30 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija termin złożenia do US zeznań za 2023 r.: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39

ARCHIWALNY TEMAT FORUM

Pracownik niepełnosprawny z umiarkowanym orzeczeniem -jaka kwota dofinansowania ?

Płaca brutto 2250 zł , pełny etat , firma mniej niż 20 osób
Czy to kwota 1125 zł ?
Jeżeli stopień umiarkowany bez schorzenia specjalnego to 1.125,-.Na schorzenie specjalne jest kwota 1725,-
Dzięki
a kiedy jest 90% , a kiedy 75% poniesionych kosztów ?
Do kom.3
chodziło mi, kiedy jest refundowane 90% , a kiedy 75% poniesionych kosztów ?
Jeżeli pracodawca jest prowadzącym działalność gospodarczą to 75% a jeżeli nie prowadzi dg/np stowarzyszenia,OPP itd/ to 90%
Dziękuję za odzew

czytam kolejny dzień na temat PFRON i coraz więcej mam niejasności

i przykład zakład pracy będący sc lub osobą fizyczną prowadzącą DG zatrudnia osobę z orzeczoną niespełnosprawnością , to ma refundowane 75% poniesionych kosztów ?

czy jest jakaś infolinia lub gdzie można zadzwonić , żeby uzyskać bezpłatną pomoc w wypełnieniu deklaracji o dofinansowaniu z PFRON ?
I kolejny problem :
w 10/2019 był zatrudniony i zwolniony pracownik - na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracownika
w 11/2019 chcemy przyjąć 2 pracowników, w tym jeden ma orzeczenie o niepełnosprawności

może być tak, że ta osoba bez orzeczenia będzie przyjęta np 25/11/2019 - a ta osoba z orzeczeniem np. 28/11/2019
lub 01/12/2019 ? - - - - - chodzi mi tutaj o tzw.efekt zachęty wykazywany w deklaracji do PFRON - - - -czy musi on obowiązkowo występować i czy wystąpi w wyżej opisanej sytuacji ? - - -chodzi mi o daty na umowach o zatrudnienie , żeby otrzymać dofinansowanie na tego pracownika z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Przy zatrudnieniu pracownika niepełnosprawnego są ustalone kwoty refundacji jego kosztów płacy ale nie może to być więcej niż 75% kosztów
Np wynagrodzenie 2250 to koszt płacy ok.2700.
Jeśli jet to III gurpa (lekki) to się dostaje 450 zł bo to jest mniej niż 75%z 2700
Jeśli jt to Igr (znaczny)schorzenie specjalne to maksymalne dofinansowanie mogłoby być 2400. Ale że 75% to 2027. Więc PFRON da 2027zł
Dzięki za podjecie tematu

a może jakaś podpowiedz na moją niewiedzę w kom. 7 ?

będę bardzo wdzięczna za pomoc
Jeżeli zatrudnisz niepełnosprawnego w miejsce pracownika który się zwolnił w październiku/to samo stanowisko/ to nie musisz wykazać efektu zachęty,nawet jak tamten był pełnosprawny.Możesz zatrudnić też za kogoś kto np.się zwolnił wcześniej.Ważne żeby ten który będzie od 25.11.2019 nie był zatrudniony na to samo stanowisko co ten który się zwolnił w październiku.Jeżeli to nie chwyci to musi wystąpić efekt zachęty.
na stronie PFRON w zakładce pracodawcy/zatrudnianie osób niepełnosprawnych znajdziesz szczegółowe informacje i telefon do PFRON ale dodzwonić się tam jest ciężko
Dzięki za odzew
nie umiem przedłożyć Twojego komentarza na moją sytuację
wszyscy- zarówno ta osoba która była zwolniona w pazdzierniku 2019 za porozumieniem stron jak i te 2 nowe osoby do przyjęcia mają takie same stanowiska - mechanik
oprócz tego we wrzesniu 2019 był też zwolniony ale dyscyplinarnie 1 pracownik też miał stanowisko mechanika

z tego wynika, że zatrudnienie osoby z orzeczeniem na takie samo stanowisko czyli mechanika - nie chwyci - nie bedzie można starać się o dofinansowanie

czyli pozostaje do spełnienia efekt zachęty - też nie wiem jak to zinterpretować

proszę o dalszą pomoc
Efekt zachęty może być ilościowy lub jakościowy.
ilościowy: liczysz średnie zatrudnienie ogółem z dwunastu miesięcy przed zatrudnieniem. Jeśli zatrudnienie ogólem w miesiącu w którym zatrudniono niepełnosprawnego jest wyższe nawet o 0,001 to efekt zachęty jest.- dofinansowanie przysługuje.

a jeśli nie ma efektu ilościowego sprawdzamy czy jest jakościowy . Skoro w wrześniu i październiku zwolniło się dwóch mechaników i na ich miejsce zatrudnicie dwóch pracowników (zdrowy i niepełnosprawny) to jeśli obowiązki któregokolwiek zwolnionego i niepełnosprawnego są identyczne to efekt zachęty jest- dofinansowanie przysługuje.
zwolniony pracownik nie może buc za wypowiedzeniem pracodawcy.
Dyscyplinarka lub porozumienie jest OK
W twojej sytuacji jak piszesz będzie zatrudnionych 2 mechaników w miejsce 2 zwolnionych mechaników to tak jak pisze kalatka dofinansowanie będzie przysługiwało
Czy ma znaczenie data zatrudnienia osoby bez orzeczenia i osoby z orzeczeniem --- tzn.chodzi mi o to , która MUSI być przyjęta wcześniej , żeby mieć dofinansowanie na osobę z orzeczeniem ? - - - - - ile dni przerwy musi wystąpić w zatrudnieniu miedzy jedną a drugą osobą ?

1. jeżeli osoba z orzeczeniem będzie przyjęta np 25/11/2019 a
2. osoba z orzeczeniem np. 28/11/2019 lub 01/12/2019 ?

to będzie dofinansowanie ?
Skierowanie do lekarza med.pracy było wystawione wcześniej dla osoby z orzeczoną niepełnosprawnością , a dla osoby bez niepełnosprawności później -

ale

zdolność do pracy osoba bez niepełnosprawnosci już ma , natomiast osoba z niepełnosprawnością jeszcze nie ma - jest w trakcie badania -będzie mieć zdolność

czy to ma jakieś znaczenie do wystąpienia efektu zachęty ?

czy efekt zachęty jest obowiązkowy dla otrzymania dofinansowania ?
Nie ma znaczenia długość przerwy pomiędzy zwolnieniem jednego a zatrudnieniem drugiego byleby to był jakiś rozsądny termin.Nie ma znaczenia kiedy który dostanie zdolność do pracy.A tak ogólnie to poczytaj informacje na ten temat na stronie PFRON i na internecie
Nie chodziło mi przerwę miedzy zwolnieniem jednego a zatrudnieniem drugiego - tylko o przerwę pomiedzy zatrudnieniem osoby bez orzeczonej niepełnosprawości a osobą z orzeczoną niepełnosparwnością

wiem, ze moje pytania są podstawowe , jezeli chodzi o PFRON

ale na swoje usprawiedliwienie muszę napisać , że
1. nie miałam nigdy z tym do czynienia z PFRON
2. nie mam kogo się zapyatać, bo pytałam w biurach rachunkowych , to każą przenieśc papiery do nich , to bedą wypełniać
3. zanim odważyłam poprosić o pomoc na tutejszym forum, to :
a. chyba wszystkie tematy przeczytałam i wydrukowałam z tego forum na ten temat , nawet z 2016 r.
b. w internecie na stronie PFRON i podobnych też czytałam i wydrukowałam

ale bez pomocy i wyjaśnień nie zrozumiem tematu

tym bardziej jestem wdzieczna za poswięcony czas i pomoc

no i proszę o jeszcze o pomoc
Przepisy nie określają do kiedy musi być zatrudniony pracownik niepełnosprawny w miejsce poprzedniego pracownika pełnosprawnego,powinie to być okres na tyle rozsądny żeby można było uznać że jest zatrudniony w miejsce pracownika który jest zwolniony.Moim zdaniem jeżeli zatrudnicie niepełnosprawnego do końca 2019r. to można uznać że jest zatrudniony w miejsce zwolnionego pracownika
Przecież piszesz ,że zwolniłaś dwóch i zatrudniasz dwóch. To daty nie mają znaczenia. Każdy zwolniony ma następcę.
Problem byłby gdybyś zwolniła jednego a zatrudniła dwóch. Czyli ten pierwszy zatrudniony jest następcą zwolnionego.
I jeśli pierwszy zatrudniony po zwolnieniu tamtego jest osobą niepełnosprawną to jest OK.
A jeśli jest drugi to nie ma już kogo zastępować.
Zaczęłam dokładnie analizować zatrudnienie i okazało się , że nie napisałam o zatrudnieniu 15/10/2019 jeszcze jednego pracownika,który pracuje nadal , do 31/10/2020
Zatrudnienie przedst. się nast. - wszyscy bez orzeczeń :

1. pan Cezary Miłosz - był zatrudniony od 15/06/2015 do nadal
2. pan Jan Kowalski - był zatrudniony od 01/06/2017 do 21/08/2018
3. pan Eryk Iksiński - był zatrudniony od 15/08/2017 do 31/07/2019
4. pan Anatol Zima był zatrudniony od 15/10/2018 do 06/09/2019
5. pan Julian Torebka był zatrudniony od 21/11/2018 do i nadal - do 30/11/2020
6. pan Jakub Miś był zatrudniony od 15/04/2019 do i nadal - do 30/04/2020
7. pan Kamil Ryba był zatrudniony od 10/10/2019 do 18/10/2019
8. pan Maciej Placek był zatrudniony od 15/10/2019 do i nadal - do 31/10/2020

który jest zatrudniony w miejsce którego ?
Pierwsza oso zatrudniona na 1/8 etatu , pozostali na pełny etat
kandydaci do pracy na pełny etat
I jeszcze :
1. pan Eryk Iksiński zwolniony za porozumieniem stron 31/07/2019
2. pan Anatol Zima zwolniony dyscyplinarnie 06/09/2019
3. pan Kamil Ryba zwolniony za porozumienie stron 18/10/2019
Jeśli podałaś prawdziwe dane to zatrudniając zdrowego 25.11 a niepełnosprawnego 28.11 raczej efekt zachęty jest- musisz to dokładnie przeliczyć (w excelu prosto to się liczy) . Zatrudnienie niepełnosprawnego w grudniu zamiast w listopadzie i nie zwalnianie w grudniu innych pracownikówi daje pewny ilościowy efekt zachęty.
I jakościowego nie badasz.

Ale jakościowy też jest, bo zdrowego zatrudniasz za Rybę a po kilku dniach zatrudniasz niepełnosprawnego za Zimę
Czyli wyliczam średnią z 12 miesięcy od mca 11/2018 do 10/2019 ? -- do trzech miejsc pop przecinku ? - liczę w etatach - - to liczę tak :
X/2018 - 2,125
XI/2018 - 3,125
XII/2019 - 3,125
I/2019 - 3,125
II/2019 - 3,125
III/2019 - 3,125
IV/2019 - 4,125
V/2019 - 4,125
VI/2019 -4,125
VII/2019 - 4.125
VIII/2019 - 3.125
IX/2019 - 3.125
X/2019 - 4.125

razem od 11/2018 do 10/2019 = 42,5 /12 = 3,5416
Z tym , że pan Anatol Zima miał urlop bezpłatny: 04/02/2019 - 08/02/2019 , 21/03/2019 - 26/03/2019 oraz NN : 16.08.2019 - 06.09.2019

i w sierpniu i we wrzesniu 2019 liczyłam mu jako pełny etat do wyliczenia czyli "1" - a w tych mcach nie było go w pracy - za wrzesien miał tylko ekwiwalent za urlop

a moze trzeba było policzyć inaczej ? np w stosunku do ilosci dni przepracowanych ?
Firma o ktorej pisze to sc : pan Andrzej i pan Józef mają po 33,3 % udziałow plus pani ANIA , która ma 33.4 % udziałów w tej firmie
oprócz tego pani ANIA ma 30 % i innej spólce cywilnej

ma to jakieś znaczenie do wyliczenia ?
Oczywiście,że ma bo ich dodajesz do bieżącego stanu zatrudnienia w poz.39 WnD
Czy do wyliczenia efektu zachęty mają wpływ dane z mojego kom.26 i 27 ?
Do ilościowego tak.Ale też ich uwzględniasz w średniej w wyliczeniu średniej z 12 miesięcy, tak że jeżeli byli wspólnikami przez 12 mcy to w wyliczeniach to nic nie powinno zmienić.
Podsumowując: właścicieli wliczasz do poz.39 i 41 wniosku WnD
Widzę, ze chyba nie ogarnę tematu :(

bardzo dziękuję wszystkim za pomoc w zgłębieniu tematu
dużo się dowiedziałam, ale temat jak dla mnie nowy i bardzo trudny

jeszcze raz bardzo dziękuję
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści tematów i komentarzy umieszczanych na łamach FORUM DYSKUSYJNEGO. Dodanie tematu lub komentarza jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU FORUM DYSKUSYJNEGO (kliknij aby zapoznać się z regulaminem).
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.