, by faktura była szybka. Wciąż nie wierzę, że nie kumają ustawy. Zwyczajnie żarty sobie robią.
Już parę lat wcześniej kasy fiskalne pozwalały wpisać NIP nabywcy i nawet gdy ktoś go tam wpisał, to nikt nigdy takiego paragonu nie traktował go jako faktury VAT, do dalej był paragon fiskalny.
Ustawodawca w 2019 roku chcąc jeszcze bardziej uszczelnić system podatkowy i powiększyć wpływy z VAT wprowadził zapis o tym, że do paragonu można wystawić fakturę VAT dla firmy tylko i wyłącznie gdy ten będzie zawierał numer NIP tej firmy. Zrobili to po to, by nie korzystać z cudzych paragonów. Nawet jeżeli ktoś tam kiedyś sobie coś skorzystał to myślę, że to ułamki promila, a przez tę nowelę ustawy teraz wielkie zamieszanie.
Dodatkowo czytając literalnie ustawę o VAT to paragraf 106e ust.1 zaczyna się słowami:
"Faktura powinna zawierać"
i dalej się wymienia co na niej powinno być. Czytając dosłownie słowo "powinna" dochodzimy do wniosku, że możemy tam to umieścić lub nie, ale przyjęte jest, że wszystkie te dane się umieszcza
Te nieprecyzyjności zapisów prowadzą do takich absurdów jak....
... paragon z NIP jest fakturą tyle że uproszczoną, ale tylko gdy nie przekracza 450zł.
Dla mnie to cały czas paragon fiskalny, bo taki ma tytuł.
To, że ktoś przy niskiej kwocie może go traktować jak fakturę to z jednej strony ułatwienie dla kupującego.
Dla mnie wystawienie faktury (normalnej ;-) ) nawet na niskie kwoty nie jest problemem.
A FV do paragonów zawsze zawierają numery tych paragonów i są podpięte do kopii. Tak więc w/g mnie po 01.01.2020 nic w tej kwestii się nie zmieniło - tylko te paragony muszą w przypadku FV dla firm zawierać NIP.
Pytanie czy sprzedawca takie paragonofaktury musi ujmować w JPK?
Tak musi.
To lepiej byłoby gdyby nowelizacją ustawy znieśli punkt 3 z ust.5 paragrafu 106e, czyli ten mówiący tej fakturze uproszczonej do 450zł/100Euro i byłoby po kłopocie i zamieszaniu.
Bo obecnie więcej z nim kłopotu niż pożytku.
Pamiętam czasy lat 90-tych XXw gdy też były obok faktur rachunki uproszczone dla osób fizycznych, potem to znieśli i było już prościej: paragon lub faktura, a "zwykły Kowalski" miał ją bez NIPu.
>82. Trudno się nie zgodzić.
Nie zostały uchylone przepisy o obowiązku wystawienia faktury do paragonu- bezzasadne odmówienie wystawienia faktury do paragonu jest przestępstwem skarbowym karanym grzywną do 180 stawek dziennych, a w przypadku odmowy mniejszej wagi odmowa jest wykroczeniem skarbowym.

Czy uznanie że paragon z NIP-em do kwoty 450 zł jest już fakturą uproszczoną może być uznane za zasadność odmowy? nie wiadomo, żadne przepisy, interpretacje, wyjaśnienia na to nie wskazują.

W tej chwili odmowy w ww sklepach wg mnie są spowodowane ułomnościami programów sprzedażowych i księgowych i niejasnościami odnośnie np JPK:
- nie ma przepisów że takie paragony mamy wykazywać w JPK VAT, jeśli wykażemy wszystkie takie paragony to po wystawieniu faktury do paragonu musielibyśmy wykazywać korektę sprzedaży zarejestrowanej paragonem, korekta z NIP-em? na podstawie jakiego dokumentu? korekta sprzedaży det. jak wcześniej?
- czy takie paragony wykazywać w JPK FA i jak wyż. co po wystawieniu faktury do paragonu?
"Czy uznanie że paragon z NIP-em do kwoty 450 zł jest już fakturą uproszczoną może być uznane za zasadność odmowy?" - Na logikę tak, bo trudno wystawić fakturę do faktury, no będziemy mieli dwie faktury dokumentujące tą samą transakcję. Taka uwaga "faktura uproszczona" to potoczna nazwa i nie pojawia się ona w przepisach, zgodnie z przepisami taka faktura z mniejszą ilością danych to "pełnoprawna" faktura i nie jest do gorszy dokument od faktury z pełnymi danymi.

"czy takie paragony wykazywać w JPK FA" - Jak takiej faktury nie wykażesz w jpk, a nabywca ją wykaże, bo w końcu będzie miał takie prawo, to będzie niezgodność między tym co wykazał sprzedawca, a tym co wykazał nabywca.
Miejmy nadzieję że bałagan w JPK za styczeń, skłoni ministerstwo finansów do zajęcia jasnego stanowiska w tej sprawie.
>84
Arttur,
1. Wg ustawy paragon do 450 z NIP może, ale nie musi być uznany za fakturę uproszczoną.
2. Z tego, co wiem nie można (niestety) zmusić sprzedawcy do wystawienia pełnej faktury, gdy ma prawo (do 450) wystawić uproszczoną.
3. Zgadzam się z Tobą, że postępowanie takich sklepów jak IKEA (szczerze, to nie znam z dużych drugiego takiego, bo podejrzewana przeze mnie biedra po podaniu NIP wystawia na kasie normalną FV) wynika z problemów z systemem informatyczno- księgowym-kasowym. Jednak o ile małemu sprzedawcy można to wybaczyć i zrozumieć, to IKEA zrobiła to IMHO z premedytacją w celu oszczędności a ustawą się jedynie celowo zasłania.
4. Jeżeli nabywca otrzymał w.w. paragon i nie wymienił go na normalną FV, to paragon staje się FU i wtedy tak go sprzedawca musi potraktować. Jeżeli natomiast nabywca poprosił o wystawienie FV na podstawie tego paragonu, to paragon jest mu zabierany i dołączany do faktury.
Wciąż uparcie podkreślam - kłania się art. 106h ustawy.
>85
xyzzzz,

1. Słowo klucz to UZNANIE.
Dopóki w.w. paragonu nie uznamy za FU, to można go oddać sprzedawcy i w zamian dostać normalną FV.
A co do pelnoprawności takiej FU w postaci paragonu. NIP, to dziś mi IKEA napisała, że nie ma możliwości wystawienia duplikatu tej FU.

2. Jeżeli nabywca dostanie od sprzedającego normalną FV na podstawie paragonu, to nie będzie mógł nigdzie tego paragonu wykazać, bo sprzedawca mu go zabierze i dołączy do wystawionej FV zgodnie z ust.1 art. 106h ustawy.

Wszystko jest jasne, co nie znaczy, że proste i łatwe od strony księgowo- informatycznej. Dlatego niektórzy (nieliczni) wolą napluć klientowi w twarz, kłamiąc, że się nie da i prawo ich do tego zmusza, niż dostosować swój system. Przykład większości pokazuje jednak, że się da tylko trzeba chcieć.
Ad. 1. Skąd pewność, że to polega na tym, że to nabywca ma dowolność? W przepisie nic nie ma o uznaniu takiego dokumentu przez NABYWCĘ za fakturę. Równie dobrze można odwrócić rolę i stwierdzić, że to SPRZEDAWCA uznaje lub nie. No, ale jak sądzę nie o to tutaj chodzi. Raczej chodzi o to, że dokument spełniający podane kryteria uznaje się za fakturę, a nie spełaniający nie uznaje i nie ma tutaj mowy o tym która strona transakcji o tym decyduje.

"wolą napluć klientowi w twarz, kłamiąc, że się nie da i prawo ich do tego zmusza" - Patrz co na to KIS. Nie każdy ma czas i ochotę walczyć z US.
Swoją drogą o co ta walka? Dlaczego tak nabywcą zależy na fakturach z pełnymi danymi nabywcy? W czym ten dokument ma być lepszy od dokumentu tylko z NIP nabywcy? Co takiego nabywca zyskuje otrzymując fakturę, gdzie pojawia się też nazwa i adres nabywcy?
>89
A gdzie mowa, że nabywca ma dowolność?

Jak napisałem, sprzedawca nie musi wystawić pełnej fv, jeżeli wg prawa może wystawić uproszczoną.

Niezmiennym pozostaje i proszę o jakiś zapis z USTAWY, jeżeli jest inaczej, że paragon z NIP staje się FU dopiero po uznaniu go za takowy dokument, czyli bezpowrotne wydanie go nabywcy z ewentualnym odmówieniem po drodze zamienienia go na pełną FV.

I nie ma tu żadnych podstaw do walki z US. Wystarczy wszystko zaksięgować jak należy.
>90
Właśnie o co ta walka i kto z kim walczy?
Duży sprzedawca, który wie jak jest, ale robi swoje? W imię czego???
Czy drobny nabywca, któremu 99% sklepów nie robi problemów a jeden (duży) każe się zmagać z księgowaniem paragonu zamiast FV, gdzie istotny nr jest zaszyty w kodzie kreskowym?
I dlaczego właśnie ten nabywca ma się zastanawiać w czym różnica między tymi dokumentami? By niedługo później dowiedzieć się od takiej IKEA, że oni na mają możliwości wystawić duplikatu do tzw. faktury uproszczonej (FU) będącej paragonem z NIP?
Dodatkowo takie paragony są po niedługim czasie całkowicie nieczytelne, wystarczy że kilka dni poleżą w słonecznym miejscu.
"istotny nr jest zaszyty w kodzie kreskowym" - O jaki numer chodzi?
"99% sklepów nie robi problemów" - Możesz podać źródło :-)?

Zbyt do tego podchodzisz emocjonalnie. To nie o to chodzi, że bronię stanowiska KIS, no ale takie stanowisko jest i jeżeli się nie zmieni to pewnie w razie kontroli urzędnicy będą się nim kierować, no a to dla podatnika może stanowić problem. Tak więc jednak doradzam na razie się do niego stosować i nie dziwię się, że nawet niektóre duże sieci tak do tego podchodzą chociaż w przeciwieństwie do małej firmy mają one sztab prawników.
No, a wbrew pozorom przepisy w tym wypadku nie są tak oczywiste jak Ty próbujesz przedstawić, bo np. w miejscu gdzie jest napisane "uznany", Ty odczytujesz jako "uznany przez nabywcę", nie koniecznie to tak należy odczytywać.
Witam wszystkich, a jak się do tego ma rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, skoro w § 13 pkt 4 jest napisane:

Zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może
być, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 4, dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej
paragon – określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu. Na odwrocie paragonu
podatnik uzupełnia jego treść, wpisując swoje nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Ja rozumiem to tak, że zakup taki może może być dokumentowany paragonem, ale nie musi, a w dodatku powinien być zaopatrzony w stempel jednostki wydającej. Wiem, że w ustawie o VAT mówią o fakturze uprozczone, ale jednak jest to paragon z NIP.
Przebiłem się przez cały wątek, bo też z tym tematem mam problem, ale patrzyliście może na wyjaśnienia ministerialne? Tzn. nie są to stricte wyjaśnienia, co "aktualność", ale na oficjalnej stronie:
www gov pl/web/finanse/nowe-zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow

Już na początku piszą, że paragon z numerem NIP nabywcy w kwocie do 450 zł jest fakturą uproszczoną. Odwołują się do przepisu 106e ust. 5 pkt 3.
Z mojej strony - art. 106h ust 4 nie precyzuje kto może uznać paragon za fakturę uproszczoną. Warto jednak zauważyć, że ministerstwo w podlinkowanym artykule tak uznało, a z kolei przerzucenie tego prawa wyłącznie na nabywcę byłoby niezrozumiałe, skoro to sprzedawca decyduje jaki dokument sprzedaży wydaje i co na nim zawiera.

Ale ten artykuł (ze strony) mówi jeszcze jedno - dla transakcji do 450 zł paragon z NIPem jest tą fakturą, którą kupujący otrzymuje, a dla większych paragon z NIPem stanowi podstawę ubiegania się o fakturę.
Kontynuując - nie wystawiam faktury do paragonu z NIP < 450 zł na tej samej zasadzie, na której nie wystawiam faktury do faktury - ponieważ już ją wystawiłem.
Pytanie teoretyczne: Ile z osób korzystało z faktury uproszczonej?
Myślę, że znikome ilości lub prawie nikt.
Przepis wprowadzony kiedyś niby jako ułatwienie, okazał się po zeszłorocznej nowelizacji wprowadzającej obowiązek wpisania NIP na paragon, z którego potem można wystawić fakturę, jako piąte koło u wozu, które wszystkim tylko ciąży i przeszkadza.
I zapytam retorycznie: a dlaczego akurat 450zł/100Euro, a nie inna niższa/wyższa wartość?
Podobno takie małokwotowe paragony były fakturą w innych krajach UE, pomysł był ściągnięty - a nie spotkałam się z tym ani razu żeby paragon został potraktowany jako faktura, myślę że w chwili obecnej taka faktura uproszczona kończy swój byt prawny
Rozpoczyna swoje drugie życie w postaci paragonów z NIP ;)
Tylko do pierwszej przegranej sprawy
No dobrze a co z żądaniem duplikatu takiego paragonu z NIP?
Kom. 93
"Dodatkowo takie paragony są po niedługim czasie całkowicie nieczytelne" - Tak zgadza się, ale w wielu wypadkach to samo dotyczy faktur. Patrz stacje wiele stacji benzynowych, czy też jak dobrze pamiętam również IKEA (tam chyba też faktury nawet te z pełnymi danymi są wystawiane na papierze termicznym).

kom. 94
"w ustawie o VAT mówią o fakturze uprozczone, ale jednak jest to paragon z NIP" - W ustawie nie ma czegoś takiego jak "faktura uproszczona", natomiast jest podane w jakich wypadkach faktura nie musi mieć wszystkich danych. Faktura uproszczona mówi się potocznie.

Pytanie: jak księgujecie dokumenty za przejazd autostradą? W końcu nie ma nawet na nich NIPu nabywcy, a chyba nie macie problemu z zaksięgowaniem takiego dokumentu? Jakoś nie spotkałem się, aby ktoś przy punkcie poboru opłat na autostradzie żądał faktury. Podobna zasada będzie tutaj przy tzw. "fakturach uproszczonych", jak najbardziej jest on prawidłowym dokumentem do księgow.
Kom. 102
W ustawie nie ma żadnych przepisów szczególnych jeżeli chodzi o takie faktury przy wystawianiu duplikatu, czyli sprzedawca powinien wystawić duplikat zgodnie z danymi zawartymi na fakturze pierwotnej z dopiskiem duplikat oraz datą wystawienia.
A co, jeżeli twierdzi, że nie ma możliwości wystawić duplikatu do paragonu z NIP?
>73
xyzzzz,

Jak dokładnie brzmiało pytanie?
Kom. 105
Jak to nie ma możliwości? Może taki dokument wypisać nawet ręcznie :-), bo w końcu to nie o to chodzi, że dokument musi wyglądać identycznie. Musi mieć tylko te same dane.

Kom. 106
"Czy paragon fiskalny na kwotę do 450 zł z NIP nabywcy jest traktowany zawsze jako faktura "uproszczona" (wyłączając wyjątki wymienione w art. 106a ust. 6) i jeżeli tak, to czy można do niego wystawić "zwykłą" fakturę na żądanie nabywcy i nie będzie to traktowane jako wystawienie dwóch faktur dokumentujących tę samą transakcję?"
Na stronie prawo pl pojawił się artykuł Paragon jako faktura uproszczona nowe przepisy.
Co za traf, akurat dzisiaj byłem szkoleniu prowadzonym przez Zdzisława Modzelewskiego w temacie VAT :-).
>107
Odpowiedź od IKEA:
*nie mamy możliwości wygenerowania duplikatu faktury uproszczonej. Proszę o informację, czy jest Pan zainteresowany wystawieniem przez nas korekty faktury.*
Kom 107

Przepraszam za dowcipkowanie w poważnym temacie, ale pytanie zawiera postawioną tezę niczym - kto jest największym bohaterem i dlaczego Lenin. :-)

Czy jest traktowany zawsze jako faktura "uproszczona" i jeżeli tak, to czy można do niego wystawić "zwykłą" fakturę?

Otóż _jeżeli_tak_ to i owszem do paragonu traktowanego jako FU nie można wystawić drugiej faktury.
Kom. 110
Ze strony IKEA:
Czy mogę otrzymać duplikat faktury uproszczonej oraz jakie dane powinien zawierać?
Duplikat faktury uproszczonej musi zawierać te same dane, które są na fakturze uproszczonej (paragon z NIP) wraz z adnotacją - „DUPLIKAT”. Duplikat do faktur uproszczonych wystawi pracownik Działu Obsługi Klienta w sklepie stacjonarnym IKEA.
Duplikat na żądanie nabywcy/kupującego wystawiany jest na podstawie danych posiadanych przez sprzedającego. Duplikat może być wystawiony w formacie A4.

Proponuję się powołać na informację jakie sami podają na swojej stronie.
Odp z kauflandu
W nawiązaniu do Pani zgłoszenia informujemy, że od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych.Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami VAT, paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą. Wystawiony paragon z NIP jest fakturą i można ją zaksięgować jako fakturę. Nasza firma dokumentuje sprzedaż fakturą w rozumieniu art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT. Numerem takiej faktury jest nr transakcji znajdujący się na dole paragonu.
Po kolei, bo niektórzy tu strasznie namieszali:

1. Wskazanie w ustawie "Faktura może nie zawierać" oznacza, że wystawiając fakturę dla podatnika na kwotę do 450 zł możemy nie umieszczać na nim określonych danych a i tak dokument ten będzie fakturą. Ale możemy wystawiając fakturę do 450 zł umieścić też wszystkie dane.

2. O tym co jest fakturą macie w słowniku do ustawy - "art. 2 pkt 31) fakturze - rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie" . To nie nabywca decyduje co jest fakturą a co nie, ale ustawa i zawartość dokumentu.
3. Stosowanie faktur uproszczonych nie wymaga zgody nabywcy. Zgody nabywcy wymaga tylko stosowanie faktur elektronicznych (art. 106n ust. 1).

4. Tu nie ma zastosowania przepis z art. 106b ust. 3 o wystawieniu faktury na żądanie, tam jest takie wyrażenie: „jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1”. A jak tesco czy tam inny market sprzedaje na rzecz podatnika, to ma obowiązek wystawienia faktury właśnie z tego ust. 1 (art. 106b ust. 1). I ten obowiązek spełnia wystawiając fakturę uproszczoną.
I dla wszystkich spragnionych oficjalnych wyjaśnień MF (przypominam, że ten przepis ma już z 6 lat a JPK ponad 2):

Pytanie:
Co należy ująć w ewidencji sprzedaży w polach obowiązkowych (dane kontrahenta), w przypadku gdy faktura została uznana za fakturę uproszczoną zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt.3 ustawy o podatku od towarów i usług?

Odp.:
W ewidencji sprzedaży w polach dotyczących danych kontrahenta (nazwa) można umieścić wpis – np. „faktura uproszczona".

Opublikowano: 27.12.2018

za podatki.gov
A i jak ktoś się zaraz będzie czepiać słowa "uznany" w tym pytaniu i wart. 106h - uznany może być przez każdego który weźmie ten dokument do jednej ręki, do drugiej ustawę z otwartym art. 106e i sprawdzi czy dokument zawiera wszystkie elementy. Może to być nabywca, może to być sprzedawca a i może to być ktokolwiek inny. Jeżeli sprzedawca zdecydował się potwierdzić transakcję wydając określony dokument będący fakturą w rozumieniu ustawy VAT to nie może go potem odbierać i wystawiać kolejną fakturę bo tak uznał.
>117
qazw:
Tyle w pogłębionej teorii a w praktyce wszystko w tym temacie zależy od sprzedawcy. Wiadomo bowiem, że nabywca nie zmusi go do wystawienia pełnej faktury, jeżeli prawo pozwala mu wystawić uproszczoną.
Natomiast istotnym elementem paragonu z NIP _pozwalającym_ uznać go w ogóle za FU to ten kolejny nr serii, którym nie do końca może być nr paragonu, bo może się on powielać na różnych kasach. I teraz wszystko zależy od systemu informatyczno- księgowego firmy. Bo na paragonie mimo NIPu takiego nr kolejnego może nie być lub może on być nieoczywisty. Z tego, co zauważyłem, niektóre sklepy zaczęły dopisywać do paragonu nr kasy co połączone z nr paragonu da unikalny nr kolejny. Taka IKEA za ten nr uważa natomiast wycinek ciągu cyfr zamieszczonych na paragonie pod kodem kreskowym. Jak US ma się tego doszukiwać w paragonach podpiętych do wystawionych FV? Wystarczy prawidłowo księgować te paragony, czyli w zasadzie jak dotychczas.
>94
xyzzzz:
"99% sklepów nie robi problemów" - Możesz podać źródło :-)?

Może inaczej. Nie spotkałem poza IKea żadnego innego sklepu (z dużych, bo z małymi nie miałem teraz akurat do czynienia z fv a zresztą raz że małego zrozumiem a dwa że mały choćby ręcznie, ale pewnie da radę.) z którym byłby taki problem. Wymieniałem już wcześniej, dzisiaj spytałem w Casto - powiedzieli "klient nasz pan".
IMHO wszystko w tym przypadku zależy od przygotowania księgowości i braku inklinacji do spychania problemów na klienta.
Do kom. 118. Odpowiedź z KIS (z dnia dzisiejszego):
Odpowiadając na pytanie, informujemy, że w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł, faktura potwierdzająca dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju może nie zawierać:
(...)
Zatem dokument (paragon) wystawiony według powyższych zasad jest fakturą.
Wówczas elementy paragonu stają się elementami faktury, w tym jego numer, który należy wpisać do JPK_VAT.
Kom. 119
Duży pewnie się wybroni (chociaż pewności nie ma), ale nie każdy duży chce walczyć z US, natomiast mały sprzedawca niekoniecznie musi mieć taką siłę przebicia.

No i jeszcze raz powtarzam z ostrożności doradzam nie wystawianie faktur do wystawionych paragonów z NIP nabywcy na kwotę do 450 zł, bo może być to uznane przez US jako wystawienie dwóch faktur dokumentujących tę samą transakcję. No i pewnie wielu sprzedawców właśnie do tej zasady się stosuje i nie ma tu nic do rzeczy "przygotowania księgowości i braku inklinacji do spychania problemów na klienta". Po prostu przepis jaki jest taki jest i jego rozumienie przez aparat skarbowy jak na razie jest takie, że paragon na kwotę do 450 zł z NIP nabywcy jest już fakturą i drugiej faktury do takiego dokumentu się już nie wystawia.
>121
xyzzzz:
"paragon na kwotę do 450 zł z NIP nabywcy jest już fakturą"
POD WARUNKIEM, że zawiera m.in.
kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
Kom. 122 patrz kom. 120
No, czyli numer paragonu będzie traktowany jako numer faktury.

W kom. 120 w miejscach gdzie są kropki w odpowiedzi z KIS były wpisane elementy jakie taki dokument musi posiadać, ale już tego nie wpisywałem, bo jest to powtórzenie tego co podałem w kom. 73 -75.
118 i 122
> mikro

Czyli chcesz powiedzieć, że jak ktoś się pomyli i np. powtórzy numery na 2 kolejnych fakturach to powoduje, że automatycznie jeden z nich nie jest fakturą (bo nie zawiera kolejnego numeru tylko ten sam, a do tego sprowadza się ta argumentacja)? Przecież to absurd. I skąd nabywca ma wiedzieć czy sprzedawca stosuje prawidłową numerację...

"Wystarczy prawidłowo księgować te paragony, czyli w zasadzie jak dotychczas."
No właśnie, sprawdźcie sobie archiwalne artykuły i wyjaśnienia. Wszyscy jak jeden pisali, że paragon z nipem to faktura uproszczona a powielenie numeru czy pominiecie/pomyłka w jednym obowiązkowym elemencie nie znaczy, że dokument nie jest automatycznie fakturą. A teraz zaczyna się nagle wyszukiwanie argumentów na siłę.
Na Gazecie Prawnej z wczoraj jest artykuł z odpowiedziami MF na zadane przez nich pytania w tym temacie. Odpowiedź:

"Jeśli kasa rejestrująca posiada funkcjonalność umożliwiającą umieszczenie na paragonie numeru NIP nabywcy [paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną]; faktury wystawione przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedawca wykazuje w ewidencji sprzedaży na podstawie zbiorczych informacji z ewidencji sprzedaży prowadzonej przy zastosowaniu kas rejestrujących (por. par. 10 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia);"

I to wskazuje na to, że w ewidencji VAT, a więc i JPK_VAT, paragony z NIP ujmuje się w raporcie z kasy i się ich nie wyszczególnia.
>125 gazeta prawna, a KIS twierdzi: "Informujemy również, że faktura uproszczona jest traktowana jak zwykła faktura i na tej podstawie jest również wykazywana w JPK. W ewidencji sprzedaży w polach dotyczących danych kontrahenta (nazwa) można umieścić wpis – np. „faktura uproszczona". W sytuacji kiedy paragon stanowi fakturę uproszczoną w polu imię i nazwisko oraz adres nabywcy należy wpisać „brak” i odpowiednio pomniejszyć wartość sprzedaży paragonowej."
Do kom 125. Tam jest podana podstawa prawna z rozporządzenia, które będzie obowiązywac dopiero od kwietnia. Jak dla mnie to dziennikarz o co innego pytał a do czego innego zrobił artykuł.
>126 Tak, Gazeta prawna, ale cytat z odpowiedzi ministerstwa.

Oczywiście, że faktura uproszczona powinna być wykazywana osobno w ewidencji i JPK. A to dlatego, że zbiór faktur uproszczonych jest większy niż zbiór paragonów z NIP < 450 zł, a ten drugi w pierwszym się zawiera.
W sensie, że każdy paragon z NIP < 450 zł to faktura uproszczona, ale nie wszystkie faktury uproszczone są paragonami z NIP < 450 zł.

Więc kwestia jest taka - czy paragony z NIP < 450 zł, a więc faktury uproszczone wystawione z kasy rejestrującej, powinny być wyszczególniane osobno w ewidencjach. I Ministerstwo Finansów, dla Gazety Prawnej, twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ tak wystawione faktury do ewidencji lądują na podstawie raportu.
Od kwietnia (lipca) pojawi się rozszerzony jpk i może to dotyczyć obowiązującego od tego momentu stanu prawnego.
Wtedy będzie to tak działać, że będzie się wykazywać całą sprzedaż jaka przeszła przez kasę fisk. nie pomniejszając o kwoty z faktur (nawet tych "pełnych"), natomiast będzie dodatkowa osobna pozycja na wykazywanie takich faktur. Krótko mówiąc kwota vat deklaracyjna nie będzie musiała się zgodzić z kwotą vat ewidencyjną, bo w części ewidencyjnej dodatkowo będą faktury z których sprzedaż została zarej na kasie fisk. (ta sprzedaż będzie wykazana dwa razy).

Gdyby do tego podejść tak, że w ogóle faktur uproszczony w jpk nie wykazujemy, to cały system się rozjedzie, bo takiej sprzedaży nie będzie można powiązać z zakupami po stronie nabywcy. No, chyba że MF uznaje że takiej drobnicy nie warto sprawdzać.
To zobacz na komentarz nr 116. Bo z niego wynika co innego.
>126. W ogóle, to autor artykułu napisał coś odwrotnego do tego, co odpowiedziało ministerstwo finansów.
> 129,130,131 zostało czekać aż się coś rozjaśni... Bo my możemy gdybać, czytać, interpretować, a oni mogą to wszystko w jeden dzień zmienić, bo wydają broszurę/rozporządzenie/odpowiedź. Od kwietnia(lipca) znowu zmiana, super... dopiero co ogarnęłam te paragony do 450zl z NIP.
Niemniej jednak jeśli sens JPK jest taki, żeby weryfikować odliczenia VAT nabywcy ,to gdy tych małych uproszczonych faktur nie będzie się wykazywać to tak jak pisze xyzzzzz system się rozjedzie.
Ze strony MF
https://www.gov.pl/web/finanse/nowe-zasady-wystawiania-faktur-do-paragonow

Jak wystawiać faktury do paragonów
Od 1 stycznia 2020 r. jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera NIP [2]. Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.

Jeżeli kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę VAT musi:
-przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,
-przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.
Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.
Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.

Zasady tej nie stosuje się do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej przed 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że do paragonu fiskalnego bez NIP, który dokumentuje sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej do 31 grudnia 2019 r., sprzedawca może wystawić fakturę z NIP. Natomiast klient może ją ująć w prowadzonej przez siebie ewidencji dla celów podatkowych.
1
Witam!
A co w przypadku, gdy na fakturze potrzebne są dane NABYWCY i ODBIORCY (np. jednostki budżetowe). Na paragonie fiskalnym z NIP nie ma wszystkich danych?
>137
Jak pisałem wcześniej. Obecnie po zmianach od 01.01.2020, przepis o tzw. fakturze uproszczonej jest tylko utrapieniem, a nie ułatwieniem jak wtedy gdy wprowadzano. Choć myślę, że prawie nikt z niego nie korzystał.
Kolejne zmiany w ustawach o VAT: JPK, NIP na paragonie, zupełnie wypaczyły sens jego istnienia.
Wykreśliłbym więc z paragrafu 106e ust.5 punkt 3 - definicję tzw. faktury uproszczonej.
A jeśli komuś jest potrzebne rozliczanie drobnych paragonów (oczywiście z NIP nabywcy) zamiast faktury, to wprowadziłbym taki zapis, że paragon z NIP nabywcy do kwoty 450zł/100euro może być rozliczony jako koszt.
Podkreślam: wystawiony i rozliczony jako paragon fiskalny.
A tak przez ten zapis o tzw. fakturze uproszczonej, nie mogę łączyć kilku paragonów z danego sklepu kupionych w danym miesiącu w jedną zbiorczą fakturę na koniec miesiąca. A nie zawsze mogę kupić wszystko od razu lub też nie chcę lub nie mogę kupować za dużo na zapas.
I zamiast zaksięgować 1 fakturę na większą kwotę, bujam się z obecnie z 13-stoma paragonami - przepraszam z 13-stoma fakturami uproszczonymi!! Brr.....
No ale sprzedawca zamiast wystawiac 14 dokumentów wystawia tylko 13 ;-).
> 139 biura rachunkowe biorące opłatę per zaksięgowany dokument są mogą się cieszyć ;)
Brałem dzisiaj w IKEA duplikat faktury uproszczonej i nie było najmniejszego problemu. Podałem numer NIP i datę zakupu i wydrukowali duplikat w formacie A4. Korektę do faktury uproszczonej również drukują na A4
Brałam duplikat do faktury uproszczonej z kauflandu i nr na fakturze uproszczonej i na duplikacie jest inny,
Ponizej wyjasnienie kauflandu - czy tak moze byc?
dziękujemy za wiadomość z 2020-02-05.
W nawiązaniu do Pani zapytanie uprzejmie informujemy, że zarówno numer transakcji będą numerem faktury uproszczonej, jak i numer wskazany na duplikacie faktury są prawidłowe. Na duplikacie numer jest dłuższy, ponieważ wskazuje numer transakcji z paragonu, do którego odnosi się duplikat oraz datę sprzedaży i numer sklepu.
Sądzę że ustawodawca chciał wyeliminować tzw. " zebrane " paragony do których wystawiane były zbiorcza f.VAT . Dlatego zapis do 450 zl i paragon oznaczony NIP to paragon - faktura uproszczona, a powyżej można A nawet należy wystawić pełną fa vat . plus taki ze firma ma mniej roboty z wystawianiem faktury dla tzw. drobnicy . Minusem jest fakt płatności na przelew poniżej kwot 450 zł. Powyżej 450 z przelewem nie ma sądzę problemu gdyż oznaczony paragon sprzedawca zabiera i wystawia fa VAT. Może zebrać ich kilka i wystawić jedna łączną fakturę zbiorcza do paragonów ale oznaczonych NIP.
Zarówno w jednym jak i drugim przypadku
Sprzedawca i kupujący odprowadza prawidłowo podatek dochodowy i VAT. Przy sprzedaży do 450 zl kwoty podatków zawarte są w raportach miesięcznych z kas .A przy fakturach należy pomniejszyć wartosc sprzedaży z kas o wystawione faktury do oznaczonych paragonów A wiec nie ma mozliwosci podwójnego opodatkowania. A par.do 450 jest fa uprosz. I tyle.
Wg.mnie najtrudniej wymyślić rzecz najprostszą. A wiec podpowiem : jeśli firma to winien być zawsze paragon oznaczony i tyle. Elastyczność mamy 21 wiek a wiec frontem do klienta: mozliwośc wystawiania faktur zbiorczych dla wyłącznie paragonów oznaczonych , czy za gotówkę czy na termin nie ma to znaczenia , grunt żeby fa była wystawiona w tym samym miesiącu którego dotyczy paragon. Dodałbym jeszcze zapis że paragony poniżej 20 zł nie są brane pod uwagę i oznaczone nip sa fa uproszczoną, a tylko po to by oszczędzić lasy i glupkowatą robotę . A co klient odliczy z paragonu uproszczonego czy faktury to nie sprawa sprzedawcy tylko specyfiki działalności klienta- kupujacego. Proste , jasne i czytelne. Mf niech sie zajmie molochami - sieciami. Zdrowy pomysł: niech rozliczają punkty handlowe w Urzedach Skarbowych wg. Miejsca gdzie generują przychód. Wtedy wyjdzie szybciutko na jaw że 2-4 małe sklepy płacą więcej jak moloch który de facto tylko zbiera i transferuje kasę
Witam, ja się już w tym gubię. Powiedzcie mi proszę jak to jest, że część sklepów czy stacji benzynowych wystawia zwykłe faktury poniżej 450 zł na DG. A większość sklepów odmawia wystawiana takich faktur tłumacząc się, że paragon z NIP poniżej 450 zł jest fakturą samą w sobie tylko uproszczoną. To w końcu można zwykłe faktury wystawiać poniżej 450 zł czy nie. A jeszcze dodam tylko, że duża sieć stacji paliwowych daje klientom pełną fakturę plus paragon fiskalnym do tej transakcji z NIP. To już jest całkowite łamanie prawa.
Do wyboru są opcje:
- pełna faktura (paragonu się nie wystawia),
- paragon z NIP nabywcy (faktura uproszczona).
Obie są prawidłowe. No i to sprzedawca decyduje jaki dokument Ci wystawi.

"A jeszcze dodam tylko, że duża sieć stacji paliwowych daje klientom pełną fakturę plus paragon fiskalnym do tej transakcji z NIP. To już jest całkowite łamanie prawa. " - faktycznie. Nie dosyć, że do tej samej transakcji są dwie faktury (pełna i uproszczona), to jeszcze obie otrzymuje nabywca. Ja się jeszcze z taką sytuacją nie spotkałem.
Do kwoty 450 zł wpisujemy tylko NIP na kasie i to jest faktura uproszczona i nie mamy prawa potem wystawiać faktury pełnej (zdarzają się tacy nabywcy co chcą pełną jeszcze "starej daty ludzie") Powyżej 450 zł paragon z NIP zamieniamy na fakturę pełną.
Jestem pewna, że nie było celem tych, którzy wymyślili przepis o NIP na paragonie, to żeby wyeliminować faktury pełne dla kwot poniżej 450 zł; chodziło o to, żeby ukrócić proceder zbierania nienależących do danej firmy paragonów i wystawiania do nich faktur
a niestety w praniu wyszło to, że te wszystkie paragony z NIP przecież mogą być uznane za fakturę uproszczoną... i niestety teraz wszyscy mają problem :(

uważam, że sprzedawca absolutnie nie powinien odmawiać wystawienia pełnej faktury jeśli nabywca jej zażąda jeszcze zanim sprzedawca nabije transakcję na kasę - a nie, że chce wystawić paragon z NIP bo to jest faktura tylko uproszczona; ja się nie zgadzam! dla mnie to jest PARAGON, ja jestem firmą a nie osobą fizyczną bez dg, ja chcę pełną fakturę z numerem, kwotą netto, VAT i brutto ...
Bo mnie właśnie szlag trafił jak musiałam obliczać ręcznie kwoty netto bo na paragonach z Kaufl... ich NIE MA!
jakoś Biedr... nie ma problemu z wystawieniem pełnej faktury na kilkadziesiąt złotych :(
mam mnóstwo faktur na kwoty poniżej 450 zł i to ze sklepów gdzie gros sprzedaży jest na paragony dla osób fizycznych
powiedziałam od razu po podejściu do kasy, że będzie faktura i nikt nie zaproponował mi wystawienia paragonu z NIP

a te z Kaufl... przyniósł mi pracownik :( mówiąc, ze tylko to mogli mu wystawić
Ludzie biorą domowe zakupy na fakturę jako firmowe to państwo powinno ukrócić. Kiedyś u mnie w sklepie była babka co zbierała dosłownie z ulicy paragony i chciała fakturę. W końcu się to zmieniło i ludzi sraczka bierze. Do 450 zł faktura uproszczona czyli paragon z NIP. Powyżej faktura pełna.
Dot. KPIR. Co zatem jest na paragonie z NIP nr faktury? odmówiono mi wystawienia fv mówiąc, że paragon jest podstawą do wpisania go w koszty.
Patrz kom. 120.
Co w przypadku, gdy ta faktura uproszczona (paragon z NIP) ma być zapłacona przelewem a na paragonie nie ma rachunku bankowego ? I nie będzie - powiedział informatyk. Dodajecie dodatkową informację (kartkę) z numerem rachunku bankowego ???
Ja moim klientom doradzam, aby wystawiali zwykłe pełne faktury i sobie odpuścili te faktury uproszczone. No bo i nabywca się nie czepia, że dostał nie taki dokument i nie ma problemów takich jak np. ten powyżej.
Rozliczam stację paliw, mam 2 tys faktur wystawionych do paragonu poniżej 450 zł. Nie wiem co z tym zrobię.
Ale wracając do tego, że są firmy, które wystawiają faktury pełne do paragonów do 450 zł, są takie, które nie.
Czytałam wyjaśnienia Orlenu, który takie faktury wystawia. Informują, że u nich oprócz numeru paragonu nie ma żadnego innego numeru, który mógłby być numerem faktury uproszczonej. Ponieważ numer paragonu nie może być numerem faktury uproszczonej, w związku z tym ich paragony nie mogą być uznane za fakturę uproszczoną.
Nie widziałam paragonu z Orlenu, ale rzeczywiście moje kasy drukują aż 3 numery.
"które wystawiają faktury pełne do paragonów do 450 zł" - Jeżeli jest na nich NIP nabywcy to popełniają błąd.

"Ponieważ numer paragonu nie może być numerem faktury uproszczonej, w związku z tym ich paragony nie mogą być uznane za fakturę uproszczoną." - To duża firma to pewnie może sobie pozwolić na takie stwierdzenie, w dodatku to spółka skarbu państwa.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.